anais

filmový fanoušek

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45
    • 6.8.2017  14:03
    Baby Driver (2017)

Fantastická první půlka plná takřka němých gagů, vizuálních nápadů, dokonalého střihu a strhujícího tempa je vytřídána tak trochu jiným filmem, který je vážnější, drsnější (brutálnějš) a tak nějak béčkovější. I přes to jsem byl nadšený, že dnes někdo napíše původní scénář, který není remakem, není pokračováním, nebojí se jít neprošlapanou cestou a přitom skládat poctu té nejklasičtější kinematografii.

• 22.6.2017  00:29
    Wonder Woman (2017)

Asi je něco špatně se světem, když tohle někdo označuje za dobrý film.

• 16.6.2017  00:51
    Pasažéři (2016)

Slabší film na motivy super scénáře.

• 13.6.2017  23:44
    John Wick 2 (2017)

Počítačová hra bez emocí.

• 10.5.2017  02:04

Soudní drama, které jde zcela proti konvencím žánru. Budu li mírně spoilovat, tak na Anatomy of a Murder je fasciunjící ta nejistota na konci, jak to vlastně bylo. Neslyšíme standardní holywoodské scény s patetickými proslovy na závěr, nečekanými zvraty, či divácké zadostiučinění (například dopadlo to špatně, ale divák zná narozdíl od postav pravdu). Tohle je hra, ve které klamou všikchni, aby dosáhli svého cíle. Jen to nikdy není řečeno, natož vysvětleno. Z určitého pohedu tak můžeme fandit i obžalobě, která má na začátku jednoznačný případ úmyslného zabití, ale lstivý James Stewart jim to zcela naruší.

• 8.5.2017  01:01

Použít principy potterovského světa aniž by člověk vyloženě kopíroval nebo opakoval předchozí formuli je celkem odvaha. A tady se vyplatila, protože tam kde hrozila nastavovaná kaše přichází lehce povědomý, ale celkem osobitý příběh. Režijně je to možná až příliš na jistotu, ale prostředí, hlavní i vedlejší postavy, a nezvyklý svět Amerických kouzelníků rozhodně nenudí. Jsem zvědavý, s čím přijde Rowlingová příště, stálo by za to nespadnout do rutiny v Bradavicích a hledat vydat se po neprošlapaných cestičkách.

• 23.4.2017  02:37

Sled nahodilých scének - tu vtipných tu méně vtipných.

• 23.4.2017  02:35

Ponyo jako dítě člověka a přírody je archtetypáním zobecněním základních principů japonské kultury, která žije v těsné vazbě na přírodu - uctívá ji, má z ní strach, je její součástí, žije s ní v symbióze. Příroda si bere i dává, je útočná i ochranitelská... Jsou to stejné principy, z jakých čerpá Godzila, podobné principy na kterých stojí Ótomova Akira, ale i starší Miyazakiho Totoro. A právě Totorovi se Ponyo podobá nejvíce. Je to film plný dechberoucích obrázků a dokonale propracované, ale nikdy nevysvětlené mytologie - Miyazaki vrství jeden neuvěřitelný obrázek za druhým, a nutí tak diváka přijmat to jako nedílnou součást fikčního světa. Nejsou tu žádné vysvětlivky, takže si člověk musí ledasco domýšlet, a v tom tkví skutečné Miyazakiho mistrovství. Celý film je jedno velké vyjádření o lidech, přírodě, budoucnosti, skryté pod formou filmu pro děti. Na první pohled absentující myšlenky (jak zaznívá v mnohých komentářích) jsou tak vpleteny do dokonalého celku, který je čistou esencí toho, proč je Miyazaki génius.

