• Western

Ohjik geudaeman (2011)

Neštandardne nadštandardne spracovaný romantický príbeh dvoch ľudí plný emócií, ktorý sa nijak divákovi nevnucuje, sprevádzaný príjemnou hudbou. Jednoznačne *****

Unplugged: Eric Clapton (1992) (koncert)

V tomto prípade sú slova zbytočné. Treba si to vypočuť. Skvelý hudobný zážitok.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Úžasný seriál, ktorý zobrazuje osudy mobilnej armádnej nemocničnej jednotky v kórejskej vojne. Príbehy hlavných hrdinov sršia humorom, sebairóniou a celý seriál je tak nadčasovo spracovaný, že si stále získava sympatie všetkých generácií. V tomto seriály je možne nájsť utrpenie, strach, lásku, priateľstvo, nenávisť, chamtivosť, obetavosť, proste všetko. Príslušníci tejto jednotky sú odtrhnutí od svojich rodín s ktorými sú vo svojich mysliach každý deň a prenášajú tak svoje domovy do každodenného fungovania v armádnej nemocnici a spolu vytvárajú jednu veľkú rodinu. Napriek vysokému počtu dielov si dokázal tento seriál zachovať po celý čas vysokú kvalitu. Okrem toho, že je divák zasypávaný nespočetným množstvom nesmrteľných hlášok, nútia nás životné osudy hlavných hrdinov k zamysleniu nad hrôzami vojny, ale aj vlastným životom.

Pevnost Apačů v Bronxu (1981)

Tento filmový snímok zobrazuje každodenný život newyorských policajtov v štvrti Bronx. Títo strážcovia zákona sú vykreslení ako reálni ľudia bez super schopností. Policajti nie sú vybavení tou najmodernejšou technikou a laboratóriami, ktoré dokážu v minúte zistiť všetko z ničoho, ale film zobrazuje reálne problémy každodenného života v policajnom zbore, ktoré sa vo výbuchoch všetkých vizuálnych efektov moderných krimi filmov akosi strácajú. Ťažisko deja je postavené na boji hlavného hrdinu s vlastným svedomím, ktorý chce byť lojálny k svojim kolegom no zároveň vie, že nemôže nechať behať na slobode vrahov, ktorí sa skrývajú za policajný odznak. Film ponúka možno všedný, ale pútavo spracovaný príbeh s dobrými hereckými výkonmi na čele s Paulom Newmanom.

Gran Torino (2008)

Tento film, ako jeden z posledných výtvorov Clinta Eastwoda znovu potvrdzuje jeho kvality ako herca a režiséra. Je to jednoduchý priamočiary príbeh, ktorý sa na nič nehraje. Predstavuje nám každodenný život vojnového veterána Walta Kowalského, ktorý je nepochopený vlastnou rodinou, ktorá v ňom vidí mrzutého neprispôsobivého a problémového starca a najradšej by ho videla v domove dôchodcov, kde by oň bolo postarané a uľavili by tak vlastnému svedomiu a ospravedlnili svoj nezáujem o jeho život. Walt je síce mrzutý a niekedy až príliš prostoreký chlap, no zďaleka nie je na odpis. Ako vojnový veterán je plný spomienok na vojnu v Koreii a predsudkov voči všetkým imigrantom, ktorí v jeho štvrti postupne nahradzujú jeho niekdajších susedov. Príbeh sa začína rozbiehať, keď mladý chlapec Thao z jeho susedstva sa pokúsi ukradnúť Waltowu pýchu, šporťák Gran Torino, v snahe zapôsobiť na miestny gang. Walt zachráni Thaa pred členmi miestneho gangu a rázom sa stáva hrdinom a váženým občanom ich štvrte. Celý príbeh je plný skvelých hlášok, takže sa divák ani náhodou nenudí. Záver filmu ničím neprekvapil ale v žiadnom prípade sa nejedna o nejaké klišé. Walt nachádza pochopenie a úctu v ľudí, ktorými celý život pohŕdal. Na sklonku svojho života sa rozhodne obetovať pre záchranu svojich nových priateľov a čiastočne tak spláca svoj ,,dlh“ keď vo vojne zabil v Koreii mnoho ľudí s čím sa musel celý život vysporiadavať. Jednoznačne dávam tomuto filmu 5 Z 5.

Hádej, kdo přijde na večeři (1967)

Tento film patrí už od čias môjho detstva k mojím obľúbeným. Celý film, nesúci sa v komornej atmosfére riešiaci jeden z najväčších morálnych problémov, je obsadený veľkými hereckými hviezdami, navyše Sidney Poitier patrí medzi mojich obľúbencov. Tento filmový snímok opisuje deň v živote dvoch rodín, ktoré spojila láska ich detí Johna a Joey. Mladá Joey si privedie domov svojho nastávajúceho. Všetko to má však jeden háčik. Jej rodičia, ktorý sa zrejme celý život považovali za veľkých liberálov, zisťujú že ich otvorenosť prijímať nové veci má svoje hranice. Mladá Joey, plná ideálov a dôvery v podporu svojich rodičov, netuší koľko hlavybolenia prinesie rodičom na oboch stranách jej láska k Johnovi. I keď je John rovnako bláznivo zamilovaný, nevidí však ich budúcnosť tak ružovo. Príbeh ma hneď od začiatku vtiahol do deja. Je to oddychový film s ktorým sa dá stráviť príjemne popoludnie a napriek absencii zbytočných dramatických scén hodnotím ako nadštandardne dobre spracovaný s dobrým vykreslením charakteru postáv a ani po x-tom pozretí ma tento film neomrzel.

Vzpomínky na lásku (2004)

Táto romantická dráma vykresľuje príbeh dvoch mladých ľudí z rôznych sociálnych vrstiev – dvoch svetov. Mladé a plaché dievča, sklamané predchádzajúcim vzťahom, podlieha drsnému čaru uzavretého a neprístupného neznámeho muža. Film zobrazuje lásku, jej nájdenie a neúnavný boj o jej záchranu proti nepriazni osudu. Filmov s touto tematikou bolo natočené mnoho, no len málo bolo tak dobre spracovaných. Príbeh je doslova nabitý emóciami, vťahuje diváka do deja a nenecháva nikoho chladným. Aj keď sa všetko z počiatku javí ako rozprávka, celý príbeh je vykreslený reálne bez zbytočných pozlátok a okázalých gest na ktoré sme zvyknutí hlavne u romantických filmov americkej produkcie. Príbeh začína a končí slzami a väčšina divákov sa im zrejme tiež neubráni. V tomto žánri je to jeden z najlepších filmov vôbec, aspoň pre mňa osobne.