Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Krimi
  • Dobrodružný

Poslední recenze (42)

plakát

Brave New World (2020) (seriál) 

Moc cool, seriál si přečetl knihu, řekl si "moc to nechápu, ale asi je tam sex" a natočil seriál, který je "přístupnější" divákovi dnešní doby. Přidej romantickou linku, protože bez ní to dnes divák nedá, přidej heroickou náturu postavy, protože bez velkých řečí a hrdiny to divák dnes nedá, vytvoř hloupý konflikt, protože bez akční scény a zabíjení to divák dnes nedá. Že to jde všechno proti filozofickým myšlenkám díla je fuk. Zobrazit sex jako něco sexy je nepochopení významu sexu, potěšení a otupění v díle, vymyslet divnou revoluci pro akční scénu je naprosto odtržené od světa v díle, kde by taková revolta proběhnout nemohla, to byla v podstatě pointa. Není násilí, není únik, je jen potěšení a radost. Ale tady musíme mít revoluci pracující třídy, aby na vás mohli tvůrci křičet "Vidíte, děti? Revoluce je špatná, radši zůstaňte sedět na prdeli, nechte nás vás otupovat hezkými obrázky v televizi, vaše pracující podmínky nejsou tak špatné přece, buďte spokojení, fakt, kapitalismus moc good." To má být... plivání na přesně opačné poslání díla? Tvůrci jsou zároveň tak nejistí ve svém snažení, že musí "hlavní" postava skoro mrknout na konci do kamery a říct na otázku, proč se to stalo: "Protože lidi chtějí cítit emoce". Okay? Kniha nabízí čtenáři dlouhou filozofickou debatu na tohle téma a nutně na ni nedává odpověď, chce čtenáře vyzvat, aby se sám zamyslel nad tím, jak je tato společnost sestavená. Já chápu, že v moderní době bychom úplně nedali filozofický antiutopický příběh v původní Huxleyho formě, ale pokud ho nezvládneme, tak proč to vůbec takto zpracovávat? Proč radši nevymyslet něco jiného? Ale takhle to obecně dopadá, když myšlenky anti-kapitalistického autora varujícího před pozdním kapitalismem, vezme do rukou někdo, kdo tenhle stav společnosti miluje a nechápe, že Huxley kritizoval právě to, jakým způsobem svět funguje teď. Kdy se lidi nechtějí "probrat" a radši vyplní život hezkými vizuály na obrazovce, aby nemuseli moc přemýšlet o skomírajícím stavu světa - tedy jako tento seriál, hezký obraz, hlavně nad tím ale nepřemýšlet.

plakát

Troufalky (2017) (seriál) 

Pokud jste jedním z těch, kteří se v noci klepou strachy, že si pro vás feminismus přijde a zničí vás cancel culture, tak se do toho nepouštějte. Ano, je to často klišoidní, často naivní, často ne úplně nejdokonalejší scénář na planetě. I tak je to ale záživný a příjemný projekt z prostředí magazínu, což nabízí seriálu možnost se vyjadřovat k vaznějším věcem, zatímco mezitím se potýká často s méně vážnou situací hlavních postav. Jako jeden z mála seriálů do hloubky řeší téma rakoviny prsu, rozhodnutími a následky okolo ní. Stejně tak sleduje témata sexuálního obtěžování, sexismu, občas i rasismu apod. Pro heterosexuální bílé muže děsící se všeho progresivního je tohle samozřejmě trash, ale pokud vás chytnou postavy, tak tomu dejte šanci. Pokud v tom po pár dílech neuvidíte smysl, tak je zbytečné pokračovat, o moc víc vám toho nenabídne.

plakát

Watchmen (2019) (seriál) 

Tak jo, proč tolik povyku? Popořadě. Seriál vyšel a plno internetových yt kritiků jej okamžitě odsoudila na základě témat založených na rasismu apod. To byl jednou na internetu zase shitstorm jako když lidé typu "nejsem rasista, ale..." viděli poprvé černého stormtroopera. K tomu přispělo to, že příznivci Rorschacha jsou zde alternativní neonáckové a seriál spoléhá víc na komiks než na film. Tím pádem spousta filmových fanoušků, co si idealizovala Snyderovu verzi Rorschacha, nebyla moc spokojená. Že samotný autor komiksu řekl, jak ho děsí, kolik lidí se s Rorschachem ztotožňuje, když jej napsal jako člověka, co nesnáší ženy, liberály atd. nějak tito sledující nevzali v potaz. A obecně - Watchmen je jeden z nejvíce politicky laděných úspěšných komiksů vůbec, místy až silně levicový, přičemž klade skutečně důraz na témata, která seriál podchytil. A film se jim nevěnoval. Chápu, že pokud jste fanoušky filmu, asi budete trochu zmateni, seriál počítá se znalostí komiksu a leccos nevysvětluje. Ovšem v rámci toho, jak pracuje s tématy traumatu, zakořeněného vzteku, ideách nosit masku atd., je to naprosto skvělá práce. A ano, hodí se trochu znát i historický kontext, protože například ten masakr v Tulse na začátku série je opravdová událost a v kontextu Watchmen funguje velmi dobře. V ohledu historického kontextu a rasismu mimo jiné vyniká hlavně díl This Extraordinary Being. Sledujeme tolik seriálů o hrůzách různých ideologií, válek, nespravedlnosti, ale když jde o skutečné rasové problémy, skutečné způsoby lynčování a přístupu k jiné rase i v dobách po civil rights movement, tak je seriál označen za woke shit. Ach jo. Nejen že je to nefér a hloupost, předně je to škoda, protože scénář, kinematografie obecně, herectví a celková atmosféra je perfektní. Dobrá práce je znát i s výběrem hudby, ta je takovým motivem sama o sobě. V konečném důsledku tedy Watchmen trpí především díky oblibě značky Watchmen... ale předně mezi lidmi, kteří nikdy nepoznali politické myšlenky v původní verzi. A tak teď mají pocit, že jim seriál něco cpe. A přitom jim cpe jen skvělou podívanou. Jo a všimněte si, prosím, že tady některé účty úplně v pohodě komentují slovy "seriál o neg..." - zaprvé to více vypovídá o nich než o seriálu, ale může mi někdo vysvětlit, proč se tady tolerují tyhle projevy rasové nenávisti... kór u seriálu poukazující na traumata rasistických událostí?

Poslední hodnocení (2 394)

Škola zlomených srdcí (2022) (seriál)

24.10.2022

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

23.10.2022

Doom Patrol - Série 2 (2020) (série) (S02)

23.10.2022

Doom Patrol - Série 3 (2021) (série) (S03)

23.10.2022

Doom Patrol - Série 1 (2019) (série) (S01)

23.10.2022

Doom Patrol (2019) (seriál)

23.10.2022

Pán prstenů: Prsteny moci - Udûn (2022) (epizoda) (S01E06)

04.10.2022

Jan Žižka (2022)

30.09.2022

Rod Draka - Princezna a královna (2022) (epizoda) (S01E06)

30.09.2022

Reklama