M.Macho

• 22.7.2017  16:33
    Dunkerk (2017)

Ambientní zážitek.

• 11.12.2016  01:00

Viděl jsem všechno. Po tomhle chci umřít.

• 30.10.2016  19:02

Je to jako sledovat pokus v roce 2016 vzkřísit Krotitelů duchů "trochu jinak" - tedy zachovat to poměrně zábavné schéma (které se přiznejme pořád moc nemění - parta vzniká, mezitím se rodí zlo, parta je united a se zlem se jde vypořádat za cenu nějaké drobné ztráty) s ambicí do toho přimíchat trochu těch známých hrdinů a posílit vznikající universum - které pravda moc nefunguje pohromadě. Měl to být něco jako DareDevil nebo Jessica Jones pro Marvel, ale dopadlo dost hůře. Suicide Squad je jakoby někdo sestříhal pětidílný tv seriál do filmu - včetně oslích můstků jakože "AHA" hrozně cool vypadajících titulků představujících jednotlivé postavy. Na filmu některé postprodukční zásahy trčí víc než je zdrávo. Nějaký extended / directors cut možná věci změní - ale nevím. Není to zase tak výrazné, revoluční, vtipné je to jenom místy - bůhví jaké že to bude mít režisérský sestřih.

• 23.8.2016  09:30

Asi nejlepší zpověď jedné výrazné generace, která ovlivnila všechno progresivní ve zbytku Evropy.

• 17.8.2016  20:07

Napíšu to jako někdo, kdo "obrátil" kampaň WarCraft I i II a III (i s Frozen Throne) zná nazpaměť. Řekl bych, že některé scény jsem si zkrátka představoval přesně takto - první WarCrafty člověka nezavalily takovou intenzivní změtí obrazů jako WarCraft III nebo WoW. Všechny ty jemnosti si člověk promítal v hlavě. Karazhan, Stormwind, Dreanor... všechno mě skoro až dojemně těšilo. Vrátil jsem se před 486 a viděl jsem celé ty minuty přikovaný budující prasečí farmy. 0) Potom, co jsem přečetl spoustu knižních příběhů (sice v češtině, ale četl) jsem byl zvědavý čím to odpálí. 1) Je fajn, že tvůrci Blizzard od procesu neokleštil - o to více je překvapivé, jak se od původního příběhu WarCraft I film liší... 2) Těžko se s těmi změnami smířit. 3) Kam to může pokračovat? NO! Je teda asi milion možností - jenom příběhů kolem rozhřešení WarCraftu II je mraky (Tides od Darkness, Beyond the Dark Portal, Day of Dragon, Lord of Clans atd.) Pokud se budou chtít soustředit na všechny klíčové figury - tak pochybuji, že to stáhnou tak, jako to teď - nezapomeňme, že k Hordě i Alianci přijde celá řada nových hráčů (trollové, ogři vs. elfové a trpaslíci a gnómové), tak z toho obrovský guláš postav - ve hře zůstává Kadghar, Lothar, Garona (nutně přibude Thrall). Chci věřit, že to udrží. *Toto je fandovské vyznání, nikoliv pokus zachytit celistvost i necelistvost filmu*.

