PetrPan

PetrPan

Hulk Neuvěřitelný

okres Brno-venkov
Sobecký altruista a zasněný pragmatik

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 64 85
    • 19.11.2018  19:45
    Vlkodlak (1941)

Paráda! Ze čtyř základních kamenů Universal Classic Monsters (Dracula, Frankenstein, Mumie, Vlkodlak) je lykantrop v mých očích tím nejlepším a nejhorrorovějším. Ponurá atmosféra plná mlhy, stínů a vlčího vytí, to je oč tu kráčí. Vyčítat klasickému horroru neumělé masky, ateliéry místo exteriérů či nedostatek krve mi přijde trochu off topic, čili nad těmito aspekty jsem se vůbec nepozastavoval a nechal se unášet romantickou baladou o krásce a zvířeti, v níž však na netvora síla lásky (naštěstí) nijak nepůsobí, účinná je jen stříbrná kulka nebo hůl s rukojetí ve tvaru vlčí hlavy...

• 18.11.2018  20:00

Dracula zemřel před 500 lety a stal se upírem, jeho dcera zemřela před 100 lety a stala se upírkou, něco mi tam nesedí, zhruba asi tak 400 let. O rozmnožování nemrtvých přirozenou cestou jsem dosud neslyšel, ale kdo ví, třeba po nocích nesají jen krev. Přímé pokračování "univerzálního" Draculy se vydává trochu jinou cestou než první díl, dcera démonického krále upírů hraběnka Záleská se totiž nechce se svým prokletím smířit a snaží se mu čelit. Tento fakt pak znamená, že klasický horror ustupuje do pozadí a máme tu spíš psychologické lehce mysteriózní drama, byť několika povedených atmosférických scén se také dočkáme, zejména první zjevení hraběnky ve vězení se v tomto ohledu vážně povedlo. Příznivci klasických horrorů tak mohou cítit jisté zklamání, já byl však díky mnohem lepšímu scénáři, jistějším hercům, odvážnému náznaku lesbické lásky a mnohdy i lehkému humoru ("na upíry chodíte většinou do banky") spokojen.

• 17.11.2018  17:49
    Mumie (1932)

Okatá a nesmírně sexy Zita Johann, navíc místy na svou dobu odvážně oděná, zvedá už tak skvělý klasický filmový zážitek ještě o stupínek výš. Boris Karloff tady dokazuje že ne nadarmo patří k těm nejlepším horrorovým hercům všech dob a jeho Imhotep je, a pravděpodobně i zůstane, tím nejlepším. Čili souhlas s jedním z mých oblíbenců - mistrovské dílo! Jasných pět.

• 17.11.2018  17:26
    Frankenstein (1931)

Zatímco Dracula táhl zejména díky démonickému Lugosimu, tak postava Frankensteinova homunkula rozhodně není tak působivá, a to i přes vynikajícího Borise Karloffa. Naproti tomu se Whaleova adaptace díla Mary Shelley pyšní lépe vyprávěným a chytlavějším příběhem a zejména skvěle vygradovaným finále s honem na netvora a v rámci možností až epickým zúčtováním. A přičtu-li si i jednu nebývale emocemi nabitou scénu s mrtvým dítětem, vychází mi, že s tímhle "univerzálním monstrem" jsem byl de facto nadšen za plný počet.

• 16.11.2018  17:59
    Dracula (1931)

Škoda, že nedostaly více prostoru Draculovy konkubíny, scény s nimi se blížily naprosté dokonalosti. Té pak dosáhl díky démonickému Belovi Lugosimu sám Dracula a ani nemusel povytahovat špičáky. První a formálně vynikající filmové zpracování Stokerova slavného románu kazí jen poněkud větší porce naivity, co do zpracování obsahu. Jinými slovy chyběl mi potřebný tah na branku zúročený v rámci možností hrůzyplným finále, zde to byla jen překvapivě odfláknutá hrůza a za ni hvězdu dolů.

• 16.11.2018  17:41
    Chvění 3 (2001)

Poprvé to byla švanda, podruhé už menší a potřetí to samé už nefunguje. Veškerá inovace spočívá v létajících příšerkách a hrůzných digitálních tricích. Stejné zůstávají slabé vtipy a nedomrlí herci. Snad jen postava maskota Burta Gummera má pořád své kouzlo zvané ťululum.

• 16.11.2018  17:27
    Past (1996)

Bratři Wachovští aneb holky sobě. Malá a mile natočená, v první třetině zejména díky Jennifer Tilly i silně napínavá či lépe napínací, lesbická pohádka. Co do obrazových hrátek už lze místy velmi pohledně cítit předzvěst matrixovských kouzel. Čtyřková 4%.

