Jozka7

3 body

1 2 3 4 následující >>
    • 26.12.2008  18:44
    Valiant (2005)

Jdete-li na Valianta jako na další animovanou komedii, budete zklamaní. Jako "vážný" animák však celkem obstál. Děckám se to líbilo a mně docela taky, dá se to použít jako podklad k diskusi o 2. světové z trochu jiné perspektivy.:)

• 26.12.2008  18:26
    O štěstí a kráse (TV film) (1986)

Jedna z nejlepších TV pohádek. Hezký příběh, slušná výprava, pěkné písničky. A vzácný bonus jménem Markéta Fišerová.

• 26.12.2008  18:19

Zběsilost na plátně s nezpochybnitelnými vrcholy - komanda elitních tučňáků a dvojky "z Brna" Jelimána a Maurice.

• 17.4.2007  14:22

Slabší z Eastwoodovy dvojice "iwo-jimských" filmů, přesto stále s přehledem 90%. Škoda, že děj nezůstal na ostrově, takto mi přijde geniální nápad o dvou stranách jedné mince (pardon, bitvy) ne zcela využitý.

• 17.4.2007  14:15
    Královna (2006)

Nesmírně zajímavý a přitom decentní "the most honorable film". Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli je v nejlepších rukou, Helen Mirrenová je prostě... Královna.

• 17.4.2007  14:09

Je skvělé, že se duo otce a syna Svěrákových po dlooooouhé době opět vrátilo v plné parádě. Opravdu NÁDHERNÝ film.

• 17.4.2007  13:55

Aaaach, to byla jízda. Sice musíte do určité míry zapomenout na to, co jste se učili ve škole, plusem však je vizuálně strhující nabušená akce, která připomene, že před vynálezy např. pánů Colta a Gatlinga bylo válčení opravdu hodně kontaktní záležitostí. Je to něco jiného, slyšet ve škole suchou větičku, že "Řekové se několik dní bránili deseti až stonásobné přesile Peršanů" a pak vidět názornou dvouhodinovou ilustraci, která, ač silně stylizována, má přesto velkou výpovědní hodnotu.

• 14.2.2007  17:44
    Mlha války (2003)

Vynikající sugestivní dokument o jedné z nejvýznamnějších postav amerických dějin 20. století. Robert S. McNamara původně působil na Harvardu, za 2. světové války sloužil jako statistik u generála Curtise LeMaye a mj. přispěl k zefektivnění kobercových náletů bombardérů B-29 na Japonsko, po válce nastoupil do automobilky Ford, kde se vypracoval až na prezidenta firmy, ale největší proslulost si získal jako 8. americký ministr obrany za vlády prezidentů Kennedyho a Johnsona, kdy v letech 1961 až 1968 prošel mj. kubánskou krizí a první polovinou vietnamské války. Jeho kariéra je lemována mnoha nespornými úspěchy i nezdary. O tom všem pojednává film Errola Morrise. Oscar za nejlepší celovečerní dokument roku 2003 je v dobrých rukou.

• 30.1.2007  22:16

Americká verze skvostné francouzské komedie. Slabší po všech stránkách kromě hlavní ženské postavy. Méně uvěřitelná a propracovaná zápletka, méně vtipu, méně osvěžující nekorektnosti (ale také méně ztřeštěnosti), vše úhledně a tak trochu sterilně zabaleno pro publikum "born in the USA". Přesto je vzdálený třpyt originálu stále patrný.

• 30.1.2007  12:04
    Kung-fu mela (2004)

Čínská parodie (Hong Kong už je rovněž Čína) na kung-fu filmy, místy neuvěřitelně zábavná, místy stejně intenzivně trapná, každopádně maximálně až samoúčelně násilná. V barvitém pitoreskním hemžení se hlavní hrdina vyrýsuje nezvykle pozdě. Asi nejzábavnějším momentem filmu jsou následky pokusu o vydírání (nože a kobry). Ze soubojů mi nejpůsobivější přišel kupodivu ne ten finální, ale spíše duel tří mistrů se zabijáckými hudebníky a překvapivým přerodem pana a paní domácí.

