Zagros

běhající knihovník

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34
    • 14.2.2019  20:02

Detektivní příběh je výtečná ukázka skvěle převedené divadelní hry na filmové plátno. Minimalistické prostředí, kdy kamera téměř neopustí policejní stanici, je využito bravurně. Celý příběh se odehrává prakticky v reálném čase před kamerou. To mu dodává na uvěřitelnosti a mě i díky tomu dokonale vtáhl. Parádně jsou napsány, obsazeny i zahrány také všechny postavy. Jejich směs charakterů vytváří prostředí pro silné interakce a dialogy, které ve mně rezonovaly ještě dlouho po skončení filmu. Kirk Douglas v roli zásadového poldy opravdu exceluje. Jeho nezlomná morálka však nemůže v reálném světě obstát, protože ten jednoduše není černobílý. Jeho nekompromisní postoj tak neodvratně musí narazit na neřešitelný problém, kdy se bude muset rozhodnout... Já se jen podivuji, proč Detektivní příběh neproměnil ani jednu svoji nominaci na Oscara. Budiž mu alespoň chabou útěchou mé čtyři hvězdy.

• 14.2.2019  19:55

Se zájmem jsem se podíval na tohle oceňované americké drama a musím říct, že jsem byl z filmu zklamaný. Stokrát omletý příběh - cestování za snem a lepším životem do velkoměsta - mě nedokázal zaujmout. Stejně jako mě nedokázaly upoutat nesympatické postavy. Všechny do jednoho měly podivuhodné motivace a naivní a hloupé chování. Dustin Hoffman má mnoho lepších rolí. Navíc mi vyloženě nesedly ani zběsile rychlé střihy a záběry z minulosti. Jedním z aspektů dobrého filmu je pro mě to, že funguje i po letech a tady jsem to bohužel neviděl. Jako zrcadlo doby konce šedesátých let to vyznělo slabě. Časem si pravděpodobně vzpomenu jen na poslední scénu filmu, za kterou přidávám druhou hvězdu.

• 14.2.2019  19:46
    Zakladatel (2016)

Film Zakladatel pojednává o tom, jak vznikla jedna z nejznámějších globálních značek - fastfood McDonald. Téma mě zaujalo už v traileru a tak jsem neodolal a film si pustil. Informačně je to zajímavé a krásně to ukazuje vcelku typickou cestu za "americkým snem". Ten totiž není nikdy zázrak z ničeho, ale spíš naprosto sobecké následování svého snu, který se ve většině případů rovná bohatství nebo slávě. Tady se ukazuje, že na ušlechtilé cíle není místo. Hlavní je získat nápad (klidně cizí) a vyrazit na cestu za penězi i přes mrtvoly. Morálka? Neexistuje, hlavní jsou peníze. Dobré vztahy? Jen pokud na nich vydělám. Rodina? Zbytečná přítěž. Přes silné téma mě film nedokázal naplno vtáhnout. Řemeslně je až překvapivě nevýrazný a chybí mu i přes zajímavý obsah silněji vygradované scény a výraznější vedlejší postavy.

• 14.2.2019  19:42

Hodně zvláštní film, ostatně jako většina tvorby od Terryho Gilliama. Nedá se mu upřít úžasná imaginace, skvělý smysl pro detail, dobré obsazení a slušná atmosféra. Některé scény jsou vizuálně úchvatné, některé situace pozoruhodné a některé dialogy dokáží zaujmout. Bohužel film na mě nezafungoval jako celek. Jde spíše jen o sled scén, které jsou občas skvělé, občas o ničem. Také jsem nedokázal rozklíčovat, co nám Terry Gilliam chce vyprávět či sdělit. Jako kdyby se utopil ve své vlastní imaginaci.

