Birdman (2014)

Opravdu jsem nečekal, že se tolik nasměju. Forma neexhibovala, vtipy vydařené, skvělé herecké výkony. Navíc i to pomrkávání na diváka se mi líbilo (nejen obsazení Keatona do hlavní role). V roli suverénně nejnormálnější postavy film zaujal Galifianakis. Povedená černá komedie a konec ve stylu magického realismu? Vynikající nápad a oscar za nejlepší film je rozhodně zasloužený.

Hluboký spánek (1946)

Knižní klasika se dočkala velmi důstojného zpracování. Některé hlášky neměly chybu, ale to je už v Chandlerově literární předloze. Parádní atmosféra umocněná černobílou kamerou.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Drobné nedostatky by se našly, ale celkem spokojenost. Vtipné, pár opravdu zajímavě snímaných scén.

Východní přísliby (2007)

Pochybnosti o pětihvězdě nemůžou být. Mortensen skvělý, Müller-Stahl nezaostává. Hezky vytvořená atmosféra, fajn režie. Jeden z filmů roku, určitě.

Ta chvíle, ten okamžik (1981)

Neskutečný emocionální nářez a společně s Atentátem asi nejlepší Sequensovo dílo. Velmi dobří František Němc a Luděk Munzar v hlavních rolích. Nebudu ale prozrazovat více, pač tenhle film patří k těm, které si nejvíc užijete, když o nich nic nevíte.

Barevný závoj (2006)

V angličtině se takovým filmům říká "touching and moving". Hezká muzika, překrásná kamera. Zážitek s velkým Z.

Ellie Parker (2005)

V kině už jsem se tak dlouho nezasmál - vskutku povedená komedie. Vyzdvihnu Rebeccu Riggs, která jako Sam je rozhodně nadprůměrná. Pěkné rockové písničky, hodně mi to připomnělo filmy C. Crowea. Předposlední scéna je zbytečně dlouhá a ne všem sedne ruční kamera, ale co - točilo se za pár babek (před postprodukcí rozpočet pouze 500 USD), život neúspěšné herečky popisuje opravdu věrohodně, tak přivřu oči, vždyť jde o Coffeyho první film. Povinnost pro všechny holky, které mají ambice být herečkami.

Hranice života (2005)

Opravdu zamotaný, ale propracovaný scénář, solidní mužské výkony v hlavních rolích, vizuálně velmi pěkné. To jsou hlavní klady tohoto složitého thrilleru. Filmu, nad kterým se musí hodně přemýšlet. Mne to baví, ale pro většinu lidí asi záležitost na nejméně dvě zhlédnutí. Ještě musím zmínit opravdu zvláštní střihy a výkon B. D. Wonga v malé roli. Forster jde do mé top 5 režisérů.

Hokejový zázrak (2004)

Ano, věřím na zázraky. Kdy tenhle film končil, měl jsem slzy v očích. Není se co divit, ten film je, aspoň pro mne, docela emocionální nářez. Skvělý Noah Emmerich jako Craig Patrick. Výborně vystižená atomsféra, zasazení filmu do kontextu světových událostí byl vynikající nápad. Škoda, že skutečný Herb Brooks už film neviděl.... Zajímavé je, že z vítězného týmu získal Stanleyův pohár pouze Neal Broten - s Devils v roce 1995.

Samá chvála (2004)

Dneska heslovitě - někdy jindy to rozvedu. Několik skvělých černohumorných situací, fajn Zooey Deschanel, moc pěkně vykreslené komplikované vztahy.