• Krátkometrážní

Vřískot (2022)

Nejnovější Scream měl dost pozitivní reakce, takže i přesto, že nejsem fanouškem a neviděl jsem ani jeden předchozí díl, nebylo problémové se chytat v příběhu. Postavy jsou celkem ok, docela rychle to utíká, akce je dost, ale to je tak všechno. Samotný motiv Ghostface je dost zvláštní a docela mě štvalo až trochu moc násilné ''breaking the 4th wall.'' Jakože když postava vysvětluje, co to znamená remake + sequel (requel), vysvětluje návrat původních postav série, což se ve výsledku stane v samotném filmu, to je prostě až moc do očí bijící. Asi je to mnou, ale málokterý horor mě v současnosti vyděsí. Možná je to tím, že jsem se na to koukal ráno, nebo se před každým hororem obrním (skoro až brain-dead), takže na mě scény vůbec děsivě nepůsobily. Útoky Ghostface jsou naopak skoro až směšné, protože skáče z úplně nesmyslných lokací, třeba vyskočí zpod dveří (pohodlných pro záběr, ale nesmyslné pro napadeného), proletí oknem atd. Na to, jak má útlý kostým tak je k mému překvapení i neprůstřelný... Jinak se většina postav chová dost idiotsky, takže dopředu víte, kdo kdy zemře. Všichni se chovají jako experti na horor, a pak jdou sami ven, kde se toulají tmou... P.S. Jak může někdo mluvit i poté, co ho někdo dvacetjednakrát (počítal jsem to!!!) probodne? I přesto to byl docela cool moment. To ovšem nezachrání tenhle film.

Captain Marvel (2019)

Všichni nejsou nadšení z Brie Larson, ale řekl bych, že výběr nové tváře pro potenciálního leadera Avengers se náramně povedl, ikdyž je pravda, že by se mohla více usmívat a být trochu lidštější. Návrat do 90. let byl docela svěží a dal příležitost pro dost krutých vtipů. Sam Jackson dostává po dlouhé době prostor jako nikdy předtím, a ikdyž se jeho věk potvrzuje na akčních scénách, pořád je strůjcem těch nejlepších hlášek. Zklamala mě snad jen jedna věc, a tou je záporák. Tedy ne ten pravý, který se odhalí až po dvou třetinách filmu, jehož herec patří k jedněm z těch nejlepších, ale myslím Skrully. Skrullové jsou v komiksech ti nejodpornější padouši, kteří zatápěli Avengers jako nikdy předtím (kdo zná Secret Invasion... ví). Ale tady z nich nic takového nebylo, ale nemůžu prozradit více, aniž bych nezkazil překvapení, které ve finále naštvalo leckterého Marvel fanboye. Těšili jste se po CA: Winter Soldierovi na odhalení, jak Fury přišel o oko? No, tak se radši netěšte :)

