Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Krátkometrážní

Poslední recenze (2 350)

plakát

Rytíři spravedlnosti (2020) 

Chtělo by se říci klasická černá komedie Anderse Thomase Jensena, v tomto případě okořeněná o opravdu hluboké, niterné a bolavé ústřední téma, které se celým černohumorným laděním filmu podivně nese, neustále vyplouvá na povrch a dráždí postavy k iracionálnímu jednání. Zatímco třeba u Adamových jablek mi ty dvě linie přišly dobře protnuté, u Rytířů spravedlnosti to až moc skřípe. Přesto velmi silné 4*, které táhne především velmi dobrá hlavní herecká čtveřice. Mimochodem, velmi umně natočené akční scény.

plakát

The Matrix Resurrections (2021) 

Nejsem žádný die hard Matrixu, ale mám to rád, je to skvěle natočená a velmi originální trilogie, která posunula vývoj kinematografie jako máloco jiného. Nemám rád ty, kteří zbožňují jedničku a kritizují dvojku a trojku, protože bez pokračování by původní díl nedával nejmenší smysl. Trilogie to byla velmi umně odvyprávěná a velmi obstojně zakončená. Když jsem během let slyšel, že chce Warner mermomocí natočit čtyřku, byl jsem proti, po dvaceti letech se vracet do stejného světa, který již byl zakončen, mi nedávalo nejmenší logiku. Proto mě hrozně mile potěšilo, jak se s tím Lana Wachowski vyrovnala, jak sdílela podobný názor, jak se jí do toho nechtělo, jak to mírně schodila, ale zároveň natočila nejlepší možné pokračování, které v logice původní trilogie a se započtením dnešního světa šlo vůbec natočit. Metamatrix je především neodolatelná romance, (doufejme) poslední návrat do tohoto světa a krásné sebeironické vyznání se vlastnímu životnímu dílu. Dát méně než 4* by byl hřích a nepochopitelné nepochopení.

plakát

Boží ruka (2021) 

Do velké míry Sorrentinův opus magnum, byť jde o jeho nejkomornější počin za minimálně dekádu. Stylem se částečně vrátil ke svým vážnějším začátkům, ale navzdory tomu, že se tentokrát obrátil velmi do svého nitra, nechybí jeho potměšilý stylový i slovní humor, který jej spolu s neodolatelnou audiovizuální stránkou odlišuje od všech současných režisérů. Pocta Maradonovi, Fellinimu, Neapoli i vyrovnání se s vlastním životním osudem. První půlka filmu je naprosto dokonalá a atakuje to nejlepší, co kdy Sorrentino natočil. Vypadá to jak jeho verze Amarcodu, vykreslení pitoreskní rozvětvené jihoitalské famílie je perfektní.  Po odchodu dvou výrazných postav z plátna se děj logicky trochu zpomalí, ovadne a poslední čtvrtina už jen vyvanuje do ztracena, což je po předchozích opulentních Sorrentinových spektáklech zajímavá změna. Úplné finále, kdy Fabietto odhaluje své budoucí plány už mi přišlo jako příliš násilné, vzhledem k rozvolněné struktuře filmu je to ale tolerovatelné. To ale hledám jen detaily. Vážně perfektní záležitost a určitě jeden z filmů roku.

Poslední hodnocení (2 350)

Rytíři spravedlnosti (2020)

16.01.2022

The Matrix Resurrections (2021)

15.01.2022

Boží ruka (2021)

14.01.2022

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

14.01.2022

Rodinný přítel (2006)

11.01.2022

K zemi hleď! (2021)

07.01.2022

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

03.01.2022

Ca$hanova Bulhar (2020)

02.01.2022

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

01.01.2022

Reklama

Poslední deníček (5)

Ceny Akademie 2015 - ohlédnutí

Tak jako jsem byl před rokem celkem smířený s tím, že mě snad nemůže nic překvapit, letos jsem rozhodně překvapený byl, ale minimálně v hlavních kategoriích opravdu moc příjemně. Zdánlivý favorit Boyhood nakonec po právu prohrál s vynikající Iňarrituovou satirou Birdmanem.

 

Nejlepší film - Birdman - naprostá spokojenost
Adaptovaný scénář - Imitation Game - vlastně možná snad ještě lepší volba než Theory of Everything
Cizojazyčný film - Ida - no.. prozatím jsem neviděl, takže nemůžu nadávat, ale mám takové tušení, že Leviathan nepřekoná
Animovaný film - Big Hero 6 - nebudu předstírat, že mě tahle kategorie někdy nějak výrazněji zajímala
Střih - Whiplash - že bych byl přeci jenom na Boyhood při tipování až moc milý?
Hudba - Grandhotel Budapest - Alexandre Desplat už si to doopravdy zasloužil
Mix a střih zvuku - Whiplash & American Sniper - Interstellar jsem zdá se přecenil, ale s výsledky lze i tak souhlasit

 

12/20 správně je o něco horší výsledek než loňských 20/20, ale i tak byly ceny nakonec rozdány nad očekávání spravedlivě. 

Ovládací panel
4 body

Reklama

Reklama