Víkend na Zuydcoote (1964)

Nejraději mám Belmonda pod de Brocou anebo Lautnerem a ani Deray nenatočil s Bebelem špatné filmy. Režie Henriho Verneuila zbavuje Jean-Paula jeho pověstných skopičin a filmy jsou docela vážné. Samozřejmě z hereckého hlediska je někdy změna přínosná. Víkend na Zuydcoote byl z mé strany dlouho opomíjeným. Přecejen dramata z druhé světové války zase nějak moc nemusím. Hodně mě překvapil konec, který si nechám pro sebe a nebudu jej vyzrazovat.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Škoda mírné zdlouhavosti příběhu, možná šlo film o dvacet minutek zkrátit a zachovat vysoké tempo po celou dobu. No, i když termín "vysoké tempo" je docela na zvážení, Holmes zde cválá na poníkovi. Mimochodem tohle společně s jeho převlekem za "cokoliv" jsou nejlepší scény ve filmu. Pokud jsem si myslel že jsem se Roberta Downey Jr. přežral, tak mě utvrdil v opaku. Stále je vynikající. Vévodí svému Holmesovi ještě více než v minulém díle. Mimochodem první díl se mi líbil přecejen více. Ale na druhou stranu tomuhle rozhodně dám šanci při opakované projekci. Zatímco první díl se odehrávál jen v kulisách Londýna, bylo trošku jasné, že Londýn by při pokračovaní mohl začít být trošku těsný. Takže se cestuje po Evropě. Při podobných dobrodružstvích mi vždy vytane na mysli jedno jméno Indiana Jones. Ano, již při sledování Tintina bylo jasně vidět, jak nám všem hrdina s kloboukem a bičem moc chybí. Nové pojetí Sherlocka mi nevadí, je zábavné, nesmí se brát nějak přehnaně vážně. 70%

Den zrady (2011)

George Clooney opět ukázal že umí a to jak před tak za kamerou. Nemám jediný problém si jej představit jako prezidentského kandidáta. Ten chlap to prostě s lidma umí. Tady navíc k sobě získal objev roku 2011 Ryana Goslinga. Je s podivem jak si tento ještě donedávna ne moc výrazný herec dokázal ukrást v posledním roce všechny filmy v nichž se objevil jen pro sebe. Den zrady se rozhodně moc líbil. Zákulisní praktiky, špinavé dohody a v neposlední řadě pomstychtivost dokáží solidně zamíchat kartama. Více filmů s takto zajímavým scénářem.

Tajný závod (1981)

Na začátku 80. let možná pecka, na kterou chodily davy diváků, kvůli tehdejším hereckým hvězdám. Po 30 letech blbina, která sice nepostrádá tempo, ale humor je trošku mimo. Škoda že Jackie Chan nedostal větší prostor a volnost.

Psanci Ameriky (2001)

Nadšením zrovna nekřepčím, přesně nevím co tím chtěl vlastně básník říci. Celý film jsem přemýšlel jestli sleduju komedii u které se nesměji anebo drama u kterého chybí napětí. Ve filmu jde vše jako na drátkách a o nějaké vypjatější scény rozhodně nouze JE. Herecká sestava není špatná, ale filmu aby se dostal na vyšší stupínek chybí mnohé. Především lepší děj. Mladé pušky jsou mnohem lepší. Takže Billy Kid vs. Jesse James 1:0 pro Emilia.

Tombstone (1993)

Popcornovější pohled na Wyatta Earpa. Pořád mi ale o chloupek více sedl do role slavného šerifa Kevin Costner. Tombstone je hlavně ve své druhé polovině nabité akcí. Střílečky, honičky, touha po pomstě. Hodně nezapomenutelně působí v menší roli zbabělce Ika avatarovský Stephen Lang. Tombstone dokáže ke konci i patřičně dojmout, přestože mě Kilmer s Russellem do svých rolí dlouhou dobu neseděli, tak na konci jsem tomu jejich velkému přátelství přece jen uvěřil. 65%

Nákaza (2011)

Steven Soderberg se v mých očích opět vrátil na výsluní. Natočil nesmírně poutavou záležitost, kde dokázal naplno využít strachu z neznámého. Divák tak hltá, čeho všeho se nemocní dotýkají, přičemž takový autobus se stává přímo pekelným místem. Hudba: Cliff Martinez, tohle začíná být docela slušné lákadlo. Hodně se mi ve filmu také líbila obrovská nejistota, kterou nastolil Steven tím že hned na začátku nechal "zlikvidovat" svou možná největší hvědu. Tady začínalo být jasné, že nikdo si nemůže být jistý, tím že přežije. Závěrečný epilog prvního dne je pomyslnou třešničkou na dortu. 70% PS: V roce 2021 doporučuji opětovné shlédnutí a porovnání se dobovou situací.

Až tak moc tě nežere (2009)

Další z řady filmů, který se komediální formou snaží řešit partnerské vztahy a zákonitosti lásky. Největší kočka jednoznačně Jennifer Aniston. Rozhodně film stojí za vidění, ale chyběla mi nějaká větší odvaha.