• 13.11.2018  18:17
    Temná věž (2017)

I kdybych neměl opus magnum páně Kinga načteno, nebyl bych cílovou skupinou tohoto pokusu o akční fantasy, čti kokotiny. Dětem bych to nepustil, už tak koukaj na spoustu televizního brainwashe a Kinga si pro ně šetřím na snad lepší časy pubertálního vkusu a pro dospělé, minimálně mentálně, to opravdu není. Prostoduchou filmovou zábavu si zřejmě představuju kapku jinak, rozhodně ne jako volně poslepovanou a nesmyslnou koláž z "easter eggs" Kingovy nejlepší knižní série. A pominul-li bych knižní předlohu, tak si tam nechte jen ten nesmysl a přihoďte prázdnotu. Hvězda za ty velikonoční vajíčka.

• 13.11.2018  17:43
    Sestra (2018)

Gotika, kam se podíváš, ale tím výčet veškerých pozitiv prakticky končí. Vyčpělá, ale jak vidno stále populární, "démonařina" už nemá příliš co nabídnout. Vcelku děsivá postava jeptišky z druhého Conjuring tady prakticky nefunguje, pokusů o strašení je přehršel, ale žádný z nich nenavodí ani zdání příjemného mrazení. Už by to chtělo v horroru něco nového nebo vkusný návrat ke kořenům. Tyhle okaté bubáky už opravdu ne. Za tu hřbitovní mlhu ale za tři.

• 13.11.2018  11:46

Premisa je tak hloupá, že ani nemá cenu se jí příliš zabývat. Přežití obrovského predátora v relativně malém uzavřeném ekosystému po milióny let je prostě třeba vzít jako holý fakt a nad pascalovskou fyzikou se už raději vůbec nezamýšlet. Mount Everest nesmyslů jsem po těch letech sledování podobných filmových "zázraků" schopen odpustit a bez nějakých větších cavyků si užít bohapustou zábavu, ale... Žraločí film s mládežnickou přístupností, už to je samo o sobě docela průser, ale i to se dá překousnout podobně jako Megalodon velrybu, jsou-li si tvůrci této nepatřičnosti patřičně vědomi a nepouští se se žralokem do větších akcí stran ohrožování lidských životů. Vzhledem k onomu omezení je totiž všem jasné, že k ničemuž nedojde a ony scény pak působí naprosto zbytečně, zde pak přímo trapně. Ozubený velikán v klidu a se sluncem v duši proplouvající mezi vřískajícími Asiaty, aniž by prakticky jediného pozřel, a to stačilo otevřít tlamu jako plejtvák krmící se planktonem, byl opravdu tou nejtrapnější epizodou z celého filmu, byť měla býti zřejmě vrcholně napínavá, o čínsko-amerických klišovitých emocích se raději ani nezmiňuju. Od naprostého průseru Megalodona dělí jen Statham a jeho honění se za obludou, kde se místy daly najít i lehce adrenalinovější pasáže. Vratké dvě.

• 10.11.2018  01:03
    Upgrade (2018)

Správný zásah v tu pravou chvíli má, když přízrak temný svým rejdům šanci dá. Tahle príma dvojka slídilů, ta řeší problém tvůj, Či, Či, Či, Čip a Grey, zákon hájí... Po stopě vždycky jdou, až naleznou, kdo skrývá tajně fintu svou... Ano, nechyběl ani Zip (nanoboti!) či Gečitka (správná černá policistka). Snad jen Monty Jack se nám někam zatoulal, ale tak možná v druhém díle, tedy Update, se setkáme i s ním. Technofobická pohádka, která se srozumitelností svého příběhu skutečně blíží štrapácím Rychlé Roty s profesorem Nulou. Onu srozumitelnost ale prosím neplést s promyšleností. Samosebou, že není nic špatného na filmech, které pochopí i skladník ze šroubárny, proti tomu nic, ale opravdu je nutné se při tom zcela vysrat i na elementární logiku? Tento akt pak totiž posílá do kopru jakékoliv zdání sofistikovanějšího zážitku, jenž bych mohl v nepatrné míře od podobného tématu trochu očekávat. A pokud mi to nevynahradí kopice třebas i prostoduché akce, cítím se jako při sledování porna post coitum. Upgrade má zajímavý a v blízké budoucnosti i aktuální námět, o tom žádná, nicméně Whanell si s ním zahrál oblíbenou dětskou karetní hru "Záchod" a hned s první vytaženou kartou mu ten hajzl spadl. Dvě, ale jen za ten zmrvený nápad.

