Zagros

4 body

<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50
    • 26.4.2021  21:50
    Nahý oběd (1991)

Když si americký feťák přečte Kafku a rozhodne se napsat knihu, dopadne to asi takhle. Teda, ještě je tu proces adaptace kniha -) film. David Cronenberg mě překvapil už jen tím, že si podobnou látku vzal. Bohužel mě po Nebezpečné metodě podruhé zklamal. Nevím ovšem, zda se z této předlohy dalo vytěžit více. Původní knihu jsem nečetl a rozhodně se nechystám. Knihy od Kafky naopak ano a všechny mě oslovily více. Vyzvednout se dá snad jen fungující podivná atmosféra a občasná velká tvůrčí invence. Na víc než na dvě hvězdy to ode mě není. Jednoduše mě to nebavilo, nenapnulo, nerozesmálo… zkrátka se nedostavily žádné (pozitivní) emoce a u Nahého oběda jsem se po většinu času nudil. To je daleko větší chyba filmu, než jeho snaha být originální, nechutný, artový, zvrácený, či co já vím.

• 26.4.2021  21:44
    Frankenstein (1931)

Horrory nejsou můj oblíbený žánr, moc je nesleduji a ani se v nich moc nevyznám. Filmové vzdělání si doplňuji postupně a spíše staršími klasikami. Tentokrát došlo na Frankensteina. Před filmem jsem nečetl ani knihu, detaily příběhu jsem neznal a neměl tak s čím srovnávat. Příběh je ale obecně známý a poměrně jednoduchý, tomu se naštěstí přizpůsobila délka, kdy je sedmdesát minut akorát. Ke starším klasikám patří občasné přehrávání vše herců a nevyhnulo se ani Frankensteinovi, který je bohužel na plátně méně, než bych čekal. Oproti tomu záběry z připravované svatby jsou ve druhé polovině zbytečně časté. Příjemně mě naopak překvapila technická kvalita snímku, na které není poznat devadesát let od vzniku. Frankenstein nakonec dostane tři hvězdy. Pobavit mě na jeden večer dokázal, pár scén se mi líbilo a taky jako tu poctu klasice.

• 26.4.2021  21:38
    Barva peněz (1986)

Barva peněz volně navazuje na o dvacet pět let starší film Hazardní hráč. Hlavní postava v podání Paula Newmana už patřičně zestárla, a proto se nehoní kolem kulečníkového stolu, ale vede si poklidný kšeft s alkoholem a občas někomu v kulečníku poradí. Když narazí na mladý talent (Tom Cruise), stane se jeho rádcem. Jejich rozdílné povahy a pohledy na svět však vyvolají konflikt a brzy se stanou soupeři. Oproti Hazardnímu hráči měla Barva peněz větší spád a příběh rychleji odsýpal. Bohužel něco chybělo na atmosféře a celkově mi po skončení filmu odešla z hlavy rychleji než právě Hazardní hráč. Povedlo se ale spojení dvou generací herců. Newman i Cruise dokázali využít dobře napsané postavy a na jejich společné hraní se bylo radost dívat… tři hvězdy.

• 26.4.2021  21:33

Hazardní hráč je film, který stojí na hereckém výkonu Paula Newmana, bez něj by pravděpodobně upadl v zapomnění. Je to totiž film o hráči kulečníku a ten u nás až tak populární není, myslím jako filmové zpracování. Jak je už uvedeno v obsahu, hlavní hrdina svůj úvodní dlouhý zápas prohraje a zbytek filmu hledá sílu na to se sebrat a znovu jít do boje. Příběh mě až tak nezaujal, ale tvůrcům se podařilo vytvořit poutavou atmosféru, která mě u filmu naopak udržela od začátku až do konce. Navíc musím zopakovat, že Paul Newman zahrál svůj vysoký standart a k tomu mu zdatně sekundovali i ostatní… například Jackie Gleason a George C. Scott.