• 6.4.2017  23:04
    Pád (2006)

Koncepčně je tento film geniální - využít reálné lokace z celho světa k vytvoření pohádkového dojmu bez výraznějšího použití CGI. Na můj vkus jich ale ke konci bylo až příliš. Bezmezné hýření krásnými obrázky nijak nepomáhá vykreslit pohádkové postavy, které tak svým reálným protějškům z nemocničních scén nesahají ani po paty. Rozhovory malé holčičky s pacientem tak i přes svou vizuální skromnost zůstávají tím nejzajímavějším, co je v The Fall k vidění. Zbytek je přehlídka kvalitních záběrů z dovolené.

• 6.4.2017  22:58

Drastická podívaná je na jednu stranu hyperrealistickým ztvárněním krutostí války, a na stranu druhou funguje i jako ryze umělecká výpověď o zdrcujícím vlivu války na lidskou psychiku. Režisér Klimov využívá i nereálné prvky. Nebojí se lyriky, některé věci jen naznačí a nechá na divákovi aby si je domyslel, před očima diváka fyzicky mění dětskou tvář ve válkou zdeformovaný starý obličej...

• 6.4.2017  22:53

Škoda že se nerozvinulo úvodní téma s dívkou Marcy v podání Rosanny Arquette - v ten moment je film nejtajemnější a nejnapínavější. Postupné rozvinutí do úseků nabalených vždy na jinou bizardní postavičku sice odsýpá, ale kdyby Scorsese něco ubral nebo přidal, bylo by to ve výsledku vlastně jedno. I přes relativně civilní téma je film nenápadným vizuálním zážitkem, a to nejen díky perfektnímu střihu a efektním kamerovým jízdám - jemné barevné tónování jednotlivých dekorací chytře doplňuje poblikávající neony nočního New Yorku.

• 5.4.2017  20:22

Způsob jakým je tento film vyprávěný má asi nejblíže tomu, co si představuji pod pojmem magický realismus. A přitom se jedná o velmi civilní a věcný film. Vzpomínky se plynule mísí s realitou, a dětskou perspektivou pomalu vyprávěný příběh ukrývá nejedno překvapení. Je to smutné a bolestné, a způsobem vyprávění neskutečně rafinované.

• 5.4.2017  19:02

Cimino natočil vskutku velkolepou podívanou plnou historicky přesných detailů různorodých lidských činností. Daří se mu vykreslit americkou krajinu jako obrovskou kulisu před kterou se odehrává krutý boj bohatých proti chudým, Američenů proti přistěhovalcům. Myšlenkově tak film vyvolává spoustu otázek a poodhaluje méně známou část amerických dějin. V tom všem trochu zanikají ústřední postavy a jejich milostné pletky působí někdy snad až příliš naivně.

• 5.4.2017  18:44

První půlka skvělá, ale ta druhá buduje standardní romantickou komedii, a nedaří se jí (ani se nesnaží) příliš těžit z možností, který střet světa minulosti se současnosti nabízí.

• 22.3.2017  21:55

V cestě za dotaženým filmovým konceptem se z toho vytratila pravdivost. Vynechaní lidé, vynechané skutečnosti, žádná sebereflexe - paradoxně mi to nikdy nevadilo, ale to jsem si na základě útržkovitých informací skládal během let příběh téhle skupiny sám - s tím dobrým i zlým. Film Supersonic ale ve dvou hodinách odvypráví dokonalou pohádku, ve které už na podstatné detaily nebo kontext doby není místo.

• 21.3.2017  22:49

Stručné, jednoduché, poetické. Dnes už by takový film těžko vznikal. Odrazový můstek vizuality piaxarovského Up.

• 20.3.2017  01:21

Krom tradičně skvělého Vincenta Price stojí za zmínku hlavně hudba. Ta se pohybuje na pomezí Morriconeho a Poledourisova Conana - celkem klasické béčko se tak posunuje do překvapivě epické roviny, a jízdy na koních jsou patřičně romantické a osudové.