• 14.2.2019  19:39

Lehká romantická komedie, která si nehraje na nic víc a nemá to ani zapotřebí. Právě díky tomu dokáže pobavit a je možné si u ní oddechnout po náročném dnu, kdy se vám nechce u filmu moc přemýšlet. Příběh je přímý a upřímný, postavy jasně dané a sympatické a atmosféra pohodová. Rozhodně můžu doporučit na příjemný večer, třeba taky pro fajn ústřední dvojici, které jsem dokázal uvěřit jejich vzájemné sblížení.

• 14.2.2019  19:35
    Babička (1940)

Babička je jednou z nejpřeceňovanějších a nejvíc vnucovaných knih povinnou školní četbou. Proto jsem se dávno zasekl a nikdy si ji nepřečetl. Částečný ústupek jsem udělal jen tímto filmových zpracováním, které bylo vcelku povedené. Prostý příběh je řemeslně dobře natočen a slušně obsazen. Terezie Brzková se snad pro roli různých babiček narodila a pokud si mám vybavit "filmovou" babičku, vždy si vybavím její milou a laskavou tvář. Také za ni dávám tři hvězdy.

• 14.2.2019  19:32

Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger poprvé plnohodnotně spolu, to jsem si nemohl nechat ujít. Jako žánrovka to nebylo špatné a ústřední dvojice pořád šlapala spolehlivě. Nicméně hranice žánru překročit nedokázala a bohužel to ani není špičkový akční film a ruku na srdce, kdyby tam nehráli ti dva, film zapadne rychle do podprůměru. No ale hrají tam a pro fanoušky je potěšením je sledovat a já se taky bavil... tři hvězdy.

• 14.2.2019  19:27

Ze StarDance jsem nikdy neviděl v kuse celý díl, přesto si dovolím hodnotit. Protože jsem viděl spoustu jednotlivých fragmentů, obě naše babičky to rády sledují a občas o tom mluví. Také jsem viděl mnoho rozhovorů v různých talkshow, kde se k tomu stočila řeč. Jde o osvědčený koncept ze zahraničí, který se velmi dobře podařilo přenést k nám na obrazovky. Formát pořadu dokáže napnout, Marek Eben jako moderátor je extra třída a známé osobnosti přitáhnou diváky. Vcelku je to velmi dobrý a úspěšný mix. Za mě je tu jeden zásadní problém, moc mě nebere tanec, proto zůstávám na dvou hvězdách. Koho tanec baví a rád jej sleduje, může si připočítat další dvě hvězdy.

• 14.2.2019  19:23
    Branky, body, vteřiny (TV pořad) (1956)

Nezapomenutelnou znělku Branek, bodů, vteřin jsem dlouhé roky slýchával každý den a tento pořad mi nemohl utéct. Vždy profesionální přístup a převážně dobré zprávy mě každý večer dokázaly potěšit. Dnes televizi již dlouhé roky nemám a tento pořad mě míjí, ale ve vzpomínkách bude vždy patřit ke skvělé klasice epochy televizního vysílání.

• 6.2.2019  20:55
    Medvědi (2014)

Hodnocení přírodovědných dokumentů je vždy trochu specifické. Můžeme hodnotit záběry, které jsou úchvatné a v rámci žánru nadprůměrné. Můžeme subjektivně tíhnout ke konkrétnímu druhu zvířat a krajině, medvědi a navíc mláďata na Aljašce jsou velmi atraktivní. Můžeme hodnotit například i snahu o příběh, který střídá idylické momenty s napínavými. Nebo v neposlední řadě i pokusy o pobavení. V rámci samotných záběrů na medvědy v nejrůznějších situacích (lov lososů, přežrání, dovádění mladých) to byla parádní zábava. Nicméně v rámci rádoby vtipného komentáře to byla katastrofa. To je naštěstí jediná složka filmu, která se mi vůbec nelíbila. Občas byly ty kecy jednoduše trapné a kvůli nim odebírám medvědům jednu hvězdu. Jinak všem vřele doporučuji, líbil se dospělým i dětem.

