Válka světů (2005)

Jedna hvězdička za velmi dobře zahraného Raye Ferriera (Cruise mi opravdu s přibývajícími roky přijde jako zlepšující se herec), druhá za některé velmi působivé scény (průjezd hořících vlaků, část scén u Harlana ve sklepě). Zbytek.. no, ten moc dobrý není. Především jsou Robbie a Rachel neskutečně otravné děti - už dlouho se mi nestalo, že by mi nějaké postavy takhle moc vadily (nemluvě o vztahu s otcem). Hudba Johna Williamse je slušná, ale ne koupi samostatného soundtracku to není. Patos - budiž, no, ale nelogičností tam bylo hodně (o těch se ale zmiňovat nebudu, pač bych se mohl prokecnout a spoilerovat, což nechci, takže to radši nenapíšu).

Sluneční stát (2005)

Škoda, že scénář často naznačí a nedotáhne. Autoři zalidnili film spoustou postav, ale skáčí (zejména mezi jejich partnerkami) strašně nahodile, bez jakéhokoliv ladu a skladu. Menší počet postav by rozhodně prospěl. A některé scény by si zasloužily vystřihnout (nemluvě o poslední scéně, která je hodně bezradná). Post Scriptum - Sluneční stát je název utopistického díla Thomase Campanelly. Že by vyjádření Šulíkovy a Leščákovy nevíry v uplatnění v novém zaměstnání?

Old Boy (2003)

Když jsem kývnul na to, že na tenhle film půjdu, šel jsem trochu do neznáma. Věděl jsem, že jde o film z Jižní Koreje, že jde o pomstu, že tam hlavní hrdina mlátí své protivníky.. a to bylo vše. Nakonec jsem rád, že jsem ten film viděl. Scény s trháním zubů jsou pro mě těžko zapomenutelné (ale vadily mi tam) a souboj v chodbě je vynikající (ten nůž v zádech je dobrý vtípek). Kvalitní kousek.

Kinsey (2004)

Kinsey byl průkopník sexuální osvěty v USA a právě od něj pochází termín čtyřprocentní menšina. Film ho líčí především jako zaníceného vědce(někdy je tím dost otravný, viz scéna smuteční hostiny), jako člověka, jenž svou osvětou otvíral zavřené dveře tamějších domácností (především tedy ložnic, samozřejmě). Jeho kniha SEXUÁLNÍ CHOVÁNÍ MUŽE způsobila tehdy (1948) značný rozruch a dostalo se jí rozporuplných reakcí (následující rok vyšla SEXUÁLNÍ CHOVÁNÍ ŽENY). Film samotný si všímá především neznalosti mladých lidí, přičemž Laura Linney (aka Mac, odvozeno od příjmení za svobodna, jinak paní Kinseyová) se doslova fyzicky mění před očima (to se bohužel nedá říct o Liamu Neesonovi v titulní roli, tedy aspoň z hlediska fyzického stavu). Úžasné jsou scény, kdy Kinsey žádá o peníze na výzkum - tak dobře fyziologicky vybrané lidi už jsem neviděl (stačil mi jeden pohled na jejich tváře a hned jsem věděl, že nejsou Kinseymu moc nakloněni). Docela bych tenhle film pouštěl jako instruktážní na středních školách. Sexuální obsah některých scén je ale opravdu drsný.

Tlumočnice (2005)

Bohužel, o tomto filmu platí, že známá jména nedělají dobrý film. Z pětice Frank-Zaillian-Kidman-Penn-Pollack má každý minimálně jednu nominaci na Oscara - a přesto jde o podprůměrný film. Problémem tohoto filmu je to, že se nemůže opřít o aspoň průměrný scénář - ten dával Pollack dohromady se 3 scénáristy, s každým zvlášť - a je to na filmu vidět (finální verzi dával dohromady s Pollackem Steven Zaillian (Schindlerův seznam) - ten si vysloveně odskočil od přípravy All the King´s Men a Tlumočnice tím dost trpí). Od politického thrilleru chci, abych se o hlavní postavu bál, abych měl dojem, že jí jde o život - nic takového se zde nekoná. Ačkoliv by Silvia měla být ohrožena skoro celý film, bál jsem se o její život v jedné jediné scéně - a to je strašně málo (ani ve scéně, kdy se blíží ruka v rukavici a ona hraje na flétnu - a určitě nepomohlo to, že se zmohla jen na dva krátké skřeky). Dalším mínusem jsou špatně napsané postavy. Nic mne nepřinutilo, abych se o hlavní dvojici až trojici nějak více zajímal (o Dot Woods se za celý film z jejího soukromí nedozvíme vůbec nic - a to jde o třetí nejpodstatnější postavu filmu). Ale abych jen nekritizoval: Sean Penn hraje fakt dobře, ale má štěstí v tom, že Tobin Keller je nejméně špatně napsaný. No a scéna v autobuse je jediná, která stojí za pochvalnou zmínku (a která je ta jediná, o níž se výše zmiňuji). Zkrátka a dobře, Pollack už má evidentně zenit za sebou - a tohle je důkaz. O konci a zbylých lidech zainteresovaných v tomto filmu se radši ani zmiňovat nebudu, nestojí to za to. Jaké z tohoto filmu plyne poučení? Nenechávejte si kabelky (tašky obecně) s flétnami v práci, může vám jít o život.

Hráči (2003)

Tiffany byla nejhůře rozvinutá postava a scénář byl někdy příliš komplikovaný, ale jinak jde opravdu o velmi dobrý film, jenž dobře vystihuje pokerové prostředí.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Velká spokojenost. Lucas tento propojovací díl opravdu zvládl. Vynikající herecké výkony dvojice McGregor-McDiarmid (ten si Palpatinea opravdu užívá) a i přerod Anakina Skywalkera v Darth Vadera je uvěřitelný - a to nejen po scénáristické, ale i herecké stránce - Christensen hraje opravdu dobře, i když na výše zmíněnou dvojici nemá. Navíc Williams složil docela povedenou hudbu a první čtvrthodina je docela sranda (nemluvě o Yodově příchodu do místnosti před soubojem s Palpatinem). Jedna drobná výtka - scéna vyvraždění Jediů je téměř komorní, což mě trochu zklamalo (po skvělé bitvě v aréně v Epizodě 2).

Cesta do zatracení (2002)

Zajímavé režijní nápady, skvělý Newman, dobře vystižená atmosféra. Průměrný film, od kterého jsem čekal víc.

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Opravdu neskutečná sračka - hlavní akce zabere skoro půlku snímku, klišovité, některé postavy naprosto nepropracované. Hlášky zachránily film od odpadu.

Kruh 2 (2005)

Jediným mínusem je scénář, ten ve 3, možná 4 scénách opravdu zahapruje, ale nejedná se o nic fatálního. Zbytek je moc fajn - slušné herecké výkony (zejména Simon Baker jako Max se mi opravdu líbil, škoda, že jeho role nebyla větší, v podání Naomi jsem Rachel věřil všechny její obavy a dilemata, i David Dorfman v roli Aidana bez problémů hraje nad průměr, i když mu scénář předpisuje minimum výrazových prostředků), lekačky, při kterých jsem se opravdu bál (možná, že se lehko vylekám), vizuální zpracování. Atmosféra v některých scénách je opravdu napínavá. Když k tomu přičtu některé skvělé hlášky a trochu humoru, tak mi z toho vychází slabší pětka. Tematicky to je ale film pro dospělejší publikum - mnohem více drama než horor, což asi nesedne každému. Doporučuji Vám, abyste na to šli.