• Krátkometrážní

Nebezpečná laskavost (2018)

Není to špatný film, ale rozhodně neudělal takový dojem a nepřirovnával bych ho ke Gone Girl, kde byla atmosféra a plot twisty daleko hlubší. Hlavní trio herců se povedlo, toto je můj první film s Annou Kendrick (až na Scotta Pilgrima, kde měla malou roli), a roli nerdy mamky zvládla skvěle, a bylo zábavné ji sledovat (kdyby měla hrát v Marvelu, tak definitivně Squirrel Girl). Blake Lively hrála snad pravý opak Kendrick, což bylo skvělé povyražení, škoda, že ve filmu nestrávilo mnoho času. Sice nedává trochu smysl, že by se matka-vlogerka stala soukromou detektivkou, ale film nabízí pár zvratů, takže výsledek není špatný. 75%

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Nevím jestli bych to nazval pomalým tempem, a nebo, že tam bylo tolik "kovbojů" s různými jmény, měl jsem asi do poloviny snímku trochu chaos orientovat se v tom, co se vůbec dělo. To, ale nijak neovlivňuje, že film je skvěle natočen, a ze všeho nejvíce se mi líbil styl vyprávění od Hugha Rosse, který dokázal navodit správnou atmosféru tohoto poměrně tichého filmu. Ačkoliv je hlavní postavou Brad Pitt (jehož laughing scéna, mě dostala jak zde, tak i v Tarantinovu Hollywoodu, při jeho výbuchu smíchu se prostě musíte smát taky), tak se asi všichni shodneme, že tu kraloval Casey Affleck, jenž si ta mnohá ocenění definitivně zaslouží, za svůj styl řeči, tváření a zbabělost, kdy bylo v podstatné části filmu vidět, jak Jesseho nesnáší a zároveň strašně bojí. Jinak co si tak čtu o tomto filmu více (aj wiki), tak mi připadá zajímavější, obzvláště ztvárnění záběrů a barev (odstíny hnědé a černé - Andrew Wyeth) napodobující fotografie a obrazy, pocházející z tohoto období.

Zmizení (2013)

Jakcman se v roli zuřivého otce naprosto vyžíval (inu stejně tak dobře to umí i u Wolverina), zato Jake Gyllenhaal není v roli podezíravého detektiva o moc pozadu. I přesto, že má film přes 2,5 hodiny neztrácí tempo, a může se pyšnit pestrou diverzitou komiksových herců (Wolverine, Mysterio, Waller, Rhodey, Riddler, Blizzard a Polka-Dot Man). Villeneuve se řadí mezi režiséry s nejzajímavějšími filmy, a tento temný thriller byl prostě nádherný, leč velmi smutný, tak to má být.

Polar (2019)

Ze začátku mi bylo jasný, že to docela dost kopíruje Johna Wicka, a když si Mikkelsen koupil psa, už jsem se bál, že film bude prostá vykrádačka, ale o pár minut se vše (můžeme debatovat jestli humorně, či smutně) vyřešilo. Mads Mikkelsen (jehož Hannibal je pro mě nejlepším seriálem a bude mi nadosmrti chybět) se svým brutálním pohledem se na roli chladnokrevného zabijáka perfektně hodí. A Vanessa Hudgens mu sekunduje se svou zlomenou postavou, která díky bohu není love interest, i přesto ta chemie mezi nimi je vskutku bohatá. Asi jediné co se mi nelíbilo, byli záporáci, mnohdy se svým nezajímavým vystupováním a vzhledem, to mi připadala jako docela absurdní reprezentace "mladých." Každopádně je zde brutální akce, žhavé sexy scény a i humor. Někdo by kroutil hlavou nad tím jak si (i přestože zkušený) zabiják po ztrátě asi 5 litrů krve může podat jednotku dvou desítek lidí, to je trochu na hlavu, ale jsem ochoten přivřít oči. Mohlo to skončit klišé happy endem, takže zvrat na konci docela zaujal. Škoda jen, že trailer toho dost vyzradil, a vlastně i plakát.

