Radko

chodec

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 26 51 76 101
    • 4.11.2017  06:21

Ráno čo ráno chodia tisíce z ľudí do otravnej, blbej práce. Takýto spôsob prežívania sa skôr či neskôr prejaví v tvári i správaní. Jednoducho, ak človeka niečo nebaví a otravuje, tvár churavie a výraz naštvaného zúfalstva je častým spoločníkom spolucestujúcich v raňajšej hromadnej doprave. Práve tak RM. Hýrivú a tvorivým potenciálom naplnenú mladosť populárneho speváka a textára vystriedal apatický mámvpučizmus, mlčanie a otravná nálada. Spievať spieva, veď čo by iné robil, no elán a nadšenie sú fuč. Veselé drogy vystriedali posmutnelé psychofarmaká a zdanlivo to vyzerá na úpadok. Ale nie je. Vidieť liknavý prístup i nechuť k práci s vedomím, že robiť by sa (asi) malo. Ale zintrovertnenie a prechod od hurónskeho smiechu k tichu nemusí byť degeneráciou. Možno len snahou o prechod do ústrania. Len to, čo ľudia neriešia často u seba a svojich známych (otrávenosť robotou, do ktorej sa z existenčných dôvodov musí chodiť), riešia u populárneho speváka. Portrét je neveľmi veselý, no o to úprimnejší, snáď aj pravdivejší.

• 23.10.2017  17:32

Mladé robotníčky. Mladí robotníci. Všade tam, kde je pretlak robotníckych zamestnaní a dopyt po nich veľký (záujemcov o tieto väčšinou slabšie platené fleky je množstvo), ostáva súkromný život tejto homologizovanej pracovnej masy novodobých otrokov akosi v úzadí. Zamestnávatelia si tak môžu vyberať tých najvýkonnejších otrokov za čo najmenšie možné mzdy - ale zase také, čo ešte udržia dopyt po práci v požadovanom, čiže veľkom rozsahu). Ak navyše zlyháva sociálny systém a polícia je len prevodovou pákou miestnych politikov-korupčníkov a vysokopostavených mafiánov/ bankárov, tam si jedinci z radov "tých za vodou" môžu dovoliť rozkvitnúť svojim potlačovaným sexuálnym či násilníckym túžbam. Realizujú si ich práve na jednotlivcoch z radov slabo platených robotníkov s nulovým sociálnym zázemím, žiadnou právnou a nedostatočnou policajnou ochranou. Takých nie je problém po desiatkach pravidelne znásilňovať, ponižovať, týrať a mučiť. A ako ukazuje mexický príklad - niekde aj slobodne vraždiť. Smutné a zúfalé posolstvo, celkove neradostná správa o násilí naprieč ľudskými triedami a o márnej snahe pár investigatívnych novinárov s tým niečo robiť. Za upozornenie na tieto špinavosti a za ukázanie snahy polície zakopávať takéto prípady pod zem 100%. Za neveselé pocity zmaru a beznádeje s tým niečo efektívnejšie robiť 20%. 120/2 =60%, čiže 3*

• 11.10.2017  12:06
    Metro (2013)

Skupina ľudí sa čvachtá a pľuští zatopenými chodbami moskovského metra. Nestačí im, že sa zachraňujú pred pohromou, to nie. Riešia zároveň neveru a tak. Nakoniec sa z metra vyčvachcú. Povznášajúci zážitok to veľmi nie je. Odporúčam pozrieť si film všetkým súčasným aj nádejným vodoinštalatérom. No a samozrejme tým, čo sa radi hodiny pohybujú v premočenom oblečení.

