PetrPan

PetrPan

Hulk Neuvěřitelný

okres Brno-venkov
Sobecký altruista a zasněný pragmatik

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 64 85
    • 17.12.2018  17:28

Jen zárodek pozdější slávy žánru. Šermířské souboje místy dobré, většinou nanicovaté, tag kung-fu pak prakticky nepatřičný, na žádný pěstní souboj totiž nedojde. Nezdolné trio pak ani v ostatních atributech absolutně ničím nevyniká, převládá nudné přeříkávání špatného scénáře, obvyklé přehrávání v rádoby napínavých situacích a neumělé předstírání emocí, nicméně chválím absenci uhihňaných pokusů o humor. Slušné dvě.

• 17.12.2018  17:10
    Tělo (2012)

Pálíte-li si dobré bydlo, je dost dobře možné, že vám při požáru vypadne ze skříně kostlivec. Deštěm zmáčený španělský thriller s výbornou gradací a zase jednou povedeným a opravdu nečekaným, nikoliv však hloupým, twistem v závěru. Jasné čtyři a neodpustím si drobnou spoileroidní poznámku stran vkusu a charakteru hlavního hrdiny. Mít doma bohatou, sebevědomou, inteligentní, vtipnou a krásnou mrchu a pálit mosty s labilní studentkou? Na to je třeba hodně málo testosteronu.

• 15.12.2018  19:50

Vybroušený klasický americký filmový diamant. Zářivý tak, až působí prakticky sterilně, zejména v pasážích, kdy herci vedou pečlivě připravené a vypointované dialogy. Plakátově dokonalý, naštěstí však jen jemně načrtnutý vztah mezi slepou ženou a jejím partnerem, lupiči gentlemani, s Crennou to zřejmě jinak zaonačit nešlo a jeden nefalšovaný, ale předvídatelný padouch a nijak ohrožené, ale samozřejmě statečné dítě. Posledních deset minut velmi zdařilých, ale skutečný strach o hlavní hrdinku příliš nevyvolá. Raději vždycky sáhnu po něčem víc Psycho.

• 13.12.2018  11:53

Láska bez zodpovědnosti.

• 9.12.2018  14:41

"Je dobrá v číslech nebo tak? Ona není žádný Rain Man" Rýpnutí do dešťového mužíčka mě ve filmech o autismu vždycky potěší. A Srdcový kluk nezůstává jen u něj a přináší milý a přitom skutečně realistický (kdo ví o čem mluví, může to prohlásit) příběh plný prosté naděje a obyčejné lásky, což mi u takového tématu nikdy nepřijde jako klišé. Plný počet bez váhání.

• 8.12.2018  20:09
    Ďáblové (2002)

Beznadějný příběh o cestě dvou ztracených sourozenců za štěstím a pouť za hranice vědomě přijatelného lemovaná implozí pocitů. Brr.

• 8.12.2018  19:30

Až zoufale viditelná snaha o narovnání pokřiveného obrazu hlavního hrdiny. Kersey už se neplíží temnými uličkami, aby odpravil víc než deset malých černoušků s kudlou, ale vyprovokován vraždou své dcery, pro niž však víceméně vůbec netruchlí, vydává se za spravedlivou odplatou pro skutečné pachatele tohoto hrůzného činu. Jaká velká změna! Celý jeho plán pak spočívá v tom, že si zamluví pokoj v jedné ze špinavých čtvrtí Los Angeles, převlékne se do kostýmu bezdomovce a chodí na dlouhé procházky s pistolí v kapse. A světe div se, ono to funguje! A to natolik dobře, že každou noc potká jiného z vrahů a může se s ním vypořádat. Skvěle promyšlené! Druhé Přání smrti už není nic než pokleslé a opravdu hloupé béčko s toporným Bronsonem (kam se poděl Harmonika?). Zopakuju si ještě trojku, kde mám tušení, že se konečně objeví kýžená nadsázka, zde mi jedna povedená hláška (Věříš v Ježíše? - Ano, věřím. -Tak se s ním potkáš - Prásk!) vážně nestačila.