• 26.4.2021  21:27

Nestává se to často, ale někdy se mi trefí do vkusu i do nálady i film, který míří na úplně jinou cílovou skupinu. Filmu Ďábel nosí Pradu se to povedlo. Proč právě jemu, když je mi svět módy úplně cizí? Zejména pro skvělé obsazení a v rámci žánru také skvělé herecké výkony. Na Meryl Streep, Anne Hathaway i nenápadnou Emily Blunt bylo radost se dívat a Stanley Tucci zapadl náramně. Ač mě občas chování jednotlivých postav vytáčelo, do lehce naivního snímku se hodilo a podpořilo nakonec příjemnou atmosféru filmu. Chlapům samotným bych to asi moc nedoporučil, ale pokud se na něco chcete podívat s manželkou, či přítelkyní, tohle je dobrá možnost. Ji to bude bavit určitě.

• 26.4.2021  21:20

Na Kozím příběhu lze ocenit odvahu tvůrců za první český pokus o 3D animaci a pak možná trochu dabing. To je z plusů asi vše. Bohužel si tvůrci neuvědomili, že jde o film a neodvedli poctivé filmové řemeslo. Hráli si jen se 3D animací, která mi navíc moc nesedla a zapomněli na příběh, dialogy, postavy a vůbec na základní ingredience dobrého filmu. Další „menší“ nedostatky ani nemá cenu rozebírat. Je to za pouhou jednu hvězdu a jednu menší za tu odvahu. Příště ale prosím nezapomínejte, že děláte film, nebo se vrhněte třeba rovnou na reklamu.

• 26.4.2021  21:14

Bolt mi vůbec nesedl, je to jak genericky vytvořený animák bez duše. Ano, asi má všechno, co mainstreamová produkce vyžaduje. Hlavního hrdinu, který musí nalézt sám sebe a cestu někam. Cynické a rádoby vtipné parťáky, ti musí neustále komentovat trapně všechno okolo. No a pak neustálé běhaní, padání, bouchání a křik. Pro dospělého je to hloupé a rozhodně to nezachrání parodování blockbusterů. Nejsem cílovka, ale mně to přišlo hloupé i pro děti. Možná kdyby podobný animák byl jednou za deset let, ale je jich jak máku a Bolt se v tom lehce ztratí a ke mně žádnou cestu nenajde. Hodně slabé dvě hvězdy.

• 24.4.2021  18:10

Sacco a Vanzetti jsou zfilmovaný politický proces z americké historie z dvacátých let. Filmů na téma politických procesů bylo natočeno již poměrně dost a většina z nich poutavěji. Přes silnou a reálnou předlohu mě film nechal až překvapivě chladným. Většinu času jsem měl pocit, že sleduji nudný dokument a to je u filmu špatně. Hlavní postavy mi přišly nevýrazné a zvláštně bez emocí. Mohly být zajímavěji prokresleny. Jediné, co jsem se o hlavních hrdinech dozvěděl, že byli anarchisté a to až zbytečně často. Politika do filmu o politickém procesu rozhodně patří, ale chyběl mi osobnější přístup. Je s podivem, že si tuhle látku nevzali ještě do rukou Američané. Vlastně ani ne, jsou to pokrytci s plnou hubou keců o rasismu a to, že byli rasisti a jejich vyhlášená demokracie to pěkně zvorala, se jim do krámu nehodí. Jenže to byl rasismus jen proti bílým Italům. Předpokládám, že dle nich se to vlastně vůbec nestalo a bude to vymazáno z jejich dějin. Proto se téhle látky museli chopit Evropané. V tomto případě bych se vůbec nebránil remaku, který by ovšem mohl být natočen poutavějším způsobem.