• 8.8.2017  14:35
    Die Antwoord - Banana Brain (hudební videoklip) (2016)

Poznáte kauzu Oscara Pistoriusa? Afrikánskeho športovca bez nôh (31 rokov), ktorý behával s náhradami a usiloval o to, aby mohol byť ako bežec zaradený medzi normálnych atlétov, nie invalidov. Nuž a tento bežec momentálne čučí v base. Dostal šesť rokov natvrdo za to, že zastrelil na wecku svoju priateľku cez zatvorené dvere. Pred obvinením z vraždy sa bránil tvrdením, že sa domnieval, že išlo o zlodeja. Súd však nakoniec rozhodol, že zbraňou, ktorou strieľal, musel vedieť, že človeka čo je za dverami s najväčšou pravdepodobnosťou usmrtí. Úmyselnú vraždu mu nedokázali. Táto zaujímavá súdna kauza plnila prvé stránky juhoafrických novín pomerne dlhé obdobie. Zatiaľ posledný videoklip juhoafrickej kapely Die Antwoord sa celkom vtipne, hoci len tak odboku, naváža do tejto kauzy. Spevák vo viacerých momentoch odkazuje práve na Pistoriusa. Speváčka, ktorá brutálne uspí svojich rodičov, aby sa mohla zúčastniť večernej párty, predstavuje zase jeho priateľku, ktorá sa po aplikácii banánovej známky s LSD zavrie na toalete. Hudba nie je celkom moja šálka kávy, ale tu hodnotím predovšetkým klip samotný a k nemu sa tento elektrozefrap celkom hodí. 70%

• 17.7.2017  12:07
    Čingischán (1965)

Džingischán ako jeden z pionierov ženských práv. Zástanca rovnakého zaobchádzania a možnosti vyjadrenia vlastného názoru ženy k voľbe budúceho partnera či vzniku vzťahu. Vlastne prečo nie. Veď doba vzniku filmu mení vždy historické skutočnosti podľa toho, čo sa práva aktuálne v spoločnosti deje. V Amerike v rokoch 1964 a 1965 prijali zákony o občianskych právach a o volebnom práve. Filmári sa rozhodli len nadviazať. Vyjadrili cez historický základ filmu ideu zákonmi zakotvenej rovnoprávnosti prostredníctvom spájania muža a ženy do rovnoprávneho partnerstva a zároveň spájania znesvárených kmeňov do jedného veľkého celku. Tak vznikol podľa Američanov národ mongolský s rôznymi odnožami, ktorému nevládol barbar, ale muž ctiaci si ženy a vzdelanie: Džingischán. Ako rozprávka je to pekné pozeranie. Veľkorysé kostýmové riešenie a kolorit zase poteší oči diváka. Navyše téza o človekovi, ktorý sa venuje poézii, hudbe, maľbe a kráse žien (tu v podobe čínskeho cisára), no práve vďaka tomu je častokrát oveľa zákernejší ako rodený bojovník nebola vôbec márna. Kľukaté zástavky umeleckých diel, sledujúcich rôzne nuansy a odtienky reality, práve ponúkajú obdobné umenia milovné typy k tomu aby využili bohatosť slovného vyjadrenia a jeho najrôznejších variantov k prefíkanej manipulácii s okolím.

• 20.6.2017  09:13
    Color Film (1971)

Farebné pásky prechádzajú mechanizmom projektora a v pravom dolnom rohu sa striedajú v rôzne rýchlom slede názvy ich farieb. Hrá k tomu skupina Franka Zappu Mothers of invension a celé to trvá takmer dve a pol minúty.

• 18.6.2017  10:04
    Dohola (2001)

Uvažujem o tom, že či naozaj na to, aby človek zlepil nejako rozdelenú rodinu, potrebuje vždy vyhrať v nejakej súťaži Tak sa nám to snaží naznačiť film Dohola?, ale nielen on. Desiatky, ba stovky podobne koncipovaných príbehov o tom, ako si možno pomaly starnúcu kožu zachrániť len ternom v čomsi, v čom bol kedysi hrdina preborníkom, len dnes sa pláca od ničoho k ničomu, sa na divákov zhusta valia kinami a televíziami po celom svete. Víťazstvo Ťa spasí je len predĺženou mantrou psychologických bullshitov dnešnej éry, zámerne posilňujúcej výlučne individuálne úspechy na úkor kohokoľvek. V takýchto filmoch je to však skvele maskované tým, že v skutočnosti nejde o individualitu, ale ide o rodinu. Cítiť však vyfabulovanosť a faloš. Odhliadnuc od témy, a od skutočnosti, že ukázané šialené vlasové kreácie by za 40 minút nezvládol ani Superman. Celú túto ideo vypatlaninu nezachránia ani vyfarbené ovce, či obdobne upravené dámske intímne ochlpenie.

