Dokonalá vražda (1998)

Těchto chytrých filmů, ve kterých se jednotlivé postavy snaží dostat tomu druhému na kobylku není nikdy dost. Douglas se rozhodně jednoho krásného dne že by se mohl zbavit své krásné manželky, ta ovšem jej touží pro změnu opustit. Spustí se řetězec událostí, které dlouhou dobu nedokáže vyjasnit ani věhlasný Hercule Poirot. 70%

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

Tuším že jediný celovečerák ústřední dvojice. Což je rozhodně škoda, tady by si zasloužilo pokračovat. Ve filmu je spousta nápadně nenápadných filmových odkazů. 80%

Mizerové navždy (2020)

Zvědavost veliká, bohužel mám takový pocit že Trojka měla přijít mnohem mnohem dřív, takže je to tak trošku s křížkem po funuse. Na to že jsem hned za sebou loupl oba dva předchozí díly, tak Trojka na mě minimálně prvních 30 nedokázala vůbec účinkovat a přišlo mi jako bych ani neslodoval Mikea a Markuse. To kouzlo bylo prostě fuč. Potom se to částečně i díky dalším postavám dokáže vrátit, ale už je to zkrátka hodně jiný film. Z naší dvojky Mizerů se stali pomalu dědečkové a nějakou divokou akci od nich divák vlastně ani moc neočekává. Spíše je zde prostor pro solidní rýpání jeden do druhého. Dvojka nastavila laťku příliš vysoko a zastihla všechny protagonisty ve vrcholné formě. Mé hodnocení vidím mezi silnou 3 nebo slaboučkou 4. Ale z nostalgie k postavám dávám 4. 70%

Král (2019)

Pokud se budou točit podobné filmy, které dokáží v divácích vzbudit zájem o historii, nezbývá mě než zatleskat. Chalamet si toho původně floutka vystřihl s chutí, ale mě ještě více zaujal čím dál více lepšící se Pattinson v roli Dauphina. Koukala na to se mnou i moje manželka a mě svitla naděje že bych jí konečně dokázal prodat třeba takovou parádu jako Statečné srdce. No ale nepředbíhejjme. Každopádně The King jen potvrdil současný trend, že kvalita se v dohledné době bude přesunovat spíše na Netflix. 80%

Manželská historie (2019)

Další zcela oprávněný oscarový kandidát, který se dá i přes svou délku slupnout jako malina. Pokud v minulosti někdo pochyboval o Scarlett s Adamem jestli jsou kvalitními herci, tady minimálně dostává poměrně jednoznačnou odpověď. Film je občas nepříjemný, ale také je dosti zajímavý. Podobně jako kdysi u sice slabého Rozchodu, zde vidíme že rozpad vztahu začíná vlastně zdánlivými maličkostmi, které působí jako maličká sněhová koule, na kterou se bohužel začne nalepovat další sníh a na jejím konci je to mohutný kolos, který už nedokáže nic zastavit. Vrátit zkrátka nic nejde.... PS: Velmi musím pochválit kvalitní vedlejší postavy. Alda, Dern nebo Liotta jsou prostě úžasní a dodávají snímku tu správnou tragikomickou rovinu! 80%

1917 (2019)

Mé počáteční obavy, že budu sledovat další kameramanskou onanii na téma nekonečný záběr se vůbec nepotvrdily a po pár minutách jsem si vůbec neuvědomil, že zde teoreticky chybí jakýkoliv střih. Druhou světovou válku má divák víceméně nasledovanou, ale o té První se toho zase až tolik neví. Naštěstí je tady někdo jako Sam Mendes, který nám ukazuje, kterak těžký může být jeden den strávený v první linii. Zcela po právu jeden z nejlepších filmů minulého roku. 80%

Richard Jewell (2019)

Poněkolikáté nestárnoucí Clint názorně předvádí jak se dá hospodařit s hodně zajímavou událostí. Richard je obézní, jenže stále je to o hodně větší pracant než slovutná FBI, která místo aby se snažila najít pachatele, je pro ni vlastně daleko jednodušší hodit to všechno na jednoho idealistického mouly, který má knížkama zákonů a nařízení vystlané polštáře a peřiny. Neumím si moc představit trefnější herecké osazenstvo než zde účinkuje. Sam Rockwell byl, je a bude vždy ďábelský. Paul Walter Hauser sice nemá pražádný tržební potenciál, ale zaujmout rozhodně umí. FBI se zase jednou historicky znemožnila, bohužel ne všichni v minulosti její podezřelí měli tak vynikajícího obhájce, jako Richard Jewell. 80%

Smrt Dicka Longa (2019)

Lahůdka, která jak koukám nesedne každému. Mě se tohle Coenovské motání kolem jednoho zločinu, který se dva ne zrovna geniální vidláci snaží přikrýt, hrozně líbilo. V době kdy je Hollywood, co se týče nápadů, téměř po smrti, je třeba si vážit podobně promyšlených snímků. 75%

Králíček Jojo (2019)

Waititiho humor mě neskutečně sedí. Umím si představit že by ten člověk natočil ryzí komedii. Jenže on má ambice, kromě bavení lidí, take něco sdělovat. Takže si vzal na paškál 2. světovou válku a vysmívá se fašismu stylem, až se člověk musí štípnout do tváře, zda-li je to v dnešní hyperkorektní době ještě vůbec možné, si z něčeho vážného utahovat. Plátno zaplnil skvělými herci, nad kterými ještě o fous ční parádní Sam Rockwell. Nejlepší hlášku utrousí na táboře Hitlerjungen, kdy se náš mladý hrdina zraní výbuchem granátu. "Don't do that." 80%

Anděl na horách (1955)

„Když na to přijde, taky skáču. Skáču dobře, skáču rád.”„Co když se mi udělá v tom kotníku rosol?” -„Rosol? Vždyť běháš jako srnec!” -„Ale já jim to nedaruju! Hned jak přijedu do Prahy, tak jdu s tím k reviznímu, ta noha je prakticky pryč.” V druhém díle se starý bručoun vydává pro změnu do Tater. „Mluvíš jak Čedok. Tak tam jeď sám!” 70%