Radko

chodec

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 27 52 78 103
    • 30.5.2020  22:35
    Euforie - Pilot (S01E01) (epizoda) (2019)

Presne to, čo si myslíte o živote dnešnej mládeže, sa naozaj deje. Drogy, večierky, alkohol, sex. Všetko nakrútené na mobile a distribuované medzi vrstovníkov. Aby sa bolo o čom baviť. Povrchná nuda, presvedčivo spracovaná, s výbornou hudbou.

• 27.5.2020  14:09
    Cizí příběh (TV film) (2010)

Ocko doma žehlí, perie. Ženuška? Tá naňho serie. Že majú dcéru? Ale íha! Dôležitejšia je predsa kniha. Písať sa dá iba v bare. Tvoriť doma? To je staré! Žiarlivosť riadne narastá. Papinko sa preto nachlastá. Rozbije sklo. Opustí dcérku. Ženu ide hľadať. Nájde ju a začnú sa hádať. Drbne jej facku, žena na zem padá, vzápätí na manžela spŕška úderov spadá. Situáciu rieši sociálka aj fízli. Otrasení sú všetci. A riešenie? Manželia aj dcéra si to zlízli. Vzťahový problém sťaby nožničky roztvorený. Ukončiť ho je ťažké. Koniec je preto otvorený.

• 26.5.2020  13:28

Nepozerá sa to zle. Konštrukt je však krkolomnejší než mŕtvy mních so skrytou identitu. Roky sa skrýval v kláštore pred svojím zlyhaním. Zapríčinil ho, keď pôsobil ako vážený chirurg. Zvyšok je klasický Kriminalista. Všetko sa odhalí. Nič neostane ukryté. Príjemný opar nevysvetlenej minulosti neostáva ani náhodou.

• 26.5.2020  11:05

Film je zaujímavý najmä historickým kontextom. Pol roka po inaugarácii je americký prezident William Mc Kinley postrelený anarchistom Leonom Frankom Czołgoszom na Panamerickej výstave v Buffale. Prezident zásahy utŕžil v Chráme hudby (Temple of Music) počas ďakovačky po slávnostnom prejave. Temple of Music bola rozsiahla ekletická budova (v prevažujúco neorenesančnom štýle), postavená ako koncertná sieň a auditórium (poslucháreň) počas trvania výstavy. Po ukončení výstavy bola budova zbúraná. William Mc Kinley skonal osem dní po postrelení na následky rozsiahlej pooperačnej gangrény. Toto všetko ale v dochovanom dokumente so strašnou kvalitou obrazu nie je. Je tu len súbor nezreteľných postáv ako kdesi chodia, obsadzujú sa stoličky, prezident čosi reční.

• 25.5.2020  13:34

Solidárna pomoc bežných Nórov, ktorí sa vzopreli všadeprítomnému gestapáckemu dozoru, aby pomohli unikajúcemu sabotérovi, je záslužná. Severská lokácia, všadeprítomné hory, ľadová voda, sneh, soby a polárna žiara. To všetko je fajn. Ale ide len o fajn kulisy. Samotný príbeh je taký dosť vajatavý, kolísavý. Bez atraktívneho prostredia pomerne všedný film z II. svetovej o utečencovi napriek obrovskej presile. Viacero opakujúcich sa motívov (prehľadávanie domov, skrývanie sa u miestnych, výmena ponožiek) postupne nudí. Spomienky na minulosť nepríliš presvedčivé, nevyvolajú emočnú reakciu smútku po stratených druhoch. Pozeralo sa na to však napriek výhradám dobre. Najmä vďaka geografickému umiestneniu. Scéna so stádom sobov skvelá. Alternatívne názvy filmu - Prsty; Prezliekanie ponožiek.

• 25.5.2020  12:31
    Horkýže Slíže - Nazdar!!! (hudební videoklip) (2013)

Každého raz dobehne jeho minulosť. Tentoraz vo forme kamoša z mladosti. Do dnešných dní ostal hipíckym bufeťákom. Dobre naladený pripomenie starému kamošovi, dnes novopečenému oteckovi na detskom ihrisku, divokú jazdu vlakom a následný žúr s dvomi Češkami. Starý kamarát Peter si v strachu pred prísne sa tváriacou manželkou na nič nevie spomenúť.

