Jozka7

Jozka 7

Česko

3 body

• 2.6.2013  09:19
    Čáryfuk (TV seriál) (1970)

Potrhlý čaroděj Čáryfuk, jeho věrná ropucha Tačvůd a jejich nebohý novodobý průvodce Kerot. Legendární dětský seriál 80. let, tedy alespoň v rámci ČSSR.

• 31.5.2013  21:32
    Argo (2012)

Výborný oscarový film na závažné téma, který přibližuje jednu z nejzajímavějších záchranných operací za Studené války. Škoda, že jej trošku sráží občasné zbytečné historické i faktické nepřesnosti. Například krátká lživá věta v úvodu o odmítnutí pomoci ze strany Velké Británie a Nového Zélandu, která vyvolala bouři nevole a dokonce se k ní oficiálně vyjádřil i novozélandský parlament, ve filmu vůbec nemusela být. Ale to už si může případný zájemce dostudovat. Jinak je to špička, žánrově čistý kousek, z filmařského hlediska bez zaváhání.

• 25.12.2012  23:16
    Šťastný smolař (TV film) (2012)

Skvělá zábava! Některé detaily mě úplně nepotěšily (motorka se v tomhle žánru koni nevyrovná), ale tak dobře jsme se u pohádky nezasmáli už hodně dlouho. Okenní tabulky roztřásl zvláště nekompromisní kovář Tomáše Töpfera. Silná dvojice z "Anděla Páně" Ivan Trojan - Jiří Dvořák opět v plné parádě, byť tentokrát proti sobě.

• 25.12.2012  02:16
    Dvanáct měsíčků (TV film) (2012)

Dvě nejslavnější "zimní" pohádky jsou v našich končinách Mrazík a Tři oříšky, takže je jasné, s čím se tenhle počin bude srovnávat. Zvláště, když jsou rodinné vztahy hlavní hrdinky v pohádce Boženy Němcové "O dvanácti měsíčkách" prakticky totožně s již zmíněnými filmovými legendami: krásné a hodné děvče sužované zlou macechou a nevlastní sestrou. Také je jasné, že televizní produkce bude ve srovnání s produkcí filmovou v mnoha ohledech tahat za kratší provaz. Dlužno dodat, že tým Karla Janáka se k uvedeným gigantům filmové pohádky hlásí opravdu hrdě a velice hojně. Na jeho práci se však asi bude vzpomínat zejména v souvislosti s poslední pohádkovou rolí Radoslava Brzobohatého, jenž je v žánru navždy zapsán u některých nejvíce atmosférických děl (O Janovi a jeho podivuhodném příteli, Sedmero krkavců a především Princ a Večernice). U nás mělo "Dvanáct měsíčků" stoprocentní sledovanost a líbilo se.

• 25.12.2011  22:30
    Tajemství staré bambitky (TV film) (2011)

Moc milé překvapení. Zatímco včerejší "Micimutr" působila odstředivě, dnešní "Stará Bambitka" měla opačný efekt: před TV se postupně shromáždila celá rodina a společně si tuto příjemnou pohádku vychutnala.:o) Princi Tomáši Klusovi sice trvalo, než od sběru informací přešel k příslušným akcím, ale finále s dvojicí vykutálených rádců (Lábus, Vladyka) zvládl hezky. Kamila Janovičová je překrásná, moudrému kuchaři Petru Štěpánkovi je radost naslouchat a Ondřej Vetchý jako vzorný otcovský ochránce hrál snad sám sebe. Digitální orgie se tentokrát nekonají a i čerti zůstali mimo hru. Podtrženo, sečteno, konečně další zdařilý kousek do sbírky oddechových televizních pohádek. Dobrá práce, Ostravo.