• 3.12.2018  18:12
    Luther (TV seriál) (2010)

Je těžké býti Lutherem, ale možná ještě těžší je být s ním, hrozí vám totiž s velkou pravděpodobností, že se nedožijete ani příštího rána... Charakter hlavního hrdiny je díky Elbovi naprosto k sežrání. Charismatický a empatický drsňák, chlap s velkým CH, zároveň však člověk, který si nese břímě výjimečných a nemá šanci na poklidný a spokojený život tak jako všichni ostatní. Nebýt této páteře celého příběhu, těžko říct, zda bych unesl minimálně v první sérii zřetelnou zkratkovitost kriminálních zápletek. Díkybohu si však tvůrci tento fakt už od té druhé evidentně uvědomili a složité, a dodávám že i úžasné, případy rozdělili vždy alespoň do dvou částí. Na rozdíl od většiny hodnotících jsem byl se vzrůstající číslovkou v hlavičce jednotlivých řad spokojenější a spokojenější a už nedočkavě čekám na tu pátou. Zatím jasných a strhujících pět.

• 3.12.2018  17:48

Filmů o autismu (byť tento není zdaleka jen o něm) už jsem viděl slušnou řádku, ale tohle smutné, leč nevydírající, kouzelné, ale nikoliv kýčovité a úsměvné, avšak ne křečovitě, zpracování mě dokonale zaskočilo. Ještě drahnou chvíli po zhlédnutí jsem přemýšlel o tom, jak na mě vlastně Dívka ze skříně zapůsobila. Rozhodně mě bavila, hravost s jakou Bodo Kox vypráví příběh o kráse vnitřního vesmíru těch, kteří v něm pobývají daleko častěji než většina z nás ostatních, byla zcela odzbrojující. V nestřežených chvílích se pak veškerá magie na chvíli zcela rozplývá a na řadu přichází bolestná a uzemňující realita. Dívka ze skříně ale nic neřeší, nevysvětluje ani nepodsouvá, Dívka ze skříně jen bolí a (ne)dává naději. P.S. Drobná faktická výtka: Převléknout se do lékařského pláště a utéct z nemocnice by člověk s typem autismu, který byl ve filmu nastíněn, dokázal jen stěží.

• 23.11.2018  19:28

Možná jediný zástupce Universal Classic Monsters, o kterém se dá směle prohlásit, že je nestárnoucí klasikou. Ani ne tak horror jako spíš tklivý příběh nešťastného monstra toužícího po svém místě ve světě lidí. Borisi Karloffovi se tentokrát dostalo více prostoru a homunkulus tak získává mnohem zajímavější rozměry a zcela zastiňuje všechny už tak dosti nevýrazné postavy, z nichž negativně vyčnívá jen uřvaná a otravná komorná v podání Uny O'Connor. Tradičně skvělá je atmosféra, nádherná hra světel a stínů, kouzelná byla i etuda s trpaslíky ve sklenicích a vyvrcholení s Frankensteinovou nevěstou je pak asi to nejlepší z tohoto filmového vesmíru vůbec. A za něj pochopitelně pět hvězd.

• 20.11.2018  17:37

Vynikající je výtvarná stránka, vliv expresionismu je znát. Rovněž skvělých je pár jednotlivých scén, třeba ta s náhodnou obětí doktora Mirakla by se neztratila ani v moderních exploitation horrorech. Velmi dobrá je pak i hravá kamera, některá kouzla byla až nadčasová (houpání na houpačce). Ovšem zbytek stál doslova a do písmene za verbalovo vyliž. Přehrávající herci, zejména Lugosi se skutečně "vytáhl", na Draculu zapomeňte, plytký příběh a skřípající a nadbytečný humor. Zatím nejhorší Universal a vratké tři.

• 19.11.2018  19:45
    Vlkodlak (1941)

Paráda! Ze čtyř základních kamenů Universal Classic Monsters (Dracula, Frankenstein, Mumie, Vlkodlak) je lykantrop v mých očích tím nejlepším a nejhorrorovějším. Ponurá atmosféra plná mlhy, stínů a vlčího vytí, to je oč tu kráčí. Vyčítat klasickému horroru neumělé masky, ateliéry místo exteriérů či nedostatek krve mi přijde trochu off topic, čili nad těmito aspekty jsem se vůbec nepozastavoval a nechal se unášet romantickou baladou o krásce a zvířeti, v níž však na netvora síla lásky (naštěstí) nijak nepůsobí, účinná je jen stříbrná kulka nebo hůl s rukojetí ve tvaru vlčí hlavy...

