• Thriller

Anne Boleyn (2021) (seriál) odpad!

Kdybych chtěl popravdě napsat, co si o tomhle  nechutném svinstvu myslím, musel bych se rozepsat trochu obšírněji také o okolnostech, které výrobu podobných svinstev umožňují, o lidech, kteří je natáčejí či jejich natáčení podporují a financují (váhám co je horší), potažmo o nezdravém a zvrhlém duchu dnešní doby celkově. A to by mi nejspíš vyneslo nejen doživotní ban zde, ale dost možná i soudní žalobu od nějakého méněcenného narušeného jedince, tedy od nějakého toho slavného "užitečného idiota", který by si to náhodou přečetl. Takže jen tolik, že po štítivém zhlédnutí prvního dílu jsem proklel tvůrce i celý filmový štáb, a teď se na tenhle kinematografický zážitek budu snažit co možná nejrychleji zapomenout (což ale myslím nebude velký problém).

Caveat (2020)

Bizarní až fantaskní psychárna, za jejímž nízkým hodnocením stojí myslím její komornost, pomalost, vizuální skoupost, divácká nepodbízivost, tedy pro většinu diváků její neatraktivnost. Možná, že za to může moje někdejší letitá průprava artovými a nekomerčními nízkorozpočťáky, ale mně tedy Caveat naprosto perfektně sedl.  Líbilo se mi jeho pomalé tempo, místy takřka lynchovské psychedelické prvky, zneklidňující klaustrofobická atmosféra, bavili mě zajímaví neznámí herci, postupný vývoj jejich postav, zkrátka podobné nenápadné a působivé filmové "popelky" miluju. Přesně ten druh filmu, jaký bych rád natočil já, kdybych někdy nějaký film točil. A další příklad toho, že k dobrému filmu stačí dobrý námět, scénář a slušní herci, velké prachy fakt nejsou potřeba. A navíc to byla, jak vidím, rejžova celovečerní prvotina. Vytknul bych asi jen jednu drobnost, a to tu, že onen kožený postroj šel zjevně jednoduše sundat rozepnutím dvou přezek vzadu po stranách, ale kdo by se podobnými prkotinami u takovýchhle filmů zabýval, podstatný je účinek na diváka. S chutí zaokrouhluju nahoru, zvlášť v porovnání s předešlým mnou zhlédnutým kouskem, a to vyčpělou, sterilní a bezkrevnou duchařinou Conjuring 3 s áčkovou výpravou, tučným rozpočtem a známými hereckými veličinami.

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz (2021)

Jsem z toho nějak v rozpacích... Filmařina je to sice skvělá, atmoška slušně ponurá, démonická záporačka působivá, kráska Farmiga i sympaťák Wilson ze sebe mačkají co nejlepší výkon, tváří se strašně vážně a občas i vyděšeně a zoufale, zaklínají démony vším možným a riskujou při tom kejhák, ale celkově vzato je koeficient strašidelnosti děje, respektive jeho horrorovosti, opravdu proklatě nízko. Předpubertální děti se u toho možná chvílemi vyděsí, hlavně takové, které věří v úsměvnou dualistickou pohádku o Bohu a Ďáblu, Dobru a Zlu, Ráji a Pekle, ale otrlý horrorový divák se otráveně ušklíbne a pustí si příště radši pro pobavení nějaký vypatlaný slasher, než takovouhle limonádu. A taky mi trochu unikl smysl celé té šarády s kletbou - proč by asi nějaký satanista vyvolával démona, aby posedl nějakého bezvýznamného malého brýlatého retarda? No jo vlastně, kvůli jeho duši, tak to pardon, to je dostatečný důvod, už to chápu... Ale má to i pár světlých stránek, třeba prvních ca dvacet minut je hodně dobrých. A nejvíc se mi líbil oživený nafouklý umrlec.

Xtremo (2021)

Nesourodá směsice brutální bitkařské akce a ještě brutálněji retardované zápletky. Myšlenkové pochody některých scénáristů jsou mi mnohdy naprostou záhadou. Proč tvůrci nemohli film pojmout jen jako béčkový řežebný akčňák o zradě a pomstě? Temný a syrový, vizuálně pohledný, s několika zajímavými (takřka comicsovými) postavami a s pěknými (i když absurdními) bojovými scénami, ve kterých se mrtvolami opravdu nešetřilo? Proč do něho museli zakomponovávat ultraidiotskou dějovou rovinu o Leovi, která mi celý film otrávila až znechutila? Opravdu se takovéhle středoproudové zápletky v gangsterských thrillerech (nejen) divákům líbí, opravdu si je žádají, opravdu filmy činí přitažlivějšími? Jsem snad mimozemšťan? Nebo je snad představitel onoho vylízaného mentála nějaký chlapecký idol španělských dívek, kvůli kterému má filmu stoupnout sledovanost? No, vlastně jsem po tom ani nepátral, je mi to putna.