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Není to Marvelovka, která nestojí za shlédnutí, ale asi bych napsal podrobnější komentář po druhém shlédnutí. Možná jsem byl trochu ve špatné náladě, ale prostě mě to až tak moc nenadchlo, tak jak by mělo. Mám trochu obavy, že už jsem z MCU filmů vyrostl. Ne, že bych řval na všechny ''This isn't Cinema,'' ale už jsem zkrátka komiksovkama přehlcený, a ještě více mě děsí budoucnost, kdy budeme dostávat 4 (MCU) filmy ročně, s další kupou seriálů, pak ještě Dc Comics, Sony a další.... A všechny jsou vesměs stejné, happy end, damsel in distress (dobře, teď už tak moc ne) a řada dalších klišé. Zkrátka dnes vše musí být větší a větší, barevnější a CGIovější, což už mému oku tak nelahodí. Zkrátka se teď víc těším čím dál více na ''malé'' filmy, nikoliv eventy, kam by Strange definitivně spadal. Takže když vyjde Joker a The Batman, tak skákám do vzduchu, ale když vyjde Shang-Chi (s armádami draků čico) či Flashpoint, tak mě to tak ''epické'' nepřipadá, což před deseti lety, by to asi bylo naopak. Je těžké hodnotit tento film, a nezacházet do spoilerů. Trochu se mi nelíbil výběr padoucha. Na jednu stranu se mi líbí, že tu máme jakousi Občanskou válku mágů, ale na druhou stranu mi ten obrat připadal strašně nepřirozený, a fakt doufám, že z tohoto mága neudělají zase v budoucnu hrdinu, a vymluví se na ''posednutí něčím,'' jako to bylo u Lokiho s Mind Stonem (který teď definitivně spadá do ''hrdinské'' sféry). Nakonec jsem se rozepsal, takže to jen ukončím with a sad fact. Illuminati mě vůbec nenadchli. Na to, že jsou to nejchytřejší hlavy vesmíru, z nich udělali pěkné idioty, kteří měli asi jen 2 minuty z celého filmu, takže ani nebyl čas si je zamilovat. Ale aspoň jsem rád, za jejich obsazení, které se mi u všech líbilo na jedničku. Jen doufám, že se Patrick Stewart (to není spoiler!) do MCU už nevrátí, protože je na roli moc starý, a ocenil bych nějakou změnu, nikoliv návrat těch OG. Takže kdyby to bylo Multiverse Cameo, tak se smířím se Stewartem, Fassbenderem, McAvoyem či Jackmanem, ale ať si MCU vytvoří svůj originální image, těchto skvělých postav.

Moon Knight (2022) (seriál)

Ve finále bych to zatím zařadil do topky Disney+, avšak i přesto mě tento seriál v ledasčem zarmoutil. Samotný Moon Knight (nebo Mr. Knight, prostě jakékoliv alter-ego) se zde moc neobjevuje, nelze říct, že by tu nebyla akce, avšak na jednoho z nejbrutálnějších street hrdinů, jsem čekal trochu víc. Hype pro tento seriál byl nepřekonatelný (tento rok jsem se více těšil snad jen na Batmana, a teď i Kenobiho), a bylo to ještě více posilováno přirovnáváním ke stylu Daredevila, a samotný Feige sliboval ''nejbrutálnější a nejtemnější vibe.'' Seriál si užijete naplno, když ani jednomu z těchto výroků neuvěříte. Musíme se smířit, že Marvel nám na D+ servíruje spíše jen jednohubky, které vyplní mezery při čekání na filmy. Takže nic hlubokého jako u Netflixu zde nedostaneme, to ovšem nezabrání hlubšímu porozumění psychologického rozpoložení menších postav Marvelu. A já zase čekal něco ''epického,'' což mi zkazilo výsledný dojem. Disney je Disney, takže temnotu či brutalitu zde nelze čekat (o to více překvapí R-kový Deadpool 3 a ještě více ne-R-kový upírské-hlavy-stínající Blade). Když se ale odprostím od svého očekávání, tak seriál nabídl zajímavý pohled na nového hrdinu, kde není ani zmínka o ostatních Avengers, takže to působí jako fajn odpočinek od zachraňování světa (i přesto, že finále muselo být jako vždy mega...velké). Oscar Isaac to zahrál na jedničku, ikdyž mě roztěkané šťěnátko jménem Steven ze začátku pěkně štvalo, a vždycky jsem chtěl na scéně Marca Spectora. Ostatní postavy byly také fajn, ikdyž bych byl radši, kdyby se každý nakonec nemusel stát nadpřirozeným bojovníkem. 80%

Morbius (2022)

Film pro mě neměl chybu. Možná ta druhá potitulková scéna se snažila kopírovat nástup Avengers, vše co předchází předtím je perfektní. Asi nejvíc mě zaujala ta serióznost, kdy po celý screen time, nejsou nějaké stupidní vtipy, které kazí atmosféru. Je to o upírovi, který se snaží vyléčit, takže jsem rád, že nám necpali nějakou dětinskost. Akce je fantastická, Ty rozmazané cákance mě zaujaly více, než mnozí jiní speedsteři. Zbývá pochválit asi jen obsazení - Jared Leto a Matt Smith (!!) podávají znamenité výkony (obzvlášť Smithovo tanec byl freaky). Naštval mě pouze fakt, že ikdyž byl film v kinech asi jen 20 dní, tak dnes najít promítání v Brně je téměř nemožné. A dávat film od 12 let v deset večer mě taky moc nenadchlo.