• 29.1.2007  21:35

Skvělý "šedesátkový" retro počin Mistra Stevena. Leonardo DiCaprio opět zavřel ústa posměváčkům, Tom Hanks byl zpočátku k nepoznání a pánové Walken se Sheenem rovněž bravurní. Vybroušené, vyvážené, šťavnaté. Člověk měl tendenci spíše fandit sympatickému anti-hrdinovi než suchopárnému agentovi FBI, jenž sice mnoho práce v terénu asi dosud neabsolvoval, ale podezřelého pronásledoval se sveřepostí vpravdě buldočí. Závěr pak jen korunoval celé toto velice podařené dílo.

• 29.1.2007  20:36
    Taxi (2004)

Americká verze francouzské komedie. Už originál nebyl žádná sláva a tohle je ještě horší, navíc s množstvím chyb. Občasný výskyt zábavy a napětí ani pěkné tvářičky vychrtlých topmodelek to moc nespravily.

• 29.1.2007  12:11

Britská špionážní komedie. Úvod (podklady pro agenta 1 a jeho pohřeb) vypadal na 100% zábavu, ale úroveň pak rychle začala klesat a mnoho vtipů svou absurditou překročilo hranice trapnosti. Což by třeba u Mr.Beana nevadilo, ale tohle neměl být Mr. Bean. Konečný dojem z této komedie je tak trochu nevyvážený.

• 26.1.2007  19:09
    Troja (2004)

Hollywoodská adaptace antické legendy. Jako historický film se to nedá brát, už jen proto, že předlohou byl epos, tj. literární dílo s omezenou historickou hodnotou (kterou autoři filmu ještě devalvovali). Úpravy děje mi nevadí (adaptace Pána prstenů se rovněž v detailech nedržela předlohy), ale ty reálie! Tak tragický mix několika epoch Řecka, navíc Říma, Egypta a raného středověku?! Když už si chtěli hrát na mykénské Řecko, měli si producenti odpustit jednu z hereckých superhvězd a ušetřené peníze věnovat na seriózní vědecký výzkum. Vidět např. na úvodní hostině přípitek s kolínskými poháry (z raného středověku), to pak člověk neví, jestli se má smát či plakat... Jenom jsem čekal, zda se Achilles s Hectorem nakonec nebudou kolem hradeb nahánět v Hummerech či MiniCooperech. Bohužel, nedočkal jsem se. Jinak se na to dívá velmi dobře, když člověk vypne mozek...

• 17.1.2007  19:02

Další ze skvostů skvělého ročníku 2003. Nádherná animovaná komedie z dílny již dnes legendárního studia Pixar posouvá hranice možného v počítačové animaci zase o pěkný kus dál a díky strhujícímu příběhu plného inteligentního humoru se nepochybně zařadí do klenotnice (nejen) dětských filmů. "Herecké výkony" rybích postaviček by mohl závidět nejeden z jejich živých kolegů. Kvality díla, patřícího k absolutní filmové špičce nejen roku 2003, pak podtrhuje záplava nejrůznějších cen (včetně Oscara) i celosvětové tržby vysoce převyšující tři čtvrtě miliardy dolarů.

• 17.1.2007  12:13
    Karcoolka (2005)

Animovaná komedie, obsahově příslušník "shrekovské družiny", který však za svým idolem výrazně pokulhává. Úroveň animace odpovídá rozpočtu - před deseti lety by to byla bomba, teď už je to jen příjemný retro styl, zajímavě kontrastující s "více, lépe, rychleji" u většiny animovaných filmů. Co se týče obsahu, většinu už jsme někde viděli (ale to by se týkalo i "klasického" zpracování dané pohádky). Na extraligu od Pixaru či shrekovskou sérii to samozřejmě nemá, avšak na zpestření nabídky slušných celovečerních animovaných komedií stačí.