• 6.2.2019  20:53

Snímek, který se nemůže rozhodnout, jestli se vydá po cestě ztřeštěné italské komedie, odlehčeně vtipného společenského příběhu, nebo silného válečného dramatu. To je trochu na škodu, protože silný dokáže být ve všech pozicích, ale sladit dohromady je nedokáže. Scény, kdy rozverný Bombolini jedná s německými vojáky vyznívají zvláštně. Sám jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo zůstat napnut. Ač Anthony Quinn dokazuje své perfektní herectví i tady, přesvědčit mě úplně nedokázal. Na vině, je ale hůře napsaná postava Bomboliniho. Film by také zasloužil prostříhat a zhruba o půl hodiny zkrátit. Některé záběry se zbytečně natahují a podobné sekvence se často opakují.

• 6.2.2019  20:45

Výtečný romantický příběh v korejském podání, to je ve zkratce snímek A moment to remember. Sice se nevyhne žánrovým klišé, ale to mi tentokrát ani nevadilo. Možná proto, že se o to vyhýbání urputně nesnaží. Je tady slušný příběh, který mě udržel až do konce. Parádně mi sedlo obsazení a herecké výkony ústřední dvojice, které byly skvělé, stejně jako fungující chemie mezi nimi. Přesto, že jde o smutnou romanci, měl jsem po závěrečných titulcích dobrý pocit... dobrý pocit z toho, že jsem viděl výborný snímek.

• 6.2.2019  20:42

Druhý ze série četníků není překvapivě slabší než jednička. Jen už mu nedávám tu bonusovou hvězdu za start jedné filmové epochy. Přesto jde pořád o výbornou komedii, která mě spolehlivě pobaví. Různé kontrasty mezi americkou společností a francouzským "myšlením" jsou zfilmovány dobře a v celém snímku je mnohem více povedených vtipných scén, než těch trapných a to si pěkné tři hvězdy rozhodně zaslouží.

• 6.2.2019  20:10

Četník ze Saint Tropez pro mě objevil nejenom strážmistra Cruchota a jeho úžasnou četnickou sérii, ale také přímo Louise de Funése a jeho spoustu dalších neméně úžasných filmů. Cruchot je vlastně zákeřný, úlisný, mstivý a vcelku nedobrý člověk a přesto si ho zamilujete. Stejně to mám i s filmem. Jde najít spoustu věcí, co vytýkat. Dělat to ale nebudu a s příjemnou vzpomínkou dám čtyři hvězdy. Když občas přemýšlím nad důvody, proč máme rádi zrovna francouzské komedie, napadá mě, že právě Louis de Funés je sám jedním velkým důvodem.

• 1.2.2019  19:56
    Padesátka (2015)

Padesátka je hodnocena velmi rozporuplně a sám se pod rozporuplné hodnocení můžu podepsat. Ale to neznamená, že jde o špatný film. Obsazení je slušné a některé herecké výkony dokonce skvělé. Například Ondřej Pavelka to zahrál famózně a většinu času, kdy je v obraze, se člověk výborně baví. Povedlo se i pár jiných scén a vtípků, no a Mádl s Kotkem opět nezklamali. Sice z pubertálních Snowboarďáků ještě úplně nevyrostli, ale jsou na dobré cestě. Bohužel mi absolutně nesedl jeden z hlavních motivů snímku a to klácení všech padesátek v okolí Prachařem. Tento druh humoru je trapný, laciný a jeho ztvárnění bylo ještě trapnější. Je to velká škoda, protože film měl náběh i na čtyři hvězdy. Nakonec jsem si říkal, že nechám průměrné tři, ale závěrečná tečka (v titulcích) stáhla film do podprůměru. To tam fakt nebylo zapotřebí.