• 17.10.2011  13:13

Velmi příjemné překvapení. Skvělé dílo, které nutí k zamyšlení o hranici mezi dobrem a zlem. Intimní pohled do života manažera-tuneláře (věrohodný I. Chmela) a jeho rodiny téměř vyvolává soucit, neboť ukazuje i dobré stránky hlavního "hrdiny": jeho touhu po fungující rodině a milující ženě (vynikající E. Vrbková), jeho lásku k dětem (upřednostňuje zdraví dcery) i určité morální zásady (scéna s umírajícím psem). Útěk na Moravu je cestou ke kořenům, do bezpečí vlastní minulosti, kdy bylo o dost méně peněz, ale také starostí... Skvěle je rovněž ukázáno, že hybatelem všeho vlastně není Liborova lítost nad spáchanými zločiny, ale pouze strach z následků. Perfektní je také motiv s policistou, jenž "nakupuje" v ledničce uprchlíků. Opět to nutí k zamyšlení. Řadí krádež chřestu dotyčného do stejné sorty jako (spolu)zloděje pěti miliard? Z hlediska principu ano, z hlediska následků ne. Těch pět miliard totiž také někomu patřilo a jak se odvíjely osudy okradených, kteří mohli přijít i o celoživotní úspory, to se může divák jen domýšlet. Z tohoto úhlu pohledu je nekompromisní a cynický přístup vyšetřovatelů (brilantní Fingerovi) vůči stíhanému zcela na místě. Bravo, pane Sedláčku. * * * * Drobná připomínka na komentář POMA - ono to svádí ke stereotypu, ale je u nás vůbec nějaký tunelář bank, který bydlí v malém panelákovém bytě? :o)

• 26.12.2009  13:27

Do skutečných pohádkových legend 50. let tomuto dílu něco chybí, ovšem i tak jde o příjemnou podívanou. Mj. lze na ní pozorovat posun v otrlosti diváctva - zatímco vyšším ročníkům dříve způsobovala závěrečná scéna u šibenice nejednu těžkou chvíli, dnešní děti zodolněné Pánem prstenů a spol. se při jejím sledování pouze smějí.

• 26.12.2009  11:54
    Zimní víla (TV film) (1999)

Krásná a na televizní poměry výpravná pohádka. Jednoduchý, ale půvabně podaný příběh, srozumitelný dětem a více než snesitelný pro rodiče, zabalený do opravdu pěkného, nešizeného obalu. A obešlo se to bez kouzel i rádobyroztomilých šišlajících potvor.

• 27.12.2008  14:56
    Zajdalen (2003)

Je dobře, že Pixar dává svým tvůrcům možnost vybočit ze zajetých kolejí...

• 27.12.2008  13:46

Pixarovka, na rok 1988 vrcholné dílo z technického hlediska (i když vzhled dítěte působí hrůzostrašně nejen pro ohrožené hračky):o). Vedle již tehdy klasických oživlých věcí (tentokrát hraček) obsahuje i další typické "pixarovské" rysy děl pozdějších - okamžiky vrcholné zábavy i jemného morálního poučení ("sebeobětování" panáčka).

• 27.12.2008  13:27

Od Pixaru, ale nečekaně neveselé. Naprostá melancholie a splín... Kdo z nás tohle alespoň jednou neprožil? Opět, dokonale vyjádřené emoce "obyčejné věci".

• 27.12.2008  12:46

První Pixar (i když tehdy ještě pod křídly Lucasfilmu). Na rok 1984 zcela bombastická grafika i animace, jejichž srovnávání se současností je dětinské a bez jakékoli relevantní hodnoty. Vždyť podobně by se daly srovnat třeba výkony letadélka bratří Wrightů a stíhačky F-22 Raptor, že? ;o)

• 26.12.2008  18:26
    O štěstí a kráse (TV film) (1986)

Jedna z nejlepších TV pohádek. Hezký příběh, slušná výprava, pěkné písničky. A vzácný bonus jménem Markéta Fišerová.