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Miluju filmy ze série Saw. Vlastně je to jedna z mých nejoblíbenějších filmových sérií. A tohle volné pokračování, volně na starou sérii navazující (říká se tomu myslím sequel), není úplně blbé (samozřejmě v rámci sawčkových scénářů) a svými několika vypečeně sadistickými vraždami je myslím určitě sawčkově nadprůměrné. A ani by mi nevadilo, že pachatel mi byl zřejmý už někdy v polovině. Bohužel film ale totálně domrvil casting. Zmalovanou latinskou pornoherečku v roli policejní šéfky bych ještě v pohodě rozdýchal, ale oči poulícího zulukafra, s podivným akcentem osoby po mozkové obrně, který byl díky pozitivní diskriminaci obsazen do hlavní role detektiva, tak toho už fakt ne-e. Tahle tragikomická herecká osoba se zjevně nemohla rozhodnout, pojme-li svou postavu vážně, nebo s komediální nadsázkou. Nakonec z toho vyšel jakýsi zrůdný herecký kočkopes, ani ryba, ani rak. Představte si třeba Eddieho Murphyho nebo Chrise Tuckera, kterak se tito snaží hrát vážného a seriózního drsňáka a přitom používají svou typickou dikci i mimiku. Tak asi tak. Jo a ještě mě docela štval kňouravě chlapecký magnetofonový hlas nového Jigsawa. Naopak potěšily mě (jak už jsem zmínil) důmyslné vraždičky a taky Samuel L. ve výrazné vedlejší roli.

Rozhněvaný muž (2021)

Krimi jak má být. Drsná, hustoatmosférická, temná. Se skvostnou hudbou (to zdůrazňuju) a bez přílišného soucitu se svými vedlejšími postavami (=> se všemi postavami kromě té Stathamovy). Ale přece jen se mi na jazyku válí nějaká ta "ale". Třeba: Ale s tou temností to tvůrci už dost přeťápli, místy působí až parodicky. Nebo: Ale s tím hláškováním mohli tvůrci trochu ubrat. Nebo: Ale Hartnett toho svýho srábka až moc přehrával, i když zdaleka ne tolik, jako Statham svýho až psychopaticky vyklidněnýho tvrďáka. A to poslední "ale" je myslím největší kámen úrazu celýho filmu - Stathamova kreace Pana Dokonalého Bouchače se svou plochostí, vyumělkovaností a zjevnou nesmrtelností blížila nějakému Johnu Wickovi, nebo podobné comicsové postavičce. Obsadit jeho roli nějakou méně známou, neprovařenou tváří, která by H. záhrála trochu civilněji, a mohla z toho být pětihvězdová záležitost. No jo, ale to už by to byl vlastně úplně jiný film s jinou energií, takže ho holt beru tak, jak je. Jo a ještě jedno "ale": Ale i tak se mi to většinou dost líbilo, takže zaokrouhluju nahoru.

Ohrožený druh (2021) odpad!

Nechal jsem se zlákat záběry africké přírody v traileru. A to je taky jediné pozitivum, které tenhle paskvil má - že se v něm mihne několik hezkých širokoúhlých keňských exteriérů. Po scénáristické stránce je to ovšem dílo tak monstrózně blbé, že mě uráželo, namísto toho, abych se jím nechal aspoň nechtěně (nebo zvráceně) bavit. Nevím, jaký konkrétní příklad trapnosti a extrémní debility scénáře uvést, respektive nevím kterým začít. Takže ve zkratce: Je to od A do Z kolosální sračka, na mentální úrovni třeba takového Komisaře Rexe, pro přirovnání. Příšerní jsou rovněž členové oné americké rodinky (a teď pozor, tohle asi bude spoiler jako kráva... ne, jako nosorožec): Přizdisráčský dédy, na jehož postavě se scénárista fakt vyřádil. Jeho blbá žena, která mu fízluje mobil, nebo chce zachraňovat ubohá osiřelá mláďátka ve chvíli, kdy jim všem jde o kejhák. Jejich zrůdně šeredná a protivná dcera, z jejíhož odulého obličeje mi bylo po celou dobu fyzicky nevolno; rozmazlená hloupá husa s bohatým naftařským papínkem, která nesnáší kapitalismus, znečišťování životního prostředí a jejímž snem je práce ve veganské jídelně, nebo v nějaké ekologické neziskovce (samozřejmě s tučným kapesným od papínka). Její vymaštěný bojfrend. A benjamínek bráška, který má chudák tu smůlu, že je gej. Oni to totiž gejové v dnešní době nemají vůbec lehké. Jsou šikanovaní a perzekuovaní a ke svému gejství se nemohou svobodně přiznat, protože by je to ve společnosti negativně stigmatizovalo. Hernajs, nějak moc se o té sračce rozepisuju. Tak snad už jen tolik, že rozhodování mezi odpadem a jednou hvězdou za přírodu a nečekaný kočičí atak mi ulehčil závěrečný záběr na objímající se famílii, šťastně se culící na zachráněného digitálního nosorožečka, spokojeně hopkajícího v ohrádce. Blééé...