• 1.2.2019  19:48

Při hodnocení jsem nebyl zatížen srovnáváním s literární předlohou, což většinou filmu prospěje. Možná i proto se mně film vcelku líbil a jen lehce načrtnutá vize totalitní společnosti bez vysvětlování souvislostí mi ani nevadila. Atmosféra snímku mě dokázala vtáhnout i bez toho a postupnému přerodu Montaga jsem dokázal uvěřit. Navíc mám vřelý vztah ke knihám a myšlenka, kdy se každý člověk nazpaměť naučí jeden román, mi přijde výborná. Nakonec ale uznávám, že Fahrenheit nemá naléhavost snímku 1984 a ani nevyniká v detailech jako Brazil, přesto mu slabší čtyři hvězdy nechám.

• 1.2.2019  19:42
    Margin Call (2011)

Pokud vám dokument Inside job (2010) přišel nudný, moc odborný a rádi uvítáte nějakou tu dramatizaci, můžete si pustit z oblasti "finanční krize 2008" právě snímek Margin Call. Téma je naléhavé, obsazení výtečné, dramatizace už jen ucházející a bohužel jako celek film u mě dokázal probudit méně emocí než výše zmíněný dokument. To znamená, že je něco v nepořádku. Snad chybí lépe prokreslené charaktery? Možná to šlo málo do hloubky? Nebo lze jen těžce soucítit s manažerem, který přijde o práci, dostane zlatý padák a musí se přestěhovat? Navíc vím, že na krizi doplatili především obyčejní lidé, což je pro mě to hlavní a Margin Call tohle jen lehce naznačuje... tři hvězdy.

• 1.2.2019  19:38

Stand-upy nemám rád a ještě mě žádný z podobných výstupů neuchvátil. Přesto jsem sebral odvahu a na snímek, ve kterém je v hlavní roli stand-up komik jsem si pustil. Kupodivu jsem nebyl úplně zklamaný. Jde o vcelku fajn vztahovku a lehce netradiční romanťárnu. Původně jsem uvažoval i o vyšším hodnocení. Nicméně po zhruba roce od té doby, co jsem film viděl, jsem si uvědomil, že si snímek již téměř nepamatuji. Proto snižuji hodnocení na tři hvězdy.

• 1.2.2019  19:36
    Striptýz (1996)

Odpad si film rozhodně nezaslouží. Sice jde o béčko jak vyšité, ale rozhodně není nejhorší. Slušné obsazení (Demi!, Reynolds, Rhames), průměrný příběh a občas vtipné scény (možná nechtěně) hvězdou odměním. Druhou přidám za postavu Demi, která sice k mým oblíbeným nikdy nepatřila, ale za svůj striptýzový výkon se stydět nemusí.

• 30.1.2019  19:43

Po dobré zkušenosti se Smrtí na Nilu (1978), jsem si pustil i další klasiku detektivního žánru - Vraždu v Orient expresu. Bohužel mi to tentokrát moc nesedlo. Především hlavní postava Hercula Poirota mi byla protivná. Albert Finney se mi to té role nehodil, ztvárnění přihrblého a ve všech aspektech nesympatického detektiva se vůbec nepovedlo. Když k tomu připočtu zbytečně časté, dlouhé a opakující se prostřihy na vlak, které zabraly hromadu z celkové stopáže, na průšvih bylo zaděláno. Naštěstí to částečně zachránilo obsazení ostatních rolí a především originální závěr. I když jsem knihu nečetl, dokáži si představit, že musí být mnohem lepší než filmová adaptace, ta ode mě obdrží jen slabé tři hvězdy.

