Babylon (2022)

Pustit si hned po Jednom životu Babylon = je skoro jako když si člověk po Lady Trampovi šoupne do přehrávače Ramba 2. Damien Chazelle natočil svou verzi Tenkrát v Hollywoodu a tentokráte na steroidech. Lituju, že jsem tenhle novodobý skvost tak dlouho odsunoval. Je to pecka. Ty společné plochy s poslední Tarantínovkou jsou minimálně už v tom že i zde účinkují Margotka a Breďák. Mimochodem Margot Robbie ve své zatím životní roli. Neskutečná jízda, která baví a na závěr dojme skvělou montáží sestavenou z ukázek těch přelomových filmů (Terminátor 2, Matrix a Avatar nechybí). Filmů o lásce k filmu bylo již natočeno několik, ale až Chazelle jim dodal pořádné koule. 100%

Anatomie pádu (2023)

Miluju soudní dramata a tady jsem si vyloženě přišel na své. Minimálně hodinu v soudní síni totiž strávíme. Výkon obhájce a žalobce je skvostný. Sandra Hüller je typickým německým studeným čumákem, ale vzhledem k typu postavy, jednoznačně výborná volba. Čím méně si o filmu budete zjišťovat, tím lépe. 90% PS: Dle mého soudu nejzajímavější letošní kandidát na Oscara.

Forrest Gump (1994)

Druhá polovina 20. století očima Forresta Gumpa podpořená jedním z nejnabušenějších soundtracků všech dob. 100%

Zabiják (2023)

Nízké hodnocení dost dobře nechápu. Miluju tyhle jakoby pomalé snímky, které vlastně ani na moment nezastaví. Hodně jsem se o Fassyho obával, ale v roli byl úplně přesný a nešlo snad ani vybrat lépe. Líbí se mě sledovat ucelené příběhy, které začínají v bodě A a dojdou svému cíli bez vycucané scénaristické pomoci. Jakmile se náš hrdina rozhodne pro cestu pomsty a rozhodně mu to netrvá dlouho, tak podobně jako u Kill Billa si můžeme jen odškrtávat splněné úkoly. Nejvíce potěšila bitka na Floridě, kterou jsem si dával hned dvakrát. Za mě určitě snímek, ke kterému se budu vracet v budoucnu vícekrát a patřící do lepší půlky Fincherovy už tak nabité filmografie. 85%

Obchodník se smrtí (2005)

„Ve světě je v oběhu víc než pět set padesát miliónů zbraní. To je jedna zbraň na každého dvanáctého. Jediná otázka je, jak vyzbrojíme zbývajících jedenáct.” „Není nic dražšího pro obchodníka se zbraněmi než mír...” „Kulky změní vládu rychleji než volby.”... Spousta hlášek a hlavně parádní medailon jedné parádní postavičky, které vdechnul život skvělý Cage. Než jsme dostali od Scorseseho Vlka z Wall Street, tak tady vládnul Yuri Orlov. 90%

South Park: Peklo na Zemi (1999)

-"Slyšel jste někdy o proklamaci emancipace?" -"Neposlouchám hip hop." Tenhle film mě dal v době dospívání dal spousty radosti. ....A stále skvěle funguje. 100%

Tři mušketýři 2 (1974)

...a ten druhý ji parádně zakončil. Je to zábavné, osudové a za mě nejlepší zpracování Dumasova díla. Druhý díl je ještě lepší a pro mě se jedná o jeden z nejmilovanějších snímků mého mládí. 100%

Schindlerův seznam (1993)

Kdo tomuhle filmu, podobně jako já kdysi, nedal 5 hvězd, tak rozhodně stále ještě nedospěl. Nejlepší Spielberg všech dob. O tom nemůže být prostě sporu. První dvě hodiny jsem se nemohl odlepit ze sedačky, což se mě už prakticky vůbec nestává. 100% PS: Nedávno jsem se při psaní ohledně dokumentu Spielberg kasal, že Steven dal světu Čelisti, Indiana Jonese a Jurský park. Jenže on mu dal hlavně tento monument, kterým svou pozici definitivně zacementoval.

Svědek obžaloby (1957)

A já si vždy myslel, že pozice nejkrásnější potvory filmového plátna bude navěky okupovat Sharon Stone jako Catherine Tramell. To co ovšem tady předvádí Marlene Dietrich je rozhodně neméně dokonalé. Jinak mě samozřejmě ohromovaly fantastické herecké výkony, nejvíc pochopitelně Charles Laughton, jehož advokát je dokonalý. Už jsem to často psal, ale soudní dramata já prostě můžu. 85%

Život je krásný (1997)

Život je krásný, aneb příběh o jednom zamilovaném číšníkovi, který umí rozdávat radost, lásku a optimismus i ve chvílích, kdy jemu samotnému hoří půda pod nohama. Lidi co si pořád na všechno neustále stěžují bych na tuhle záležitost nahnal do kina a donutil je se podívat. V druhé půli se mě několikrát do očí draly slzy. 90%