• 11.3.2017  22:47
    Doupě (1969)

Cyhtré využití scénografie - metafora vyprázdněného moderního domu jako obraz nenaplněného vztahu. Hrdinka se vrací do minulosti a zaplňuje betonový příbytek historickým nábytkem, vzpomínkami. Nenápadná gradace příběhu, nečekané zvraty, a neuvěřitelně bohatý herecký rejstřík Geraldiny Chaplinové, která v Doupěti mění charakter a výraz takřka v každé scéně.

• 11.3.2017  22:39
    Duch úlu (1973)

Pocitově odvyprávěný příběh, kde vše zústává v náznacích, ale přitom to do sebe krásně zapadá. Lze to vnímat metaforicky i konkrétně, jako pohádku i drama z válečných let. Prolnutí s filmovou projekcí Frankensteina tomu dodává nádech archaických časů kinematografie, jako je tomu například v Tornatoreho Bio Ráji...

• 11.3.2017  13:43

Sledovat to byla opravdová zkouška, protože se tam během těch dvou hodin nic, ale opravdu nic nestane. Na druhou stranu ta nekončící záplava zářivých barev, zamilovaných obličejů zalitých slunečními paprsky, a pozitivní hudby, je tak moc koncepčně dotažená, že tomu z formálního hlediska nejde prakticky nic vytknout.

• 4.3.2017  13:48
    Čaroděj (1978)

Výčet legendárních osobností které se na filmu podíleli je dechberoucí (Lumet, Schumacher, Ross, Jackson, Q.Jones...). V nákladných dekoracích pohádkového New Yorku se však odehrává relativně statická podívaná, která se těch 134 minut doslova vleče.

• 22.2.2017  23:50

Michael Shannon.

• 18.2.2017  18:51

Geniální film - formou i odvážným (na Hollywood) obsahem. Nádherná výprava, fantastický střih.

• 31.10.2016  01:50

Vlastně je to pořád ten stejný origin - napsané na jistotu s nepřekvapivým příběhem, zato ale s marvelovsky chytlavou nadsázkou. Po dlouhé době jsem si ale v kině připadal, že vidím něco skutečně nového - svět, který se liší nejen od těch ostatních komixových, ale docela vyráží dech i mezi vizuálně založenými filmy obecně.

• 30.9.2016  00:35

Rozhodně nejdojemnější zombie film.

• 17.9.2016  23:59
    Galimatyáš (2009)

Některé postavy a nápady nádherné, a líbí se mi, že to ideově navazuje na svět Amelie, a tak nějak ho dál rozvíjí. Ale téma kritiky zbraní ve válečných konfliktech je na jeunetovsky poetickou imaginaci naroubováno až příliš doslovně. Postavy obou obchodníků se zbraněmi, jakoby postrádali fantaskní vlastnosti, které by z nich udělali přirozenou součást světa tohoto filmu.

• 19.8.2016  09:04

Tohle už není Star Trek. Charaktery se známými jmény poskakují v rychle sestříhané efektní koláži, ale chybí tomu jakákoliv nosná premisa. Vlastně nechápu jak se takový námět prosazuje, když to nemá žádný (natož startrekovsky filosofující) příběh...

• 20.3.2016  01:48

Jeden z mála zahraničních filmů, ve kterém je Česká republika sama sebou. A z toho důvodu stojí za pozornost.

• 23.2.2016  01:27

Nejlepší díl prvních dvou sezón. Naprosto strhující tempo. (A vlastně bych řekl dost možná nejlepší díl čehokoliv co jsem kdy viděl)

• 31.1.2016  01:36

Scéna, kdy si Pat Garrett vezme na výpomoc druhého šerifa i s manželkou, aby vystříleli chýši s černě oděným Blackem, a na chvíli se rozjedou dva paralelní děje s Dylanovou písničkou - to je asi nejkrásnější věc, co kdy kdo natočil. A kolem ní je skvělý film, tematicky velmi podobný Divoké bandě (nejsou tu kladné postavy, a tím pádem vlastně ani záporné...), jen je to celé strašně lirické, a vlastně úplně jinde, než by člověk očekával.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45