• 29.1.2007  21:35

Skvělý "šedesátkový" retro počin Mistra Stevena. Leonardo DiCaprio opět zavřel ústa posměváčkům, Tom Hanks byl zpočátku k nepoznání a pánové Walken se Sheenem rovněž bravurní. Vybroušené, vyvážené, šťavnaté. Člověk měl tendenci spíše fandit sympatickému anti-hrdinovi než suchopárnému agentovi FBI, jenž sice mnoho práce v terénu asi dosud neabsolvoval, ale podezřelého pronásledoval se sveřepostí vpravdě buldočí. Závěr pak jen korunoval celé toto velice podařené dílo.

• 16.1.2007  22:39

POZOR, pokud jste neviděli, nečtěte!!! Historické pozadí: Na podzim 1965 došlo v jihovietnamském údolí Ia Drang (nedaleko hranic s Kambodžou) k významnému střetu Američanů a severovietnamské armády. Dne 14. listopadu provedl v rámci operace "Silver bayonet" výsadek 1. prapor 7. pluku americké 1. aeromobilní divize, vedený Lt.Col. H. G. Moorem, v prostoru "X-Ray" na jižním konci údolí. Jako první byla v 10:48 vysazena rota "B". Do odpoledne stačily vrtulníky z 229. AB přepravit ještě další dvě roty. Po navázání kontaktu s mnohonásobně silnějším nepřítelem propukla nelítostná řež. Ještě před večerem posílila výsadek rota "B" 2. praporu. Boje pokračovaly přes noc do druhého dne. Vojáci 1. aeromobilní divize nakonec během tří dnů odrazili několik mohutných útoků nepřítele, přičemž ztratili 79 mužů a 121 jich bylo zraněno. Severovietnamská armáda pak musela odepsat minimálně 634 prokazatelně zabitých vojáků. Tento střet byl pro výsledek operace "Silver bayonet" klíčový. Konečné ztráty po dokončení operace činily 240 amerických a 1800 severovietnamských vojáků. Porážka znamenala pro komunisty šok, neboť do bitvy v Ia Drangu neutrpěli debakl takových rozměrů. // Skvělý válečný film o prvním velkém boji elitní 1. aeromobilní divize ve Vietnamu (která své kvality předvedla i v jiném vynikajícím filmu o vietnamské válce - Apokalypsa). Jen ten závěrečný protiútok se podle všeho asi nekonal, Severovietnamci se stáhli sami (= hvězdička dolů). Přesto bravo, Gibson!

• 18.3.2017  23:56

Výprava dokonalá jako vždy, ale myslím, že to scénáristé už kapku přehání, tohle vyvraždění Luhačovic začíná připomínat Vraždy v Midsomeru. Kdo bude příště, soudce? A rozvinutím gay linie je zřejmě připraven rychlý konec některých hlavních postav, protože sodomie v té době byla trestným činem. Uvidíme v posledním díle.

• 6.1.2017  21:33
    Četníci z Luhačovic (TV seriál) (2017)

Po prvním dílu to vypadalo dobře, ale další pokračování už tak slavné nebylo. Po pátém dílu se však zdá, že seriál má vzestupnou tendenci. Uvidíme.

• 6.1.2017  21:30

Po prvním díle to vypadá na pěkný krimiseriál odehrávající se na moravském východě v zajímavém období těsně po první světové válce. Zaujal zejména typově dobře obsazený Robert Jašków jako četnický velitel, který přes počáteční skepsi má finále případu pevně v rukou. Mimochodem, chudáci četníci, kteří se od své flinty nesměli hnout ani na krok.

• 26.12.2016  23:03
    Zázračný nos (TV film) (2016)

Dát České televizi třetí šanci se vyplatilo. "Zázračný nos" působí po včerejší zoufalé "Slíbené princezně" jako zjevení (možná tak jde o rafinovanou strategii vedení ČT). Konečně jsme si tedy ve sváteční čas mohli vychutnat příjemnou veřejnoprávní pohádku, která je navíc, kdo by to byl řekl, vhodná dokonce i pro děti. Tvůrci si evidentně věřili a rozehráli hned několik dějových linií, což ale mělo poněkud neblahý vliv na přehlednost a dynamiku děje. Český divák ocenil neokoukané slovenské herce (méně už jejich nepovedený dabing), ze známých českých tváří pak rozhodně zaujala Iva Janžurová.

