Gangs of London (2020) (seriál)

S01: Londýn jako překrásně děsivá mozaika výkvětu mezinárodního zločinu. Kromě ostrovních domorodců tu máme gangy Albánců, Pákistánce, Kurdy, Nigerijce ale nechybí ani třeba nemilosrdní Cikáni nebo dánské žoldácké komando. Hned v úvodu je zavražděn Finn Wallace, ten nejmocnější a nejobávanější londýnský kmotr. A co se tak může stát, když někdo takový zemře? Že by hladké převzetí moci? Ale kde že. Všechno se to začne mezi sebou řezat, někdy i doslova. Především v těchto scénách je poznat nezaměnitelný rukopis Garetha Edwardse, jehož vymazlené a naturalisticky brutální akční sekvence (a násilné scény obecně) mu může závidět kdejaká hollywoodská produkce. Seriál však nezaostává ani v rámci příběhu. Ten stojí na dvou hlavních pilířích. Tím prvním je postupné rozkrývání úvodní vraždy a pak jsou to minipříběhy jednotlivých postav, kterých je tu skutečně nemálo (fanoušci Hry o trůny, Cizinky nebo Posledního království tu navíc zahlédnou pár povědomých tváří). Jen jejich popisováním bych tu strávil půl dne. Ale právě díky jejich množství a rozmanitosti není těžké si mezi nimi najít oblíbence. Za sebe můžu uvést třeba Luana, uťáplého albánského gangstera, který až příliš často vypádá, že je na pokraji nervového zhroucení. Ale na konci se ukáže, že ani s tímhle drobným Albáncem není radno vyjebávat. Příběh jako takový není nikterak výrazně originální, ale zase je řádně spletitý a obsahuje i pár nečekaných, ale o to lepších zvratů. Co je nejdůležitější, funguje. Není to žádné výplachové béčko, ale poctivé drama, které vyzdvyhuje ona již zmíněná kulervoucí akce a nevybíravé násilí. Shrnuto podtrženo, takhle má dnes vypadat rozmáchlá gangsterská sága. Tohle jsem si alespoň říkal většinu stopáže. Bohužel v poslední třetině a především pak v samotném finále seriál trochu zaškobrtne a byť vše stále nakonec dává smysl a navzdory mnoha rozjetým linkám to i docela drží pohromadě, po stránce příběhu mě seriál lehce ztratil. Možná je to jen mnou, že mi úplně nesedla některá tvůrčí rozhodnutí. Prostě jsem doufal, že jak mi to rvalo koule na začátku, tak bude i na konci. A ono ne. Ale i přesto se jedná o výjimečné dílo, jakých se v televizi moc nevidí. Na druhou řadu se těším a doufám, že si tam Gangy napraví reputaci. Byla by vážně škoda, kdyby ne. 8/10

Krev a zlato (2023)

Překvapivě velmi povedená černohumorná řezničina, které však v akčním finále lehce došel dech. Alespoň ten (skoro)final kill se zlatou cihlou byl řádně uspokojující. 8/10

Vetřelci (1986)

Ultimátní akční sci-fi nářez, jehož dechberoucí vizuál by nezapadl ani dnes. Naprostý masterpiece. 10/10

Vetřelec (1979)

Parádní a naprosto přelomový sci-fi horor, na kterém už je však jeho stáří bohužel dost vidět. A to už mu trochu ubírá na poutavosti. 8/10

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

E01-E08: Flanaganova labutí píseň na Netflixu a zároveň jeho pomyslný vrchol na této streamovací službě, alespoň dle mého skromného názoru. Hrozně se těším na jeho další tvorbu jinde, protože vše, co předvedl zde, jsem totálně žral. Všechna jeho díla byla stylem podobná, avšak stále dostatečně odlišná a tak říkajíc "s vlastním ksichtem". Že by se jednalo o děsuplné podívané se říct nedá, ale to mně osobně vůbec nevadí. Tenhle "nehororový" horor se mi totiž ve Flanaganové podání vždy trefil do vkusu a do nálady. A pro Pád domu Usherů to platí snad nejvíc. 8/10

#martyisdead (2019) (seriál)

E01-E08: Ze začátku velmi fajn rodinné drámo řízlé detektivkou, které má šíleně zběsilé tempo a bez kompromisů míří až k finále, jehož závěrečnou pointu budete považovat buď za stupidní či naprosto geniální. Mám to štěstí, že se řadím do té druhé skupiny. 9/10

#annaismissing (2023)

Neskutečně mrazivá a vtahující detektivka, u které člověk musí jen žasnout, že něco takového vzniklo i u nás. Opravdu se asi blýská na lepší časy pro českou kinematografii. 9/10

Titans (2018) (seriál)

S01: Rádoby temná nuda k posrání, k jejímuž dokoukání jsem se po pár dílech už nedokázal přemluvit. 3/10

Terminátor (1984)

Sci-fi klasika, která však navzdory svým kvalitám zůstává v obrovském stínu, který (nejen na ni) vrhá Terminátor 2. 8/10

Auta (2006)

I díky svému vizuálnímu designu jsou Auta již animovaná klasika, která svým archetypálním příběhem s dojemnou tečkou na závěr stále funguje i dnes. Člověk se jen nesmí moc do detailu zamýšlet nad tím, jak vlastně svět Aut funguje. Věřte mi, to je cesta do pekel. 8/10