Radko

chodec

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 26 52 77 102
    • 12.4.2018  09:54
    Inspektor Max - Obraz (E08) (epizoda) (2018)

Mŕtva prostitútka. Ukradnutý obraz. Náhle zistenie rodičovstva. Všetko so všetkým súvisí a Maximálny Kukura boduje. Vrah končí v putách. Samozrejme, ako inak. Efektné, po povrchu plávajúce kriminálne dobrodružstvo. Výsledok má šancu upokojiť vystresovaného radového zamestnanca. Po náročnej niekoľkohodinovej šichte v robote s uspokojením po pár poobedných pivkách odsleduje odľahčené dobrodružstvá bonvivánskeho detektíva v rokoch. Neúprosne bojujúceho so zločinom v spoločnosti. Pocit, že nekompromisne spravodlivým sa oplatí byť aj v zrelom veku v divákovi ostáva. A to je hádam účel podobných nekonečných seriálových prúdov.

• 12.4.2018  09:04
    Nerodič (2017)

Režisérka zistila, že roky jej ubiehajú, má 35 a stále slobodná, bezdetná. Rozhodla sa tak po zmapovaní osudov dobrovoľných singles (Generace Singles, 2011) zachytiť rôzne podoby rodiny. Podoby vzdialené tradičnému: otec manželka a ich deti. Zoznámime sa tak letmo s inými podobami (ne)rodičovstva. Dve lesby, ktoré si nechali deti urobiť vstreknutím semena dodaného kamarátom samohanou do injekcie a odtiaľ do rodidiel. Slečna, ktorá si nemohla nájsť partnera a tak adoptovala dve cigánske dvojčatá, až zistila, že vysnený život na vidieku vôbec ružovým nie je. Mnohodetná rodina, kde deti pochádzajú z rôznych predchádzajúcich partnerstiev. Model striedavej opatery. Partneri čo sa programovo rozhodli ostať bez detí. Večne nespokojná slečna, ktorá si našla otca cez inzerát, aby teraz o ňom mohla rozhlasovať čosi ako o prolhanom parchantovi. Vidieť, že spoločenské pravidlá týkajúce sa rodiny sa rozvoľnili, no žitie v alternatíve samo osebe ešte nezaručuje šťastie. Atomizované iné rodiny sa boria modelmi ponúkanými médiami a spoločenskými magazínmi, no v pozadí stále akoby posmutnele pomrkávali po tom tradičnom otec, mama a ich deti. Nejde o nejakú prenikavú analýzu, skôr taký povrchnejší, no často do intímnejších detailov nakukujúci pohľad na rôzne podoby toho, čo sa dnes ako náhrada tradičnej rodiny núka. Dokument má i pointu, spočívajúcu v režisérkinom osobnom rozhodnutí. Či bolo šťastné, uvidí sama.

• 11.4.2018  15:00

A: "Čo sme to práve pozerali?" B: "No film."

• 11.4.2018  12:23

Vojna zamávala s osudmi mnohých. Ukázané na neľahkom údele ženy, ktorá sa počas protektorátu zaplietla s nemeckým dôstojníkom na liečení. Následky vášnivej, no kratučkej lásky si odniesla nielen v podobe ryšavej dcérky. Tie následky sa s ňou ťahali dávno po vojne. Dôvod je jednoduchý a večný. Zmrdi a zmrdky totiž nikdy nezabúdajú na svoje domnelé príkoria. Dokážu sa za ne pomstiť nielen na nimi vyfabulovanom vinníkovi, ale aj na ich potomkoch. Scenáristicky pritiahnuté za vlasy (z moravských hôr cez poľské pláže do rakúskych Álp a odtiaľ do belgického Konga- uff),no vo všeobecnej rovine platné a presvedčivé.Takže lepší priemer.