• 16.1.2007  22:39

POZOR, pokud jste neviděli, nečtěte!!! Historické pozadí: Na podzim 1965 došlo v jihovietnamském údolí Ia Drang (nedaleko hranic s Kambodžou) k významnému střetu Američanů a severovietnamské armády. Dne 14. listopadu provedl v rámci operace "Silver bayonet" výsadek 1. prapor 7. pluku americké 1. aeromobilní divize, vedený Lt.Col. H. G. Moorem, v prostoru "X-Ray" na jižním konci údolí. Jako první byla v 10:48 vysazena rota "B". Do odpoledne stačily vrtulníky z 229. AB přepravit ještě další dvě roty. Po navázání kontaktu s mnohonásobně silnějším nepřítelem propukla nelítostná řež. Ještě před večerem posílila výsadek rota "B" 2. praporu. Boje pokračovaly přes noc do druhého dne. Vojáci 1. aeromobilní divize nakonec během tří dnů odrazili několik mohutných útoků nepřítele, přičemž ztratili 79 mužů a 121 jich bylo zraněno. Severovietnamská armáda pak musela odepsat minimálně 634 prokazatelně zabitých vojáků. Tento střet byl pro výsledek operace "Silver bayonet" klíčový. Konečné ztráty po dokončení operace činily 240 amerických a 1800 severovietnamských vojáků. Porážka znamenala pro komunisty šok, neboť do bitvy v Ia Drangu neutrpěli debakl takových rozměrů. // Skvělý válečný film o prvním velkém boji elitní 1. aeromobilní divize ve Vietnamu (která své kvality předvedla i v jiném vynikajícím filmu o vietnamské válce - Apokalypsa). Jen ten závěrečný protiútok se podle všeho asi nekonal, Severovietnamci se stáhli sami (= hvězdička dolů). Přesto bravo, Gibson!

• 15.1.2007  09:29

Americký remake britské gangsterky, přesto slušná zábava, byť, jak už to u gangsterek bývá, lehce nekorektní (zloděj obral zloděje). Benátky jsou nádherné a dechberoucí. Při pohledu na dnes oscarovou představitelku hlavní ženské role nelze nevzpomenout fantastické věty Václava Rybáře z recenze na filmpub.cz: "O Charlize Theron raději pomlčet, protože je tu skutečně jen na otvírání sejfů, srdcí a kalhot..."

• 12.1.2007  10:12
    Drž hubu! (2003)

Silná očekávání, která nebyla naplněna. Jinak si neumím vysvětlit pocit, že (podle toho hodnocení tady kolem) jsem viděl jiný film, než většina ostatních. Už po deseti minutách jsem věděl, jak to dopadne a doufal, že se pletu. Závěr pak překonal vše. Je mi líto, ale těch pár dobrých hlášek a fórků nestačí (a zářivý úsměv "made in Depardieu" to nezachrání). Veber má za sebou lepší věci.

• 7.1.2007  22:45
    Apokalypsa (1979)

Jeden z nejlepších filmů, co byl o Vietnamu natočen. V amerických ozbrojených silách je velice populární, viz Mariňák (2005). Viděl jsem prodlouženou režisérskou verzi. Jak je poznat z menu DVD, kde jsou vyznačeny přidané scény, původně měl film asi o dost ostřejší "tah na branku". Režisérská verze mi přijde místy dost rozvláčná a je otázka, zda by sklidila takový úspěch jako původní kinoverze. Co se týče vlastního filmu, nejlepší scénou podle mne je znázornění úderu "kavaleristů" z elitní 1. aeromobilní divize na rebelantskou vesnici za zvuku Wagnerovy Jízdy valkýr. To je naprostá bojová extáze, která přiková do sedadla i orangutana. Jedna z nejsilnějších a nejlepších scén, co jsem kdy viděl. Herecké výkony jsou zcela věrohodné, kromě Martina Sheena (Capt. Willard) exceluje zvláště Robert Duvall (Lt.Col. Kilgore), jenž plně využil svých zkušeností s armádou.

• 26.12.2006  15:19

Nádhera, potěcha oka i srdce. Jednu věc ale nechápu. Když se KONEČNĚ objeví kvalitní pohádkový materiál, tak se sotva probije do kin. Člověku jen zůstává rozum stát, jak mohlo vedení ČT "prokoučovat" takovou příležitost. Ach jo. Jak je ta Čtvrtníčkova reklama? "Mohli jsme pro vás nechat natočit plnohodnotnou filmovou pohádku. A krásnou! Veliký rozpočet, bohatá výprava, dechberoucí dekorace... Ale my jsme řekli: NE!"

• 13.12.2006  22:49

Film jsem viděl 4x. Spíš než fantasy film je to pohádka s prvky fantasy. Pohádka je dětský žánr a děti jsou z této pohádky nadšené. Dostal jsem to, co jsem čekal. Stoprocentně.