• 16.6.2017  13:39
    Tails (1976)

Paul Sharits ponúka vo svojich experimentoch vždy niečo radikálne odlišné od konvenčnej kinematografie. Tým, že tentokrát to neútočí na nervy dĺžkou, a prekvapivo ani monotónnosťou, ponúka celok napríklad aj zaujímavo skomprimovanú alternatívu príbehovej kinematografii. Napríklad o tom ako vnímame náhodných okoloidúcich a čo v nich v pamäti zhruba ostáva. I tak sa dá interpretovať kratučký, triapolminutový kolorovaný filmový pás.

• 15.6.2017  12:48

Pulzujúce červeno oranžové a sem tam zelené škvrny, vypĺňajúce celý obraz a do toho rapotavý monotónny zvuk. Estetika rozchodu s konvenčnou kinematografiou na celej čiare. Alebo: farebný film trochen inak. Preberte si to, ako chcete, osobne držím prsty každému divákovi, kto to sledoval bez prerušenia. Diváčke či divákovi, ktorý to dal opakovane, navrhujem udeliť rád zaslúžilého milovníka filmovej alternatívy. Varovanie: Nič pre epileptikov, ktorých stroboskopické mihotajúce sa zábery môžu doviesť až k záchvatu.

• 15.6.2017  10:10
    Dots 1 & 2 (1966)

Kadejako preskakujúci čiernobielo bodkovaný obraz je v úvode spestrený asi milisekundovým záberom hlavy ženy. Ako sa píše v obsahu, optická vízia ponúka rôzne interpretácie. Ja som si najčastejšie spomenul na kovové kuchynské strúhadlo a na bodkované umelohmotné obrusy v školskej jedálni. Film trvá necelú minútu. Pustené trikrát po sebe = tri hviezdy. Inak takto je film samotný súčasťou hnutia Fluxus, súboru 37 krátkych filmov, nakrútených v 60. rokoch 20. storočia skupinou poväčšine avantgardných a experimentálnych filmárov, oslavujúcich tak svojráznu estetiku života, spájajúcu v sebe rôzne vplyvy od matematiky, prírodných vied cez budhizmus až po motívy všedného, každodenného života.

• 15.6.2017  09:18
    Handtinting (1967)

Čiernobiele opakované zábery žien pri rôznych činnostiach - tanci, plávaní, obliekaní či čakaní - pripomínajú s použitím ručne maľovaných farebných filtrov pocity akejsi farebnej vizuálnej hojdačky s opakovanými, no vždy inak farebne vnímanými pohľadmi do ženského sveta oddychu a relaxu. Nepozerá sa to zle, vďaka krátkej stopáži je to v pohode usledovateľné. Na nejaký extra dlhý pamäťový vnem z výnimočného filmového zážitku to ale nevidím.

• 14.6.2017  13:29
    Black City Parade (hudební videoklip) (2013)