• 11.4.2018  12:10

Lucka, dievča z polodosidentskej rodiny, prežila krásne detstvo a dosahovala v škole samé jednotky. Až prišla puberta. No a ňou prvé fľašky vína,cigarety a jointy. Podľa výpovedí rodičov, už v tomto momente nastal akýsi psychický zlom, z ktorého sa dievča nevyhrabalo ani po desiatich hospitalizáciách na psychiatrii. To, že medzitým prestriedala množstvo partnerov (so žiadnym nevydržala dlhšie), rôzne drogy a vyskúšala kariéry modelky aj pornoherečky, neúspešne skúšala dokončiť strednú školu, mala niekoľko suicidálnych pokusov - to všetko sú len sprievodné javy rozvíjajúcej sa duševnej poruchy. Ono je jasné, že pervitín tomu nepomohol, no už samotné konope je u predisponovaných pacientov spúšťačom rôznych psychóz. Dievča, jej fyzické premeny, jej štýl uvažovania a spovede zúfalých rodičov sú toho pomerne jednoznačným dôkazom. Smutný osud dievčaťa, ktoré prepadá stále hlbšie do svojej choroby. Hospitalizácie nepomáhajú, uvažuje sa o odobraní svojprávnosti.

• 2.4.2018  11:52

Nezávislo žijúci lovci v divočine sa dostanú do problémov po tom, čo i Indiáni zoberú ich celoročný úlovok, pušky aj kone. Sú prekvapení takým postupom červených bratov, pretože oni lovia len toľko, čo zjedia, nikomu neškodia a neberú poživeň divoko žijúcim červenokožcom. Príčina ulúpenia ich úlovku a výstroje je iná - prítomnosť americkej vojenskej posádky, ohrozujúca lovné teritóriá i životný priestor Indiánov. Lovci sa tak vydajú do pevnosti, aby si vypýtali peňažnú satisfakciu za vojakmi nepriamo spôsobené príkorie. Namiesto peňažného plnenia dostanú od kapitána pevnosti ponuku stať sa stopovacími vyzvedačmi v civile. Trojica lovcov prijme ponuku, motivovaná najmä pravidelným prísunom whisky. Od tohto momentu sa však western stáva nie filmom o deliacej čiare medzi divokosťou a vojenským civilizovaným poriadkom, ale motivačným propagandistickým filmom pre úspešný nábor do americkej armády. Divákom nenápadne, ale zámerne a účelovo podsunuté vety o tom, že uniforma nie je pre každého, že sa vodca lovcov snaží scivilizovať svoje divoké návyky a že uniforma je vlastne skvelá vec, zaraďujú jednoznačne tento western k ideologickyým filmom oficiálnej vládnej propagandy. Snaha zaradiť sa do stáda uniforiem je nakoniec samozrejme korunovaná úspechom. Šikovne je to všetko podané cez príbeh lásky a takého akože nonono poukázania toho, že aj v uniformách sa skrýva množstvo premotivovane ambicióznych vodcov, a hajzlov ktorí svojimi rozhodnutiami spôsobujú v skutočnosti viac galiby ako osohu. Nová čerstvá krv v armáde však podľa režiséra tieto nedostatky hravo odstráni a zlý stav napraví. Hurá!

• 2.4.2018  10:03

Niežeby tvoril hokej nejakú zvláštnu oblasť osobného záujmu (podobne ako akýkoľvek šport), ale zdokumentovanie príbehu Dávida, ktorý porazil hneď niekoľkých Goliášov za sebou, strhne dynamikou strihu i šírkou záberu. Je to správne po americky skomprimované a namiešané ako medzinárodne prijateľný strhujúci dokument. Štyri hviezdičky nie sú za dokumentárnu analýzu, ale práve za spôsob spracovania.