• 24.4.2021  18:06

Tenhle tvůrčí tým mi zkrátka sedí a umí se mi trefit pokaždé do vkusu. Anders Thomas Jensen a parta jeho oblíbených herců v čele s Mikkelsenem a Kassem mě ještě nikdy nezklamala. Jejich Blikající světla a Adamova jablka patří k mým oblíbeným filmům a k nim se zařadili i Rytíři spravedlnosti. Dokáží výtečně vybalancovat napětí, humor a navíc k tomu přidat i silné myšlenky, které ve mně rezonují i několik dnů po filmu. Celková atmosféra snímku je i přes uvedené napětí příjemná a v těžkých chvílích a dramatických situacích vždy přichází odlehčení. Po prvním setkání s filmem mě snad nenapadá žádná výtka. Možná jen lehká naivnost příběhu, ale to k tomuhle tvůrčímu týmu patří a je to jeden z důvodů, proč jejich film mám tak rád. Na reálné zobrazení skutečných příběhů sáhnu jinam. Rytíři spravedlnosti pro mě mají zkrátka to filmové kouzlo, kdy nerozebírám detaily, ale nechám se vtáhnout celkovou atmosférou a film si jen užívám.

• 24.4.2021  17:57

V těžkém období jsem potřeboval nějakou oddechovku, tak jsem sáhl po starší italské komedii Chléb, láska a fantazie a chybu jsem neudělal. Sice to není film, u kterého jsem se popadal za břicho od začátku do konce, ale pobavit mě dokázal. Má krásnou atmosféru italské menší vesnice plné fajn postaviček. Ty se hádají, bratří, popichují, nadávají, radují a nový obecní policajt se do toho snaží zapadnout. Navíc se jako svobodný snaží sbalit nějakou tu ženskou, což mu nejde zrovna lehce. Prostoru pro zábavu je tím dostatek. Tvůrcům díky za fajn večer a tři hvězdy k tomu. Až budu potřebovat nějakou další pohodovou a nekonfliktní komedii, možná sáhnu po dalších dílech.

• 24.4.2021  17:50
    Komorná (2016)

Po delší době jsem si dal něco z asijské tvorby, oceňovaný film režiséra Chan-wook Parka s názvem Komorná. Výtečná řemeslná filmová práce se mu nedá upřít. Vizuál, kamera, obsazení i celková atmosféra snímku byla velmi dobrá. Přesto mě to naplno vtáhnout nedokázalo. Na délku asijských filmů jsem zvyklý i tak říkám, že to bylo zbytečně dlouhé. Některé záběry a situace byly natahovány až moc. Mimo sympatickou hlavní postavu mě ostatní postavy vysloveně štvaly, což taky zrovna nepodpořilo dobrý pocit z filmu. (možný spoiler) Tím nejzajímavějším na Komorné pro mě bylo sledovat tři různé pohledy hlavních postav na příběhovou linku. Kdy se tyto pohledy odkrývají postupně a film jako celek získává místy překvapivý a nový rozměr. Nicméně i v tomto ohledu mi k dokonalosti něco chybělo a při hodnocení zůstanu u průměru.

• 18.4.2021  12:51

Další z mnoha filmů, kdy mě zaujal obsah více než zpracování, tomu by se dalo vytýkat mnohé, ale rozebírat to nechci. Zápletka je jednoduchá, sedmiletý kluk rád nosí sukně a raději by byl holkou, což divák zjistí během prvních pár minut. Příběh dále zobrazuje reakce rodiny a okolí. Některé jsou očekávané a jiné méně. Každopádně mě jako celek film bavil. Uvědomil jsem si, že musí být opravdu obrovský problém, být pro své okolí natolik jiný, že vás nechce akceptovat. Když vás nepodrží naplno ani rodina, je založeno na pořádný průšvih. Film ale není žádné mrazivé drama. Je natočen spíše odlehčeně a řada věcí je předložena divákovi jemněji, než by se pravděpodobně stalo ve skutečnosti. Přesto nechávám čtyři hvězdy a pro sebe si zkusím nechat myšlenku, že musím podpořit své děti, až se případně budou v budoucnu odlišovat pro svoje okolí sebevíc.