• 13.12.2006  21:32
    Bratrstvo neohrožených (TV seriál) (2001)

Až nyní, co jsem tento seriál viděl potřetí, cítím se oprávněn vynést svůj soud: NAPROSTO DOKONALÉ. V podstatě dokument. Takto by měla vypadat filmařská díla, která si nárokují titul "historický". Pokud hodláte věnovat na seznámení s průběhem pozemního tažení na západní frontě 2. světové války pouhých 10 hodin vašeho života, je tento seriál skvělá příležitost. Věrnost realitě je až neuvěřitelná, chyby ve výzbroji a výstroji naprosto minimální (pokud nějaké), všechny události jsou snímány narativně, tedy z pohledu pamětníků. Stran obvinění z americké propagandy - bullshit. Filmaři si prostě vybrali jednu z nejúspěšnějších amerických jednotek ve 2. světové válce, to je celá propaganda. Jinak vše sedí. Kdybych měl vybrat nejlepší scény, strávil bych tu noc. Vyzdvihuji souhrnně NAPROSTO REALISTICKÉ BOJOVÉ SCÉNY. Jinak jen pár dojmů z nepřeberné palety postřehů. Důstojníci měli rozhled, většinou byli vysokoškoláci, dost mě dostávaly ty jejich občasné hlášky o Římanech (Buck Compton v lese u Bastogne nebo Speirs v tom klášteře) atd. Zatracovaný a vysmívaný Sobel byl bezesporu špatný polní velitel, ale v rámci výcviku dal "Easy Company" základ k pozdějším výkonům, byl to on, kdo "Easy" udělal a svou roli splnil. A pochopitelně Winters... I nejlepší jednotka může být snadno zničena, když nemá dobrého velitele, ale to se "Easy" díky Wintersovi naštěstí nestalo. Co se týče dalších technických věcí: překvapilo mě, že navzdory množství režisérů to dohromady funguje tak dobře. Kamera je mimořádná, hudba geniální - někteří lidé si třeba ani nevšimli, že tam krom titulků a Beethovena v díle "Why We Fight" nějaká hudba je, natolik je příběh pohltil. Mohly se vychytat občasné gramatické chyby v titulcích DVD. Závěr: strhující historický (v pravém slova smyslu) seriál z druhé světové války o osudech elitní americké výsadkové jednotky na západní frontě. V současné době v daném žánru a médiu nejlepší možná volba. P.S.: Bez Vojína Ryana by nebylo Bratrstva neohrožených.

• 20.10.2006  15:45

Jeden ze skvostů skvělého ročníku 2003. Historizující hollywoodský velkofilm v nejlepším smyslu toho slova. Mimořádně silný realizační tým (veteráni Legendy o vášni, Statečného srdce, Gladiátora, Pána prstenů... viz nadupané DVD) v čele s vynikající hereckou sestavou (Watanabe měl dostat Oscara) dokázal stvořit dílo mistrovských kvalit a překvapivé duchovní hloubky. Podmanivý příběh znovunalezeného smyslu života graduje ve strhujícím závěru. Kromě dechberoucích bojových scén mne též úplně odzbrojila neuvěřitelně vkusně a decentně znázorněná (a přitom naprosto věrohodná) love-story. Kvality díla pak potvrdil jeho obrovský úspěch v samotném Japonsku. Je-li Návrat krále nezpochybnitelným vládcem roku 2003, je potom Poslední samuraj jedním z jeho předních knížat.

• 18.10.2006  16:19
    Království nebeské (2005)

Prof. Riley-Smith z University of Cambridge o tomhle filmu prohlásil, že jde o "ztvárnění křížových válek podle al-Kajdy". Doufal jsem, že se největší světová kapacita na problematiku křížových výprav mýlí, že spolutvůrce Black Hawk Down přece nemůže klesnout tak hluboko... Bohužel. A historická věrnost? Třicet čtyři let mrtvý Balianův otec (Liam) učí svého více než čtyřicetiletého synka (Orlando), co to obnáší být rytířem, rok mrtvý jeruzalémský král brání... To nemá cenu. Tvůrci by mohli natočit třeba i něco z našich dějin. Pražské jaro by bylo v roce 1989, prvním českým prezidentem by byl Alexander Dubček a poslanec Ondřej Liška důstojníkem amerického letectva. :o)

1 2 3 4 následující >>