Zaujímavé, že to nakrútil Richard Kern, kedysi jeden z najznámejších tvorcov veľmi vyhranených undergroundových filmov. Banálny videoklip o tom, ako sa režisérove modelky presúvajú nočným mestom, je banálny len na prvý pohľad. Mladé, dievčatkovsky vychudnuté, pomerne sporo oblečené, stávajú sa záujmovým objektov nočných týpkov. Vnútorná energia diev a ich chladnokrvný výraz tvárí, zaujatých len samou sebou, ich však spoľahlivo posielajú do paže. Postupne sa však výrazy ich tvárí menia, z chladnej ľahostajnosti vplyvom rôznych príhod z nočného mesta precitajú a začínajú sa usmievať. Pesnička ok. Poznámka: videoklip niekdajšieho tvorcu z podzemia kultúry je síce fajn aj s pozitívnym odkazom, no niekdajší drsný apel sa vytratil. Akoby tak trochu potvrdzoval slová jedného môjho kamoša, kedysi veľkého pankáča, dnes pracujúceho v oblasti dátových centier: "Radko my už nie sme žiadny underground. Ten už zanikol. Už sa pohybujeme len v tom, čo nám vládcovia ponúkajú."

• 13.6.2017  10:55

Reklama na kozmetický salón a na menštruačný pohárik (zberač menštruačnej krvi). S nečakanou pointou. Mladá slečna objaví v hotelovom apartmáne, ktorý je zároveň módnym obchodom, stopy krvi. V štýle slečny Marplovej, ktorú neustále hľadá, a ktorou je veľkou obdivovateľkou sa snaží vypátrať zločin, ktorý krvavým stopám predchádzal. Napokon sa jej podarí nájsť samotnú veľkú detektívku - slečnu Marplovú. S jej výdatnou pomocou odhalí, kde sa tá krv vzala a prečo. Richard Kern zabŕda v posledných rokoch stále viac do reklamno popovej brandže. Napriek tomu, že v tomto prípade ide v podstate o komerčnú reklamnú video sračku, istú úroveň si drží. Všetko v štýle akéhosi pokriveného nemého filmu. Dialógy nahrádzajú medzititulky, obraz je farebný, sprievodná hudba stále prítomná - a kvalitná, ako je u Kerna zvykom.V úvode spomenutá pointa akoby oblúkom naviazala na režisérove niekdajšie undergroundové začiatky (80. a prvá polovica 90. rokov 20. storočia), plné nahoty, úchylačin, suicídií a kadejakých násilností, či krvavých scén.

• 2.6.2017  13:24

Názov vystihuje obsah. No nie celkom. Pretože toto nie je bežné porno, ide skôr o art porno. Podľa vychvaľovačov diela evokuje zlaté šesťdesiate roky, éru sociálnej revolúcie prostredníctvom sexuálneho uvoľnenia na všetky spôsoby. Po celý čas sa prelínajú dva obrazy, v strede jeden a za ním v pozadí druhý. Áno je vidieť, v zhode s názvom aj rôzne pipíky aj punduľky, no niekedy ich detailné zábery skôr približujú film učebnici anatómie, ako príjemne vzrušivému zážitku. Nehovoriac o pomaľovaných telách aktérov, pripomínajúcich černošské kmene, či kreácie dámy s povystrihovanými otvormi v čiernom pančuchovom úbore odhaľujúce len prsia a brucho - čo pôsobí ako svojský výraz tváre s očami (bradavky) a malými ústami (pupok). Zdá sa, že predstavitelia umeleckej (art) filmovej erotiky často nakrúcali filmy, ktoré dokážu prebudiť libido asi len vo veľmi špecifickom segmente diváctva. Pretože sledujúc toto a obdobné diela sex avantgardistov (napr. viedenskí akcionisti ako Otto Muehl a pod.), zaujmú asi len snahou o avantgardnosť, tu vyjadrenú okrem spomenutého pomaľovania aktérov kadejakými farbami či bahnom aj detailnými zábermi mužského homosexuálneho milovania (čo sa zrejme v čase vzniku diela až tak nenosilo). No vcelku: nič moc. Ťažká nuda. Sprievodná hudba je fajn, ale to je tak si všetko. Oceňujem istú priekopníckosť diela, avšak na opakované sledovanie to nevidím ani náhodou.