Jack Reacher (2022) (seriál)

Trvalo jim jen čtyři epizody, než se spolu vyspali. Nečekané... Reacher na mě působí všemi dojmy. Jde vidět, že se jedná o vysoko-rozpočtový seriál, kde bylo investováno mnoho peněz do r-kové akce. Ale nějak moc jsem tu Reacherovo super-inteligenci vůbec nekoupil. Prostě na mě nemá charisma, i přesto, že v Titans byl dost super. Je tu pár slušných zvratů, smutných záležitostí, ale v podstatě se hlavním postavám nic závažného nestane. Taky mě štvalo, že kdykoliv je potřeba nějak vyvrcholit scénu, scénárista se chopil jediné věci, a to tak, že postava X dá někomu přes držku. Takže situace, které by šlo vyřešit mírumilovně jsou místo toho překonány bezmyšlenkovitým fackováním. Reacher na sebe nechce upozorňovat, a i přesto se v nějakém bistru popere s pěti namakanými burany. Takových ''řešení'' je tu spoustu. Takže jo, akce super, ale to ostatní, nic moc. Herecké obsazení je ale dost dobré, a jsem rád, že Malcolm Goodwin si po iZombie našel další byznys.

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Řady amerických Star Wars fanoušků kritizují Bobu, že má pomalé tempo, mně to ale stále připadá jako vydařený přídavek do vesmíru. Je samozřejmostí, že Temuerra Morrison není vůbec tak charismatický a cool jako Pedro Pascal (který zapůsobí více, aniž by si sundal helmu) i přesto je však stále více odlišný, než Mando, čehož jsem se obával, protože vzhledově jsou si velmi osobní, jsou oba lovci odměn atd. Zatímco Mando byl zpočátku o lovu odměn, zde jde o jakousi Star Wars mafiánskou gangsterku, která stále zaujme, ačkoliv nemá nějaké dechberoucí postavy (jako druhá série Mandaloriana), mimo Bobu samotného. Jako jo, je tu Fennec Shand, ale ta zde nemá skoro vůbec význam, a převážnou část seriálu zaujímají Bobovo flashbacky, které byly mnohdy lepší, než současné dění okolo politiky na Mos Espa. Další kritikou řady fanoušků byla druhá polovina, kde Boba nemá skoro žádnou roli, což bylo dost překvapivé, avšak postavy okolo kterých se děj točí jsou mými oblíbenci, takže to kritizovat nebudu. Škoda toho finále, které bylo sice akčně nabité, ale pocitově to působilo jako 20 minut neustálého střílení na droidy (bez efektu, kvůli štítům), a že by se jednalo o něco napínavého, to se v žádném případě říct nedá. Je trochu ironie, že se samotný Mandalorian chová více jako Boba Fett, než samotný Boba Fett. Zatímco Mando je cool odměřený bounty hunter, z Boby udělali usmívajícího se dědka v důchodu. 75%

Hawkeye (2021) (seriál)

