Svéráz národního lovu (1995)

Svéráz národního rybolovu mám radši, to se přiznám rovnou, ale tohle je taky podařený kousek ruské kinematografie, to bezpochyby ;o)

Ptáci (1963)

Filmy tohoto druhu nejsou můj šálek kávy... Proč jsem tedy dal plné hodnocení? Pro to neuvěřitelné režijní mistrovství. Skvěle zvládnutá kamera, střih, přirozená a dobře prokreslená psychologie postav, výborné herectví. Tohle není (slovy některých uživatelů ČSFD) "klasický vyvražďovací horor", tohle je především film o lidských vztazích. Vraždící nálety ptáků jsou nejen originální zápletkou, ale také skvělým katalyzátorem vztahů. Na rozdíl od mnoha jiných mě první hodina připadala nesmírně zábavná a sama o sobě by si zasloužila pět hvězdiček... Také bizarní postavičky v restauraci byly samy o sobě úžasné. Nuda? Ani omylem... Mimochodem, kdysi jsem četl povídku, která se stala inspirací k napsání scénáře (Daphne du Maurier - Ptáci). Samotný děj je výrazně odlišný, ale popis útoků a další detaily prakticky shodné. Děj povídky ovšem vyznívá apokalyptičtěji a je výrazně drastičtější. Zajímavé komentáře: Marigold, Oskar, Kass, Blofeld, kitano, Lavran, Kubaso

Příběh Marie a Juliena (2003)

Formálně krásně natočený film v němž se zdánlivě nic neděje, ale stále je na co se dívat. Trochu škodolibě by jej bylo možné postavit do protikladu s filmy, kde se sice stále něco děje, nejlépe nějaká "brutální akce", ale vlastně není pořádně na co koukat... Samotný příběh je velmi silný, přestože to je (letmý spojler) vlastně pohádka. To ovšem není chyba, pouze podmínka, na níž musíme při sledování přistoupit. Celou dobu jsem trnul jak dopadne... Krásný film... Zajímavé komentáře: Pohrobek, hirnlego, minus

13. revír (1946)

Na svou dobu výborně natočený film, ovšem s odstupem 62 let hodnoceno, působí herecké výkony notně prkenně. Samozřejmě, že jde o anachronické hodnocení, ale má-li se na to člověk dívat ne jen jako na doklad tehdejší filmařiny nýbrž také jako na film schopný diváka i dnes oslovit a strhnout, nelze se takovému anachronickému hodnocení vyhnout. Jaroslav Marvan je ovšem tradičně skvělý. Příjemně překvapí také slušná kamera a autenticky působící prostředí. I zápletka je dobrá, přestože těch zvratů je snad až moc. Zajímavé komentáře: sud

Rembrandt (1999)

Slušný pokus víceméně o hraný dokument.

Prokletí ostrova Saint Pierre (2000)

Film skvěle natočený a disponující výbornými hereckými výkony. Vedle podmanivé kamery je nutné zmínit i výbornou hudbu. Problém tohoto filmu je v tom, že je strašně literární. Vypadá trochu jako zfilmovaný román od Victora Huga. Nevinný silák a lamželezo, skvělý manžel a tichý sluha, pro všechny nepostradatelný natolik, že jeho připravovaná exekuce málem vyvolá vzpouru... Nebýt toho, že v opilosti úkladně zabil člověka (taková lapálie) učiněný beránek. Zato ti úředníci jsou záporáci k pohledání. Člověk by si div neodplivl a nepřešel na druhou stranu ulice. Takhle šablonovitě načrtnuté charaktery se dnes dají najít snad jenom v akčních filmech, přestože tohle je přecejenom podstatně kultivovanější podívaná... Co se dá dělat? slabší čtyři a to jenom proto, že se stydím dát tři hvězdičky filmu po čistě formální stránce téměř bezchybnému ...

Trofej (2008) (TV film)

Rozhodně zajímavé téma a místy docela slušné herecké výkony. Zásadní problém je ovšem scénář. Postavy místy jednají poněkud šablonovitě. V zásadě platí, že tam kde se autorka opírá o vlastní zkušenost je přesná, ale ve chvílích, kdy se pokusí tuto autobiografickou linku překročit a "udělat z toho drama", padá to všechno na ústa. To se týká především (ale nejen) závěru, který je zprominutím naprosto nevěrohodný a pitomý. Méně je prý více... V tomto případě stoprocentně. Zajímavé komentáře: sportovec

Univerzální uklízečka (2005)

Roztomilé, dokonale natočené a zahrané dílko naplněné výborným suchým černým humorem. V zásadě jde o mile podvratnou a geniálně pointovanou variaci na klasické britské detektivky, přičemž Grace je vlastně takovou na ruby otočenou paní Marplovou. Skoro mám chuť dát plných pět, neboť takhle vybroušené dílko se vskutku jen tak nevidí. Maggie Smith je skutečně okouzlující a také Rowan Atkinson se své úlohy zhostil rozhodně skvěle. Je občerstvující vnímat jeho komediální talent ve zcela jiné a nebojím se napsat vyzrálejší poloze než v jaké ho běžně vídáme... Zajímavé komentáře: hirnlego, Renton, maxi6, Lynn

Poslední dny Sophie Schollové (2005)

Výborně natočené i zahrané. Především drobné známky soucítění ze strany vyslýchajícího gestapáka či snad snaha zmírnit Sophiin trest, její zdánlivá vyrovnanost a klid ve chvílích, kdy se v jejím nitru odehrává drama, lyrická místa s průhledy na modrou oblohu či rozhovory s druhou uvězněnou ve vězeňské cele účinně zpomalující strojově přesný tep neosobní mašinerie, jež s neúprosnou samozřejmostí požírá všechny podezřelé. To jsou rozhodně silná místa tohoto filmu. Na druhou stranu se nemohu ubránit dojmu určitého schematismu, který jde pravděpodobně na vrub režisérově snaze po dramatickém, hybném podání. Dialogy se v něm často mění ve slovní ping-pong, což je nepochybně chyba a to i přesto, že pečlivě připravené a promyšlené odpovědi jsou ve chvíli výslechu na gestapu jistě možné a pochopitelné. Herecký výkon Julie Jentsch je přesto opravdu mimořádný, velmi civilní a opravdový. Také herecký výkon Geralda Alexandera Helda v roli vyšetřovatele účinně používajícího široký rejstřík "vyšetřovacích metod" od tichého přesvědčování až po emotivní výbuchy hněvu je mimořádný. Samotný soud je skutečně neuvěřitelnou přehlídkou mrazivě podané demagogie. Poslední část filmu je při vší tragice opět ztišená a zároveň velmi intenzivní. Samotný závěr se zvukem "mimo obraz" je sice nápaditý, ale asi by bylo lepší, kdyby to celé vyznělo do ticha. Popisný zvuk dalších dvou exekucí a výkřiky jsou v danou chvíli dosti rušivé. Pozoruhodná je neokázalá minimalističnost. Režisér doslova osekal všechny nadbytečné momenty a soustředil se na intenzivně a bezprostředně líčený děj. Není to film bez kazu, ale nesmírně silný. Proto těch pět hvězdiček. Pochopitelně je při sledování tohoto filmu téměř povinností vidět jej v němčině, neboť český dabing (jak je ostatně dosti obvyklé) vyznění filmu velmi výrazně oslabuje. Zvláště dojem ze soudního přelíčení je v češtině doslova poloviční, ale zkrátka přijdou i mnohá jiná místa filmu. Zajímavé komentáře: Matty, Faye, Gemini, pshimi, liborek_, Sofia