• 1.6.2017  13:27

Čože to len chce tá žena? Tá čo prechádza bankou, metrom a mestom? Kabelka dámy, hlavnej postavy filmu, sťaby symbol vagíny, nenásytnej, sýtočervenej a tajuplne hlbokej. Žena sa presúva mestom, postavy a reklamy vôkol nej sa mihajú sťaby sexuálne symboly. Vlak metra prechádzajúci tunelom tak vyjadruje penetráciu (prenikanie stoporeného údu - vlakovej súpravy tunelom - vagínou) Holohlavá hlava muža, smutne posedávajúceho v metre sa javí ako obnažená špička žaluďa. Posedávajúci bezdomovec zase evokuje symbol nemohúceho a ochabnutého vtáka, neschopného erekcie. A tak ďalej a tak podobne. Anglická výtvarníčka a režisérka Ruth Lingfordová vyjadrila prostredníctvom päťminútového animovaného filmu svoju mienku o svete dnešného veľkomesta, reklám a bankovníctva. Ukazuje ho ako svet preplnený sexuálnymi symbolmi, ktoré externalizujú kopuláciu a množenie a pohlavné orgány. No v realite ostáva čoraz viac osamelých žien a mužov, posmutnele a osamelo sa presúvajúcich z bodu A do bodu B.

• 14.5.2017  12:17

Krásne a unikátne zábery medveďov lezúcich do najvrchnejších konárov límb, aby si ich odtrhli aj s chutnými orieškami, patria k bonusom filmu. Tieto a podobné obrazy ukazujú, že film robili ľudia, čo o lese a živočíchoch v ňom niečo vedia. No nielen vedia, zároveň les majú radi a chránia ho. Vďaka takémuto prístupu je možné ďalej vidieť napríklad majestátneho jeleňa. Najprv ako si hrdo vykračuje lesom, neskôr sťažka dopadajúceho, pretože si zlomil v neprístupnom teréne nohu. Stal sa tak korisťou miestnych dravcov (medveď, rys, orol). Všetko je nafilmované len vďaka tomu, že na zopár miestach sa necháva príroda len tak, na samovývoj. Je len úplne samozrejmé, že by to malo byť úplne všade na územiach pod označením národný park alebo chránené krajinné územie. Nakoľko to tak nie je, a záujmy obchodníkov a ťažiarov, ktorí vidia po celý život len hromadiace sa bankovky prevažujú, lesy na Slovensku nenávratne ubúdajú. Hoci obchodnícka lobby s drevom sa pomocou kadejakých čudných štatistík snaží verejnosť presvedčiť, že počet lesov stúpa, opak je pravdou. Na prvom rade sú u nich len prachy a čím viac prachov a najviac prachov. Touto onániou sa tieto darebné nenažrané obchodnícke typy (často sa nazývajúce aj ochranármi lesa) ukájajú po celý život. Nič iné ich nezaujíma a príroda najmenej. Žiaľ podobný vývoj je možné badať v celej spoločnosti, nielen na úseku obchodovania s drevom.

• 26.4.2017  10:41

Prejavy lásky v zvieracej ríši sú miliónkrát zaujímavejšie, ako obdobné záležitosti medzi ľuďmi. Jednak preto, že záležitosti ľudské sú pre každého s nejakými skúsenosťami samozrejmé a o prekvapenia je núdza (pričom tie skúsenosti môžu byť zažité, načítané, napozerané alebo napočúvané) . A tiež preto, že až príliš často sa za snahou o lásku skrýva niečo iné, čo je vlastné len nám, ľuďom. Najmä vypočítavosť, podvod, závisť, nenávisť)- čo je už síce zaujímavejšie, ale z iného zorného poľa. Naopak pri prejavoch lásky a citu u ostatných zvierat (okrem človeka) je všetko akosi oveľa autentickejšie. Tak nejako, ako to asi bolo aj medzi ľuďmi v časoch, kedy nevyslovovali miesto slov len samé lásky plné sračky.