• 10.8.2016  13:27

"Antická mlata". Více zde http://goo.gl/IkWGoX

• 9.7.2016  08:31

Zack Snyder mi není zase ta nesympatický jak řadě zdejších přesto - podobně jako kdysi jiný fanatický psychopat otevřel příliš mnoho front najednou. Problém je asi v tom, že postavy natolik zbožňuje až od nich nemá odstup - je pohlcený každým detailem ze spousty legendárních sešitů a potřbuje toho říct, co nejvíc najednou. Tak jim do úst vkládá dost neuvěřitelné blbosti a čím teda zabíjí nejvíc jsou motivace dlouhých, naprosto zmatených a mělkých nenávistí i náhlých přátelství. Navíc to není ani tak Batman vs. Superman jako Bruce Wayne vs. Superman vs. zbytek vss. Lex Luthor, jehož geniální a zlý plán je spíš k smíchu. Na druhou stranu Batman není cukrouš, ale pěkně brtuální kvítko, Lex Luthor věkovým posunem prokoukl a vrocholem je minimalistická kreace Jeremy Ironse, ve která kromě Alfrédových anglických způsobů září ostrá ironie. Hezky se na to kouká, ale trochu se bojím, že kdo se v DC comicsech moc neorientuje bude některými velmi konkrétními výjevy dost zmatený (dojmy z Ultimate Cut).

• 17.4.2016  18:25

V základu toho všeho je úplně jiný problém - je to komiks Fantastic Four samotný. Co se dá dělat s takovými figurami? Upřímně - nedokážu si představit jiné řešení, než že to dopadne jak tohle nebo hůř (jak před tím s Jessicou Albou). Snaha udělat z příběhu F4 nějakou civilní podívanou, kde jde hlavně o generační střet (a chlapa, co hoří) úplně nevyšel a nikdy nevyjde. Ploché, zmatečné. Absence Stana Lee je navíc jasný signál, že to směřuje celé špatně. Jako pilot seriálu bych si to dovedl představit, ale byla by to velká slabota.

• 14.4.2016  11:18
    Daredevil - Season 2 (série) (2016)

Je potěšující sledovat jak se MCU plní skvělými postavami také mimo hlavní filmovou linii. Není to ale ani tak o DareDevilově ex/nemesis Elektře jako Franku Castlovi aka Punisherovi. Frank Castle je v druhé sérii splněným snem - hravě pokořil všechny předešlé pokusy, dokonale sedí do ponuré atmosféry seriálového vkladu od Netflixu do MCU a v plné podobě se objevuje až na závěr - podobně jako DareDevil v první sérii vytáhl kostým v posledním díle. Spiritistická zápletka s prastarou společností je v tomto kontextu přitažená za vlasy (možná je to most pro Doctora Strange a podle nedávných ukázek je celkem jasné, že všechno co v MCU pochází z daleké Asie je duchařské až až). Každopádně se stále jedná o televizní produkt s vysokým standardem.

• 17.2.2016  21:55
    Deadpool (2016)

Svobodomyslný trip, sebereferenční spektákl splňující všechno, co člověk potřebuje pro (ne)klidné dospívání. Výtečné souboje, nádherné herečky, spoustu narážek na znalost / neznalost popkultury, výtečně uvolněné - přesto soudržné - vyprávění celkem uvědoměle banálního příběhu i spousty dalších vychytávek. Ryan Reynolds asi definitivě poskočil, protože hrát v takto příjemně levné, surově nasnímané podívané (a vydělat přitom trojnásobek) musí asi všechny velmi těšit.... Velmi...................................................................................................................... opravdu to myslím vážně, že velmi ..............................................................................................................................................................ne s těmi tečkami si nedělám srandu..........................................................................................................................................................................................................................................myslím, to ohavně vážně. Fakt.

• 6.1.2016  12:00
    Jessica Jones (TV seriál) (2015)

Kdo by věřil psychopatovi, že ho ovládá jiný? Jessica Jones je famózní a pokračuje v DareDevilovské linii - tedy, že pod těmi padajícími mrakodrapy rukama zábavných patronů v pestrobarevných kostýmech, lítajícími městy a devíti vesmíry žijí trochu problematičtí, ale přesto lidé. Mají sice trochu neobvyklé schopnosti, ale to je v tom světě normální. Jessica Jones je protikladem všech hrdinských ctností. Ano, je charismatická - ale nesnesitelná je něčím jiným než barevným kostýmem - dokáže být cynická, zafoulecky odhodlaná (a smrdět močí), ale někdy lítost i sebelítost umí vyvolat. Zároveň je až s podivem, že Mellisa Rosenberg vdechla život tolika "cool" postavičkám aniž by musela přebírat svoje scenáristické oháňky z Twilight ságy.