• 18.11.2018  20:00

Dracula zemřel před 500 lety a stal se upírem, jeho dcera zemřela před 100 lety a stala se upírkou, něco mi tam nesedí, zhruba asi tak 400 let. O rozmnožování nemrtvých přirozenou cestou jsem dosud neslyšel, ale kdo ví, třeba po nocích nesají jen krev. Přímé pokračování "univerzálního" Draculy se vydává trochu jinou cestou než první díl, dcera démonického krále upírů hraběnka Záleská se totiž nechce se svým prokletím smířit a snaží se mu čelit. Tento fakt pak znamená, že klasický horror ustupuje do pozadí a máme tu spíš psychologické lehce mysteriózní drama, byť několika povedených atmosférických scén se také dočkáme, zejména první zjevení hraběnky ve vězení se v tomto ohledu vážně povedlo. Příznivci klasických horrorů tak mohou cítit jisté zklamání, já byl však díky mnohem lepšímu scénáři, jistějším hercům, odvážnému náznaku lesbické lásky a mnohdy i lehkému humoru ("na upíry chodíte většinou do banky") spokojen.

• 17.11.2018  17:49
    Mumie (1932)

Okatá a nesmírně sexy Zita Johann, navíc místy na svou dobu odvážně oděná, zvedá už tak skvělý klasický filmový zážitek ještě o stupínek výš. Boris Karloff tady dokazuje že ne nadarmo patří k těm nejlepším horrorovým hercům všech dob a jeho Imhotep je, a pravděpodobně i zůstane, tím nejlepším. Čili souhlas s jedním z mých oblíbenců - mistrovské dílo! Jasných pět.

• 17.11.2018  17:26
    Frankenstein (1931)

Zatímco Dracula táhl zejména díky démonickému Lugosimu, tak postava Frankensteinova homunkula rozhodně není tak působivá, a to i přes vynikajícího Borise Karloffa. Naproti tomu se Whaleova adaptace díla Mary Shelley pyšní lépe vyprávěným a chytlavějším příběhem a zejména skvěle vygradovaným finále s honem na netvora a v rámci možností až epickým zúčtováním. A přičtu-li si i jednu nebývale emocemi nabitou scénu s mrtvým dítětem, vychází mi, že s tímhle "univerzálním monstrem" jsem byl de facto nadšen za plný počet.

• 16.11.2018  17:59
    Dracula (1931)

Škoda, že nedostaly více prostoru Draculovy konkubíny, scény s nimi se blížily naprosté dokonalosti. Té pak dosáhl díky démonickému Belovi Lugosimu sám Dracula a ani nemusel povytahovat špičáky. První a formálně vynikající filmové zpracování Stokerova slavného románu kazí jen poněkud větší porce naivity, co do zpracování obsahu. Jinými slovy chyběl mi potřebný tah na branku zúročený v rámci možností hrůzyplným finále, zde to byla jen překvapivě odfláknutá hrůza a za ni hvězdu dolů.

• 16.11.2018  17:41
    Chvění 3 (2001)

Poprvé to byla švanda, podruhé už menší a potřetí to samé už nefunguje. Veškerá inovace spočívá v létajících příšerkách a hrůzných digitálních tricích. Stejné zůstávají slabé vtipy a nedomrlí herci. Snad jen postava maskota Burta Gummera má pořád své kouzlo zvané ťululum.

• 16.11.2018  17:27
    Past (1996)

Bratři Wachovští aneb holky sobě. Malá a mile natočená, v první třetině zejména díky Jennifer Tilly i silně napínavá či lépe napínací, lesbická pohádka. Co do obrazových hrátek už lze místy velmi pohledně cítit předzvěst matrixovských kouzel. Čtyřková 4%.

• 13.11.2018  18:17
    Temná věž (2017)

I kdybych neměl opus magnum páně Kinga načteno, nebyl bych cílovou skupinou tohoto pokusu o akční fantasy, čti kokotiny. Dětem bych to nepustil, už tak koukaj na spoustu televizního brainwashe a Kinga si pro ně šetřím na snad lepší časy pubertálního vkusu a pro dospělé, minimálně mentálně, to opravdu není. Prostoduchou filmovou zábavu si zřejmě představuju kapku jinak, rozhodně ne jako volně poslepovanou a nesmyslnou koláž z "easter eggs" Kingovy nejlepší knižní série. A pominul-li bych knižní předlohu, tak si tam nechte jen ten nesmysl a přihoďte prázdnotu. Hvězda za ty velikonoční vajíčka.

