Jaroslaf

Jaroslaf

Jaroslav Chorý

okres Praha
Zvrácený pseudočlověk

homepage

12 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Matrix (1999)

  Ano, ten film vykradl snad všechno od Japonských Anime, po komiksy, až po Totall Recall. Nicméně vykradl to vše s naprostou precizností, stylem a grácií. Viděl jsem ho poprvé na VHS s (musím říci kvalitním) českým dabingem, a okamžitě tomu podlehl. Ono aby taky ne, když mi bylo deset let, a od doby shlédnutí jsem začal mít pocit, že v Matrixu opravdu žijeme. Pak jsem se na něj koukl znovu. A znovu. A znovu a znovu a znovu... a dodnes se mi neomrzel. Na tom filmu není prostě absolutně nic špatně, nenašel jsem na něm nikdy jedinou nedokonalost. Perfektní hudba, perfektní triky, perfektní atmosféra... Atmosféra něčeho co vás přesahuje a vy to celou dobu během sledování filmu tušíte. Žádný snímek na mne zatím nezapůsobil tak silně jako tento. Patří mezi mé absolutní top a dodnes, patnáct let od shlédnutí nacházím nové a nové podněty, které tvůrce Matrixu inspirovaly a díky tomu objevuji nová fascinující díla, nové myšlenky a zcela nové světy. Matrix mi rozšířil obzory na desítky, ne-li stovky nových komiksových, filmových, FILOZOFICKÝCH, knižních sfér a vlivů. O kolika filmech tohle můžete říct?

 • poster

  Synecdoche, New York (2008)

  "Můj otec zemřel. Říkali, že jeho tělo bylo plné rakoviny a on to nevěděl. Přišel, protože ho bolel prst. Říkali, že strašně trpěl. A že...se mě dovolával, než zemřel. A říkali, že říkal spoustu věcí. Nepočítaně. Říkali, že to byla nejdelší a nejsmutnější předsmrtná řeč, jakou kdy slyšeli ...Zbylo z něj tak málo, že museli rakev vyplnit vatovými tampóny aby v ní nerachtal." Film jsem viděl poprvé už asi v roce 2011. Bylo mi 21 a byl jsem naprosto zdrcen jeho absolutním smutkem a melancholií. Teď - v roce 2015 jsem ho viděl potřetí a stále mi nedává smysl ale zároveň smysl dává. Je to počin génia, ale taky chorého mozku. Je to počin umělce, ale zároveň průměrného člověka. Není to depresivní film. Jen neuvěřitelně smutný a skličující. V jeho průběhu mi několikrát vytryskly slzy.I když asi uplně tomuto filmu nerozumím, myslím, že Charlie Kaufmanovi rozumím naprosto dokonale. Přijde mi, že tímto snímkem vystihl pocity nás všech a zároveň nikoho. Vytvořil město všech a zároveň ničí. Myslím, že tento snímek nikdy nebude plně doceněn a pokud někdy ano, bude to dlouho po Kaufmanově i mé i Tvé smrti. A tak by si to nejspíš Kaufman přál....

 • poster

  Nauka o snech (2006)

  Nádherný film, nádherná hudba, skvělá podmaňující si melancholie všechno a všechny. S příběhem Stephana se naplno ztotožňuji, žít normální život je tak těžké, když přeci stačí jen spát a člověk prožívá naplno snový & jiný & vždy dokonalý život...Jediný kdo mi film kazí je Charlotte Gainsbourg. Co na té "herečce" režiséři vidí, absolutně nepochopím.

 • poster

  Vadí nevadí (2003)

  Nádherný film o tom, že láska je věčná. Marion je tady neskutečně okouzlující a v těch červených šatech jí to příšerně sluší. Příběh není žádný kýč ani kravina, je to všechno hezky lidské a hřejivé. Film mě dokonce inspiroval natolik, že jednu jeho myšlenku jsem použil v jedné ze svých písní.

 • poster

  Lawn Dogs (1997)

  Skvělý a přitom neznámý film. Moc jsem od toho nečekal, ale dostal jsem zajímavé zábavy měrou vrchovatou. Hlavní představitelka je na svůj věk vskutku originální dívka a Rockwell je správný buran .) Stále se nemohu rozhodnout jestli film trochu nekazí těžce "pohádkový" závěr, ale nejspíš tam byl nutný. Mám pro to slabost. Pět.