• 21.10.2018  20:47
    Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál) (2014)

Fascinující první série v té druhé zahrozí nikdy nenatočenou třetí, zřejmě naštěstí. Vynikající dobovka se totiž pomalu a jistě mění z okouzlení ze strastiplné cesty za lidským poznáním ve spletitou a pořád chytlavou vztahovku, nicméně v té třetí bychom se mohli dočkat i Okouzlení, a to bych nerad.

• 20.10.2018  21:19
    Halloween (2018)

V kině s pubescenty i prepubescenty na Halloweenu. Zážitek. Nedospělci chichotající se při vraždění a v jediné scéně, kdy to dostane s porcí nadhledu Michael, jsem se uchechtl sám.... Jinak je to důstojná pocta kultu, dnes opravdu nebývalé, jako bych se vrátil v čase. Carpenter si evidentně svůj klenot pohlídal, ale kromě oné úcty vlastně  nic. Fanoušky, počítám se mezi ně, rozhodně potěší, ta hudba!, ale kdykoliv se přece můžu podívat na původní film. Asi dám vždycky přednost prvnímu Zombiemu, který přišel s něčím novým, ale pořád to byl Halloween.  Čtyři.

• 14.10.2018  19:40
    Matrix (1999)

Často bych rád zpátky do kádě, jindy jsem rád venku. Každý si holt žijeme ten svůj matrix. K tomu filmovému nemám ani po letech od prvního zhlédnutí příliš připomínek. Snad jen to, že Keanu Reeves působí i ve svém opus magnum jako akční hrdina legračně a chladná Trinity mne zase okouzlila.

• 12.10.2018  17:47

Zlo

• 10.10.2018  17:47

Jeden z dětských "superhrdinů" mnoha dnešních starších a pokročilých. Černý tulipán neoplývá žádným hutným příběhem, kromě důrazu na čest, vtipu, lehké romantiky a báječného lehkého dobrodružství nemá téměř žádnou přidanou hodnotu, nepočítáme-li tedy odkaz na ideály francouzské revoluce. Bonusem je pak dvojrole Alaina Delona, mimochodem skvěle trikově zvládnutá, a nádherná výprava. Nezbývá než si jen postesknout, že pro takové oddechovky už dnes není na stříbrném plátně místo. Čtyři spokojené, nostalgické.

• 9.10.2018  11:57
    Tarzan (1984)

Doposud nejlepší filmový příběh o Tarzanovi. Hudson vtiskl opičímu muži skutečnou lidskou tvář a tak si přes veškeré okouzlení skvělými maskami a dobrodružnou atrakcí nejvíc cením uvěřitelně zpracované krize identity s jen kapkou povinného sentimentu. Tarzanova šílená jízda na koňském spřežení je v tomto ohledu asi nejsilnějším momentem, kvituji i nijak nepřeslazenou romanci s Jane Porterovou a pochopitelně vynikajícího Lamberta, v jehož filmografii zůstane Tarzan společně s Highlanderem asi jeho nejlepší rolí.

• 7.10.2018  14:40
    Apokalypsa (1979)

"Hrůza", nejvyšší forma strachu. Slovo, jehož význam se skrývá v nejtemnějších koutech lidského podvědomí a jehož skutečnou podobu nechce nikdo znát. Jsou, byli a budou však mezi námi tací, kteří jsou donuceni se s její podstatou seznámit doslova tváří v tvář ("byla tam hora usekaných dětských ručiček"). Vždy tu byli, jsou a budou také ti, kteří nám ukážou světlo v tunelu, jasnou záři v dáli, ti kteří nám ukážou směr a.... dají klíče od pekla ("Sir Robert Thompson navštívil Vietnam, aby informoval prezidenta Nixona o situaci a sdělil, že se situace zlepšuje a nadále bude zlepšovat") Apokalypsa není film, apokalypsa je zjevení, nikoliv však o záměrech Boha, ale jen a pouze člověka.