• 1.12.2016  23:18

Na tenhle film jsem šel do kina v podstatě proti své vůli, jelikož švagr se bál jít na Hacksaw Ridge, že by měl noční můry. No, co k Dr. Strangeovi říct. Nebyla to vyloženě ztráta času ani peněz, to uznávám. Výborný výkon podal dle očekávání Benedict Cumberbatch, jehož arogantní egomaniakální lékař (znám pár takových) patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Zdravotnická zápletka s Rachel McAdams byla také fajn, byť po odborné stránce to občas fakt nešlo... Co dál. Pár velmi dobrých momentů, některé původní, jiné daly vzpomenout na nedávnou filmovou klasiku typu Batmana, Inception nebo Harryho Pottera. V tomhle má Strange smůlu, že jeho filmová adaptace přišla později. Tilda Swinton mi svým pohledem (ne vzhledem!) připomněla Galadriel z Jacksonovy středozemské série. Kdo má rád triky, užije si jich nadmíru (pro většinu z nás jich bylo až moc, viděno v 3D). Velkou výhradu mám vůči některým principům ztvárněného světa, SPOILER, kde dobro k trvalému efektu své činnosti čerpá sílu ze zla a vůdkyně klaďasů v tomto systematicky klame své následovníky. Obecně není z filmu moc jasné, podle jakých pravidel se tady vlastně hraje. Podtrženo, sečteno, pro normálního diváka je to mírně nadprůměrná a akceptovatelná jednohubka, ideální na rande, kde vás zajímá spíše partnerka než film. Fanoušek nechť si přidá hvězdu, ryzí fanoušek dvě.

• 30.12.2014  19:57

Začátek připomínal možnou aktualitu z blízké budoucnosti. Škoda, že hrozba islámské invaze posloužila jen jako hybatel událostí v rámci zápletky a pak je zcela opuštěna. Ale to už by možná bylo příliš nepohádkové. Mimochodem, princ je vlastně mladý uherský král Matyáš Korvín, a ten, jak známo, Turkům skutečně čelil a za manželku si skutečně vzal Beatrix Neapolskou. A, jak rovněž známo, byl v době tohoto sňatku již vdovcem, neboť jeho první choť, česká princezna Kateřina, zemřela při porodu. Bylo jí tehdy sotva 14 let. Ale to je už vlastně také nepříliš pohádkové. Zpět k příběhu. Škoda, že i vypořádání se zajímavě rozehranými (z)rádci ve vlastních řadách proběhlo jen tak mimochodem. Jinak je to pěkná, oddechová podívaná na dlouhé zimní večery a s nádhernými slovenskými exteriéry. Majestátní oravský hrad je místy skutečně dechberoucí.

• 26.12.2014  18:12
    Princezna a písař (TV film) (2014)

Líbilo se až do momentu (SPOILER), kdy král naivně ověřuje totožnost svého ocejchovaného "nástupce". Tak nelogické jednání by skouslo leda pětileté dítě. Asi se scénáristovi ještě nechtělo končit či co. Pak už se to líbilo méně, byť je to stále nadprůměr a vyjma scénáře, který občas skutečně haproval, mají jednotlivé složky pohádky hlavu a patu. A palačinky. :-) Zajímavostí je netradiční lokace hradu, kde tvůrci sáhli k našim západním sousedům. A mají dobrý vkus. Hrad Marksburg v Porýní se líbí celému světu (UNESCO) a Japoncům dokonce natolik, že si u Okinawy postavili jeho kopii.

