Jan Žižka (2022)

Neuvěřitelně moc si Petra Jákla vážím. Zejména po té producentské stránce. Nebojí se totiž vystrčit paty za Rozvadov a jet shánět peníze a velký jména na svůj malej Hollywood. Režie se chopil taky poměrně zručně a obklopil se schopnými lidmi. Film vypadá opravdu hezky, souboje jsou moc dobře natočené, cením, že se Jákl nebál jít s kamerou fakt do víru boje a ukázat všechen ten chaos... stejně tak se velkej budget odrazil v maskérně a výpravě. Kde je ale trochu problém je dramaturgie a scénář. To, že se nekoná velkolepá výprava epických rozměrů, mě vlastně vůbec nevadí; ona ta komornější dějová linka má mnoho co nabídnout. Problémem je ale sám Žižka, o kterém ve finále ten film zas až tak moc není. Za celou dobu se Jáklovi nepodařilo Žižku udělat věrohodným a dostat se mu pod kůži. Zůstal tak pro mě zcela plochou a nekomplexní postavou bez motivace. Ve filmu obdobného ražení divák musí postavu milovat, musí s ní soucítit a musí vnímat její vývoj. Druhý zásadní problém je, že se děj v druhém aktu vůbec neposouvá. Kateřina se přehazuje zprava doleva jak horká brambora a postavy běhají splašeně po lesích, ale to je vlastně vše. Konfliktu je sice habaděj, ale to, k čemu konflikt slouží, tedy k posunutí děje dál, už nedochází. A je to škoda. Nemůžu ale říct, že bych se nudil. Žižka je určitě nadprůměrná vizitka pro český film a jsem pyšnej, že něco takovýho u nás vzniklo a můžu jen doufat, že Jákl svým přístupem ukázal filmařům, že rodinný komedie (nebo cokoliv z dob socialismu) nejsou jediná cesta, kterou se lze ubírat. 6/10

Podezřelá (2022)

Opravdu moc hezky zpracovaná záležitost se skvělou výpravou, uvěřitelnými herci a řemeslně perfektní kamerou, avšak skloubená s nesoudným a zmateným scénářem, v němž autor skákal ze strany na stranu, aniž by se obtěžoval jednotlivé scény nějak zasadit do kontextu. Délka filmu je naprosto úmorná a v totálním nesouladu s gradací a tempem vyprávění. Film vrcholí někde uprostřed druhého aktu; pak už jen chcete co nejbližší titule. Výsledkem je sice moc hezký film, který ale s každou další scénou ztrácí dech a zaplétá se sám do sebe. Škoda. 4/10

Trojúhelník smutku (2022)

Trojúhelník smutku je vynikající satirický rozbor naší společnosti co do (ne)rovnosti jednotlivců v kontextu prostředí a času. Jednoduchá, leč zábavná kamera, výborné tempo vyprávění, skvělý humor. Pokud bych si měl rýpnout, možná bych zkrátil scénu s nepříliš povedenou večeří; byla to prča, ale už to chvílemi začínalo nudit. Btw, celkem mě baví přístup, který nevrazí ústřední téma filmu divákovi do očí na přímo a neřekne mu explicitně "tak o tomhle cestou domu v tramvaji koukej přemýšlet", nýbrž zůstane nevysloven, avšak dostatečně všudy přítomen natolik, aby si z toho divák odnesl víc, než jen rohlík od ucha k uchu. Za mě fakt jeden z nejlepších filmů posledních dvou let. 9.5/10 (KVIFF22)

Ovládací panel
6 bodů