• 21.5.2020  15:39
    Váňa z Vorkuty (hudební videoklip) (2014)

Najlepší slovenský videoklip. Vtipná gitarová pieseň s príbehom a kurz ruského jazyka v jednom. Pôsobivé kroje a perly sovietskej dokumentárnej éry. Zároveň žiaden rušivý vplyv pri repete kuknutí.

• 21.5.2020  08:52

Upriamenie pozornosti na situáciu, ktorá sa stáva pomerne často. Ak sa niekto dôsledne a s láskou venuje určitej práci, často o sebe začne premýšľať v kategóriách jediného správneho odborníka na danú činnosť. V dôsledku toho sa začne hrať na prvého hýbateľa. Ten môže rozhodovať o všetkom. Tu však často narazí a zistí sa, že rozsah jeho možností je obmedzený úzkym okruhom jeho špecializácie. Toto poučenie v sebe skrýva príbeh o nájdenom mŕtvom dieťati v zooparku. Samozrejme, neomylný Bruno Schumann záhadu rozlúskne, pretože všetko vníma, súvislosti nájde tam, kde iný nie, a v závere vždy vybalí, ako to vlastne celé bolo.

• 20.5.2020  13:56

Kone sa zosypávajú na zem ako padajúce domčeky z kariet. Všetko na povel, v rámci nácviku kavalérie počas španielsko-americkej vojny.

• 20.5.2020  10:52
    The Kiss (1900)

Z výrazu slečny, ale i pána laškujúco pomrkávajúceho na kameru, cítiť pozitívne emócie. Tie podtrhujú vrelý cit medzi nimi. Emočne vrúcnymi bozkami v tesnom objatí sa tak skvele naplnil názov filmu.

• 19.5.2020  16:44
    H16 - Triumf (hudební videoklip) (2017)

H16 mi boli oveľa sympatickejší, keď robili si čo chceli, vítali ma v meste a spoľahlivo vedeli, že ľuďom jebe. Posun k Triumfu ukázal typický malomeštiacky sen: vo štýlovo veľkom autiaku z požičovne sa vyviezť nad vysvietené LA. Buchnúť si tam na vyhliadke šampus a zapáliť si k tomu žváro v prítomnosti dvoch obéznych plešatých trtkov. Úžasné a zároveň úžasne plytké. I keď samozrejme, skromné slová o tom, že Majk Spirit je posol slov ako Tolstoj a že jeho život je surreálny, potešili.

• 18.5.2020  14:19
    Leo es pardo (1976)

Introspekcia vstávajúcej ženy s použitím rôznorodých leopardích motívov (leo es pardo je slovnou hračkou slova leopard). Na obličke, deke, vankúšoch, ovocí v byte, či na šatách prichádzajúcej ženy. Hra tieňov, nečakaných zvratov a emočných stavov cez súbor symbolických obrazov. S použitím mixu drásavej gitarovej hudby Lou Reeda nakrútil tento experiment režisér Zulueta v období ťažkej heroínovej závislosti.

• 18.5.2020  12:43

Spočiatku sa zdá, že ide o statickú fotografiu. Neskôr vidieť občasné hmýrenie drobnučkých bielych mravcov (kadetov) na sťažňoch, rahnách a sieťach. Rôzne sa tiež naťahujú a zaťahujú plachty. Napriek týmto "akciám" je dvojminútový film prvotriednym uspávadlom. V plnej sústredenej pozornosti ho vydržia len otrlí matrózi či filmoví historici.

• 18.5.2020  12:10
    Berenika Kohoutová - Dělám stojky (hudební videoklip) (2019)

Top komentár na youtube ku klipu: "Povodne som myslel jaka je to kokotina, ale ked som pak videl na party ozratych ludi sa pokusalo robit stojky pri tej pesnicke tak, ze si skoro zlomilo vazy, tak je to vlastne sofistikovany sposob ako vyhubit kokotov z populacie :D (Pali 09999)". Áno môže byť. Je to vysoko sofistikovaný produkt. Hudbou, textom i videom.

