Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Horor
  • Krátkometrážní
  • Komedie
  • Drama
  • Akční

O mně

VsTopUL jSi na úZemÍ AbSOluTníHO CHaosU, uTRpEní, BEZmOci A dEstrukCE. jIŽ NeNí cesTy vEn, praŽádnéHO úNiku, anI sebevraŽDa tě NEvysVobOdí a nezAcHráNÍ oD plAmeNů PEKELNÝCH.

 

 

 

O hororu

 (popis a nejlepší mnou viděné filmy)

Slovo horror pochází z latinského horrore (v překladu být na okraji, stát nad okrajem apod.), no a z latiny se to pak přeneslo do angličtiny, kde význam tohoto slova už je většině populace znám. Co se týče samotného žánru, tak horror je vlastně určitý druh uměleckého směru, který se snaží v lidech vyvolávat strach, děs, napětí či různé směsice negativních emocí. Díky tomu se odbornou (i laickou) veřejností tento směr považuje za trošku "pokleslý", protože naše "svatá a čistá" společnost je zvyklá vynášet do nebes a respektovat jen to pozitivní a růžové. Tento směr není jen vyloženě filmovým, samosebou se vyskytuje i v literatuře či malířství, ale i lidové slovesnosti (např. mnoho pohádek, bájí, pověstí má horror.tématiku, místy krapet morbidních).

 

 

Subžánry

 

Exploitation

Jedná se o velmi specifickou kategorii filmů, která je charakteristická tím, že je v něm zobrazeno násilí (často sexuální), v drtivém případě člověka na člověka (resp. skupin lidí), čím detailnější a šokující, tím lepší. Doprovodné (a často nezbytné) symptomy tohoto subžánru jsou krev (od kečupu přes zvířecí), brutalita přesahující meze únosnosti (a pořád to je nic proti realitě kolem nás), fyzické mučení, ale i psychický teror, zohavování obětí a destrukce lidského těla, a samosebou i erotika a zobrazení všemožných úchylných variací a bizardností - ano, tak toto je exploitation-film.

Je pochopitelné, že takové filmy se asi málokdy dostanou do kin, či do distribučních sítí (v našem případě na dabing), ale přesto často tyto filmy získávají statut kultu, a jsou mezi lidmi v paměti i třeba po 10-20 let.

 

Slasher

Takže "slasher" je horror (trihller), kde vystupuje nějaký vrah (maniak, psychopat), který  likviduje určitou skupinu lidí. Onen vrah často bývá maskován a jeho identita většinu filmu neznámá (ale jsou filmy, kde naopak od začátku se ví, kdo to je a proč), jako i k vraždění často užívá pro sebe "charakteristické pomůcky, resp. nástroje" (jen zřídka vraždí nahodilými prostředky). Povětšinou obětmi vrahů bývá pubertální mládež (jako určité symbolikum na to, že jak jsou mladí, hloupí a zkažení, tak holt na to doplácí), a čím víc jich padne, tím líp. Oběti umírají často dost brutálními a surovými způsoby. Ve velké většině případů přežívá dívka (tzv. "final girl" .. jen občas kluk). Oběti mohou být nahodilé, no valná většina slasherů má oběti, které nesou určitou vinu, a tak nějak si za to "můžou" (ať už svou blbostí, či tím, jací jsou)  "Slashers" jsou často úzce propojeny s jinými subžánry horroru (ať už s exploitations či splatters), takže se dá říci, že "slasherem" je každý film, kde je nějaká šílená osoba (osoby), které zavraždí vícero lidí.

