• Krátkometrážní

Grandhotel Budapešť (2014)

Wesovy filmy považuji za jakýsi etalon dobře vypadajícího a velmi funkčního filmového prostředí, jež nám kamera snímá. Grandhotel Budapešť je pak odyseou všech Andersonových snímků a jaksi definuje jeho způsob vyprávění příběhů a práci s mizanscénou.

Úžasňákovi (2004)

Úžasňákovi mají hlavní prvenství. Jednal se o první pixarovský snímek, kde hlavními protagonisty byli lidé. Samozřejmě, že to nebyli lidé lecjací, nýbrž ti s nadpřirozenými silami. Snímek pak působí jako jakási parodie na komiksové filmy, které vykresluje dost barvitě, s nadsázkou a převelikou dávkou humoru. Skvělý soundtrack, úžasné postavy a dobrý scénář z této věci dělají něco neuvěřitelného. A UŽ BY MOHLA VYJÍT TA DVOJKA!

Dračí srdce (1996)

Dračí srdce má pro mne prapodivné kouzlo. Jako malý jsem vyrůstal na fantasy literatuře a filmech. V rámci jistého studování fantastiky mě nejvíce uchvátil právě tento film. Mohl za to sympatický a skvěle napsaný charakter draka, či hlavní protagonista a záporák. Je mi pak k pláči, když pomyslím na to, jak můj oblíbený film zprasili v dalších pokračováních, které nemají s původním filmem ani nic společného.

Sherlock - Série 4 (2017) (série)

Bohužel, tam kde byla dokonalá třetí série, tam čtvrté pokračování detektivního příběhu zcela padá. Žel, ze třech dílů je dobrý pouze jeden (04X02). 04X01 je pouze jakýsi pokus o ždímačku citů a spadá do holého průměru, finální epizoda je pak podprůměrným čímsi, které je i po filmařské stránce velmi chabé.

Sherlock - Série 3 (2014) (série)

I'm not a hero, I'm a high-functioning sociopath!

Sherlock - Série 2 (2012) (série)

Druhá série je ještě lepší. Krom toho, že je vtipnější, svéráznější a zkrátka parádní.

Sherlock - Série 1 (2010) (série)

Má to všechno! Napětí, skvělé grafické zpracování dedukce, úžasný příběh... dosledoval jsem první sérii a zatím se to jeví, jako parádní věc!

Amélie z Montmartru (2001)

Vyčítat Amélii, že je přílišně líbivá, je asi stejně inteligentní, jako hanit nutelu za to, že vám prostě chutná. Tato slečna z Montmartru je především jedna z nejlépe napsaných postav, které jsem za celou dobu, co se dívám na filmy, poznal. Amélie je i hlavně o atmosférách. O kontrastu optimismu a melancholie. K tomu všemu si připočtěme soundtrack, který složil talentovaný Yann Tiersen. Zkrátka dokonalost a složená poklona k filmům Francouzské nové vlny.

Interstellar (2014)

Interstellar je především emoční a taktéž velmi inteligentní krasojízdou, která každou minutou víc a víc zrychluje, až dochází k úplné finální gradaci. Není k tomu, co napsat. Zhlédnout tento film je důležitější, než o něm psát.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Jeden z nejpůsobivějších a nejlépe filmařsky zvládnutých dokumentů, jaký jsem kdy viděl. Poutavý (a dokonce i reálný) příběh jednoho hudebníka, který vlastně byl docela neznámý a zároveň se ani muzikou neživil. Všechno do sebe zapadá, film je gradovaný od začátku do konce a postupně odkrývá pravdu vyřčené otázky ze začátku. Pakliže se chcete sebevzdělat v oblasti hudby a zároveň se chcete nechat pohladit po vaši duši dychtící po estetice, není nač čekat! Stahujte/Kupujte/Poslouchejte