OUCA - (NE)SKUTOčNí PRíBECH (2022)

Samozrejme ide o velmi low-cost film, no vobec nenudi, ma poctivy strih a zobrazuje prakticky vsetky problemy novodobychcovid antivaxerov. Pepo Pavlik vzity do postavy Lubosa dal do toho prakticky vsetko; ma to spad, par peknych napadov a skvely finalny obluk ktoreho pozmurknutie len reflektuje autorsky nadhlad. Osobne by som si vedel predstavit v niektorych scenach trochu pritlacit, pripadne prist s nejakym vacsim konfliktom medzi dvoma postavami s rozdielnymi nazormi, no to vobec nemrzi. Ja som spokojny a len budem rad, ak sa film dostane do sirsieho povedomia. Len tak dalej!

Duna (2021)

Duna je vizuálne nádherným filmom, pri ktorom som sa párkrát prichytil ako len zízam na plátno a takmer nedávam pozor na dialógy. Ono je to pocitovo možno ešte pomalší film než Blade Runner 2049, ale krásne buduje celý universe - len sa bojím, že vôbec nie je pre masy divákov. Herci výborní, Zimmerov motív sedí, hoci neponúka veľmi zapamätateľný soundtrack a Villeneuvov režisérsky rukopis je jasne vidno. Akcie je značne menej kvôli skôr politickému sci-fi podtónu a finále to vlastne nemá žiadne, ale vzhľadom na to, že ide len o úvodný diel epického veľkodiela, to dáva zmysel. Vizuál a vlastne vesmírne lode, budovy a vlastne všetko pôsobí naozaj mohutne (určite IMAX), rovnako tak sandworms, avšak ten príbeh nie je až taký energický, ako bude bežný divák čakať. Ja som ale ako Villeneuvov fanúšik čakajúci na Dunu snáď odneviemkedy odchádzal spokojný :)

Slender Man (2018)

Ano, naozaj to je take zle. Prva polhodina sa nesie v znameni klasickeho hororoveho becka, avsak ked sa postavy po 10 minutach prestavaju rozvijat a snimka posobi, akoby z nej boli zamerne vystrihnute vsetky desive sceny, viete ze to bude coraz horsie. A ono to tak funguje. Pretacky od studia su tu viac nez viditelne, pretoze pribeh ku svojmu koncu prestava davat zmysel, atmosfera lesa upada vdaka totalne tmavej kamere a CGI Slender Man by nevystrasil ani odporcu hororov. V druhej polovici nudnej stopaze su lakacky az tak odflaknute, ze sa na nich len zasmejete a klinec po hlavicke triafa absolutne vypustene finale doprevadzane stupidnym spravanin postav. Jedna * za prvu pol hodku, viac tomu dat nejde :( a Slender Man mal potencial, ak by sa ho chytil niekto zrucny

Backstage (2018)

Film funguje najmä v tom, že neupadá do nudných odbočiek či zbytočných pasáží obohatených o minulosť postáv, hoci by som v niektorých prípadoch uvítal možnosť ich hlbšie spoznať. Zápletka zahŕňajúca vzťahy v spojitosti s nekalými úmyslami médii mohla ponúknuť razantnejšie a napätejšie emocionálne situácie. Ako celok to má svižné tempo, dobre sa na to pozerá, ale vo výsledku kríva v dialógoch či motiváciach postáv. Backstage je zábavný počin plný modernej hudby, tanca, mladých ľudí a ich vzťahov, avšak mám pocit, že mohol v každom smere, či už v zápletkách alebo spoznávaní postáv, pritlačiť o čosi viac. 5,5/10

Winchester: Sídlo démonů (2018)

Winchester žiaľ oproti moderným hororom nijak nevyniká, čo je vzhľadom na obsadenie a skvelý námet menším sklamaním. Opäť stavia na lacné ľakačky a nezvláda vytvoriť mrazivú atmosféru. Napriek tomu je film pozerateľný. Poctivý hororový fanúšik sa však báť nebude.. 5.5/10

Cizinec ve vlaku (2018)

Liam Neeson opäť vo svojom živle. Taká "maličkosť", teda hľadanie pasažiera, ktorý do vlaku nepatrí, sa graduálne pretvára do komplexnej mozaiky plnej neistoty a mysteriózna. Snímka sama o sebe je pomerne kvalitne natočená (hoci pasážami pripomína Source Code), dej odsýpa pomerne bez zbytočných zatáčok a, žiaľ, ponúka tie najrôznejšie žánrové klišé. Ale niečo tomu chýbalo, čo by film oddelilo od ostatných jemu podobných. Pri návšteve kina ale nič nestratíte, a ak máte radi Neesonovky, prídete si na svoje. Nebude to však nič, čo vás zarazí do sedačky. 6,5/10

Insidious: Poslední klíč (2018)

O minulosti Elise a jej rodiny sme vedeli pomerne málo a som rád, že nám ju Whannell pomohol objasniť a naviazať na ňu zvyšok príbehu. Dej odsýpa pomerne svižne, nezachádza mimo základnej kostry a ponúka hustú atmosféru už od samého začiatku. Vynikajúci výkon predvádza najmä Lin Shaye, no a Whannell so Sampsonom potešia zopár hláškami. Ale funguje to len do poslednej tretiny. Zatiaľ čo sa na pozadí rozbehla strašidelná, miestami až trochu kriminálna zápletka, dej zrazu upadá do chaosu. Pomerne nápaditý záporák ostáva absolútne nevyužitý a nepôsobí vôbec desivo. A zarazí aj kompletná absencia veľkolepého finále. Snímka ale koniec koncov naväzuje priamo na jednotku a uzatvára príbeh, takže si myslím (hoci ságu milujem), že už je na čase s Insidious skončiť. Báť sa ale budete.