• 6.10.2018  21:29
    Venom (2018)

Erkový rating by sice Venomovi slušel, ale přišel bych o jeden docela důležitý aspekt mého výsledného hodnocení: "Bylo to super, tati!" A přesně proto v poslední době na komiksárny i rád chodím do kina. Je sice pravda, že než do hry vstoupil symbiont, měl jsem trochu obavu, jestli ta výše uvedená věta na konci přijde, ale vše se v dobré obrátilo. Nevýrazného Hardyho skvěle doplnil úžasný Venom a díky jejich spojení konečně začala ta správná jízda. Zde skloňované nepřehlednosti v akci jsem si nějak nevšiml, ale tak možná ostatním vadil fakt, že příšera v hlavní roli byla černá a často bojovala v noci. Nu, poskakující hošík v upnutém zářivě rudém kostýmku spojující vlákénky rozpadající se parníky to holt nebyl, chápu. Vysloveně fádní záporák, druhá výtka velké části komentujících, se dá taky pochopit, nepřiletěl v obrovské kosmické lodi s armádou nohsledů, nebyl ani temný ani epický, dokonce byl většinu času jen obyčejný člověk! Trapné a neodpustitelné. Nu, já se kapku nudil jen první třetinu filmu, Hardy by to opravdu sám neutáhl, ale ty zbylé dvě byly zábavné, vtipné a osvěžující. Osvěžující právě v tom, co jiní pro malou dávku ePIČnosti zatracují. Čtyři a těším se na případný další díl.

• 6.10.2018  00:41
    Četa (1986)

Protiválečná kritika s laciným vyjádřením dobra a zla. Hodnými jsou zelené květinové děti se zálibou v trávě, zlými chlastající hráči pokeru. S tímhle se jdi Stone vysrat! Jinak ve všem naprostá spokojenost, od neviditelných Vietkongů v parné džungli, přes obnaženou "lidskost" vlivem nenávisti k nepříteli, jehož však nedefinuje nabitá zbraň v ruce, ale místo trvalého pobytu (viz scéna ve vesnici - " Jsou to jen šikmooký děvky --- Ale taky lidské bytosti, proboha!") až k jediné scéně nasáklé akčním filmem, tedy Elliasovi běžícímu džunglí. Četa totiž není akční válečný film, Četa je válkou, může tak mnohé i zklamat.

• 4.10.2018  10:26
    Hunger Games (2012)

Repríza Hunger Games, filmu, který mne před pár lety znechutil a vedl k odpadovému hodnocení. Na druhý pokus jsem se s prvním příběhem Katniss Everdeenové sice nesmířil, ale řekněme, že jsme alespoň uzavřeli příměří. Problémem Hladových her, tedy problémem, který s nimi mám já, není příběh o statečných dětech, kterým jsem při prvním projekci tak pohrdal, ale spíš podbízivá heroizace hlavní postavy. Ano, tím problémem je Katniss sama, která se od samého počátku stává středobodem veškerého dění, hrdinkou, kterou musíte jako divák od samého počátku milovat a uctívat. Spravedlivé a statečné děvče v ošklivém světě zlých, slabých nebo jen bezmocných lidí. Nemá to pochopitelně jednoduché, o čemž vás režisér v každém druhém záběru přesvědčuje pomocí detailů, polodetailů, velkých detailů, pohledů přes její rameno a dalších technických vymožeností, které na vás doslova chrlí čistotu, sílu, bolest, pochopení, soucit a vše ostatní, na co si jen vzpomenete a co by nemělo chybět v žádné duševní KPZ pravých hrdinů. Chápu, že první díl ságy musí představit své hrdiny, ovšem soustředění se na Katniss je tak úporné a vnucující se, že zabilo veškerou mou možnou náklonnost k její postavě hned v zárodku. Abych propadl kouzlu nějaké osobnosti, kterou mi někdo takto vnucuje, musel by v tom být buď zřetelný nadhled (jakýkoliv akční hrdina, na kterého si jen vzpomenete) nebo musí být něčím jiný, odlišný a já té odlišnosti věřím nebo chci věřit (Saga Noren, Amelie z Montmartru a další). Ovšem de facto rodokapsovou hrdinku s tvářičkou Panny Marie Sedmibolestné, ee. Nevytáhnu to výš než na hvězdu.

• 3.10.2018  17:57

Filmové leporelo s pečlivě a na efekt stylizovanými obrázky. Sledovat 300 je to samé jako číst komiks, chyběly jen bubliny s textem. O znásilňování historie nemůže být řeč, protože historicky věrné je to stejně jako třeba Asterix. Tyhle Thermopyly mají diváka jen a pouze pobavit a záleží na tom, jestli vám tento způsob zábavy přijde poněkud nešťastným či naopak.

• 1.10.2018  09:43
    Rituals (1977)

Volná adaptace Hochů od Bobří řeky a Záhady hlavolamu. Zklamáním byla zejména postava tajemného Em v závěru, to i Jaroslav Moučka v české verzi byl mnohem lepší. Za velký faul se dá považovat i nezařazení bobříka mlčení mezi povinné úkoly, jeho plnění se klidně mohlo stát i leitmotivem celého příběhu. Na druhou stranu ostatní bobříky kluci plnili vcelku pohodově, zejména ten o odvaze se včelkami se povedl a bobřík ohně taky nebyl k zahození a kanadská příroda dobrodružným snímkům vždycky svědčí.