• 2.4.2018  09:59

Hitlerova milenka si pestovala kult tela. Telesné cviky a malomestské radovánky filmovala na najdrahší filmový materiál. Tieto zábery mali tvoriť podklad k sfilmovaniu trháku amerických rozmerov o Eve a Adolfovi. Nuž, túžby takýchto dievok, naivne sa domnievajúcich, že ich život je akýmsi výnimočným umeleckým dielom, pričom v skutočnosti len napĺňajú svojim osudom recyklát tisícoviek navlas podobných osudov, končia zväčša vo fatálnom zabudnutí histórie, ktorá opakujúce sa príbehy strháva ako nudné pozlátko. Eve Braunovej sa však podarilo niečo výnimočné. Pre nič iné, len preto, lebo mala za milenca Adolfa Hitlera. Už len samotné meno Hitler priťahuje filmárov celého sveta ako býka červené súkno. A tak nečudo, že sfilmované čačky Evy Braunovej sa stali zaujímavým materiálom pre francúzskych filmárov. Namiesto amerického trháku tak vznikol príťažlivý dokument, pekne ukazujúci skutočný ideál nacistického vodcu - život s selankovitej idylke malomestského vidieka.

• 2.4.2018  07:42

Ak si chlap, staraj sa o to, aby si prácu, ktorú máš zverenú aj riadne vykonával, je hádam mottom westernu o šerifovi, ktorý sa učí ako vypiecť so zločinom, s desperátmi v radoch mestečka aj s pokryteckým miestnym zastupiteľstvom, od všetkého závažnejšieho dávajúceho ruky preč. V neposlednom rade sa musí popasovať s vlastnou odvahu a schopnosťou dať najavo svoju vôľu, aj keby bola táto zásadne iná od kolektívnej mienky. V tom mu pomáha lovec zločincov, ktorý sám kedysi nosil šerifskú hviezdu, no tragédia v rodine mu ju nedovoľuje si opäť pripnúť. Klasický päťdesiatkový western s Henrym Fondom a Anthony Perkinsom v hlavných úlohách. Klasika sa prejavuje najmä v snahe zasadiť sa o ten správny politický názor a to totiž o ten, že v Amerike, krajine neobmedzených možností sa v každom mestečku nájde jeden - dvaja správni muži, ktorí svojou charizmou dokážu prinavrátiť vládu práva od vlády lúzy, ktorá by chcela spravodlivosť vziať do vlastných rúk. Stovky podobných filmov divákov presviedčali, že v USA sa to vždy podarí a spravodlivosť vlády zákona vždy zvíťazí.

• 2.4.2018  07:36

"Naša skvelá budúcnosť je na skládkach infekčného odpadu" spievala kapela Inbecilofília už v 90. rokoch 20. storočia. Miestami sa táto sentencia sprítomňuje. Svedčí o tom aj čínsky dokument o dvoch rodinách, pracujúcich na recyklačnej linke vyrábajúcej z plastových odpadkov granuláty. Rodiny doslova žijú, milujú aj pracujú v objatí haldy plastov. Umelohmotné tabuľky, sáčky či pásy tvoria náplň ich akejkoľvek aktivity. Deti si v hromade plastov vytvárajú tunely, jednotlivé odpadky tvoria ich hračky. I tvorivosť je v znamení umelohmotných zbytkov. Písmenká a slová sa učia prevažne z plastových reklám, pretože rodičia na školu peniaze nemajú. Tata väčšinu výplaty vypije v podobe piva úhľadne naliateho do plastových fľašiek. Pritom stihne o sebe básniť - svoj život medzi smradľavými a často horiacimi plastami pripodobňuje vtákovi, voľne poletujúcemu povetrím. V deťoch neustále živí nádej návratu do rodného kraja, kde sú zelené lúky, kravy a pomaranče, reálne však nemá ani na lístok vlak pre seba. Preto si celá rodina prispôsobí plastický život v odpade bežnej realite.Deti si z odpadkov vytvoria imitáciu počítača, telefónu či stánku s predajom lístkov na vysnený vidiek. Smutné, no čoraz reálnejšie podobenstvo o tom, že ak rýchlo čosi nevymyslíme, ľudstvo sa udusí vo vlastných odpadkoch, alebo zhynie na choroby a alergie z jedovatých spalín, vznikajúcich pri spaľovaní toxických odpadov a plastov.