• 18.4.2021  12:45
    Kolonie (2015)

Kdybych od začátku nevěděl, že jde o film inspirovaný skutečnými událostmi, přišla by mi Kolonie jako zvláštně ujeté a nevýrazné sci-fi. Což je asi má hlavní výtka. Přes velmi silnou předlohu, kterou dodal opět sám život, nedokázali tvůrci vytěžit vše, co se dalo. Obsazení a herecké výkony přitom nebyly špatné. Námět také ne, tak kde byla chyba? Slabší scénář, možná spíše režie na mě úplně nezafungovala. Některé scény byly podivně nevýrazné a jiné naopak zbytečně přepálené (samotný útěk). Chile v sedmdesátých letech rozhodně nebylo pěkné místo a kolonie Dignidad bylo takové malé peklo na zemi. I když se podobné věci odehrály v lidských dějinách už mnohokrát, asi mě nikdy nepřestane překvapovat, jak je to vůbec možné. Nicméně je škoda, že podobně silnou látku nedokázali tvůrci přetavit v lepší film.

• 18.4.2021  12:36

Hořké slzy Petry von Kantové si budu zřejmě pamatovat hlavně kvůli tomu, že jsem film sledoval pět večerů. Čtyřikrát se mi u něj podařilo usnout, nekecám. Už jen kvůli tomu, to na vysoké hodnocení být nemůže. Na druhou stranu jsem se k němu vždy vrátil a nakonec jej dokoukal. Doslova banální příběh, o jedné životem vyhořelé módní návrhářce, která vede nudné dialogy se svými přítelkyněmi a rodinou, je spíše pro filmové fajnšmekry a artové diváky. Pro běžného diváka film může být nestravitelný. Mě dokázalo zaujmout jen několik pasáží dialogů, kamera, divadelní přístup (jen jedna místnost, herecký přednes) a výkon hlavní představitelky. Na víc než dvě hvězdy to ale ode mě není. Další filmy Rainera Wernera Fassbindera se mi snad trefí do vkusu a nálady lépe.

• 18.4.2021  12:32

Terry Gilliam je jedním z velmi inspirativních a originálních tvůrců. Jeho filmy jsou vždy vizuálně nápadité a plné zajímavých nápadů. Ne vždy mi sednou úplně do vkusu, ale vždy si v nich najdu minimálně spoustu drobností, které ocením. Strach a hnus v Las Vegas je bohužel prozatím jeho nejslabším snímkem z osmi viděných. Jediné plus jsou snad jen výkony Deppa a Del Tora. Možná bych ocenil ještě zajímavou myšlenku filmu, že spousta drogových problémů ve Státech je pozůstatek svobodomyslné generace, která byla proti válce ve Vietnamu… ideály ovšem zmizely a zůstaly jen drogy. Film nemá prakticky žádný příběh a je jen sledem fantasmagorických scén, jenž vidí hlavní a věčně zfetovaní nesympatičtí hrdinové. Bohužel mě vůbec nechytly ani dialogy. Neustálé hloupé komentování všeho ze zfetované perspektivy mi nepřišlo ani vtipné. Vůbec to bylo, jako bych přišel na večírek feťáků jediný bez drogy. Kromě toho, že mě to nebavilo, jsem se musel ke sledování doslova nutit, jak mi to přišlo i ve spoustě scén hnusné. Nebýt to Gilliam, pravděpodobně to vzdám… jedna hvězda.

• 18.4.2021  12:24
    Mary Poppins (1964)

V rámci doplňování mého filmového vzdělání jsem se konečně odhodlal k starší americké muzikálové klasice Mary Poppins. Už dopředu jsem věděl, že to nebude šálek mého čaje. Muzikály mě neberou (čest výjimkám – Šumař na střeše, Zpívání v dešti) a Mary Poppins je krásná ukázka proč. Má nudný příběh, nesympatické postavy a humor je velmi naivní. Když už se objeví několik originálních momentů, jsou utopeny v záplavě muzikálové vaty. Proč tam zase musela být stále stejná a nudná stepařská vystoupení? Jasně, je to muzikál pro mainstream a nejsem cílovka. S přivřenýma očima nechávám dvě hvězdy za ty občasné záblesky originality.

