Ad Astra (2019)

Gray uvidel Gavitáciu a povedal si: "Ja to viem natočiť ešte lepšie" a vzniklo Ad Astra. Lenže Gravitácia bol do značnej miery prelomový film, toto nie. Myšlienka nekonečného hľadania (otca, Boha, mimozemšťanov - doplňte si čo len chcete) a  toho, že Vás toto hľadanie môže pohltiť natoľko, že idete doslova cez mŕtvoly, pričom Vám uniknú naozaj dôležité veci v živote je síce fajn, ale ako "bombastické" vyvrcholenie po 123 minútach filmu mi to proste nestačí!

A.I. Umělá inteligence (2001)

Každému je asi jasné, že naša veda možno nikdy nedosiahne takú úroveň, aby sme boli schopný zostrojiť robota schopného emócií. Tak o čo vlastne trojici Aldiss - Kubrick - Spielberg v tomto filme išlo? No predsa o to, aby poukázali na to, ako sa niektorí jedinci správajú k svojim vlastným deťom, ktoré dokážu bez akýchkoľvek zábran odložiť do detských domovov, hoci každé malé dieťa od narodenia potrebuje k svojmu správnemu vývoju lásku a opateru svojich rodičov. Ich vzájomnú emocionálnu interakciu. "Adoptovaný" David si preto váži rodinné zázemie podstatne viac, než Martin - ich vlastný syn, ktorý rodinu považuje za niečo samozrejmé a neuvedomuje si to, aké šťastie mal, že sa narodil práve svojim rodičom. Okrem toho tento film poukazuje aj na množstvo etických problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť v našom hypotetickom budúcom vzťahu k takto vyspelej technike, čo je základom každého dobrého sci-fi a preto si nezaslúži menej než 5*.

Akce Bororo (1972)

Akciu Bororo môžete u nás cez víkend zažiť v ktorejkoľvek putike a určite bude podstatne zábavnejšia, než film. Akurát, že z filmu vás na druhý deň nebude bolieť hlava... :-D

Akce Jelcin (2003)

Smutné na tomto filme je, že sa nikto nezamyslel nad jeho pointou - ako vlastne funguje tá skvelá tzv. "demokracia".

Akira (1988)

Infantilná animácia s príbehom ktorý sa snaží udierať na city (japonským) tínedžerom. Jednou vetou: Infantilná nuda.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Tento film je úplne mimo čas a realitu. Natočiť pokračovanie 10 rokov po jednotke, ktorá príbehovo ani nenadväzuje je... úplne mimo, lebo nejde ani o prvý z viacerých (plánovaných) filmov, alebo pilot k novému seriálu. Ani UFOnský Boh by nedokázal po desiatich rokoch vzkriesiť zašlú slávu tohoto na svoju dobu priekopnického seriálu.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Japonská Elitná aLITA = JELITA. :-P Na môj vkus až moc utopené v CGI.

Al Kameen (2021)

Arabská reminiscencia na Balck Hawk Dawn. Bohužiaľ, divák na začiatku nemá moc času poriadne spoznať hlavné postavy a prakticky hneď je vrhnutý doprostred akcie. Neviem ako moc sa film blíži realite, ale ak moc, tak "mierové sily" zo SAE spravili toľko fatálnych chýb, až sa čudujem, že to vôbec niekto prežil. To, čo vo filme nejako opomenuli spomenúť je, že táto vojna, ktorá vypukla v roku 2015 a na ktorej sa aktívne podieľajú USA, GB a D, si vyžiadala už vyše 91 600 ľudských životov, z toho 8672 civilistov zabili a 9741 civilistov zranili tzv. koaličné vojská. Práve vojaci zo SAE sú zodpovední za spáchanie množstva brutálnych vojnových zločinov. Viac info nájdete na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Saudi_Arabian%E2%80%93led_intervention_in_Yemen PS: Hodnotím výlučne filmársku prácu, nie politickú rovinu, inak by to bol vyložene odpad.

Alois Nebel (2011)

K dokonalosti chýbal len kúsok. Možno lepší záver, nie len také "vyšumenie" do prázdna. 4.5*

Alphaville (1965)

Ten kto ovláda prítomnosť ovláda aj minulosť. Slová sa strácajú a sú nahradzované novými slovami z novým významom. Slová, ako: "Produkcia, reštrukturalizácia, optimalizácia a racionalizácia", nahradili slová ako: "Láska, vernosť, pokora a svedomie". Vieme, že tie "staré" slová stále existujú, občas ich aj používame, ale nevieme, čo už vlastne znamenajú. Sú prežitkom a preto boli nahradené tými novými slovami. "Norma" nahradila "Slobodu", "Materializmus" nahradil "Idealizmus". "Básnikov" nahradili "Právnici", "Filozofov" nahradili "Manažéri", "Duchovných" nahradili "Finančný konzultanti". Všetci žijeme v "Alphaville". Snáď nám niekedy dôjde, že to je vlastne "Omegaville".