• 1.4.2018  11:21

Ak sa raz ponoríte do špinavých korupčných káuz, nečakajte napätie. Skôr prehŕňanie sa stovkami strán zmlúv. Dôvodom tejto nezáživnej úradníčiny je snaha o nájdenie presne toho ustanovenia, ktoré usvedčuje skorumpovaného zmrda či (dnes čoraz častejšie) zmrdku z jeho/ jej finančnej nenažranosti na úkor kohokoľvek. Nuž a snaha napchať takúto úradnú nezáživnú piplačku do thrilleru o jednom skorumpovanom americkom starostovi bola zjavne nad sily tvorcov. Prekryli síce všetku tú administratívnu nudu zaujímavým príbehom o ex policajtovi, pre ktorého je spravodlivosť viac než čokoľvek iné, ale ten príbeh pôsobí dosť obohrato. Ako vystruhnutý z každodennej reality. Ex poliš si zarába ako súkromné očko. Prevažne fotografuje súložiacich neverných mužov a ženy, ktorým ich libido a ambície nijako neumožňujú párovú vernosť. Potrebujú si svoje sliznice pravidelne otrieť o sliznice iných samcov či samičiek, lebo pudy. Pri jednej takejto zakázke pre starostu narazí na špinavosť. Dobehne ho síce vlastná minulosť, spravodlivosti je však samozrejme (sme na pôde komerčného usa thrilleru) urobené zadosť. Jemný nadpriemer.

• 27.3.2018  20:56

Tragikomické poznanie muža stredného veku príliš sa zaoberajúceho sa prácou, v ktorej postúpil. Zisťuje, že ani vysnívaný koníček nenapomôže tomu, že systém nepreciká a ĺudia sú úlisné štetky poklonkujúce tým ešte mocnejším. Zmena výrobného programu keramických hajzľov spočívajúca v pridaní farieb nezaručí zmenu. Do záchodov padajú napriek zmene farby stále rovnaké výkaly. Proklamovaná odvážnosť stráca body v nepochopiteľných a nadbytočných snovo-halucinačných scénach.

• 18.3.2018  10:28
    Vše o Evě (1950)

Bette Davisová je roky rokúce jednou z mojich najobľúbenejších herečiek. Ak sa k jej hereckému prejavu pridá perfektné režijné vedenie o dokonalosť je postarané.

• 18.3.2018  04:31

Veru, nikdy nie sme sami, vždy sa pritrafí nejaký ten film, ktorý sa tvári vševidiaco. A je tu s nami, podobne ako obrazové spravodajstvo a nič s tým nik nespraví.

• 24.2.2018  04:12
    Eyewash (1959)

Čriepky reality zachytené očným fokusom. Z mihotania sa životom ostáva pár srandovných geometrických obrazcov, voda ako prameň života. Nuž a jasný bod pohľadu dostáva dieťa, jeho vývoj a pílenie dreva. Bezpríbehové a predsa tak epické. Na zachytenie podstaty niekedy stačia tri minúty.

• 24.2.2018  03:12
    Et Cetera (amatérský film) (2012)

Existuje taká vodka, že Ruskij standard. Toto je český krátkometrážní stand art.

• 15.2.2018  20:11

Neviem, či má zmysel hodnotiť 100% film, pri ktorom na konci revem ako malé decko. Ale asik má.

• 2.2.2018  18:34

MIMIC správne píše: toto nie je štandardná konzumná pičovina, toto je pamparádny experiment. Celučký v duchu tradícií hnutia Fluxus. Alebo inak: niekedy to pôvodný alternatívny nekonzumný nápad neprzní, niekedy takáto vec (používanie praktík undergroundu pre výsostne komerčné audiovizuálne tovary, nazývané ojebávačsky aj filmami) nie je na škodu, ak sa komerčná kinematografia poučí od alternatívy 60. rokov 20. storočia.