• 30.1.2019  18:10
    Killer (1989)

Po delší době jsem si chtěl pustit čistokrevnou akčnárnu a vybral jsem si snímek Killer. První cca dvacet minut jsem vůbec nevěděl, co se děje. Kamera a zejména střih akčních scén byl naprosto strašný. Absolutně jsem se nedokázal zorientovat, občas zpomalení, občas úplné zastavení obrazu, ... tohle mi nesedlo ani trochu. Asi stárnu, ale vadí mně také naprostá absence logiky ve filmu. I přestřelky se dají točit více uvěřitelně. Killer místy připomínal snad i parodii. Například, když do kostela naběhne několikrát deset střílejících chlapů a ani jeden se netrefí. Naopak hrdina je trefí všechny a ještě z jedné pistole. Jinak režiséra snímku respektuji a jeho Krvavé pobřeží bylo vynikající, ale tohle je velká škoda. Vím, že bych to nemusel u akčňárny řešit, mně to ale vadí a hodnocení tomu odpovídá. Od naprosté katastrofy snímek zachránila ústřední dvojka, jejich vzniklé přátelství a také výborný a netradiční konec.

• 30.1.2019  17:59

Když jsem si pouštěl Slaměného vdovce, ani jsem netušil, že v něm hraje Marilyn, a že obsahuje jednu z nejznámějších filmových scén vůbec. To nakonec nehrálo v hodnocení moc roli, neboť nepatřím k obdivovatelům Marilyn. Slaměný vdovec na mě fungoval jako komedie jen z části. Bohužel si dokáže dělat srandu jen z jednoho stereotypu a už z názvu je lehce poznat jakého. Nemám tenhle humor založený jenom na stereotypech rád a pokud ve filmu není mnoho navíc, zaujme mě jen stěží. Také mě vcelku štvaly neustálé představy hlavního hrdiny a naivní ukecanost Marilyn. Musím ale přiznat, že jako celek film funguje a má dobrou atmosféru. Proto dávám i přes výhrady tři hvězdy. Nicméně od Billy Wildera raději doporučuji mnohem lepší a úžasnou komedii Raz, dva, tři.

• 24.1.2019  19:38

U podobného typu filmů se vždy bojím, jak tvůrci dokáží balancovat na velmi tenké hraně absurdní satiry a mrazivého dramatu. Tentokrát to zvládli tak tak, i když místy klopýtali. Některé velmi černé fóry se povedly dokonale, občas jsem jen kroutil hlavou, něco bylo spíš trapné a místy z toho i mrazilo. Naštěstí bylo velmi dobré obsazení a všechny postavy dokázaly zaujmout a vyvolat emoce. Bohužel opět musím mít jednu zásadní výtku, kde byla ruština? Film z tohoto prostředí komplet v angličtině? To je velká ostuda tvůrců. Buď to nedokáží, nebo si myslí, že to nevadí. Obojí je obrovská chyba a sráží to hodnocení o minimálně jednu hvězdu. Zůstávají jen slabé tři hvězdy, což je škoda, protože potenciál to mělo větší.

• 24.1.2019  19:24

S filmy Věry Chytilové to mám těžké. Nikdy nevím, zda to bude něco skvělého, nebo něco, co mi nesedne ani trochu. Stejné to mám se sklepáky, proto mi hodně dlouho trvalo, než jsem se dokázal odhodlat. Začátek pro mě byl hrůzostrašný. Protivné postavy, které stále něco rádoby vtipně mlely ve svém pozérsko-dadaistickém blouznění, byly snímány ještě protivnější kamerou. Po nějaké době jsem si na tu kameru zvykl, ale štvala mě až do konce. Na nějaký náznak děje jsem čekal snad do poloviny filmu. Udrželo mě jen to, že se občas objevila brilantní scéna či myšlenka. Naopak po hlavním zlomu (zbytečně pozdě), dostal děj spád, postavy se zajímavě vykreslily a konečně bylo co sledovat. Škoda jen, že to nepřišlo dříve a dále se to nerozvíjelo. Jistě by to bylo zajímavější než sledování přiopilého sklepáckého tria v první polovině filmu. Za těch pár skvělých scén a za druhou polovinu filmu dávám tři hvězdy.