Armáda mrtvých (2021)

Vrátím se z dovolený a hned se zvědavě vrhám na tenhle film. Protože to byl jeden z mála důvodů, proč jsem se aspoň trochu těšil z dovolený domů. Natěšeně usedám (vlastně uléhám) k bedně, v paměti skvostná, ba geniální Snyderova zombiárna Dawn of the Dead ze čtvrtýho, očekávání dalšího podobnýho scénáristicky i filmařsky orgiastickýho skvostu... A co dostanu? Infantilní, telenovelickou, místy až parodickou zombiešaškárnu. Vizuálně sice nádhernou, ale tak teatrálně komediální a slizce patetickou, že pomalu nemůžu uvěřit tomu, že je z dílny stejnýho týpka jako Dawn. A vrchol vší příšernosti je protivná dcera neanderthálce Bautisty, humanitární dobrovolnice (tfujtajxl!) a tak odpudivá pizda, že absolutně nemůžu pochopit, z jakýho zvrácenýho důvodu měl kdo vůbec potřebu tak nesnesitelnou postavu do scénáře psát. A obsazovat jí tak nesnesitelnou herečkou. A to mluvím jen o lidech, k alternativnímu pojetí zombií, jak z červené zombieknihovny, se snad ani podrobněji vyjadřovat nebudu. Zamilovaní alfazombie na zombiekoních, se zombietygry, plodící zombiebejby a velící zombiearmádě... Někoho tahle inovace třeba zaujme, mne nijak zvlášť. A ta ruční kamera... ehhh, škoda slov. Že jsem radši nešel brzo spát, zejtra (sakra, vlastně dneska) se v práci budu proklínat.

Pašeráci (1997)

Neskutečná záležitost, takřka halucinační, jsem nadšen, nic podobného jsem snad neviděl od časů VHSkových lobotomizovaných (a dnes dávno zapomenutých) béček, po kterých jsem v devadesátkách slídil ve videopůjčovnách. Porce bizáru je ovšem výjimečná i na podobný druh filmů. Zfetovaný scénář, kulervoucí herecké výkony, mozkorvoucí dialogy, absurdní přestřelky (respektive jejich "choreografie"), specnaz v igelitových pláštěnkách, bezďáci s kalaši, Moskva v Budapešti, spousty vykozených a vyzadkovaných maďarských kurev (zhusta ovládajících bojová umění a střelbu čímkoliv), v jednom záběru se dokonce mihne i můj dřívější služební vůz Multicar M25 (už mám M31, heč!)... Kdo máte rádi šílené filmy, jděte s chutí do toho, kdo ne, radši od toho. A díky uživateli vegetol.mp za titule, jinak bych se o tomhle trháku asi nikdy nedozvěděl a zhebnul bych, aniž bych ho viděl, což by mě teda fakt štvalo. Jo a fakt úžasnej nápad od někoho tady, vyblít obsah filmu od A do Z už v úvodní anotaci. Naštěstí ale i kdyby to náhodou někdo dočetl až do konce, tak mezitím určitě zapomene, co to vlastně četl.

Žena v okně (2021)

Zručná a pohledná filmařina, jak už dala hned zkraje tušit úvodní jízda kamery po bytě a domě. Aspoň se trochu vyvážila výjimečná šerednost hlavní představitelky, jejíž odpudivý fejs zasíral obrazovku ca dvě třetiny filmu. Ale je fakt, že k téhle roli by nějaká charmantní kráska vůbec nesedla. Nesympatická tučná husa bez jakéhokoliv osobního života, zapíjející klepky chlastem a permanentně čumící sousedům do oken. Psycholožka, která se údajně živí psychologickým poradenstvím a přitom sama zralá na armádu cvokařů. Postupně se sice leccos vysvětlí, ale ta ženská mi svým zjevem stejně otrávila celý film. A pointa mě sice překvapila, ale zároveň mi i přišla dost pitomá. Na druhou stranu kladné hodnocení si zaslouží trojlístek Moore, Oldman a Leigh (která bohužel nedostala skoro žádný prostor), a taky už zmiňovaná dobrá filmařina a estetický vizuál (tedy až na...)