XXY (2007)

Film o intersexuálnej osobe, ktorá doteraz žila ako dievča (aj vďaka užívaniu hormónov) a u ktorej vo fáze dospievania dochádza k otázke, ako to pôjde ďalej. Páčilo sa mi zobrazenie postavy androgýnne pôsobiacou herečkou Inés Efron (už predtým hrala vo filme The Fish Child od tej istej režisérky). Pri takýchto filmoch, ktorých dej je zasadený niekde na vidieku a kde je človek svojou „inakosťou" o to viac tŕňom v oku, sa vždy obávam násilníckych scén, alebo tragického vyústenia. Som rada, že Lucía Puenza to s násilím nepreháňala a že film mal v podstate pozitívny záver. Súhlasím s tým, že nie všetko (vrátane pohlavia a sexuality človeka) musí byť čierne alebo biele. Oceňujem aj výborné obsadenie vedľajších úloh.

Piano (1993)

Sfilmovaná poézia. Úžasná Holly Hunter. Jeden z mála filmov, ktoré si rada pozriem zas a znova.

Control (2007)

Sam Riley bol v úlohe Iana Curtisa presvedčivý, jeho vzhľad citlivého chlapíka, ktorý sa nevie vyrovnávať s okolnosťami jeho života (epilepsia, vzťah s dvoma ženami) zapôsobil a pre mňa je nosnou silou celého filmu. Ak si porovnáte scény Rileyho za mikrofónom s reálnym Ianom Curtisom tak pochopíte, že lepšie sa to už dá len sotva zahrať. Okrem Rileyho ma potešila aj hudba Joy Division a celková nálada filmu (vrátane čierno-bielosti), ktorá vás prenesie do post punkovej éry (koniec 70tich rokov). Filmu vyčítam povrchné zobrazenie ostatných postáv (vlastne ani cesta do Ianovej duše nebola príliš výpravná). Film bol viac o faktoch ako o hlbokých emóciách, ale možno práve takto to videla (alebo len takto to vedela vypovedať) Deborah, vdova po Ianovi, autorka jeho biografie a co-producentka filmu. Control nie je zlý film, ale chýba mu hĺbka.

Život Adèle (2013)

Prvá tretina filmu ma príjemne nadchla autentickosťou, neprekážala mi ani kamera a snímanie zblízka, práve naopak. Príbeh sa pekne rozohrával, až kým ho nenarušila pornografická scéna (nie, takto lesbická intimita nevyzerá) a sled deju, ktorému chýbal nadväznosť na scény odohrané v prvej tretine. Neviem, kam sa podeli rodičia Adély, ani kam sa podel jej charakter. Vzhľadom na vek hlavnej predstaviteľky som neuverila ani jej premene v dospelú osobu. Film bol pre mňa sklamaním. Zostáva otázkou, ako je vôbec možné tak vydarený začiatok tak veľmi pokaziť. Škoda. Myslím si, že avizované zostrihanie filmu bude skôr na úžitok, ale samotný film nezachráni.