• 26.4.2017  10:04

Dievča v modrom som si pozrel predovšetkým kvôli neobvyklému menu scenáristu, ktorý sa zoval Felix Achille de la Camára y del Padrone (vlastným menom Felix Emil Josef Karel Cammra). A neoľutoval som veru. Pretože niekedy sa zamilovaným naozaj stane, že im ich idoly pripadajú ako z inej doby. Plus skvelé dialógy. Dohromady zážitok, ktorý sa dá zopakovať viacnásobne.

• 26.4.2017  07:22

Film figuruje v tisícovke filmov, ktoré musíte vidieť než zomriete. Pritom navonok vyzerá ako stovky podobných svadobných romantických filmov. Ale to zase Muriel nie je. Je naopak tak nejako sa viac približujúca našej bežnej.realite. Balansuje medzi smutnými až tragickými momentami života, nebotyčnou trápnosťou a nadhľadovým humorom. Do toho porcia piesní skupiny ABBA. Vo výslednici príjemný film. Možno trochu nadhodnocujem, pretože takto nejako si predstavujem normálny, dobrý, jemne nadpriemerný film o predsvadobných peripetiách, no nakoľko v tomto žánri prevládajú neriedené výkaly, nazývajúce sa filmami, Muriel si určite 80% zaslúži.

• 21.4.2017  08:27
    Botostroj (1954)

Napriek tomu, že o podstate dravého kapitalizmu sa vo filme vysloví obrazom i slovom veľa právd, je toto posolstvo strpčené dobou a okolnosťami vzniku. Tento film totiž nevznikol ako rebelské gesto vzdoru voči nespravodlivej spoločnosti, ale ako gesto víťaza - boľševického režimu, ktorý si aj prostredníctvom filmu potreboval kopnúť do nepriateľa, prekrútiť známe fakty a vyjsť zo všetkého ako morálny a ideový víťaz. Niektorí kolegovia tu píšu o filme a ko o skvelej komédii, ktorú netreba brať vážne, mne veľmi do smiechu nebolo, skôr mi to búšenie do ideového odporcu pripadalo odporné.

• 18.4.2017  08:42

Sivý odlesk jednotky, ktorá sama osebe už bola jemne za hranou dobrodružného príbehu a vykonštruovanej selanky. Tu, napriek zdanlivejšej väčšej akčnosti a dobrodružnému presúvaniu sa lesmi za obeťami leteckého nešťastia ohrozenými požiarom, sa vankúšikmi obrastená plyšová príhoda prehupla do nasilu načančaného gýča. Škoda, lebo príroda tam je pekná.

• 18.4.2017  06:34
    Estrella (2014)

V časoch, keď slovo bolo slovom a malo svoj jasný význam, to ľudia a zvieratá vnímali rovnako. Seba vnímali rovnako - na úrovni živého tvora.. Neskôr nadradenosť človeka nad prírodou devalvovala rovnocennosť zvieraťa a človeka. Ale ona tu je. A tento krásny, dojímavý príbeh na to pekne upriamuje divákovu pozornosť. Tá sa v priebehu troch minút trvania filmu veru nestratí.

• 12.4.2017  15:04

Začiatok, dokedy sa neobjaví Columbo je pomerne nudný. Asi tak, ako veľa manželstiev, v ktorých je jeden nespokojný so svojím doživotným partnerom a snaží sa nejako vyvliecť z chomúta vďaka nájdeniu si mladšieho (atraktívnejšieho) náprotivku. Grády to naberie po vražde, s objavením sa večne vracajúceho sa a dotazujúceho detektíva. Ten narazí na inteligentného vraha, presvedčeného o nemožnosti jeho usvedčenia. Nepočíta však s tým, čo považuje za svoju silnú stránku, ktorá ho ho napokon položí na kolená - s absolútnou samoľúbosťou.

• 11.4.2017  08:27

Podobne ako v ázijskych filmoch som mal problém rozoznať jednotlivé postavy. Koncepcia deja postavená na dokumentárnych záberoch zarámovaná do filmového deja s poetizujúco romantizujúco dramatickým komentárom mi tiež veľmi nesadla. Takže vo výsledku jemný nadpriemer, ktorý je daný najmä výzorom a správaním samotných surikát a oboznámením sa s ich spôsobom života v skupine.

