Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Pohádka

Duše (2020)

Po Frčíme, které patřilo k tomu slabšímu ze silného Pixarovského animovaného imperia mi zase Soul přinesla jednak nápaditý a úchvatný vizuální zážitek, mimořádnou hudbu dvojice Ross - Reznor!!!!!, a především krásný dojemný příběh, u kterého mé oči úchvátila v několika okamžicích vlhkost. Smysl života v krásném příběhu jazzmana a učitele Joa byl super. Miluju Pixar za to jaký je a jak je originalní. Miluju, že myslí na všechny diváky a je dospělý. Miluju, jak mě dostane téměř vždy do kolen. P.S. A díky za velice kvalitní český dabing. 85%

plakát

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Představil jsem si, co by na tento film řeklo většinové publikum vzhledem k vyobrazovánému. Ale to je celkem jedno, protože ti ho nikdy ani náhodou neuvidí. A tedy ačkoliv je to opravdu provokativní nakouknutí do rumunské kultury s přesahem do společnosti světa, nemohu se dojmu, že je to tak trochu kritika pro kritiky, moralita pro morálně smýšlející, ale zase intelektuální potrava, kterou nutno ocenit a hýčkat si Radu Judeho, jehož hlas chce být po Gasparu Noe a třeba Larsi von Trierovi další z řady neortdoxních. Zaplaťbuh za tyto přístupy, které nejsou konvenční a říkají velice správně lidem do ksichtu jak tupý pokrytci to jsou. 80%

Corpus Christi (2019)

Polské venkovské prostředí a klasický motiv víry, tak typický pro naše severní sousedy, rozvinutý do zajímavé, leč příliš okatě vykonstruované zápletky. Navíc byť Komasa umí výborně režírovat, tak mu nepomáhá nezajímavý zbytek vizuální stránky, kdy to je poměrně dost bez nápadu. Nicméně je docela nutné uznat, že Poláci alespoň umí filmy, které nevyznívají trapně, ale to my ještě v menší míře taky a nemám iluze, že se sem z Polska dostávají jen ty lepší filmy a i oni mají své Bábovky... Corpus Christi naštěstí leč utahaný a čitelný, tak stále nadprůměrný. 70%

plakát

Kdo mi jde po krku (2021)

Bída, bída, Taylore. Ve filmu, kde se člověk má díky několika věcem (resp. dvěma) bát o hlavní hrdiny, tak nějak chybí psychologie postav. To načrtnutí u Angeliny mě nějak ani nedojímá a vůbec celkově to nemá co nabídnout, kromě, a to se musí uznat, specifického prostředí plného živlu. Jinak opravdu marné až na půdu, dost zkratkovité a na scénáristu (Sicario) a režiséra (Wind River) Sheridana hooodně povrchní. A ano potvrzuje se mi, že za poslední rok, co se svět filmu potýká s pandemií, vyplouvají na povrch pseudoblockbustery, jejichž kvalita je opravdu pochybná. A to, že velká část pochází od WB a HBO mě nějak neuklidňuje. Mainstream má asi problém, nebo se jeho vzkříšení dočkáme v opět normálním světě? 40%

Náš vůdce (2008)

Poučilo se lidstvo z minulosti? Jsme s ní vypořádaní? Rozhodně to tak nevypadá... A jak vidno, historie se může opakovat velmi snadno a rychle, stačí jen drobný impuls... Hoooodně depresivní až děsivý film o tom, co v lidech stále je, jenom je to skryté. Doufejme, že se to nedostane znovu masivně na povrch... 70%

Muž na Měsíci (1999)

Jim Carrey jako schizofrenní komik Andy Kaufman, který dělá humor skutečně schizofrenně nekorektní a vlastně svým způsobem geniální jak naprosto bořil divácké předpoklady. Asi Carreyho nejlepší role v jeho kariéře, naprosto mistrovsky zahraná a pro jeho ''ksicht'' jako stvořená. Pro mě jedna z méně známých rolí Paula Giamattiho jako Andyho pravé ruky je naprosto skvělá. Opravdu pěkný rozbor jedné kontroverzní, ale i hodně populární tváře americké popkultury ve Formanově skvělé režii. 90%

plakát

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Ale jo docela zábavný katastrofák, sice spousta klišé a samozřejmě happy endem, ale ušlo to. Jen mám trochu strach, že veškeré katastrofické blockbustery budou čím dál více k smíchu, protože už na nich není jak být invenční (aspoň myslím) a na vážno, tedy artově už to pojala Melancholia, takže who knows, kam se tento žánr ubere. Tady to je taková zdravá hrana, kdy si pár okamžiků buďto protrpíte, nebo přetočíte. Vesměs podobné 2012, akorát Emmerich se neupnul na jednu kometu a měl asi 6x větší rozpočet, ale zase technicky a především trikově to vypadá minimálně stejně dobře, ne-li lépe, ale to je věcí vkusu. 60%

Soukromá vichřice (1967)

Z partnerských stereotypů do partnerských stereotypů... Brilantní herci a celá Bočanova adaptace Párala opět zasazená mezi chemiky s příjemnou milenecko-komediální zápletkou. 80%

plakát

Po čem muži touží (2018) odpad!

Nooo... už mi došla slova. Budu chtě nechtě dělat jako bych to neviděl! Ale ono to nějak nejde. Po čem muži touží je pohřeb talentu Rudolfa Havlíka v náručí té úžasné brakařky Třeštíkové a vrchol nevkusu, bizáru a naprosto hnusného stereotypního humoru... No já jsem snad dokonce v šoku.. 0%

Godzilla vs. Kong (2021)

Na konci si tak člověk řekne, že neví proč tomu věnoval čas. Marketingový kalkul, lidi na to uslyší, pustí si to a dostanou přímočarou akci s předem jasným koncem, kde zase lidi jen nevěřícně čučí a ohmygodují a monstra se perou. Navíc dostanou dojemnou linku mezi Kongem a němou dívkou. No mě to teda nestačí, to že něco takového vypadá, jak vypadá mě nedostane. Je smutné jak dnešní blockbustery jsou banální a nepřekvapivé i v roce 2021 jsou... 30%