Zpočátku je tempo možná trochu pomalejší, ale zachraňuje to dokonalý Renner (který ovšem ještě více zazářil v Mayor of Kingstown) a geeky Hailee Steinfeld,a i přesto je focus hlavně na toto duo, ostatní (vlastně antagonisti) nejsou pozadu. Mohl bych říct, že každá postava měla něco do sebe, skvělé obsazení, nebo zápletku (bohužel mimo Swordsmana, který ač se snaží herec, jak může, tak mu scénárista nedal vůbec žádný význam). Největší otazník byl pro mě u Echo, kterou jsem si možná nezamiloval, aby si zasloužila svůj seriál, ale věřím, že společně s pomocí jednoho skvělého právníka to zvládne bez problémů. Mimo obsazení, jsem naprosto zbožňoval akci, protože hrdinů typu street-level je u Marvelu žalostně málo (Shang-Chi mě v tomto zklamal nejvíc, protože místo Kung-Fu jsme dostali nějaké laserové prstýnky), a téměř každá epizoda nabídla perfektní stunty (první bitva čtveřice Echo vs. Hawkeye & Hawkeye vs. Black Widow byla asi nejlepší). Proto mě mrzí, že finále mě připadalo místy až trochu moc rádoby vtipné (Yelena vs. Kate) a když se na kluzišti setká armáda gangsterů a ani jeden nepoužije pistoli.... :/ Stejná logika by se dala použít u souboje Kate Bishop s jedním z nejznámnějších antagonistů od Marvelu... ale nebudu vyzrazovat. Zkrátka bych hodnotil stejně jako u Boby Fetta, kdy seriál skvěle odsýpá s poutavým příběhem, avšak zážitek je mírně pokažen až přespříliš akčním finále, které má minimální hloubku (otázka na zamyšlení - povedlo se Marvelu udělat někdy opravdu dobré finále??.... Loki??, nic jiného mě nenapadá). P.S. To je poprvé v životě, kdy bych u Marvelu kompletně vymazal potitulkovou scénu (ztráta 5 minut mého cenného života) a ještě mi tenhle seriál zkazil pohled na LARP, což označuju za sestru geniálního cosplaye, ale zde v seriálu jsou to jen nalíčené, nezajímavé bety. 80%

Titans - Série 3 (2021) (série)

Jako pořád mě dostává temný vibe, který Titans přináší, narozdíl od telenovelského Cw a mám pocit, že se tato série povedla o něco více, než dvě předchozí, hlavně díky focusu na menší počet postav a úbytku dramatu. I přesto mě pár věcí dost štvalo. Asi nejvíc nereálný je zrod Red Hooda, který jsem možná doteď nepochopil. Jason je vyděšený a má s Brucem daddy issues a tak půjde za jedním z Batmanovo největších nemesis a vyzradí mu všechna největší tajemství? A ještě navíc se snaží zbavit strachu tím, že se začne spolčovat s gothamskou mafií a zabíjet lidi? Pro Cranea vybrali dost skvělého herce a tak mi nevadí, že se do seriálu o Titánech míchají i postrachy Gothamu. I přes jeho evil charisma ho však nemůžu nazvat Scarecrowem, protože si v seriálu nikdy nenasadí masku ani nepoužije osobně fear toxin a to je dost škoda. Ano, rozpoutá chaos v Gothamu (ikdyž je dost šílené, že si zázrakem hackne kdejakou televizi a všechna elektrická zařízení), ale to jak si podmaní lidi se svou Red Hood reklamou, je další dost velká stupidita. Lidi bez přemýšlení začnou rabovat kdeco, střílet po osobách, které včera nazývali hrdiny, prostě nevím jestli je to kritika Gothamu nebo nějaká přesčáru parodie na Ameriku. Každopádně i přesto, že mě štvaly tyhle nelogičnosti, stále mám zdejší postavy rád, a rozhodně se nejedná o špatný seriál. Finále nebylo tak špatné, jako v minulých sériích, ale propříště bych ubral ty šílené sci-fi elementy fialového deště. Je dobře, že se zmenšil počet hrdinů v týmu, naopak je trochu problém najít pro všechny nějakého rovného soupeře, protože například Red Hood je malou hrozbou pro Superboye nebo Starfire. Takže to nakonec dopadá tak, že je velká část hrdinů odsunuta na nedůležité záchrany civilistů, a proti Scarecrowovi se postaví jen ti ''street-level'' hrdinové. Já bych upřednostnil spíše nějakou týmovou spolupráci a nějaké zajímavé hrdinské kombinace. 75%