• 1.10.2018  09:13

Femme fatale a Magika von Čáry Catherine Tramell drtící mezi svými svůdnými stehny klasický mužský stereotyp.

• 30.9.2018  13:34

Původní atmosféra se vytratila definitivně, nastupuje zcela prachobyčejná kriminální story a s asi nejhorším antagonistou, který kdy proti Harrymu stál. Sám Callahan to sice pořád ještě jakž takž dává, ale jeho postava je už spíš takovým ozdobným panákem sloužícím jen pro pobavení diváků než čímkoliv jiným. Každou chvíli mu někdo naběhne na mušku, on ho s grácií odbouchne a sem tam utrousí nějakou tu hlášku. Kolovrátek, který se rychle omrzí a nenašel jsem prakticky nic jiného, čeho by se dalo chytnout. Tři, ale vcelku z milosti.

• 30.9.2018  01:20

Komentář byl na žádost autora smazán z důvodu naprosté bezobsažnosti. Uživatel PetrPan si vyhrazuje právo na aktualizaci komentáře, ale až ve chvíli, kdy si bude jist, že nebude mlátit prázdnou slámu pomocí frází o střepech obyčejného barevného skla v malé neméně obyčejné trubičce. Pro ukázku: "Ale když s ní otočíte a kouknete se do ní proti světlu, vždycky uvidíte něco jiného a třeba i krásného. To už je na vás. Jo, a ta trubička, to není krasohled, to je váš život." Tento výňatek budiž pádným důkazem oprávněnosti žádosti autora o smazání vlastního komentáře. POMO Media Group s.r.o

• 28.9.2018  18:47

Syrovost a ve své podstatě i lehkost sedmdesátek je ta tam, nastupuje těžkopádnost osmdesátek a je to znát i na v pořadí už čtvrtém pokračování Špinavého Harryho. Callahanovi přibývá vrásek, ale rozhodně neztrácí dech a hláškuje pořád jako za mlada, pravda tady už to přece jen nemá tu správnou šťávu, na druhou stranu krásný westernový konec tuhle drobnou vadu na kráse bohatě vyváží. Silná trojka, kterou zaokrouhlím směrem nahoru.

• 28.9.2018  12:51
    Násilník (1976)

Možná nejdrsnější Harry ze všech. Hlášky ze sebe chrlí na každém kroku jako zaseknutý automat na jízdenky, ale pořád jsou skvělé a pořád je Eastwood jako macho zcela nenapodobitelný a přirozený. Díky novému parťákovi, inspektorce Kate Moorové, navíc Harry dostane i lidskou tvář a tak nebýt už přece jen příliš hloupě efektivního závěru, mohl bych být opět maximálně spokojen.

• 27.9.2018  09:09

A už jim všem rozumím, zřel jsem totiž budoucnost! Můj boj s Kocourem nebyl marný. A ani nebude, trpaslíka totiž dokoukám celého, což jsem si řekl, tedy teprve řeknu, sám. Je hezké mít vzpomínky na věci, které se teprve stanou. Můj rok a čtvrt s Červeným trpaslíkem byl moc fajn, tedy teprve bude..no, je to složité a já nemám zrovna IQ 6000, abych vám ozvěny budoucnosti dokázal vysvětlit, tedy ne teď... P.S. Druhý díl už je fantastický. "Nic si z toho nedělej, že jsi mrtvý, z toho už nikdo nic nedělá. - Hm, říkají to, ale když přijdou žádat o práci dva lidé a jeden z nich bude mrtvý, koho si vyberou? No?"

• 27.9.2018  08:50

Léta jsem nerozuměl spoustě svých přátel a často jsem se tak ocital byť ve společnosti jiných, tak zcela sám. Připadal jsem si jako svůj vlastní hologram. Smích ostatních mnou procházel, aniž by zanechal sebemenší stopu. Po dlouhých třech milionech, pochopitelně mírně nadsazuji, nicméně ve smutku si připadáte jako ve stázi, letech jsem se konečně dostal k Červenému trpaslíkovi. A je to tady, už to jede. Kamarádi mě zvolna začínají brát na vědomí, sebevědomí stoupá a já si s tím H na čele konečně nepřipadám jako pan Hovno. Díky Konci vstupuji do nové etapy své dosud ubohé existence. P.S: : Kocoura jsem málem nerozdýchal...ale zvykám si a zvykám si rád.

<< předchozí 1 2 3 4 22 43 64 85