Charlieho andílci (2000)

Je možné, že to v době vzniku mohla být celkem trefná parodie na akční filmy Michaela Baye a tehdy aktuální Matrix, který je citovaný v bitkách a typickou bullet time. Dneska už mi to ale příjde spíše jako sterilní nudná debilita, která chce těžit hlavně z půvabu a vtipu třech hlavních hereček a jejich předností, které si úchyláci vychutnají v plavkách, či dalších různých kostýmech. Bohužel to celé selhává dost překvapivým způsobem, kdy ani Bill Murray a už vůbec ne Tim Curry nemají čím přispět. Dovedu si představit, že by se to v lepší režii až tak nerozpadávalo od jedné bitky k druhé s nějakými pokusy o humor mezi, ale bylo by to lépe stravitelné. 30%

Johanka z Arku (1999)

Naprosto otřesný zážitek v každém smyslu vyjma Bessonovy režie bojových scén snad. Jinak to balancuje na opravdu katastrofální hraně debility, kdy každá další zmínka o Bohovi, kterou s notnou dávkou herecké bezmocnosti odříkává tragická Milla Jovovich mě odrovnávalo tak, že jsem se cítil dosti unaven až otráven. Všichni se tu chovají poťouchle a to v různých smyslech slova. Malkovich hraje přesně teatrálně jako ve své ''Kůži'', když se do jeho mysli vtělí Cameron Diaz, Faye Dunaway to taky né úplně vychytala. Jen ten Dustin Hoffman to trochu vybral, ale bohužel na útrpnosti celého velkofilmu to až tak neubralo. Navíc celé je to zdlouhavé a zdlouhavé a zdlouhavé. 20%

Amerikánka. Na vzletové ranveji (2022) (divadelní záznam)

Působivý, dechberoucí a hlavně komplexní sestřih všeho, co jsme během posledních dvou let s Amerikánkou Viktora Tauše jako diváci Filmu Naživo prožili. Audiovizuální skvost, ze kterého mrazí! 100%

Příběh Alvina Straighta (1999)

Jemně a citlivě zrežírováno. Kdo by to od Lynche čekal. No prostě krásný film. 80%

40 let panic (2005)

Spíš talových sled víceméně vtipných scének, ze kterých je vidět, že si to herci strašně užívají. Trošku jsem čekal víc, ale zase tak zklamaný nejsem. Carell je skvělý, utáhne celý film naprosto v klidu. Ano celkem zdařilé, byť nikterak ohromující, ale vlastně typický Apatow. 60%

Pošli to dál (2000)

Když už si 100 minut říkáte, že jo, prostě klasická romantická dramedie, která je v šedivém průměru, jede si ve svých zaběhnutých kolejích, a vy nemáte indicie na to, aby jste jí nedali tři hvězdičky z pěti, protože všichni celkem dobře hrajou, Spacey s Huntovou nepřekvapivě nejlépe, Newmanova hudba to taky nezkazila, prostě normální, konvenční, očekávatelné. A pak??? Posledních 10 minut, které pohřbí celý film a udělají z něj patos na druhou. Citoví vyděrači filmů se inspirovali tady u Pošli to dál. Absolutní fiasko, které nefunguje nefunguje nefunguje a ještě jednou nefunguje jinak než neuvěřitelně trapně. 40%

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Opravdová fantazie. To má tak kulervoucí druhou polovinu filmu, že jsem si mlaskal. V té první se to na můj vkus až příliš dlouho rozjíždělo, takže trochu ubírám v plnohodnotném nadšení, ale jinak? Al Pacino? Christopher Plummer? Russell Crowe (byť není mým oblíbencem)? Úchvatné. Mám opravdu rád tyhle filmy o žurnalistice, ale tenhle má tu výhodu, že ho natočil Michael Mann. No, jsem spokojený a to velmi. P.S. Fakt to nekuřte. 80%

Skrytá identita (2006)

Trošku mě šokovalo, že zrovna tenhle Scorseseho film dostal Oscara za nejlepší film, protože bych si dovedl představit větší část z jeho filmů, které by si to zasloužily daleko více, ale tenhle značně rozvleklý kriminálně gangsterský kousek, jež je navíc překvapivě remake, vůbec ne. Je to jeden z jeho nejnudnějších filmů a navíc se trošku obávám, že trošku dementní a překombinovaný v tom, kdo všechno je krysa, aby nám to pak pan ctěný režisér ukázal symbolicky při krysím pochodu přes balkon Matta Damona při závěrečných titulkách. Herci jsou OK, Nicholson si v jedné z posledních velkých rolí své kariéry užívá Costella supr úchylným způsobem, Damon a Dicaprio si jsou nějací podobní jsem si uvědomil a báječný je tu Martin Sheen. V podstatě ale cedím extázi hlavně nad Martyho režií, to je fantazie, to komponování scén a úchvatný střih spolu s Thelmou Schoonmaker je slast. Nicméně bohužel, byť je to stále palec nahoru, tak to bylo až příliš dlouhých 150 minut a ten ústřední motiv Howarda Shora, který zní v první polovině filmu stále pod scénami je taky otravný. Prostě to neutíkalo. 60%

Po přečtení spalte (2008)

Sice je to další z řady bizarních komedií bratří Coenů, ale v poslední době jsem jich viděl několik a tahle mi přišla trošku jiná a hlavně koukatelná. Jednak samozřejmě brilantně obsazená a zahraná i u vedlejších rolí jako šéf CIA J.K. Simmons, který je ve filmu nezapomenutelných 5 minut, nebo Pittův blbeček z fitka, který je fantastický, se skvělými dialogy a dobře technicky zvládnutá. Ten děj je samozřejmě absurdní, protože jsem si marně na začátku říkal, jak se sakra propojí dva loseři z fitness centra Hardbodies se špionem CIA a jeho propletenými vztahy, ale kupodivu dosti originálně. Je to švanda. Konečně něco, co mě od Coenových potěšilo. 70%