 • poster

  Štamgast (1987)

  Scénář od mýho nejoblíbenějšího spisovatele, film točen za jeho asistence a jdoucí ruku v ruce s knihou hollywood. Normálně nejsem příznivcem spojení knih a filmů, ale Bez knihy Hollywood máte tenhle film poloviční. Dozvíte se v ní, že režisér byl pěknej psychopat, co vyhrožoval sebezmrzačením pokud film nevznikne, Mickey Rourke v tý době docela normální sebestřednej nudnej patron, co si vydupal scénu s palmovými brýlemi a všechny ostatní postavy víceméně šílenci. Scény v motelu před neonovým koněm se skutečně natáčely na místě kde Bukowski dřív bydlel atakdále. Bez knihy je film tak na tři a půl hvězdy, s knihou jasných pět.

 • poster

  (1998)

  Darren Aronofsky ve své nejlepší formě. Kamera ve své nejlepší formě. Deprese, strach a hnus ve své nejlepší formě. Prodej vrtaček na celém světě musel po tomto filmu drasticky stoupnout...

 • poster

  Whiplash (2014)

  smutná věc, ale jak jsem už tak brutálně zvyklej na americký happyendy, čekal jsem nějakej pořádnější doslov. Nějaký totální završení...ten kdo viděl, snad ví co myslím. Každopádně když tu někteří psali, že je to "náročný film" už sem skoro zapomněl co si pod tím představit, ale u Whiplashe jsem prozřel. To napětí v kterém vás ten film po celou dobu udržuje...bylo skoro až nesnesitelné. Fantastický střih...už dlouho jsem neviděl tak výbornou práci s kamerou a stavbou snímku vůbec. A J. K. Simmons mne jen utvrdil v tom, že role padouchů mu jdou nejlíp, čehož jsem si všiml už před 10-ti lety ve Spider-Manovi ;) Snímek by byl perfektní nebýt jediného, trochu přehnaného kiksu. Ale i přesto mu za jeho hloubku, dynamiku a dokonalé ztvárnění souboje mezi EGY dávám 5.

 • poster

  Potomci lidí (2006)

  Cuarón je obzvlášť v akčních scénách mistr. Ten pocit co zažívám u akčních scén v tomdle filmu, znám snad už jenom ze zachraňte vojína ryana a možná tak dvou dalších. Takovej ten pocit kdy skoro ani nedejcháte a všechno před váma je v tý chvíli naprosto intenzivní. Theo nepoužívá palné zbraně, chová se jak by se dle mě chovala asi většina z nás, je tu tuna odkazů na růzké popkulturní vlivy a TOTÁLNÍ NÁŘEZ je jinak taky hudba. Když budete dávat pozor, uslyšíte jedny z nejzvučnějších elektronických jmen tehdejší dekády. Sice z reproduktorů a postapo ulic, ale uslyšíte. Zas holt jeden anglickej film co je hudebně extrémně napřed. Afex twinův remix tracku Omgyjya Switch přímo pro tento snímek je geniální (zenová hudba) .)) Celkově se jedná o film se skvělou atmosférou a vlastně téměř bezchyby. Jestli nevíte na co šáhnout, po takových kidulthood nebo ňákým hutným sci-fi, jděte do tohodle. P.S: V současnosti aktuálních světových událostí film až děsivě předpovídající budoucnost. Minimálně imigrantská problematika je zde VELICE znepokojivá. A to je to deset let staré. Celkové vyznění snímku extrémně depresivní. Prakticky jediná postava nezůstane ušetřena. Díky tomu napotřetí pět a film zařazen do topky.

 • poster

  Maska (1994)

  Sakra, na tomhle sem vyrost! Bylo mi cca 7,8 a pobývali jsme v jakési boudě v beskydech. No a na VHS se NEUSTÁLE přehrával tenhle film pořád a pořád dokola. Už nevím jestli sme za to mohli my děti, nebo se líbil i dospělým, ale musel jsem vidět ten film snad stokrát. Dodnes mám pro něj slabost. A v češtině POUZE A JEDINĚ s dabingem Bohdana Tůmy. Soundtrack je taky skvělej. Pět.