• 31.12.2015  13:25
    Lucy (2014)

Metamfetaminová metafyzika. Lucy je naprosto bizarní film, ale něčím velmi soudržný,neskutečně napínavý a místy dokonce na hranici videoartu.

• 25.12.2015  11:18

Hračička pro všechny, kteří si pamatují, kdo seděl v prvním díle v popelářském autě. Přepisování dějin fikčních světů - a teď otázka a) módní b) nezbytné c) zbytečné. V případě nového Terminátora je to všechno dohromady; čímž to vytváří přinejmenším schizofrenní celek. Vtipy pro fajnšmekry, atrakce pro nevěřící a hlavně celkem kriticky nastavený tón vůči globální závislosti na sítích to ale nezachrání.

• 21.12.2015  16:13

Epizoda VII je splynutí duše a mysli, velkolepá meditace, úchvatný příběh jedné z nejproblematičtějších rodin v dějinách filmu. Otěže osudu, rodičů a teď už i dalších generací se tam posunuje dál. Star Wars jsou mýtem mýtů, sedmý díl tuto rovinu ještě rozvíjí a posunuje. J. J. Abrams přistupuje k sérii s obrovskou úctou, láskou i pokorou. Zároveň se umí rozmáchnout a antické drama velkého střetu rozčeřit nebývalým vtipem. Krasopices Kasdan mu v tom spolu s Michaelem Arndtem pomáhají. Kontroverzní rozhodnutí studia Disney o změně kánonu samozřejmě očekávání ještě zčeřilo (ale přiznejme si, že odkazů na Expanded Universe tam byla fůra - mezi jinými určitě na Dark Forces nebo Knights of the Old Republic). O tom, co ve Star Wars bývalo se dát najít ve čtyřdílném seriálu Rádia Wave o Kontinuitě ( http://goo.gl/S6YZSj ), Hrách ( http://goo.gl/JAGFRv ), Mytologii ( http://goo.gl/2WmOeE ), a Georgi Lucasovi ( http://goo.gl/ToxoSE ). Ten film provází obrovská Síla, snad se poštěstí i Rianu Johnsonovi s Episode VIII. (O Rogue One se nebojím - Gareth Edwards není žádnou "potravou pro Banthu")

• 10.12.2015  01:07
    Ant-Man (2015)

Jak se universum, lépe "multiversum" Marvelu zahušťuje - tak je čím dál větší libost sledovat jak se filmy i seriály začínají proplétat. Každá přítomnost Agent Carter - případně nějakého motivu ze seriálu (v tomto případě všemazající nálože nitramin) má své kouzlo stejně jako opakované reinkarnace organizace HYDRA coby hybatelem dějin. Ant-Man je daleko civilnější než hrdinské příběhy z New Yorku (nedá se to říct o divokém závěrečném souboji). Atmosférou zapadá do celku a přesto stojí na jeho lehkém okraji odštěpením od hlavního "dějiště".

• 29.10.2015  13:18

Jak mezi náma, tak za mě dobrý. Více zde: http://goo.gl/HyfU8k .

• 26.10.2015  12:11
    Hamlet (divadelní záznam) (2015)

Absolutně přeceněná a zbytečná věc. Více zde: http://goo.gl/BRuI3J .

• 26.8.2015  21:52

Marvelovské universum mění barvy. Jak kyne a rozrůstá se, hrdinové uvnitř se mění, posunují se k kolosem k absolutnímu klimaxu, ve kterém se seriály, filmy zaseknou a protnou v intergaliktickém souboji, který před dávnem odstaroval Iron Man a jeho raketa Jericho. Whedon si tu dovoluje více absurdity a postavy jako Hawkeye nesou hořký šmrnc. Sebeuvědomění nesmyslnosti reflektuje s mnohem větší otevřeností a postavy to sami na řadě míst verbalizují. Koho baví StarCraft si jistě všimne, že tanky HYDRY vypadají Siegetanky a celý ten bláznivý sytě barevný svět kvete. Za pět se let se dozvíme, kam se vesmír posunul... Mezitím přijdou další...