• 27.3.2021  15:51

Přesto, že mě animace Karla Zemana povětšinou nenadchla, tak si Karel Zeman zaslouží snad všechny superlativy, kterými můžete tvůrce trikových filmů pojmenovat. Jeho vynalézavost, invence a fantazie byly neskutečné. Být z Ameriky, je celosvětovou hvězdou… No, on jí je i tak a slova obdivu od Terryho Gilliama a Tima Burtona hovoří za vše. Naopak by možná nebyl tak dobrý, protože by nemusel improvizovat. Jak jsem psal, jeho filmy sice nepatří k mým nejoblíbenějším, ale rád je doporučím. Je velmi zajímavé pozorovat všechny jeho postupy. Byl skutečně originální a spoustu věcí jinde zkrátka neuvidíte. Výjimkou je pro mě Cesta do pravěku, která patří k mým nejoblíbenějším filmům. Většina moderních efektů se může jít zahrabat. Sice reálněji zobrazují danou věc, ale není v ní ani trochu toho filmového kouzla, které do svých filmů Karel Zeman vkládal. Nechtěl diváka obloudit trikem, ale naopak přiznaným trikem povzbudit jeho vlastní představivost a zatáhnout jej více do dobrodružství. To je obrovské plus jeho tvorby. Maximální hodnocení je na místě, i když spíše za jeho osobnost. Dokumentu by se pár věcí vytknout dalo, ale dělat to nechci. Navíc byl velmi dobrý nápad zkusit vytvořit pár jeho scén v dnešní době jen s věcmi, které měl tehdy k dispozici. Pro studenty filmu to bylo parádní cvičení.

• 27.3.2021  15:46

Film Panství Downton je jako krásné setkání s bandou přátel po několika letech. Na to, aby si jej divák užil, je lepší, když viděl seriál. Stejně jako v něm, je i zde mnoho postav. Prostor v jednom filmu na jejich představení logicky není. Pro fanoušky seriálu je to pořád za krásné čtyři hvězdy. Pro ostatní je to, právě vzhledem k množství postav a případném zmatku, o hvězdu méně. Každopádně seriál mohu jen doporučit a pro fanoušky seriálu jako nostalgickou jednohubku doporučuji i tento film.

• 27.3.2021  15:24
    Panství Downton (TV seriál) (2010)

Na seriály moc času jako rodina nemáme, proto si téměř žádné nepouštíme. U Panství Downton jsme udělali výjimku a rozhodně nelitovali. Už jen za to, že jsme jej dokoukali celý, si zaslouží vysoké hodnocení. Viděli jsme nakonec všech padesát dva hodinových epizod a bavili se u každé. Výprava je luxusní a je krásné se jen dívat. Období ze začátku minulého století mělo své kouzlo, zvlášť ve společnosti anglické aristokracie. Nejlepší na seriálu jsou ale dle mě postavy. Je jich opravdu mnoho, ale všechny do jedné jsou skvěle napsány a každá má své místo. Během těch více než padesáti epizod dostanou prostor všechny a jejich větší, či drobné příběhy nás vždy napnuly a pobavily. Byla radost sledovat jejich osudy, špičkování, intriky, udobřování, přátelství, hádky, … zkrátka vše, co k běžným vztahům patří. Tentokrát bych i vyzvedl český dabing. Sám si ani nepamatuji, kdy mi bylo u posledního dílu něčeho smutno, že už to končí. Děkuji tvůrcům za mnoho fajn večerů a přidávám poctivé čtyři hvězdy a doporučení pro ostatní k tomu.

• 27.3.2021  15:18

Almodóvara už mám docela nakoukaného a na jeho styl jsem vcelku zvyklý, nicméně mě vždycky dokáže překvapit. Jeho postavy rozhodně nejsou klasičtí hrdinové či záporáci. Ale divní lidé, kteří mají všechny vlastnosti, ty dobré i špatné, což oceňuji. Naopak si myslím, že se v té divnosti postav trochu vyžívá a na mě je jí až příliš. Sexuální orientace a změny pohlaví patří v jeho filmech k samozřejmým věcem, ale povahově jsou všichni mimo. Přesto se mi Vše o mé matce líbilo a rozhodně film patří k tomu lepšímu od Almodóvara. Na jeho nejlepší film Na dno vášně rozhodně nemá, ale dokázal mě svoji podivnou atmosférou i zvláštním a netypickým příběhem spolehlivě vtáhnout do děje. Nakonec nechám i slabší čtvrtou hvězdu.