• 10.4.2017  13:51

Ono je mať dobré nejaké vnútorné morálne štandardy. No keď ich je príliš, prichádzajú rozpory. A tento film je ich plný. Príklad: na jednej strane oddanosť právu a oficiálnej, zákonmi písanej spravodlivosti - oproti tomu na strane druhej spravodlivosť vykonaná osobne formou popravy zmrda, či využívanie kamošov z drogovej scény na prehliadku domu úchylákov. Trvanie na spolupatričnosti biologickej rodiny versus zjavná neochota a drogou narušená neschopnosť ľahtikárskej matky postarať sa o potomka je druhou konfrontáciou zvláštne nastavených pravidiel. Nekompromisné trvanie na spravodlivosti, ktoré je silnejšie ako fungujúci vzťah je treťou rozpornou vecou v rámci jedného filmu. Je ich ešte viac a vlastne takto vo filme vďaka za ne. Pretože dokážu po pozretí podnietiť diskusiu. A to je len dobre. A ako kriminálna dráma tiež uspokojivé. Takže za štyri hviezdičky.

• 16.3.2017  10:12

Takto s odstupom mi to až také fasa nepríde. Niežeby som sa pri sledovaní nudil, len teraz po nejakom čase celý príbeh tak akosi vybledol do komunálnej detektívky, kde stranícky a podnikový kápo bol chránený pätolízačským fízlom, zatiaľčo iní sa snažia dostať sa k pravde aj napriek výrazným boľševickým blokom. Takže len lepší priemer.

• 16.3.2017  10:09

Kamarátstvo, prvá láska - na línii chlapec-dievča-chlapec iskrí to i praská. Chlapec slepý sa do iného chalana zaľúbi. A to je vlastne všetko. Príjemná jednohubka. Trošinku vystavaná v mene politickej korektnosti k rešpektovaniu práv postihnutých a sexuálne odlišných, ale také už dnešné artové filmy zhusta bývajú. Aby sa zavďačili kadejakým porotám a novinárom.

• 13.3.2017  17:33
    Live in Bzenec (koncert) (1991)

Krátky proces hajluje. Lou Fanánek Hagen sa vyznáva ku kamarátstvu s touto kapelou. A tiež k láske k Orlíku (vraví akto to na novom albume dali chalani naostro o Cigánoch, "žádný dvojsmysly typu Álíb agil"). Orlík je patrične nudný. Ostatné kapely nezaujali. Návštevníci tvoria jednu masu. Na jednej kope náckovia, skíni, hipíci a metalisti. 90. roky mali svoje zvláštne čaro. Live in Bzenec to zachytáva najmä cez kratučké medzivstupy, kedy jednotliví návštevníci trúsia svoje perly, hojne tu citované v komentároch. Osobitná doba, osobitý koncert. Keby to nebolo liznuté nazi a rasistickým podtónom, bolo by aj hodnotenie vyššie.

• 13.3.2017  17:09
    Advent (1956)

Situácia mladej matky s malým synčekom je po smrti otca zúfalá. Kývne tak na nadbiehanie postaršieho sedliaka zo samoty a vydá sa za neho. Namiesto zlepšenia životnej situácie a usporiadania si vzťahu ju čaká neustále ponižovanie a psychické týranie. Mužova lakomosť v kombinácii s hororovo vyzerajúcou slúžkou by dali zabrať hoc aj náhodnému návštevníkovi, nie stálej obyvateľke podivného domu. Sugestívny námet, silné, krásne kolorované spracovanie.

• 13.3.2017  10:41

Štandard o alkoholom a špiónstvom prelezenom ruskom zle a chytrosti policajtov, čo tak celom nešľapú v ideologckej línii.

<< předchozí 1 2 3 4 26 51 76 101