Zločin (2011) (seriál)

Veľakrát hodnotíme tak, že porovnávame. A ja tentoraz porovnávam s True detective. Je to z môjho pohľadu lepšie, je to ženskejšie (samozrejme). Ale má to aj svoje slabé stránky, napríklad ten ženský skoro-stereotyp zveličeného emocionálneho prežívania. (Avšak epizódy z psychiatrie mi pripomenuli Lindu Hamilton v Terminátorovi 2, čo zase vnímam pozitívne.) V druhej sérii sa nám vyšetrovanie tak skľukovatelo, až to nabralo ťažko vstrebateľné obraty. Ale bolo tam napätie a chuť pozerať ďalej. Výborne boli vykreslené aj paralelne prebiehajúce príbehové línie. Teším sa na tretiu a štvrtú sériu (a už teraz mi je trochu ľúto, že tých sérii nie je viac). Mireille Enos je výborná.

Hluboko (2012)

Tento film má takú surovú, severskú, kostrbatú poetiku. Prekvapilo ma, že bol natočený v roku 2012, pretože nevyužíva žiadne moderné filmárske metódy a ja som tomu vďačná. Stačí sa iba pozerať a vnímať príbeh o jednoduchom rybárovi, ktorý prežil, čo by snáď nikto iný neprežil a dal si šancu byť o čosi lepším človekom. Hlavná idea filmu však asi zostáva tá, že obezita vám za určitých podmienok v určitých situáciách môže zachrániť život.

Eva Nová (2015)

Povedať, že je tento film výborný iba preto, lebo tam hrá Milka Vašáryová, by bolo málo. Dokonalosť spočíva okrem v jej excelentnom hereckom výkone aj vo výbornom scenári, scénografii, v kamere, v skvelých výkonoch vedľajších postav ako aj mnohých neprofesionálnych herečiek a hercov. Tento film vás prevedie smútkom abstinujúcej alkoholičky - recidivistky, ukáže vám obrazy postkomunistického Slovenska, hlavného mesta aj dediny, zahrá sa s vašimi emóciami natoľko, že si myslíte, že už viac zúfalstva a dotyku s realitou neunesiete, aby vám nakoniec dal pocítiť nádych nádeje. Prekrásny film. Pre mňa osobne - bez preháňania - najlepší slovenský film.

Ošklivé dítě (2015)

Nie som si celkom istá posolstvom tohto filmu. Možno ide o to, že napriek všetkým našim moderným vzťahom a postojom (a možno i vďaka ním) sme stále morálne nevyspelí a naše pohnútky vždy až príliš smrdia našim egom. Jednoznačne zaujalo.

Une nouvelle amie (2014)

Výnimočný film po mnohých stránkach - hudba, kamera, kostýmy, zápletka a skvelé herecké výkony v podaní Anaïs Demoustier a Romain Duris. Film o dvoch ľudských stroskotancoch, ktorí vzájomným pôsobením dospejú k svojej skutočnej podstate. O tomto filme budem ešte dlho rozmýšľať.

Sangaïlé (2015)

Film s mnohými vrstvami, spracovaný veľmi citlivo. Jedno leto a jedno veľké poblúznenie pomôže dospievajúcemu dievčaťu so sebadeštruktívnymi sklonmi nájsť samu seba. Skvelý výber herečiek, veľmi citlivo a predsa autenticky zobrazené sexuálne scény a zaujímavá sonda do psychiky dievčaťa, ktoré túži viac lietať ako milovať človeka. I keď z oboch sa vie zatočiť hlava...

Nikdy není pozdě (2015)

Som sklamaná. Meryl Streep si pravdepodobne splnila sen, zahrala si rockerku po boku svojej dcéry, zaspievala, možno aj nejaký ten akord vyšiel, ale iný zmysel v tomto filme nevidím. To, že Meryl Streep je skvelá herečka nestačí, ak je príbeh takýto plytký. A áno, matka, ktorá opúšťa svoju rodinu, aby si splnila sen, je horšia ako otec, ktorý spraví to isté. V takej spoločnosti žijeme. Som rada, že tam zaznelo aspoň toto, ale inak si nič z tohto filmu so sebou neberiem.

Až po uši (2014) (seriál)

Mám rada Aňu Geislerovú a Annu Polívkovú a obidve tu boli úžasné. Svojim profesionálnym herectvom potešila aj Jana Švandová. Lesbický príbeh bol asi v rámci česko-slovenskej filmovej skúsenosti najodvážnejší, ale aj tak stále kŕčovitý, v každom prípade Jana Kolesárová sa naozaj snažila. Dejová linka tiež sem tam pokulháva, ale nebudem príliš prísna. Je to asi to najlepšie, čo sa č/s seriálov týka. Len tak ďalej. Je však stále čo vylepšovať.

Vraždy mezi muškáty (2008) (seriál)

Mesto v podobe hlavnej vyšetrovateľky Haasovej naráža na vidiek a tento stret vedie k mnohým vtipným situáciám. Každý diel okrem vyšetrovania vraždy rieši aj malomeštianské zvyklosti obyvateľov tejto na vraždy bohatej vidieckej oblasti. Baví ma to. A okrem pani Haasovej tu tento milý kokteil namiešavajú aj príjemné postavičky Bärbel a Hans. Milý satirický krimi seriál.

Lollipop Monster (2011)

Na režisérsku celovečernú prvotinu je to veľmi vydarený kúsok. Neviem, asi to súvisí aj s vekom, ale nedobre sa mi pozerá na sex pätnásťročného dievčaťa, ktoré nech sa akokoľvek chce podobať na beštiu, stále pôsobí veľmi nevinne. Ten komixový nádych celého príbehu robí tento film tak trochu absurdným, ale mohlo to dopadnúť aj oveľa horšie.