• 13.11.2018  17:43
    Sestra (2018)

Gotika, kam se podíváš, ale tím výčet veškerých pozitiv prakticky končí. Vyčpělá, ale jak vidno stále populární, "démonařina" už nemá příliš co nabídnout. Vcelku děsivá postava jeptišky z druhého Conjuring tady prakticky nefunguje, pokusů o strašení je přehršel, ale žádný z nich nenavodí ani zdání příjemného mrazení. Už by to chtělo v horroru něco nového nebo vkusný návrat ke kořenům. Tyhle okaté bubáky už opravdu ne. Za tu hřbitovní mlhu ale za tři.

• 13.11.2018  11:46

Premisa je tak hloupá, že ani nemá cenu se jí příliš zabývat. Přežití obrovského predátora v relativně malém uzavřeném ekosystému po milióny let je prostě třeba vzít jako holý fakt a nad pascalovskou fyzikou se už raději vůbec nezamýšlet. Mount Everest nesmyslů jsem po těch letech sledování podobných filmových "zázraků" schopen odpustit a bez nějakých větších cavyků si užít bohapustou zábavu, ale... Žraločí film s mládežnickou přístupností, už to je samo o sobě docela průser, ale i to se dá překousnout podobně jako Megalodon velrybu, jsou-li si tvůrci této nepatřičnosti patřičně vědomi a nepouští se se žralokem do větších akcí stran ohrožování lidských životů. Vzhledem k onomu omezení je totiž všem jasné, že k ničemuž nedojde a ony scény pak působí naprosto zbytečně, zde pak přímo trapně. Ozubený velikán v klidu a se sluncem v duši proplouvající mezi vřískajícími Asiaty, aniž by prakticky jediného pozřel, a to stačilo otevřít tlamu jako plejtvák krmící se planktonem, byl opravdu tou nejtrapnější epizodou z celého filmu, byť měla býti zřejmě vrcholně napínavá, o čínsko-amerických klišovitých emocích se raději ani nezmiňuju. Od naprostého průseru Megalodona dělí jen Statham a jeho honění se za obludou, kde se místy daly najít i lehce adrenalinovější pasáže. Vratké dvě.

• 10.11.2018  01:03
    Upgrade (2018)

Správný zásah v tu pravou chvíli má, když přízrak temný svým rejdům šanci dá. Tahle príma dvojka slídilů, ta řeší problém tvůj, Či, Či, Či, Čip a Grey, zákon hájí... Po stopě vždycky jdou, až naleznou, kdo skrývá tajně fintu svou... Ano, nechyběl ani Zip (nanoboti!) či Gečitka (správná černá policistka). Snad jen Monty Jack se nám někam zatoulal, ale tak možná v druhém díle, tedy Update, se setkáme i s ním. Technofobická pohádka, která se srozumitelností svého příběhu skutečně blíží štrapácím Rychlé Roty s profesorem Nulou. Onu srozumitelnost ale prosím neplést s promyšleností. Samosebou, že není nic špatného na filmech, které pochopí i skladník ze šroubárny, proti tomu nic, ale opravdu je nutné se při tom zcela vysrat i na elementární logiku? Tento fakt pak totiž posílá do kopru jakékoliv zdání sofistikovanějšího zážitku, jenž bych mohl v nepatrné míře od podobného tématu trochu očekávat. A pokud mi to nevynahradí kopice třebas i prostoduché akce, cítím se jako při sledování porna post coitum. Upgrade má zajímavý a v blízké budoucnosti i aktuální námět, o tom žádná, nicméně Whanell si s ním zahrál oblíbenou dětskou karetní hru "Záchod" a hned s první vytaženou kartou mu ten hajzl spadl. Dvě, ale jen za ten zmrvený nápad.

• 21.10.2018  20:47
    Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál) (2014)

Fascinující první série v té druhé zahrozí nikdy nenatočenou třetí, zřejmě naštěstí. Vynikající dobovka se totiž pomalu a jistě mění z okouzlení ze strastiplné cesty za lidským poznáním ve spletitou a pořád chytlavou vztahovku, nicméně v té třetí bychom se mohli dočkat i Okouzlení, a to bych nerad.

• 20.10.2018  21:19
    Halloween (2018)

V kině s pubescenty i prepubescenty na Halloweenu. Zážitek. Nedospělci chichotající se při vraždění a v jediné scéně, kdy to dostane s porcí nadhledu Michael, jsem se uchechtl sám.... Jinak je to důstojná pocta kultu, dnes opravdu nebývalé, jako bych se vrátil v čase. Carpenter si evidentně svůj klenot pohlídal, ale kromě oné úcty vlastně  nic. Fanoušky, počítám se mezi ně, rozhodně potěší, ta hudba!, ale kdykoliv se přece můžu podívat na původní film. Asi dám vždycky přednost prvnímu Zombiemu, který přišel s něčím novým, ale pořád to byl Halloween.  Čtyři.