• 12.5.2020  16:53
    Suvereno - Anima mundi (hudební videoklip) (2020)

Takéto ultravážne rapové posolstvá mi nikdy nešli k duhu. Dôvody sú jasné: z vážne mieneného eko odkazu sa práve zvolenou formou stáva patetická manifestačná trápnosť a chýbajúci humor či nadhľad uberajú vždy body správe posielanej svetu. No a napokon ani z hudobnej a interpretačnej stránky to nie je žiadne terno.

• 12.5.2020  16:28
    Wind River (2017)

Mráz, noc a bosá slečna beží pláňou plnou snehu, to čo zažila, nijak nepripomína nehu. Skôr rozbité zrkadlo snov a plánov, no na pomstu čas nemá, tu bude treba iných pánov. Či vlastne pani agentku a pána lovca, čo nechovajú sa ako tupá pred popravou ovca. Príbeh prostý a zároveň plný iskrivého mrazu, pointa sa vyvŕbi neskôr, nie zrazu. Kto chce i bez učenia nájde vo filme i kus poučenia. Síce tak trochu instantne americky, no ale v týchto typoch trhrillerov je tak tomu vždycky.

• 12.5.2020  13:48
    168 hodin (TV pořad) (2005)

Pripúšťam, mnoho odhalení. Trefných, tnúcich do živého. Ukazujúcich špinu politiky. Čo vadí je až zarážajúco monotónna šablóna reportáží (šotov). Poviem príklad: redaktor/ka, sa niečo niekoho pýta a ten niekto neodpovedá alebo kričí, že koho doňho. Ja viem, takto napriamo to ukazuje aroganciu mocných, politikov a spupných podnikateľov. Ale: nedalo by sa aspoň občas trošku nejako inak? Pretože, ak 168 hodín sledujete častejšie, tak presne viete čo bude nasledovať a moment prekvapenia sa vytráca.

• 5.5.2020  12:31

SK - strašná kokotina.

• 4.5.2020  12:44
    Anatomie zrady (TV film) (2020)

Anatómia bez chuti a bez zápachu. Napriek tomu aké-také fakty priniesla a historicky nepoučenému snáď aj prospela.

• 20.4.2020  14:39

Veru, kvapka krvi by sa zišla. Pretože táto epizóda je bez krvi, bez chuti, bez zápachu. Podivne sterilné. Krimi, ktoré nevyvolá takmer žiadnu emóciu, ani záujem a v bludisku pamäti zapadne tak, že po pár dňoch nie je načo spomínať. Jan Hřebejk nakrúca celkom dobré filmy, ale ako seriálový krimi rutinér v tomto prípade zlyhal.

• 31.3.2020  19:37
    Ťažký týždeň (TV pořad) (2015)

V súčastnosti (2020) asi najvtipnejšia humorná relácia na Slovensku. Zhostil sa jej niekdajší poštár Janko z Pošty pre teba. A hoci je najlepšia z celého spektra aktuálnej podoby slov-humoru, zďaleka nie je dokonalá. Dá sa jej vytknúť politická jednostrannosť, miestami kostrbatý až trápny humor, adorácia Európskej únie (takéto niečo sa s humorom vylučuje) a tak. Napriek tomu obsahuje dosť zájebov, ktoré urvú dekel.

• 13.8.2019  14:11

Príjemná komédia s horkastým nádychom o možnosti a limitoch partnerského spolužitia Cigánky a Slováka.

• 10.6.2019  10:45

Tri príbehy medicínskeho pochybenia. Emočne silné, filmovo nulové.

• 1.2.2019  15:37

Doba je taká, ako dobre je zacielená reklamná kampaň, taký je záujem cieľovej skupiny o finálny produkt. Raz je ním výrobok, inokedy služba a raz za čas politik. Dokument celkom podarene na príklade slovenskej prezidentskej kampane ukazuje produkty (kandidátov) a ich marketérov. Do toho pár trefných komentárov Ingrid Hrubaničovej. Škoda, že ich nebolo viac.