• 1.2.2018  11:47

Ok

• 14.1.2018  18:58

Film, v kerom Ďuri Kultúra ukázal pipíka. Okrem toho si pamätám, že tam trtkal nejakú aziatku, ktorá mala svetlomodré pančuchy. Takže fajn. P. S. A priezvisko rejžu: Zadek, pridáva hviezdu k hodnoteniu. P. S. II Plagát, kerý je tu pripojený k filmu evokuje dojem, že vo filme bude ukázaný zadok J.M. Simmela. Váham nad štvrtou hviezdičkou.

• 6.1.2018  22:28

Presné podobenstvo zďaleka nie len o typicky ruskej poperestrojkovej dedine, vyrovnávajúcej sa po rokoch boľševického režimu s rovnako neúprosným kapitalizmom bez limitov. Pretože podstata, tá je veľmi podobná každej dobe a každej komunite, ktorá sa vzájomne skvele pozná. Takže o čo ide? Nuž, vezmime to od podlahy: základom životnej pohody je dobre si vypiť, zabaviť sa a zatrtkať si. Na následky nejako veľmi nemyslieť. Ale ak aj z potomstva niečo kvapne, samozrejme detvákmi, hocako nevychovanými, rozmaznanými frackami sa samozrejme treba zaštítiť. Lebo šak krv není vodka (však áno?). Takže vypiť si, ak zadarmo, bez ohľadu na okolnosti. Zhodiť vždy a za každých okolností toho, kto z komunity vytŕča. Pretože ako spieva aj Bez ladu a skladu: tak odtnite mu hlavu, nech nevytŕča z davu. Toto závidiace si rovnostárstvo samozrejme sa tiahne naprieč komunitou. Bez ohľadu na náboženstvo, či svetovyznanie. Ba, ako sa ukazuje, čím je viera silnejšia, tým mocnejšia je aj nenávisť a závisť voči tým, čo vytŕčajú z radu a majú na viac ako sivý, úboho závidiaci rovnostársky priemer. Nuž a do likvidácie odlišnosti, výnimočnosti treba vložiť celú myseľ, zapojiť celú nielen komunitu, ale aj rodinu. A všetky možné prostriedky. A potom zlikvidovať výnimočnosť, toho, kto má na viac. Nuž a potom? Vypime si, zabavme sa, potom si v kostole vyspovedáme hriechy a sme čistí ani ľalie. A tam, na spálenisku ambícií rastie rovnaká tráva ako pred rokmi. Len tá láska sa nedá len tak prikázať, naordinovať. Tá, čo sa skrýva pod všetkým tým pokrytectvom, falošnou morálkou či bezuzdným chľastaním. Vytvoriť si veľký rod je tiež dosť dôležité. Jednoducho: veselo tragikomické východoeurópske tradície rovnostárstva a duševnej malosti. Takže, tá láska sa zrodí len zriedka, ale keď je, je ako kvieťa, ktoré v závere hrdinka Asia prežmolí medzi prsty, filozofujúc o živote a pýtajúc sa diváka na jeho názor. Práve som ho dopísal, vážení priatelia.

• 2.1.2018  14:34
    Marián Varga 70 (koncert) (2017)

Nehrá tam síce samotný Marián Varga (lebo sedí napojený na infúziu v invalidnom vozíku v pozícii diváka koncertu pred pódiom), ale nevadí. Starí páni hrajú ako mladí ďábli a vypaľujú staré známe pecky. Príjemný hudobný zážitok.

• 2.1.2018  14:09

Domrvené tv pokračovanie rozprávkových príhod Arabely a Rumburaka v pásme piesní a tanca detí a dorastu na ľade. V hlavnej úlohe s Matelkom. Matelko bol ikonickou postavou strihového pásma určeného deťom a mládežníkom. Skratka jeho mena znamená MAlý TElevízny KOlotoč. Matelko sa teda na základe pozvánky vyberie lietadlom z Bratislavy do Prahy. Cieľom je stretnutie s Rumburakom, Arabelou, Darinkou Rolincovou a Karlom Gottom. Ten povie v úvode nezabudnuteľnú vetu, že Praha má veľa iných krás aj bez rozprávkových kúziel Arabely a Rumburaka. Divák sa po slovách maestra navnadí na spoznávanie krás Prahy so známymi seriálovými postavami a známymi spevákmi. Chyba lávky! Namiesto obrazov čarokrásnych pražských zákutí sa kamera presunie na akýsi zimný štadión, kde mládenci a dievčatá v kostýmoch šantia na korčuliach v akejsi ľadovej show o striedaní ročných období na dedine so sprievodným komentujúcim slovom Jána Krónera. No ani Króner sa veľmi sa nechytá a show tak smeruje od bezradnosti k bezradnosti. Z Prahy nevideť takmer nič, ak teda za spoznávanie Prahy nepovažujeme deailné zoznámenie sa so zaľadnenou plochou akéhosi pražského štadióna. Do toho príšerné sprievodné melódie a v závere Kája s Darinou dopália prevarenú pieseň Zvonky štěstí/Zvonky šťastia. Socialisticko-normalizačný bizár Non plus ultra.

• 2.1.2018  10:51

Pôvodne tri hviezdičky. No ani nie dva týždne po tom, ako som film videl, si z neho temer nič nepamätám. Teda až na mdlú spomienku na rovnako mdlé herecké výkony a dej. A to je tak zhruba všetko, čo môžem o tejto rozprávke povedať. Žiadna diera do filmového sveta kultových/ zapamätateľných rozprávok sa nekoná. Maximálne tak výplň na vypchatie diery, zívajúcej po vytvorení nových slovenských rozprávkových príbehov.

• 24.12.2017  17:51
    Bičianka z doliny (TV film) (1981)

Kopanyce, to je moje. Ak sa k tomu pridá vierohodné dobové stvárnenie života a pozerateľný príbeh o dvoch blížiacich sa svadbách a jednej náhlej smrti, niet čo riešiť. Navyše: šecko v znamený znamenytého kopanyčárskeho nárečjá.

• 10.12.2017  12:53

Epilepsia je veľmi nepríjemná záležitosť. Postihnutý nikdy nevie kedy udrie. Vždy mi bolo ľudí, čo som videl náhle odpadnúť v električkách, ľúto. Po podaní prvej pomoci a prebratí sa vždy ospravedlňovali. Ako by za to mohli. S Daliborom Gondíkom tiež súcitím v tomto zmysle. Inak štandardná trinásta komnata, tentoraz v hlavnej úlohe s niekým, koho som za nejakú významnú kultúrnu osobnosť nikdy nepovažoval.

• 8.12.2017  22:04
    Kozy léčí (TV film) (2017)

Prírodu rád, kozičky aj kozie farmy: mňam. Ale v takomto rýchlo rozpustnom vydaní to celé pripomína skôr vifonku.

• 5.12.2017  23:47

Umenie žijúcich mŕtvol. Prostredie nedáva šancu nespútanej prírode. Geometricky presné tvary záhrad poukazujú na okázalý, nabubralý antropocentrizmus. Potvrdzujú ho i nazdobené vnútorné priestory. Živočíšnej spontaneite nenahráva ani reč filmu. Dokonalá umelina vzťahov, architektúry i životných ťahov. Do toho nezmyselné plkanice v obrazovo skvostných variáciách. Radosť pozorovať zahnívajúcu kultúru hóch buržoázie. Samozrejme, ako tu viacerí píšu, je to mnohovrstevné dielo, a zďaleka nie len sociálkritické, dá sa to celé kľudne vnímať ako nepokojné strhávanie sa zo spánku, určované logikou sna neuspokojeného zaľúbenca. No mne sa po posledom pozretí páči práve vyššie opísané karnevalové besnenie smotánky v umelo vytvorených okázalých kulisách, kde napriek vonkaškovej "nádhere" prirodzene nefunguje takmer nič.

• 4.12.2017  05:36

Korumpuješ, korumpujeme, korumpujete. Nik nie je lepší. Veď len kuknite na hlavného hrdinu v podaní Alaina Delona, fešáčiska, predvádzajúceho okrem seba samého i utešenú kolekciu oblekov, košieľ a sák, nezabúdajúc na neformálne odievanie, lovecký úbor ani na decentnú nahotu. Takže tento spravodlivo rozhorčený lobista alebo čo vlastne je (to sa nejako bližšie nerozoberá), tak ten uprostred noci prijme skorumpovaného poslanca, inak takto kamoša, ktorý sa mu prizná, že zavraždil iného strašne skorumpovaného poslanca. Delon ho zakryje, dosvedčí polícii jeho alibi v čase vraždy, vraj u neho a jeho ženy spolu žrali pekingskú kačku. Problém nastane, keď zavraždia aj kamoša. Z Delona sa stáva naštvaný pomstiteľ. Všetko v mene úplatného hajzlíka. Je tak jasné, že sa stretne s plejádou ďalších zmrdov, vysokopostavených biznismenov a politikov, ktorým velice záleží na zachovaní nepoškvrneného mena. Korupcii sa nevyhne ani polícia. Záver úspešne odhaľuje vraha, no skeptický komentár rozprávača naznačí, že napriek tomu sa veľa nezmení. Brodenie sa bahnom korupcie pomedzi buržoázny vysokopostavený sliz, často slúžiaci ešte mocnejším zmrdom spríjemňuje prítomnosť troch krásnych dám: Ornelly Mutiovej, Stéphane Audranovej a Mireille Darcovej.

• 3.12.2017  09:32
    Rudienka (TV film) (1974)

Zase raz príklad rozprávky založenej na matriarcháte. Ale len takom, čo nadväzuje na tradíciu a lá Snehulienka. Tradíciu nenávisťou posadnutej vládkyne. Cez výchovný aspekt rozprávky sa aj za socializmu upozorňovalo, že ako dobre, že na čele strany a vlády a štátu sú samí muži (hoci často vyzerali len ako páprdovia). Pretože však len pozrite, čo by sa stalo, ak by sa vláda a správa štátu odovzdala žene: len hnev, nenávisť a totálny militarizmus. Takže matriarchálna rozprávka, cez ktorú si patriarchát drží svoje pozície. A paradoxne režírovaná ženou. V kráľovskej rodine je síce prevaha mužov (dvaja: tata a princ-jedináčik), no kráľ je ustrašený trtko bez reálneho vplyvu. Síce si dovolí oponovať manželkiným militaristicko-agresívnym rečiam, no nik ho nepočúva, a tak ostáva v polohe šomrajúceho ustrašenca, sediaceho na tróne tak zboku popri kráľovnej, čosi ako poslušný mopslík. Princ ako syn musí držať pred matkou hubu a krok. Ak si dovolí zarebelovať: hajde do veže bez okien. Záchrana prichádza z podzemia. No žiadny ťažký underground to nie je. Len kovový kráľ v podaní akoby mierne unaveného Vlada Müllera. Zvyšok hercov podáva tiež mdlé výkony v dosť ohavných kulisách, pôsobiacich aj na televízny film veľmi papundeklovo a lacno. Scény naháňačiek v lese sú tak trápne nakrútené (všetko v interiéri, zdá sa akoby všetci bežali na mieste), až sú smiešne. Tanečné scény absurdné, nehodiace sa k deju, pesničky veľmi priemerné, či už textami alebo prednesom. Morálny aspekt pochybný aj z hľadiska remesla: kováči nadávajú, že musia kuť neustále meče, keď oni by radšej svietniky. No v skutočnosti umenie kvalitného meča patrí ku kováčskemu fortieľu, ktorý nezvládne len tak hockdo. A zaujalo tiež, ako ľahko sa človek dostal zo stredovekej vlhkej temnice/ žalára do podzemného kráľovstva (undergroundové je len čiastočne- kulisy v podobe nahnedlo natrených papierových kvádrov a kamenných blokov nejako ťažko podzemne nepôsobia- skôr prízemne).

<< předchozí 1 2 3 4 26 52 77 102