• 2.8.2015  13:29

Ve vztahu ke Zlínu (i vzhledem k věku asi) si myslím, že město je naprosto samozřejmou součástí vnímání díla Karla Zemana a jeho fantaskních světů; dokonalosti s jakou se nebál vedle sebe postavit největší herecká esa kvůli několika málo - přesto úchvatným replikám. Dokument otevírá všechno, co na Zemanových filmech zbožňuju od svých tří. Koneckonců Fryštáckou přehradu jsem si oblíbil jenom díky tomu, že tam natáčel Cestu do pravěku. Když k tomu připočtu nadšené ódy brunátného Terryho Gilliama - má to kouzlo ještě o něco víc. Navíc z toho celého vystupuje povzdech, že takový druh filmů; tedy fantaskní nádhery tady dlouho nikdo neudělal a jestli vůbec udělá.

• 24.5.2015  01:20

Nekorektní a perverzní noblesa. Se vší láskou ke starým Bondovkám i Královně - princeznám zejména. Matthew Vaughn otevírá karty a rozevírá ta nejpřísněji střežená tajemství - explodujícího Luka Skywalkera, taje i mystéria anglických akcentů, závislost na výpočetních technologiích, mazané hýždě i masakr v poctivé jižanské farnosti. Je tam všechno i My Fair Lady; kdo chce víc - nepotřebuje deštník.

• 24.5.2015  01:02
    Daredevil (TV seriál) (2015)

Daredevil je skvělý z několika důvodů. Prvním z nich je rozhodně to, že v tom samém New Yorku, kde sídlí nablýskaný Stark Tower a v tom samém světě, kde se prohání parta nadlidí a v tom samém vesmíru, kde je sedm (nebo kolik galaxií) existuje ještě další tvář města New York. Je plné spekulantů, kteří vydělávají na tom, že po bitkách Avengers zbývají v ulicích trosky z domů, které je potřeba opravit, dodat beton, cihly - zkrátka spekulovat. Do tohoto světa přichází životem zakoušený slepec, který nebojuje s galaktickými zjevy nebo superzbraněmi, ale "nechce zklamat svoje město". Dělá to vlastně líp než takový Arrow. A nakonec má Daredevil jeden velký trumf - Vanessu. Samotný seriál je na 4, ale něco tak fascinujícího jako vztah Wilsona Fiska s charismatickou, inteligentní a nádhernou galeristkou jejího formátu - jak mu narušuje rituály, činí jeho pustý, temný život plnější - nemá obdoby a je to velká síla. Herecky vytříbená záležitost, která si zaslouží více než tři řádky.

• 7.4.2015  00:56
    Star Wars Povstalci (TV seriál) (2014)

Od lobotomie k ultimátnímu zážitku; přesně tak se jeví Rebels. Po předpremiéře pilotní epizody v kině jsem považoval Rebels za naprostou katastrofu, která pokračuje v drásavé tendenci ve "zinfantilnění" světa Star Wars do úplné krajnosti. Kdo čekal temnější obdobu Clone Wars byl asi zklamaný stejně jako fanoušek, který od Rebels nečekal vůbec nic. Přesto má seriál vývoj a během 14 epizod roste; od příchodu Moffa Tarkina to dostává úplně jiný, potemnělý nádech a poslední 3 díly jsou potom naprosto dokonalé. 1/3 je však stále žalostně málo a ani občasné velmi okaté odkazy na hlášky, citace leteckých soubojů, případně celých scén z epizod Star Wars nevyváží topornost dialogů. Na druhou stranu je citelný posun, že tvůrci netříští děj do několika dějišť, snaží se jej držet převážně v jedné lokalitě a znalost souvislostí z předešlých epizod dává významový smysl. Masáž před vypuštěním The Force Awakens bude zřejmě mohutná - a oficiální vymezení kánonu dává příležitost úplně novému expanded universe. Takže nakonec musím přiznat, že Lothal má své kouzlo.