• 1.2.2019  15:22
    Sleep (1963)

Experiment ukazujúci len jedno: čas filmový je veľmi odlišný od času reálneho. Paradoxne to ukázal práve film. Takže hviezdičku si zaslúži. Vložená slučka na hodnotení nemení nič. Je to warholovčina, ako všetko jeho "umenie".

• 1.2.2019  12:37
    Takže tak! (TV pořad) (2015)

"Neúnavní hľadači pravdy" prešli k totálnej kritike opozície a k adorovaniu aktuálnej moci. Opísaná rigorózna práca predsedu parlamentu je pre nich pseudokauzou, predsedu vlády pochvália za to, že sa s nimi odfotil a dokola sa rehocú na tom, ako predseda parlamentu nazval poslankyňou opozície cigánočkou. Do toho pár drsných vyrážok tým, čo im ležia v krku (rôzni novinári, opoziční politici, prezident). Jednoducho: všetko, čo chce vláda sprosto povedať svojim nepriateľom, ale nemôže, lebo sa to nehodí. Lebo na to má Daňa a Vaskyho. A to nehovorím o tom, že odsledovať celú "satirickú" reláciu je nemožné (maximálne 7 minút). Pretože obsah, prejav moderátorov, úroveň humoru a spracovania je čistá žumpa. Ktorá však má svojich 20 tisíc pravidelných fanúšikov.

• 10.1.2019  16:10
    Spartakiádní vrah (TV film) (1999)

Prekrývať zábery škrtených a znásilňovaných žien zábermi na Ronalda Reagana, novoročný prejav Gustáva Husáka či na Margaret Tchatcherovú je riadna bizarnosť. Chápem to ako isté odľahčenie poukázaním na kontext doby (aj vzhľadom k takmer hodinovej stopáži). Moderátor a jeho prejav pôsobí tiež zvláštne, ale keďže zvláštností je tu celá hŕba (napr. odznie úryvok pesničky "není nutno, není nutno aby bylo přímo veselo"), zapadá aj tento fakt do celkového kontextu úplne spoľahlivo.

• 10.1.2019  14:51
    5 proti 5 (TV pořad) (2007)

Ťažko hľadať niečo väčšinovejšie a konzumnejšie medzi zábavno-súťažnými programami, ako snaha zvíťazíť v hľadaní najväčšinovejšieho názoru. Po otázke typu: "Sto Slovákov sme sa opýtali, čo najradšej robia pri pozeraní televízie?" sa hádajú najčastejšie odpovede. Bujará zábava môže začať. Popri tom moderátor "zabáva" otázkami na o tom, čo kto robí, koľko má detí a tak. Jednoduchý program plný rovnako vyzerajúcich rodinných pätiek. Ako vypnutie po pracovnom dni to nemusí automaticky znamenať katastrofu. Napríklad vzhľadom na to, že divák si môže zatipovať odpovede.

• 8.1.2019  16:40
    Vatel (2000)

Načančané jedlo a dobové tance v ére obľúbených dekadentných parochní či umelých znamienok krásy bohato prekrýva príbeh toho, kto sa snažil cítiť slobodu. Fakticky síce skôr len prispieval k rozmarom mocných. Keď si uvedomí, že je najmä bábkou, rozhodne sa zobrať život do vlastných rúk. Pozerateľná jednohubka.

• 7.1.2019  16:06

Príbeh nepríliš podarene nadväzuje na dobrodružstvá Rýchlych šípov, naháňajúcich záhadný poklad spätý s temnou minulosťou. Vedie k nemu ťažko vydolovaný plánik. Miesto partie chlapcov je tu však partia typov (lekár, policajti, archivárka, starena). Nespája ich túžba po dobrodružstve, ale len a len zlaté teľa. Indície: stará lebka, trpaslík, vreckové hodinky, poklad. Sú tu aj záhadní hromotĺci, tajomná krádež, presuny koňom i lietadlom i rodinná zápletka. Čo na tom, že na pôvodný seriál to takmer vôbec nenadväzuje. Hlavne, že si autori splnili svoj sen o akcii doktora Martina a policajta Topinku. Príliš zábavné to nebolo, skôr vycucané z prsta.

<< předchozí 1 2 3 4 27 52 78 103