Zajímavosti k filmům (20)
Božská Ema (1979)
Emu Destinovou měla podle režiséra Krejčíka hrát Jana Hlaváčová. Ta ovšem telefonicky odmítla, neboť se mělo natáčet v létě a herečka odjížděla k moři s dcerou.
Proč? (1987)
Závěrečná scéna, kdy dav fanoušků pochodujících po ulici křičí: „Co, je? Co je? Co je?“, měla podle scénáře proběhnout mlčky. [Zdroj: Stream.cz]
Vesničko má středisková (1985)
Postava Pávka (Marián Labuda st.) byla původně psána pro Petra Nárožného, avšak režisér si prosadil právě slovenského herce.
Vesničko má středisková (1985)
Postavu Hrabětové, kterou nakonec hrála Milada Ježková, si měla zahrát Stella Zázvorková, dokonce s ní byly natočeny některé scény. Kvůli dvouetapovému natáčení ale došlo k tomu, že herečka nebyla již pro druhou fázi k dispozici. Scény se následně přetáčely.
Tmavomodrý svět (2001)
Scéna, kdy se Sláma (Ondřej Vetchý) při odjezdu do Protektorátu loučí se psem Barčou, kterou odhání a ta se několikrát za odjíždějící sajdkárou otočí, byla natočena tak, že Ondřej Vetchý zapískal a ona se vždy otočila. Pískot byl pak odstraněn v postprodukci.
Bumerang (1996)
Film měl podle Jiřího Stránského původně natočit již v roce 1968 režisér František Vláčil.
Dovolená s Andělem (1952)
Podle historika Pavla Jirase měl roli Vyhlídky, kterou hrál Josef Kemr, ztvárnit Vlasta Burian, který přišel i s původním nápadem na film. [Zdroj: iDNES.cz]
Jak básníci neztrácejí naději (2004)
Ondřej Vetchý se již nechtěl zúčastnit pátého pokračování a režiséru Dušanu Kleinovi odmítl. Podle režiséra jeho negativní rozhodnutí přišlo až těsně před začátkem natáčení, což vedlo k dočasné rozepři mezi oběma. Nakonec byl do role Karase obsazen Lukáš Vaculík.
Kočičí princ (1978)
Konkurz na hlavní roli absolvoval jako dítě pozdější známý moderátor Patrik Hezucký.
Anděl Páně (2005)
Malou roli odmítla Jiřina Bohdalová. Poté jí to bylo líto a Jiří Strach slíbil, že pokud bude pokračování, obsadí ji, což se v roce 2016 skutečně stalo - v Anděli Páně 2 hraje Duši.
Kolja (1996)
Pediatričku si mohla zahrát Eliška Balzerová, ale herečka se zařekla, že již nechce představovat role lékařek. Ovšem jak je evidentní ze seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, její odhodlání nakonec nevydrželo.
Spalovač mrtvol (1968)
Těsně před začátkem natáčení se s režisérem Jurajem Herzem setkal Otakar Vávra s tím, že nutně potřebuje pro natáčení svého filmu Třináctá komnata (1968) Rudolfa Hrušínského. Herz odmítl. Dokonce i sám Hrušínský rezolutně odmítal spolupráci. Nakonec, i přes neúnavnou Vávrovu snahu, zůstal Hrušínský u Herze a Vávra hlavní roli obsadil Martinem Růžkem. Herz je ve své knize "Autopsie" přesvědčen, že kdyby nebyl rok 1968, tak by Hrušínského neudržel, vzhledem k Vávrově souladu s režimem.
Jako jed (1985)
Film měl režírovat Jiří Krejčík, ale vedení Barrandova mu to neumožnilo. (Zdroj: Tváře českého filmu (2002)).
Svatba jako řemen (1967)
Jiří Krejčík chtěl, aby roli Jiřího Hrzána ztvárnil Vladimír Pucholt. Pucholt však po přečtení scénáře projevil zájem hrát postavu příslušníka SNB. Režisér mu vyhověl. (Zdroj: Tváře českého filmu (2002)).
Gangster Ka (2015)
Roli Jana Révaie měl ztvárnit Pavel Řezníček, ale po přečtení scénáře se domluvil s režisérem Pachlem, že se na ni necítí.
Černí baroni (1992)
Režisér Zdenek Sirový uvažoval pro roli Kefalína (Ondřej Vetchý) i o Miroslavu Vladykovi.
Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)
Asistentem režie byl Bohdan Sláma, pozdější režisér Divokých včel (2001) či Venkovského učitele (2007).
Requiem pro panenku (1991)
Postavu, kterou ztvárnil režisér Filip Renč, měl původně hrát Martin Dejdar, ale těsně před natáčením z toho sešlo, a tak si v časové tísni, kdy nebyl čas hledat náhradu, zahrál roli Vikiho sám Renč. (Zdroj: Rozmarná léta českého filmu - díl 3 (1992)).
Lotrando a Zubejda (1996)
Film měl původně režírovat Jiří Menzel, ale nedohodl se na výtvarném zpracovaní.
Velký flám (1966)
Ve scéně, kdy jede sestra s Angličany v sudech od vína na německé velitelství, jsou naloženy 4 sudy. V prvních dvou blíže k řízení jsou Angličané, ve zbylých dvou je víno. Když ale dojede vůz na velitelství a Němci sundávají sudy, Angličané se objevují v sudech, ve kterých by mělo být víno.