• 27.3.2021  15:06
    Četnické humoresky (TV seriál) (2001)

Nejsem nijak zapálený fanoušek Četnických humoresek a snad jsem je ani neviděl všechny, ale vždy když jsem nějaký díl v televizi chytil, s chutí jsem se podíval. Tvůrci dokázali vykouzlit prvorepublikovou atmosféru se vším všudy. Líbilo se mi obsazení, kdy všichni četníci byli sympaťáci. Jednotlivé detektivní příběhy byly fajn a jako ze života. No a sedl mi i příjemný humor. Nepamatuji si na nic, co bych chtěl vytýkat. Rozhodně mám v plánu si celý seriál někdy komplet zopakovat. Až bude více času, pravděpodobně za mnoho let v důchodu, ale už teď se těším.

• 27.3.2021  14:59
    Světáci (1969)

Jedna z možná nejlepších československý komedií vůbec. Proč? Je postavena na výtečných dialozích, parádním obsazení a perfektních hereckých výkonech. Asi nemá cenu jednotlivé herce vypisovat, vypsal bych je všechny a přitom by mi došly superlativy. U scény v baru a rozhovoru tři na tři je to jedna perla za druhou a kdo tomu dá šanci, bude se bavit skvěle. Líbilo se mi to hodně. Vždy když na to narazím, rád si film, případně kteroukoli jeho část, zopakuji.

• 27.3.2021  14:49

No nečekal jsem žádný zázrak, ale když jsem ten knihovník, na doporučení známých jsem se podíval. Flynn Carsen nám ale dělá medvědí službu. Je to sice snad první mainstreamový film, kde je hlavní hrdina knihovník, ale bohužel je to vcelku ňouma a nezachrání ho ani dvacet různých titulů z vysoké. Není charismatický, vtipný, mrštný a tu jeho inteligenci jsem mu taky nevěřil. Podruhé říkám bohužel… ani film jako celek se nepovedl. Přišlo mi to jako nepovedená a nevtipná parodie na Indiana Jonese. Ona to ale parodie není. Sice se nebere přehnaně vážně, ale film mě nedokázal ani napnout ani rozesmát, což je o tohoto žánru průšvih. Nakonec nechám dvě hvězdy a to je ta jedna jen za knihovnu a knihovníka v hlavní roli. Dalším dílům se vyhnu velkým obloukem knihovník neknihovník. Pokud chcete podobný film k Indianu Jonesovi, raději se mrněte třeba na Mumii z roku 1999.

• 27.3.2021  14:36

Film Střihoruký Edward mi k srdci nikdy nepřirostl. Viděl jsem jej jako mladší a spíš jsem z něj měl vždy depresivní náladu. Atmosféra snímku byla vystavěna dobře, ale na mě působila vždy ponuře a nerad jsem se na Edwarda vůbec díval. Můžu ocenit první výraznější roli pro Johnnyho Deppa, zvládl to velmi dobře, právě výtečně budovanou atmosféru i poselství filmu, kdy je outsider tím nejvíce lidským a možná právě proto nejméně přijímaným. Nakonec nechám tři hvězdy za všechno výše napsáno, ale přesto se na film znovu dívat nechci.

• 14.3.2021  14:43

Tento dokument by mohl být jen další z mnoha ekologických agitek z poslední doby. Kdyby to ovšem bylo od někoho jiného, než je David Attenborough. Na celém světě pravděpodobně není povolanější člověk, který by o tomhle tématu mohl mluvit. Rozhodně nejde o žádný pohodový dokument s krásnými ukázkami přírody, ale o tvrdou a krutou realitu, kterou jsme si jako lidstvo na planetě sami způsobili. Problémy, které máme a které nás při naší další nečinnosti čekají, jsou opravdu strašné a celé to může lehce skončit katastrofou. Ale ještě není pozdě. Maximální hodnocení dokumentu dávám nejen za jeho naléhavost, ale také za jeho optimistický závěr a světýlko na konci tunelu. Ještě máme šanci se zachránit. Stačí být „JEN“ ohleduplný k přírodě a planetě, a pokud možno, co nejméně do ní zasahovat a především jí už dál neškodit. Děkuji lidem jako je David Attenborough, že pomáhají ostatním otevřít oči.