 

Splatter a Zombie

Dalším subžánrem horroru je "splatter" (někdy i gore-horror),jehož název vymyslel G.A.Romero, když komentoval svůj kultovní film "Dawn of the dead" (1968). Daný subžánr je charakteristický především tím, že se zaměřuje na extrémní zobrazení násilí ve scénkách, a to v naturalistické podobě, kde se objevuje nadmědné množství krve, vnitřností, a jiné destrukce lidského těla. Čím více krve, a násilností zobrazených, tím lépe - to je takové základní motto splatteru. Co je typickým pro splatter,že narozdíl od jiných subžánrů horroru, se film nesnaží až tolik děsit, brnkat na nervy a strach, jako spíš šokovat detaily na destrukci těla s detailními záběry kamery bez nějakého střihu, což mnohdy vytváří prostor pro morbidní až černohumorné scénky. I proto je často splatter filmovými odborníky "degradován" a brán jako laciný "brak".

 

Vampire a Werewolf

Psát o historii upírů, to by byl proklatě velký článek, a tak se zaměřím v tomto případě čistě jen na filmovou stránku. Asi netřeba mnoho psát, o čem je tento subžánr horroru. Většinou zde figuruje jeden (či více) humanoidních postav, které k životu potřebují krev, nejlépe lidskou. Tu získávají nejčastěji pomocí svých tesáků, kterými se zahryzávají nejčastěji do krku (ale občas lze vidět i do zápěstí). Upíři přes den spí, neb jim vadí sluneční světlo, v noci naopak ožívají a řádí. Mají nadlidskou sílu, a normálními způsoby jsou nezničitelní. Platí na ně kříž, svěcená voda či stříbrná kulka, no to vše je lidem prd platné, pokud nevěří v Pána Boha či v existenci upírů. Občas funguje i česnek, no ten platil na ty starší upíři, čím modernější je doba, tím se vyvíjí i odolnost upírů, že bude jen otázkou času, až to budou kosit i v poledne. Zatím pořád nejlíp osvědčená metoda likvidace upírů je, když se jim vrazí klín (či cokoliv ostrého) do srdce. Občas funguje i useknutí hlavy, či spálení na prach (ale mějte po kapsách plamenomet).  Aby to lidé neměli tak jednoduché, upíři mohou měnit svou podobu v netopýry či vlky (někdy i jako mlha). Samotné horrory se dělí na takové dvě hlavní skupiny, ta první se motá kolem osoby Dracula, ta druhá skupina jsou celé hordy upírů, vedených nějakým "mistrem" (královnou).

 

Duchařské horrory

Ve filmech, které by sem měly žánrově spadat,je typický výskyt nadpřirozena, tajemných sil, parapsychologických jevů, různých záhad, duchů, poltergeistů a všemožných strašidel, ať už těch hodných, nebo těch zlých. Ne vždy ale musí jít o nervy-drásající horror, klidně se to může zkombinovat s komediálními, komiksovými či dobrodružnými prvky (viz seriály Randall and Hopkirk, Casper, Beetlejuice, Duch se Swayzem, Krotitelé duchů, High Spirit atd). No, my se samozřejmě zaměříme na ty děsivé filmy. Většina těchto horrorů se misí i s jinými druhy horrorů, a tak ne vždy je v jejich případech snadné ono „škatulkování“.

 

Religion's

Tento druh horrorů má celkem snadno poznatelný a ryze specifický charakter, protože pojednává o jakýchkoliv jevech souvisejících s náboženstvím všeho druhu, v našem případě v rámci křesťanství (ale nejsou výjimkou i horrory, kde se mísí starověké mytologie, kulty a náboženství). Jinými slovy, jde o horory, kde je zdůrazněna jakási dualita dobra a zla, kde samosebou to zlo je zastoupeno silami temnými, pekelnými či démonickými, a zastaví se silami dobrými za přispění patřičné náboženské víry a jejího Boha (resp. božstev či zástupců dobra). Nejednou se tyto filmy dotýkaly vymítání démonů, ďáblů či duchů, nejednou zasahovaly i do oblasti okultismu a různých „temných“ kultů, samozřejmě i tématika satanismu byla vítanou, a s tím i spojené apokalyptické snímky.

 

 

 

Ovládací panel

Fanklub

(1)

Reklama

Reklama