• 17.3.2015  11:10

Z celého filmu jsem měl pocit, že Dhoedt rozhodně nechce říct, že být progamer je "cool" a už vůbec ne dělat trochu reklamu Blizzardu a jejich fenomenální hře. Dokonce mám dojem, že mu nejde ani o progaming jako takový, ale "jenom" o lidi. State of Play je především smutný film o třech klucích ve vleku a pod tlakem. Sice umí vzít za pár hydralisků, ale stejně je na nich vidět, že je to vyčerpává. Dhoedtovo vyprávění občas zaškobrtne, ale jinak filmem přináší odvrácenou stranu reflektorů.

• 8.3.2015  12:26
    Agent Carter (TV seriál) (2015)

Příjemné retro, kde pré hraje charismatická dvojice z Londýna Hayley Atwell a James D'Arcy. V čem byl okouzlující First Avenger, v tom seriál pokračuje - pěkně to utíká a člověk se u toho i příjemně pousměje. Možná největší nevýhodou seriálu je ale snaha být, co nejvíce sofistikovaný, což oslovuje určitou skupinu nadšenců. Navíc, čím více se vrství Marvel univerzum, tím je obtížnější hledat jednotlivé spojnice. Pro exkluzivní nerdy je to samozřejmě požitek, pro běžné diváky díky klesající sledovanosti asi něco jiného - a pro producenty jasný ukazatel. Ale snad se pavučina rozplete. Tu lady stojí za to vidět v akci. 1. série příjemně navázala, měla se o co opřít - tedy o estetiku First Avenger. 2. série to má proto o dost těžší. Stojí sama za sebe - opouští kulisy New Yorku a je trochu údychanější než první. Přesto - na všech těch seriálech, filmech, komiksech - zkrátka universu "autentického" Marvelu jak do sebe všechno zapadá - dokonce i komiksy, které Marvel vydával v roce 1947.

• 1.11.2014  19:25

Slovo "epické" už navždy nebude stejné. Michael Bay překonal všechna měřítka čehokoliv. Všechno je na úkor jednolité, hypnotické řeže, která se sama stává nositelem příběhu - dialogy vyplňuji naprosté minimum svého informačního potenciálu, pouze otevírají i desetiminutové bojové celky. Závěrečný, skoro hodinu trvající duel všech proti všem poté mění myslitelné hranice únosnosti. Je to nejbizarnější koktejl, který sám velmi jednoznačně říká, že vesmír není pro Baye velký - ale on může být větší. Z nějaké fetiše bych tu režisérovu nejistotu, zda bude ve svém opusu pokračovat, rozmluvil. Po tomhle totiž Bay může bojovat jenom s vesmírem - je to věc hodná jeho megalomanie.

• 2.10.2014  21:28
    Agenti S.H.I.E.L.D. (TV seriál) (2013)

Lehce vrávorající, mnohdy perfektní a v závěru 1. řady úžasný. Začátek 2. řady - neochvějný a závěr naprosto bombastický! Seriál Agents of SHIELD získává na intenzitě. Zejména poslední třetina těsně propletená s pokračováním Captain America patřila k absolutnímu vrcholu. Marvelovské univerzum začíná být pekelně propletené - jedna souvislost stíhá druhou (jak známo jejich filmové univerzum lze studovat jako obor na univerzitě.) Coulson byl zábavný už ve filmech - vždy se zjevil náhle odnikud v místě, kde by jej někdo nečekal. Teď má celou armádu nohsledů a musí postavit impérium na nohy.