Vdovy (2018)

Zatímco má tento film poměrně velká jména, tak scénář tak dobrý vůbec není. Ani to nelze nazvat heist movie, protože dvě třetiny filmu sledujete scény nikoliv plánování krádeže, ale nudný (a samozřejmě tak smutný...) život osiřelých vdov, který (ačkoliv s dobrými herečkami) není vůbec zajímavý. Zvrat také nic nepřinesl, Farrell ačkoliv ho mám rád, tak ve filmu měl minimální roli a můžeme se ptát proč tam vůbec byl, protože bez něj by film byl úplně stejný. Jediný, kdo mě potěšil je Daniel Kaluuya, který si s rolí záporáka dost vyhrál.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Muzikály moc nemusím, ale tenhle byl tak perfektně groteskní a temný, to prostě Burton umí. Krásné prostředí Londýna, převedené do palety šedé až černé barvy, a perfektní obsazení (obzvláště Alan Rickman!) dává krásný výsledek.

Zátah 2 (2014)

Nemohu říci, který díl se povedl více, protože oba se povedly na jedničku. I tento díl překvapil zajímavými akčními lokacemi a způsoby, jak může akce vypadat, ať už je to špinavá blátivá akce ve věznici, stísněná rvačka v autě (brilantně natočená, na to jak je tam málo místa), akce Iko vs duo baseballka + kladívka, či úžasné (téměř ne)sestřihané finále. Také je to dobrá reklama na konversky, co všechno můžou vydržet.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Nic moc jsem od tohoto filmu neočekával, říkal jsem si, že mě to třeba překvapí jako Deadpool. Harley se v komiksech ukrutně snaží napodobovat Deadpoola (např. prolomením čtvrté stěny), ve filmu je to podobné, kdy mluví k divákům a v zastaveném záběru se objeví titulky, abychom tomu lépe rozuměli. Nebudu zde rozebírat, že Harley v komiksech nemá nic společného s Birds of Prey (to spíše Gotham City Sirens), ve výsledku mi to až tak nevadí, Harley by se hodila snad to každého týmu. Film se jmenuje Birds of Prey, ale tak by to vůbec nemělo být protože je to film o Harley, samotný tým (celý pospolu) je tam pouze 5 minut. Připadám si jako strašný bručoun, ale ani obsazení se mi nelíbilo. Margot Robbie je skvělá a hraje to dobře, ale ostatní hrdinky mě nijak nezaujaly. Huntress se ve filmu objeví asi až po hodině, postavu zesměšní tím, že se naparuje před zrcadlem. Z Cassandry Cain (dcery těch nejnebezpečnějších assasinů Lady Shiva a Davida Caina) místo zamlklé smrtící bojovnice udělali nějakou pouliční zlodějku. Nevadí mi, když si tvůrci jdou u postav vlastní cestou, ale ta změna by měla charaktery vyzdvihnout ne ponížit, Black Canary byla dost super, škoda, že Canary Cry použila pouze jednou. Ačkoliv mě hrdinky (ani Zsasz) nepobavili, úplným králem tohoto filmu je Ewan McGregor jehož Roman Sionis (nikoliv Black Mask) je šíleně zábavný a každá scéna s ním mě prostě bavila. Akce se taky povedla, šel znát choreograf Johna Wicka, ale tvůrci zase ujeli na tom, že vložením nějaké gangsterské rapperské hudby to ještě vylepší, na mě to mělo opačný efekt. Jakoby se opičili po Suicide Squad (která se opičila po GOtG). Režisérka zmiňovala jak se film snaží propagovat sílu žen, metoo atd., mě to spíš připadalo jako propagace, násilí jako zábavy, policie je banda idiotů a znečišťování životního prostředí je naprosto v pořádku (dobrá reklama...). Prostě mě tento film spíš nudil, než pobavil. A ta potitulková scéna tomu dala korunu.

Sicario 2: Soldado (2018)

Asi nejde říct, že to nějakým způsobem přesáhlo kvalitu prvního dílu, ale nezdržuje se nijak moc pozadu. Ano, zatímco předchozí snímek byl nabitý hvězdným obsazením, tady jim zůstali "jen" Josh Brolin a Benicio Del Toro. Což jsou v podstatě ti nejlepší herci z celého původního ansáblu. Obzvláště Del Toro zazářil, a to i přesto, že 90 % filmu mluvil španělsky, takže jsem mu vůbec nic nerozuměl, svým chováním ovšem navodil pořádně ponurou atmosféru. Možná mi režie, hudba ani konec nepřipadaly tak působivé jako v předešlém dílu, ale 4/5 si to určitě zaslouží.