• 14.3.2021  14:30

Hloupá zápletka, nesympatické postavy, zbytečné muzikálové vsuvky a plácání jedné scénky na druhou bez smysluplného celkového děje. Na druhou stranu několik brilantních scének, kdy jsem se smál nahlas a také povětšinou výtečné dialogy, při kterých mě bavilo pozorovat hraní si tvůrců s různými významy slov. To jsou ty hlavní plusy a mínusy Kachní polévky. Chtěl jsem si doplnit další mezeru v mém filmovém vzdělání a po klasikách grotesek s Chaplinem a Keatnem jsem dal šanci i Grouchu Marxovi (a celé jeho rodině). Na jmenované pány sice nemá, ale na jeden večer mě pobavit ta banda dokázala. Nakonec nechávám slabší tři hvězdy a pravděpodobně si ale už jeho další díla nechám ujít.

• 22.2.2021  20:19

Francouzský animovaný film skládající se ze tří kratších povídek (Narozené dítě, Velký zlý lišák a Dokonalé Vánoce) mi perfektně sedl a společně jsme se u něj pobavili všichni. U animáků je zásadní právě animace a ta se mi líbila velmi. Žádná velká moderna, ale vtipná a poctivá kresba. Samotné příběhy pak byly nápadité a především druhá část, se stejným názvem jako celý film, byla skvělá. Výchovu kuřátek jako malých liščat a výcvik slepic v boji proti liškám si budu pamatovat ještě dlouho. Výborný námět, povedená animace a vtipné příběhy daly dohromady výtečný čtyřhvězdičkový animák, který rád všem doporučím.

• 22.2.2021  20:15
    Vysoké nebe (1952)

Vysoké nebe je naivní indiánkou v tom nejlepším slova smyslu. Jednoduchý a napínavý příběh, jasně napsané a dobře zahrané postavy a krásná příroda v okolí řeky Missouri. Kirk Douglas, Dewey Martin i Arthur Hunnicutt to zahráli pohodově a dobrodružství s jejich partou lovců kožešin se mi líbilo. Na odreagování tak akorát a vůbec nevadí, že si s nějakou realitou tvůrci těžkou hlavu nedělali. Na ty nejlepší indiánky a westerny Vysoké nebe nemá, ale slušné tři hvězdy si s přehledem odnese.

• 22.2.2021  19:46

O druhém dílu Chobotnic platí navlas to stejné, co o prvním. Rodiče se opět hádali a chobotničky to řešily po svém. Dodnes si pamatuji to rozkrajování nábytku a piana a můj smutný pocit u sledování. Až při opakování po mnoha letech jsem zjistil, že původně šlo o čtyřdílný seriál a dva filmy byly až poté. Ten jsem neviděl a ani nevím, zda tam nebylo něco vynecháno, proto jej nehodnotím. Doma jsem měl dokonce i knihu, kterou jsem ovšem dostal až po filmech a nikdy jsem neměl chuť a potřebu si ji přečíst.

• 22.2.2021  19:41

Další z filmů mého mládí, který jsem si oprášil díky pouštění dceři a opět jsem se nezklamal. Nebyl to však jeden z mých nejoblíbenějších. Vždycky na mě působil lehce smutně. Dovolená u moře se nevydařila, dospělí se pořád hádali a chobotničky řešily jeden průšvih za druhým a podobně. Jako dospělému se mi to možná líbilo více, ale rozhodně si Chobotnice z II. patra nepouštím opakovaně jako moje dcera.

<< předchozí 1 2 3 4 13 26 38 50