• 14.10.2018  19:40
    Matrix (1999)

Často bych rád zpátky do kádě, jindy jsem rád venku. Každý si holt žijeme ten svůj matrix. K tomu filmovému nemám ani po letech od prvního zhlédnutí příliš připomínek. Snad jen to, že Keanu Reeves působí i ve svém opus magnum jako akční hrdina legračně a chladná Trinity mne zase okouzlila.

• 12.10.2018  17:47

Zlo

• 10.10.2018  17:47

Jeden z dětských "superhrdinů" mnoha dnešních starších a pokročilých. Černý tulipán neoplývá žádným hutným příběhem, kromě důrazu na čest, vtipu, lehké romantiky a báječného lehkého dobrodružství nemá téměř žádnou přidanou hodnotu, nepočítáme-li tedy odkaz na ideály francouzské revoluce. Bonusem je pak dvojrole Alaina Delona, mimochodem skvěle trikově zvládnutá, a nádherná výprava. Nezbývá než si jen postesknout, že pro takové oddechovky už dnes není na stříbrném plátně místo. Čtyři spokojené, nostalgické.

• 9.10.2018  11:57
    Tarzan (1984)

Doposud nejlepší filmový příběh o Tarzanovi. Hudson vtiskl opičímu muži skutečnou lidskou tvář a tak si přes veškeré okouzlení skvělými maskami a dobrodružnou atrakcí nejvíc cením uvěřitelně zpracované krize identity s jen kapkou povinného sentimentu. Tarzanova šílená jízda na koňském spřežení je v tomto ohledu asi nejsilnějším momentem, kvituji i nijak nepřeslazenou romanci s Jane Porterovou a pochopitelně vynikajícího Lamberta, v jehož filmografii zůstane Tarzan společně s Highlanderem asi jeho nejlepší rolí.

• 7.10.2018  14:40
    Apokalypsa (1979)

"Hrůza", nejvyšší forma strachu. Slovo, jehož význam se skrývá v nejtemnějších koutech lidského podvědomí a jehož skutečnou podobu nechce nikdo znát. Jsou, byli a budou však mezi námi tací, kteří jsou donuceni se s její podstatou seznámit doslova tváří v tvář ("byla tam hora usekaných dětských ručiček"). Vždy tu byli, jsou a budou také ti, kteří nám ukážou světlo v tunelu, jasnou záři v dáli, ti kteří nám ukážou směr a.... dají klíče od pekla ("Sir Robert Thompson navštívil Vietnam, aby informoval prezidenta Nixona o situaci a sdělil, že se situace zlepšuje a nadále bude zlepšovat") Apokalypsa není film, apokalypsa je zjevení, nikoliv však o záměrech Boha, ale jen a pouze člověka.

• 6.10.2018  21:29
    Venom (2018)

Erkový rating by sice Venomovi slušel, ale přišel bych o jeden docela důležitý aspekt mého výsledného hodnocení: "Bylo to super, tati!" A přesně proto v poslední době na komiksárny i rád chodím do kina. Je sice pravda, že než do hry vstoupil symbiont, měl jsem trochu obavu, jestli ta výše uvedená věta na konci přijde, ale vše se v dobré obrátilo. Nevýrazného Hardyho skvěle doplnil úžasný Venom a díky jejich spojení konečně začala ta správná jízda. Zde skloňované nepřehlednosti v akci jsem si nějak nevšiml, ale tak možná ostatním vadil fakt, že příšera v hlavní roli byla černá a často bojovala v noci. Nu, poskakující hošík v upnutém zářivě rudém kostýmku spojující vlákénky rozpadající se parníky to holt nebyl, chápu. Vysloveně fádní záporák, druhá výtka velké části komentujících, se dá taky pochopit, nepřiletěl v obrovské kosmické lodi s armádou nohsledů, nebyl ani temný ani epický, dokonce byl většinu času jen obyčejný člověk! Trapné a neodpustitelné. Nu, já se kapku nudil jen první třetinu filmu, Hardy by to opravdu sám neutáhl, ale ty zbylé dvě byly zábavné, vtipné a osvěžující. Osvěžující právě v tom, co jiní pro malou dávku ePIČnosti zatracují. Čtyři a těším se na případný další díl.

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 64 85