e-arthworm

e-arthworm

Petr Žížala

okres Praha

1 bod

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Predátor (1987)

  Klasika, legenda, kult. V mém pomyslném žebříčku film No. 1. Zhlédl jsem tento snímek nesčetněkrát a vždy se na něj rád podívám znova, tenhle kus se prostě neomrzí, nezevšední. Ponurá dusná atmosféra, která by se doslova a do písmene dala krájet, postupně gradované napětí, prvotřídní akce, unikátní závěrečný souboj. To vše v úchvatné scenérii tropického pralesa a podkreslené fantastickou hudbou. A samozřejmě nutno zmínit i dokonalé herecké obsazení, výtečný Arnold ve své nejlepší formě (a spolu s Terminátorem i ve své nejlepší filmové roli) perfektně doplňovaný ostatními členy týmu (jediný Hawkins se svými oplzlými vtipy mi příliš neseděl), zejména mým oblíbencem Billem Dukem (který se s Arnoldem potkal i v Komandu, dále mj. hrál se Seagalem v Lovci policajtů či s Gibsonem v Odplatě). Absolutorium zaslouží i postava mimozemského lovce (skvěle ztvárněná K. P. Hallem), který konečně nemá obligátní podobu hnusné slizké obludy, jako "emzáci" z jiných sci-fi snímků, a jehož nám režisér poprvé zcela odhalí až v druhé polovině filmu. Kapitola sama pro sebe jsou hlášky jednotlivých aktérů, počínaje poplivanou botou ("To vod tebe ale vopravdu nebylo hezký."), přes vybalení rotačního kulometu ("Je čas vyndat Bezbolestnou."), první setkání s Predátorem ("Našel jsi Hawkinse ? - To...to nemůžu říct."), Billyho lakonické prognózy ("Tam v džungli něco je. A není to člověk. Všechny to zabije.") až po Arnoldovu biologickou poučku ("Když může krvácet - může i umřít !") a jeho zhodnocení "krásy" protivníka : "Ty máš ale...pěknou držku !"

 • poster

  Skála (1996)

 • poster

  Šakal (1997)

 • poster

  Kam orli nelétají (1968)

 • poster

  Predátor 2 (1990)

  Perfektní pokračování výtečného filmu, které za svým předchůdcem prakticky v ničem nezaostává. Mexickou džungli nahradila "džungle velkoměsta", výborného Arnolda neméně skvělý Glover, Predátor inovoval masku a podstatně rozšířil výzbroj a místo elitního vojenského komanda tentokráte s grácií sobě vlastní likviduje kriminální živly, občas proložené nějakým tím policistou. Co zůstalo stejné, je úchvatná hudba. Potěšil Gary Busey, který zde zcela výjimečně ztvárnil kladnou postavu :-) Ani po x-tém zhlédnutí jsem dosud nezaznamenal Elpidiu Carrillo alias povstalkyni Annu z "jedničky", která si - dle údajů zde i na imdb.com - měla zahrát i v tomto filmu. Ale jak by řekl poručík Harrigan : "Neboj, pitomče. Ještě budeš mít šanci."

 • poster

  Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

 • poster

  Přepadení 2: Temné území (1995)

  Pro mne osobně nejlepší Seagalův film, který překoná i jinak výtečné "Přepadení v Pacifiku". Nadupaný snímek plný skvělé akce, bitek (zejména závěrečný souboj s velitelem žoldáků, zakončený ze strany hlavního hrdiny suchým konstatováním "V kuchyni jsem nejlepší", je doslova pověstnou třešničkou na dortu), přestřelek (nejlepší je pasáž, kdy Steven postupně likviduje osádku lokomotivy), umocněný množstvím skvělých hlášek, z nichž vyčnívá legendární "Casey kurva Ryback ! - Kdo je k sakru Casey kurva Ryback ?". Hlavní záporák je správně šílený a sází jednu hlášku za druhou, šéf žoldáckého komanda nemá chybu, jeho "podřízeným" se taktéž nedá nic vytknout a bezprostřední černošský steward je příjemným odlehčením jinak drsného filmu. "Ve skutečnosti je to továrna na chemické zbraně. My to víme, Číňani vědí, že to víme, ale my předstíráme, že to nevíme, a Číňani předstírají, že věří, že to nevíme. Ale my to víme."

 • poster

  Demolition Man (1993)

  Souhlasím s Djkomou - tohle je skutečně kultovní snímek. Stallone v nejlepší formě, role mu vysloveně sedla a nikoho lepšího si v ní představit nedokážu. Totéž platí pro Snipese, jehož démonický hláškující záporák byl prvotřídní a v určitých fázích filmu Slye regulérně zastínil. A Sandra Bullock v uniformě policistky budoucnosti je prostě k nakousnutí :-) Spousta akce, spousta hlášek a vtipných momentů, kterým vévodí originální fráze "Buďte dobrý" a "Rozviň svůj klid", automat kontrolující verbální slušnost (s nímž si Stallone záhy pěkně "popovídá"), pasáž o Schwarzeneggerově knihovně či scéna, kdy hlavní hrdina řeší svůj neobvyklý převýchovný program, tj. šití a ruční práce. A samozřejmě Snipesovy hlášky typu "Domov, sladkej domov" (v muzejní části, věnované zbraním) nebo "Ho ho ho... Já musel v minulým životě udělat dobrej skutek. Ale nevím, co to bylo." Pomyslnou třešničkou na dortu je závěrečný souboj, zakončený ukopnutím zmrzlé Snipesovy hlavy. Jen systém použití oněch tří mušlí jsem dodnes nepochopil :-) Potěšil Nigel Hawthorne alias Sir Humphrey ze sitcomu "Jistě, pane ministře (premiére)", "Rozviň svůj klid, Johne. - Hergot, já už svůj klid rozvíjel, teď chci najít toho parchanta Phoenixe a rozvinout jeho klid !"

 • poster

  Hodný, zlý a ošklivý (1966)

 • poster

  Bez soucitu (2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace