• Krátkometrážní

Můj konec. Tvůj začátek. (2019)

Pozitívna mágia a mystika vzťahu dvoch mladých milencov, ktorých duše sa jedného upršaného dňa našli, je náhle násilne pretrhnutá. Avšak jej sila pôsobí ďalej. Zaujímavý, nelineárne vyrozprávaný príbeh s presahom nájdenia pozitívneho východiska z utrpenia po strate partnera, namiesto neustáleho obviňovania a sebaľútosti. Vyššiemu hodnoteniu bráni úroveň spracovania, napriek časovému poprehadzovaniu deja, pripomínajúca skôr televízny film, a do značnej miery i predpovedateľnosť vyústenia príbehu.

Invaze zlodějů těl (1978)

Neznesiteľne dlhá ľahkosť poznania, že keď je nákaza totálna, je vzbura proti nej fatálna.

Čtverec (2017)

Všetko tu už bolo. Polemiky nad tým, čo je ešte umenie, a čo už nie. Je reklamný videovirál dôležitejší ako to, na čo upozorňuje? Zmätenosť a nejednoznačnosť prezentovaných solidárne humanistických posolstiev dobre situovaných mužov a žien sa naplno prejavuje v ostrej konfrontácii s osobným stretom ich nositeľov so sociálnou realitou. Odcudzenie sa naozajstným problémom doby a spoločnosti. Pestovanie si spoločenských a vzťahových kontaktov na základe spoločenského postavenia. Vše objímajúce občianske a politicky korektné frázy bez akéhokoľvek obsahu premietané do spoločenských a následne aj zákonných noriem. Konfrontácia "normality a uhladenosti" civilizácie s prírodným barbarstvom. Ale všetko pekne v jednom štvorci, to tu hádam ešte nebolo. Tak zato veľké plus. Plus ďalšie za scénu nóbl vernisáže s inscenovaným vpádom opičieho divocha. Skvelé je, že film priam podnecuje k polemike a vyjadreniu názoru naň. Poznámka: Tak ja jeden názor na riešenie dekadentnej spoločnosti mám. Hoci málokomu sa bude páčiť. Pritom vrcholné manažérske tímy s takým konceptom dávno pracujú. Druhá vec je, že ho zákerne zneužívajú na ekonomicko-mediálno-pracovnej úrovni pre prehlbovanie nadnárodného globálneho kapitalizmu. Ide o pozorné, sústredené čítanie s porozumením (nie s a priori odsúdením) a následné priame aplikovanie Maových téz o revolučnej zmene spoločnosti do praxe.

Toc Toc (2017)

K štyrom hviezdam ma nakopla nasledujúca otázka: "Nemalo to dievčatko z Exorcistu v skutočnosti nediagnostikovaný Tourettov syndróm?".

Showgirls (1995)

Showgirls sú stupídnym, surovým filmom, naplneným nahotou a toľkými kinematografickými klišé, že až. A predsa ide o strhujúcu zábavu.. Koľkokrát som ho videl, vždy som si ho naplno užil. Stopujúca nomádka bez minulosti a miesta (všetko, čo povie o svojej minulosti je lakonické - som z východu, nemám rodinu) ide hľadať šťastie. Kam inam ako do Las Vegas. Mekky (raja) buržoáznej zábavy bez akéhokoľvek krycieho pozlátka. Len peniaze, zábava, hry, sex a šampanské. Blikajúce neóny a nekončiaca noc plná nerestí. Kto vie lepšie podať svoje prednosti vyhráva. Akokoľvek, s akýmkoľvek podrazom voči hocikomu. Ale predsa, na bazálnej ľudskej úrovni akási solidarita môže ostať. Napriek všetkým bebí a bolestiam čo si navzájom biznis partneri, tanečnice a umelci spôsobujú.. A keď je čaša prieserov plná, prečo nezamieriť kamsi, kde je to síce iné, ale vlastne veľmi podobné - do raja (Mekky) filmového zábavného priemyslu, do LA. Show pokračuje... Tým, čím je pre hollywoodsku melodrámu Casablanca, tým je pre americký trashový film Showgirls.

Ecocide: Proverb (2010) (hudební videoklip)

Videoklip tvorí obrazová koláž, poskladaná zo záberov, trefne a presne dopĺňajúcich tvrdý metalový song. Obsahovo ide v skratke o obraz toho, čím ľudská spoločnosť od skončenia II. svetovej vojny prispela k udržaniu sveta bez globálneho vojnového konfliktu. Vytvoril sa umelý svet, plný dopravných sietí, ničiacich prirodzenú krajinu. Cestná doprava a v rámci nej individuálna automobilová, získala prím na úkor environmentálnejšie hodnotnejšej hromadnej prepravy. Základom slobody sa stala sloboda obchodu, čiže podvodu. Peniaze sa stali a stále ostávajú zlatým teľaťom civilizácie. Vedecko technický progres bez úcty k prírode a krajine. Techno civilizácia, smerujúca k seba zániku, vyťaženiu zdrojov planéty, masovému zbrojeniu. Výstavba produkuje architektonicky stále odpornejšie diela - účelovo orientované na maximálne vyťaženie priestoru do výšky a šírky. Bez ohľadu na estetiku, vnímanie priestoru, zásah do mysle a duše ľudí. Spotrebitelia=otroci=roboti sú viac a viac otupovaní rafinovanou masovou reklamou. Často zamieňanou za politiku. Ako dôležité sú prezentované dobovo zastupiteľné témy, prekrývajúce skutočné problémy. K ich prezentácii slúži internet, tv a zábava (starostlivo pripravené filmy, knihy, hry, cestovateľské destinácie). Ich obsahom nie je hodnotová, či poznávacia informácia, ale výlučne reklamné správy (odkazy a príkazy) vládcov smerujúcich myslenie robotov k poslušnosti. Poslušnosti, vedúcej k apokalyptickým obrazom doby, prezentovaných videoklipom, ktoré sa všeobecne zmasírovanými mozgami považujú za normu, či výdobytok pokrokovej civilizácie.

Příběh filmu (2005)

Variácia vzťahového zoznámenia a spoločného strávenia noci. Niečím si veľmi blízka a predsa iným tak vzdialená. Jednoduché, no interesantné spracovanie, v ktorom nemalú úlohu zohráva práve kinematografia a film.

Zvrácenost strachu (2020)

Nádherná príroda. Uprostred lesov žije rodina lovcov. Vysporiadava sa s klesajúcimi výkupnými cenami kožušín a súčasne stúpajúcimi nákladmi na živobytie. Jedna z posledných tradičných loveckých rodín - formy spolužitia, ktoré je na ústupe. A pointa filmu veru nenasvedčuje, že v radoch divákov stúpne atraktivita o takýto spôsob obživy. Prírodou a spôsobom života lovcov zaujímavé a pomerne pestré, samotná thrillerová dejová linka je však pomerne diétna. Samozrejme až na divácky vskutku výživný koniec, v ktorom dôležitú úlohu zohráva, dnes už takmer zabudnutý prenosný prehrávací prístroj na magnetofónové kazety, walkman (v roku 2010 bola ukončená jeho výroba).

Trhák (1981)

V tunajších končinách takmer neznáma komédia Blakea Edwardsa so skratkovito nevysvetleným názvom S.O.B. a decentným českým "prekladom" Trhák. Ten má zrejme č-s divákov naladiť na obdobu českej komédie Zdeňka Podskalského z roku 1980. A čímsi je to blízke. Odohráva sa to v hollywoodskom prostredí filmových autorít (producentov, režisérov, hercov) a je to aj o vzniku nového titulu, ktorý má zarobiť štúdiu úžasné prachy. Mega úspešný režisér a spoluproducent však uvedie do premiérových kín hrozný prepadák. Následkom toho sa v prvej polovici filmu snaží rôznymi spôsobmi skoncovať so životom. V istej chvíli ho však osvieti a pojme tvorivú ideu, že strednoprúdový muzikálový komerčný krach prepracuje na vysoko zárobkový softporno muzikál. Rozohráva sa smršť prapodivných situácií a momentov, často s dôrazom práve na roztodivnosť ako na komediálnosť. Avšak práve takýto spôsob uchopenia filmu umožnil Edwardsovi podať si pomerne trefne americkú továreň na sny. Ukazuje ju ako cynickú liaheň večných vyhrážaní sa súdnymi spormi, naháňaním sa za ziskom, ako jediným relevantným filmovým faktorom, centrum intríg a narýchlo menených spojenectiev, každovečerných orgií plných sexu každý s každým a drog, pri ktorých podávaní veselo asistujú oficiálni lekári celebrít. Ukazuje i neznesiteľné, povýšenecky snobské a často hysterické správanie sa novinárskych celebrít bulváru. Poznámka: Zrejme ide o jediný film, kde predstaviteľka populárnej Mary Poppins, Julie Andrewsová (inak takto manželka režiséra filmu Blakea Edwardsa) odhalí na filmovom plátne prsia. Toto odhalenie je ale v kontexte filmu pochopiteľné a samozrejme, s narkoticko-halucinogénnou podporou lekára. Poznámka 2: S. O. B. je v toto filme skratka anglického výrazu Standard Operational Bullshit, v kontexte filmu má význam frázy: "Dezinformácie sú normou".

Freistatt (2014)

Ďalšia z obľúbených filmových tém v opakovane klišéovitom spracovaní. Nápravný ústav s prísnymi podmienkami. Riaditeľ rovná sa Čisté zlo. Rôzne sadistickí vychovávatelia (dozorcovia), predstavujú výhonky Zla. Cirkev pritakáva zlu a posväcuje chovanie majiteľov prevýchovného objektu. Chovanci za dverami ústavu vykreslení ako mládežnícki sympaťáci. Trpia pod knutou dozorcov, tu symbolizovaných čiernobielou palicou jedného z nich. Ich násilné chovanie je len odrazom sadizmu ich nadriadených. Isteže terapia neprispôsobivých stredoškolákov tvrdou prácou nikomu nevonia, no aspoň šlo o zmysluplné kopanie priemyslom a poľnohospodárstvom požadovanej rašeliny. Pre vznik divákmi oceňovanej drámy sa ale žiada spracovanie na línii - rebeli vs. autorita. Rebel sympaťák, autorita - sadista. No záverečné autentické fotografie z Freistattu ukazujú, že to utrpenie nebolo zrejme tak hrozné, ako popisuje film. A mimochodom, každá štátom vytvorená nápravná inštitúcia je zariadenie, ktoré fyzicky aj psychicky deformuje jej nedobrovoľných obyvateľov. Ostáva nezodpovedaná otázka, čo priestupcov deformuje viac: "humanistické" polihovanie na palandách, alebo tvrdá práca v teréne.