• 28.8.2014  14:09
    Ústečák (TV film) (2014)

Komplot proti ústeckému Činohernímu studiu je jedna z těch událostí, která v českém prostředí překvapivě žije i několik měsíců - což je jedině dobře a svědčí to alespoň o částečné kondici společnosti vnímat takto bezprecedentní kroky. Nekompetentních zásahů do chodů kulturních institucí se v posledních letech nakupilo ponemálu - nejrůznější honičky ve střídání postů ministrů kultury jsou toho skvělým důkazem stejně jako jejich nejrůznější pokusy o bezmyšlenkovitou transformaci ND. Dokument poměrně plasticky pojmenovává v čem je situace v Ústí "výjimečná" a o to nebezpečnější. Jak několikrát zazní - způsob jakým radní odstřelili tým Vladimíra Čepka se může stát jako pohodlný výchozí model jak se zbavovat divadel ve všech městech. Výčet událostí, které provázely Činoherák během jeho cesty pustým lesem až ke Spolku a kinu Hraničář je bizarním kompilátem podrazů a svědčí o tom, že se magistrát domníval, že se to nikoho nedotkne. Vlna solidarity je ve vztahu divadlo a společnost nebývalá. Trochu mi tak chyběl nějaký podvratný protihlas - by to vybublalo ještě mohutněji. Ten, kdo dostane Činoherní divadlo - resp. tu krásnou rohovou budovu - a půjde do toho naplno se jistě znemožní. A co je nejsmutnější, že Jiří Bartoška - hlasitá podpora Činoheráku tam najednou budu hrát v inscenaci Jakub a jeho pán divadla Bezzábradlí, která tam získala prima zájezdovou scénu. Přes tu drobnost stále platí, že MOJE SRDCE BIJE PRO ČINOHERÁK.

• 14.8.2014  11:15

Díky metapokračování / spin offu či jak to nazvat jsou bitva u Thermopyl malinkatou nadstavbou mnohem větší řeže. Kouzlo Snydrovy adaptace původního komiksu ovšem zpracovává z jistého hlediska úplně jiný konflikt. Nejde o žádné Athény, všechno se prakticky odehrává na ploše malé úžinky, nikoliv celého Řecka a nutno dodat, že bandu 300 odhodlaných vede charismatická mlátička Butler, nikoliv knihomol z posilovny Stapleton. Každý patosem nabobtnalý výkřik se tam ztrácí ve velmi vyrovnaně dávkovaných efektních scénách, zde je to spíše pokus o převyprávění dobrodružné knihy provinčním rozhlasem. Každá sebevíc absurdní věta tak vyznívá naplno. V prvním díle se do toho netahal zbytečný motiv zbytky společnosti - objevoval se pokud to bylo nezbytně nutné. Abych však nebyl pouze "sofisticky plný pochybností", zachovalo si Impérium cosi milého a něco i přineslo - fantastický soundtrack, tajuplnou a (přiznávám) nádhernou Evu Green, díky které se přemožená nepřemožitelnost Xerxea stává ještě chatrnější. Pop, spíš než cool...

• 9.8.2014  18:43

Je příjemné mít jako hodnocení s hezkým číslem 3000 právě pokračování Kapitána Ameriky, už protože je výrazně civilnější ve stylistických hrátkách o otevírá skryté pochybnosti jinak přímočaré kladného Steva Rogersa (tvůrci vůbec pochopili, že aby se lépe seznámil s dobou, do které se probudil - musel vidět Star Wars a WarGames). Rozbíhavé i sbíhavé universum, které tvoří už pěkná řádka filmů a klikatý seriál čím dál víc hraje s pozorností. Pokud se během dalších několika let mají uvolnit další stopy k pochopení nepřátel galaktických - musí mít postavy nepřátele vnitřní, stejně jako jednotící organizace. Marvelovský vesmír - v podání Marvelu - čeká jistě řada dalších výzev, stejně jako tohoto aktivního veterána.

• 14.7.2014  13:17
    Gravitace (2013)