• 24.1.2019  19:20

Třetí díl za prvníma dvěma už trochu pokulhává, ale pořád jde o nadprůměrný film v rámci akčního žánru a určitě je jednou z nejlepších "trojek". Především díky výtečnému obsazení ústřední trojice. Zejména přidání parťáka k Johnovi v podobě Samuela L. Jacksona se vydařilo. Sice na sebe občas strhává pozornost, ale to je nakonec jen dobře, protože stejně jako je lehce unavený a bez šťávy policista John McClane, tak šťáva dochází i samotnému snímku. Akce je pořád dost a není úplně špatná, jen už to není stoprocentně ono.

• 24.1.2019  19:17

Druhé díly bývají často jen odvary těch prvních, ale tady to rozhodně neplatí. Opět je to role ušitá Willisovi na míru a on opět exceluje. Změnilo se jen prostředí a zloduši. Sice už to není past v pravém slova smyslu, ale když padouši ovládnou letiště, musí zkrátka John McClane nastoupit a sjednat nápravu. A věřte tomu, že to opět bude akční, napínavé a ještě se u toho díky hláškám cynického Johna pobavíte. Chválu zaslouží také scénář či příběh, který nejenže je celou dobu napínavý, ale občas je dokonce i překvapivý. Díky všem tvůrcům za parádní akční zábavu a čtyři hvězdy k tomu.

• 24.1.2019  19:12
    Specialista (1994)

Nevýrazný akčňák, který nezachrání ani ústřední dvojka Sylvester Stallone a Sharon Stone (nikdy nebyla můj typ). Filmy mám rád především kvůli příběhům a tenhle mě nezaujal ani trochu. Ano, občas dokáži odpustit něco díky atmosféře a hereckým výkonům, no ale ani tohle tady nestálo za moc. Specialista se bude muset spokojit s tím, že mu dám dvě hvězdy a už se na něj nikdy nepodívám.

• 24.1.2019  19:07

Nesympatický hlavní hrdina nám vypráví své příhody z dětství z pohledu dnes už dospělého muže. Už s tou formou mám problém. Film totiž není ani pro děti (ty nepochopí časté ironické narážky dospělého), ani pro dospělé (pro ty je to jednoduše nuda). Zachránit vše může už jen humor a vtipné scény a těch bohužel moc není. První polovinu filmu jsem se nudil, ve druhé se to sice lehce zlepšilo, ale stejně jsem byl rád, že už přišel konec. Snímek Vánoční příběh mě jen utvrdil v tom, že Američani jsou zkrátka švihlí. Jejich způsob humoru sice dokážu většinou pochopit, ale vtipný mi nepřijde.

• 24.1.2019  18:57

Pozoruhodný námět a skvělé obsazení ještě nemusí znamenat dobrý film, to nám bohužel ukázala Nebezpečná metoda. Psychoanalýza, velký vliv sexuality na naši psychiku, Freud vs. Jung, milostný trojúhelník, ... z toho všeho se dalo vytěžit mnohem víc. Bohužel se tam nestalo a vznikla jen nudná vztahovka v podivných kulisách, která navíc nudí svými dialogy a to jen pro psychologický film velká prohra. Chtělo by se napsat špatný režisér, ale Cronenberg není špatný režisér, tohle je jen jeho špatný film. Příště snad bude opět lépe, dnes je to za dvě hvězdy.

• 24.1.2019  18:55

Popravdě ani nevím, proč jsem se na tento film tehdy díval. Už dopředu se mi nelíbil námět a moc ani obsazení. Nakonec jsem byl po právu potrestán ztrátou necelých dvou hodin svého času. Film si dělá srandu (občas trapnou) z klasických zavedených vztahů a hlavní pár si snaží především užívat. Jaký div, že vše sklouzne jen ke stereotypům a klišé. Když si někdo hraje na originální a není originální je to smutné. Nezachrání to ani vtipné (jen občas) hlášky, dvě hvězdy.

<< předchozí 1 2 3 4 9 18 26 34