• 28.12.2013  08:39
    Sněžný drak (TV film) (2013)

Předem říkám, že na pohádce jsem se podílel v řadách komparsu, mám k ní tedy osobní vztah. Nadhodnocovat ji ale nebudu, i když si myslím, že jí zde někteří uživatelé neprávem ubližují. Obecně vzato, mám dojem, že se s oblibou pletou dohromady hodnocení pohádek filmových a pohádek televizních, přičemž ty druhé jsou na tom logicky hůř. A nářkům o tom, že v dobách socializmu se točily skvostné pohádky na rozdíl od těch porevolučních - dotyční mají buď krátkou paměť nebo éru před rokem 1989 nezažili, protože většinu tehdejší pohádkové produkce tvořily televizní kulisovky, proti nimž by pohádka kvalit Sněžného draka působila jako zjevení. Co také nechápu, jsou výtky na věk prince Jana, kterého Petr Lněnička ztvárnil v 34 letech. Přitom stačí letmý pohled do české pohádkové klenotnice a zjistíme, že např. krále Miroslava hrál Vladimír Ráž ve 29 letech, rybáře v Byl jednou jeden král ztvárnil v 31 letech, Pavel Trávníček exceloval jako Třetí princ ve 32 letech... Ale zpět k Drakovi. Kostýmy, prostředí, hudbu i triky má pohádka parádní. Oceňuji nádherné jihomoravské lokace (zámek Valtice, Nový hrad u Olomučan, jeskyně Býčí skála, Dalešická přehrada, obora u Moravského Krumlova). Co mi však vadilo, byly některé prvky ve scénáři (prosím pozor, spoilery). Pokud se Jan každou půlnoc mění v draka, tak romantický nocleh na břehu řeky vedle své milé či společná celonoční jízda na koni opravdu nemají logiku. Trojice zkoušek se potom svým charakterem do filmu pro děti moc nehodí. Dospělí samozřejmě vědí, že neplavec nemá zachraňovat tonoucího skokem do vody, že hazardní hra ve stylu ruské rulety je opravdu šílenost a že skok do propasti končí telefonátem na záchrannou službu (v lepším případě) a ne vstupem do říše čarodějnic, ale těm dětem to bude muset někdo zdlouhavě vysvětlovat. Výtku mám také k hodně nejasné roli dobra a zla v příběhu. Vskutku, až do závěru pohádky, kdy se konečně rozjede princ Dracián, má jediný opravdu ryzí skutek nejtemnějšího zla, který ve Sněžném drakovi vidíme, na kontě královna-matka. Ta hned na začátku strašlivě prokleje chlapce, jehož nikdy neviděla a nic jí neudělal, jen na základě pochybného sdělení začarovaného zrcadla. A ještě je to vydáváno za úctyhodný akt lásky. To vše v mých očích Sněžného draka zbytečně sráží. Dětem se však pohádka bude líbit i tak, svědčí o tom mj. cena dětské poroty za film v kategorii do 12 let na letošním filmovém festivalu v Ostrově nad Ohří.

• 23.5.2013  23:29

Slušný film například pro cestování se Student Agency. Pokud divák někdy pracoval jako turistický průvodce, pobaví se ještě víc. Jen z určitých rysů řeckého (ne)řešení problémů - při vědomí jejich současné situace - trošku mrazí.

• 14.5.2013  21:14
    Beowulf (2007)

Pěkné fantasy, ale dvě hvězdy dolů za historické a adaptační nepřesnosti. Nejhrubší linie legendární předlohy se sice film drží, ale vztahové karty rozdali Zemeckis a spol. úplně jinak. Tudíž i celkové vyznění je ve filmu jiné než v legendě. A křesťanství v Dánsku 6. století? To je vtip?

• 28.12.2012  18:35

Tenhle film mi zůstane v paměti díky pražské záchranné službě (a jejich krásným Mercedesům Sprinter). Lékař František v podání Oldřicha Kaisera silně připomíná nejmenovaného instruktora Červeného kříže, vylití nápoje při pokusu o pohled na hodinky dalo vzpomenout na stejnou situaci z letošního letního tábora a bloudění sanitky podél řeky kvůli rybářům neschopným určit přesnou polohu bylo také dosti povědomé... Asi nejlepší scénky se divák dočká při závěrečných titulcích - v hlavní roli dokonalá Lucie Bílá.

• 19.12.2012  23:25

Hobit je dobrý film, hlavní dějovou linii drží věrně, ale částečně selhává v detailech a atmosféře. Na můj vkus si tvůrci až příliš mnoho vymýšleli. Na jednu stranu je super "být opět ve Středozemi", na druhou stranu, snaha udělat z půvabné fantasy pohádky za každou cenu non-stop strhující thriller mi přijde jak mazat na sladkou palačinku chilli. Některé rádoby "cool" hlášky připomínaly spíše Xenu (už jsem jen čekal, kdy si nějaký trpaslík začne stěžovat na hemeroidy), průchod skřetí říší zase videohru ve stylu Prince of Persia a některé okatě digitalní figury daly vzpomenout na Jar Jara Binkse a spol. Naopak skvostně ztvárněné jsou třeba Hádanky ve tmě. Film rozhodně stojí za vidění, návrat do Středozemě po deseti letech je vítanou událostí, ale... Je to "hollywoodizace" předlohy v nejčistší formě. Zjevení Pána prstenů se zkrátka neopakuje. Nejlepší věcí na tom filmu pro mě je, že jsem si pod jeho vlivem vzal opět do ruky knihu.

• 25.12.2011  19:14

Poté, co jsem loni u téhle pohádky nezaujatě usnul, jsem letos viděl i zbývající část. A zjistil, že bitka mezi "čerty" a čerty ve mlýně, tj. můj kritický moment této pohádky, je i na druhé shlédnutí stejně nepřehledná. Ono obecně je problémem Pekla s princeznou roztěkanost a nepřehlednost. Jednotlivé složky jsou sice převážně dobré, ale množstvím a způsobem, jakými jsou vzájemně provázány, působí dojmem přeplácanosti. Což je škoda. Hlavní dvojice Mádl-Voříšková v lecčems připomene duo Neckář-Vondráčková, ale je jí v příběhu dán překvapivě malý prostor. Zajímavým pokusem je jejich moderní chování a mluva, které však kontrastují s konvenčním projevem většiny ostatních herců. Pohádkovou atmosféru to posílá tak trochu do věčných lovišť, člověk pak už jen čeká, zda jim pípne SMSka nebo cinknou přibalené lahváče. Peklo s princeznou ale i tak patří mezi lepší nové přírůstky daného žánru, do pohádkového nebe (kam z novějších pohádek již bezesporu patří Anděl Páně) mu však stále něco chybí. Přímá konfrontace s legendami čs. pohádkového filmu na Štědrý den to jen potvrdila.

• 30.1.2010  16:40

Opravdu hezká pohádka v malebném prostředí a s nešizenou výpravou, která se dětem bude líbit. Pan režisér se vyvaroval některých nedostatků svých předchozích děl tohoto žánru - nadpřirozené prvky zde zastupuje pouze kouzelná jahůdka, děj je plný zvratů, ale poměrně přehledný a postavy konečně srozumitelně artikulují. Dolů však tuto pohádku srážejí některé charakterové nedostatky hlavního hrdiny, které do pohádek nepatří - Matěj básní o své jediné lásce a přitom se klidně "nezávazně" hubičkuje s princeznou, vysvětlení jeho krádeží a loupeže ve službách loupežníků je naprosto nevěrohodné a rozpaky budí i jeho zákeřné zahájení závěrečného souboje. Naivní ztvárnění soubojů (a nejen jich) je vůbec pozoruhodné, těžko například věřit, že by loupežníci používali své bambitky jen pro střelbu do vzduchu, ovšem cílové divácké skupině to asi vadit nebude...

• 26.12.2008  18:44
    Valiant (2005)

Jdete-li na Valianta jako na další animovanou komedii, budete zklamaní. Jako "vážný" animák však celkem obstál. Děckám se to líbilo a mně docela taky, dá se to použít jako podklad k diskusi o 2. světové z trochu jiné perspektivy.:)