Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Animovaný
  • Komedie
  • Drama
  • Krátkometrážní
  • Dokumentární

Recenze (831)

plakát

Simpsonovi - Líza u skautů (2022) (epizoda) 

Simpsoni nejsou dobří už desítky let, ale divákům to trvalo zhruba 15 řad než si to všimli. Jak dlouho jim bude trvat než si uvědomí, že se tvůrci po dlouhé době alespoň v těchto dvou řadách zase snaží? V posledních dvou řadách cítím jakousi touhu experimentovat se Simpsonovským formátem. Tato epizoda jistě připomene Slavnostní epizodu ze sedmé řady v tom, jak je ta epizoda meta. Celé je to víceméně reakce na epizodu, která je braná jako bod, kdy Simpsonovi šli do háje - "Ředitel Skinner a seržant Skinner". Epizody, která tolik narušila Status Quo, jen aby vše na konci vynulovala. Simpsonovi tuhle věc provedli už několikrát. Vždy tu byla snaha o šok, ale seriál se nikdy výrazně nezměnil. Skupina hackerů, kteří se do vysílání pirátsky nabourají, se rozhodne vydat epizody, které narušují Simpsonovský status quo. Dozvídáme se například, že Martin je celou dobu skrytý policista nebo, že Spasitel umí mluvit. Odkazují i na to, jak seriál "předpovídá budoucnost". Celé je to rámované epizodou, která je hříčkou na Simpsonovské klasiky jako Líza Vegetariákou. Prostě epizoda s jednoduchým poselstvím. Musí se ocenit, jak noví tvůrci znají látku a pokouší se s ní inovovat. Poslední dvě série (alespoň, co jsem z nich viděl) rozhodně nedosahují kvalit klasické éry, ale je tu vidět snaha něco změnit. Jak bylo řečeno v epizodě "Většina lidí, která Simpsonovi sleduje jen zapomněla televizi vypnout po fotbalu". Tak když se už nikdo nedívá, co zkusit něco nového?

plakát

Gnadenlos (1984) (TV film) 

Pavel Juráček po emigraci do západního Německa se pokusil prosadit několik svých scénářů a vyšlo mi to u Situace Vlka. Němečtí tvůrci a producenti scénář však natolik upravili, že je skoro k nepoznání od vydané Barrandovské verze. Pryč jsou morální dilemata a to, že postava Smarta se pokusí zabít zlatokopy, kvůli jisté, blížící se smrti. Postavy jsou změněny a přejmenovány. Místo toho sledujeme milostný trojúhelník a zlé bandity, které zapálí hrdinům chatu. Postavy tedy nežene i nějaká touha po spravedlnosti, ale jen snaha přežít. Později byl pokus Situaci Vlka adaptovat v Česku několika režiséry včetně Jana Schmidta a F. A. Brabce, ale všechny pokusy nakonec selhali. Situace Vlka dostala nálepku prokletého filmu.

plakát

Fired on Mars (2023) (seriál) 

Menší RANT: Kurva HBO, uděláte jednu z nejoriginálnějších animovanejch šou posledních několika let a pak jediný marketing, který tomu dáte je jeden obrázek na Twitteru. Ani ten pořad pak nedáte přístupný v Česku a místo toho propagujete animované sračky bez sebemenšího smyslu jako Velma a The Prince. A nakonec ten pořad skončíte cliffhangerem u kterého je jasné, že nebude rozřešen, protože jste selhali s marketingem a ten pořad jste pohřbili. Recenze: Jeffa poslali na Mars, aby pracoval v technologické společnosti Mars.ly jako počítačový grafik. A nemá možnost se vrátit zpátky, což je průser, protože hned pár měsíců na to ho vyhodí. Nemá nic na práci, takže si začíná hledat koníčky, smysl života a nějaké to uplatnění. Jeff je loser, který za každou cenu musí někam zapadnout. Ačkoliv zpočátku nemá kam, začne se uplatňovat ve spousta různých skupinách a kroužcích přátel, které proti sobě jdou a nejsou slučitelné. Každá epizoda končí cliffhangerem, který vás nutí sledovat dál. Výbuch v kanceláři! Rozbití skla! Hmyz! Společnost Mars.ly také skvěle paroduje "velikány", kteří neví o čem mluví jako Elona Muska nebo Jeffa Bezose. Celý seriál i přes spoustu akčních momentů je zvláštně meditativní a občas i psychadelický. Kancelářská rutina, život v izolaci nebo nový divoký frontier. Vizuálně to připomíná Infinity Train, ale blíží se to hodně i k nezávislé animaci posledních let ze které to také vychází (původní kraťas). Plus je tu spousta vedlejších postav, které si oblíbíte jako namakaný asistent Jaxton, bio-vědkyně Crystal nebo i Timem Heideckerem mluvený patolízal Derren. Když to pak po osmé epizodě skončí říkáte si, že by jste hned chtěli pokračování... Ale bojím se, že to HBO po akvizici Discoverym totálně pohřbila a další sérky nedočkáme. To je sakra škoda. Fuck Zeslav a HBO Discovery. PS: Ještě jsem si přečetl pár negativních recenzí a chtěl jsem říct, aby diváci nečekali třeskutou ulítlou komedii. Jestli je tam humor, tak je spíš takový suchý. Párkrát se pousmějete, ale nebudete se válet smíchy na podlaze. Od toho jsou jiné seriály.

plakát

Schmigadoon! - Season 2 (2023) (série) 

Je druhá série Schmigadoonu lépe kvalitativně vyvážená než série první? Ne, spíš bych řekl, že je ještě nevyváženější. Zatímco první série si byla jistá, že paroduje a homážuje 50. a 40. filmové muzikály, Schmicago míchá divadelní i filmové adaptace věcí jako Chicago, Cabaret, Sweeny Todd nebo Vlasy. Zaměření na lásku starou muzikálovou a reálnou bylo také silnější než neurčitý "happy end". Ale já si to prostě skvělé užil a písničky mě chytli více než u první řady. Jsou více kabaretní a to je fajn. Bells and Whistles je soudní proces v písni, Key a Strong (Josh a Mellisa) dostanou vlastní chytlavé číslo Talk to Daddy a u duetu mezi šéfkyní sirotčince a řezníkem Dooleym se stále ptám jestli už ten černej humor nebyl přes čáru. Alan Cummings si roli vražedného řezníka užívá a hraje jí naprosto jinak než (a stejně skvěle jako) starostu Schmigadoonu v předchozí sérii. Každopádně i když zase jde o jednohubku u které je nápad lepší než zpracování. Je to však nejlepší, co tvůrci v profesním životě udělali neboť jde o scénáristy a písničkáře studia Illumination (Já padouch, Lorax). Na to je to fakt dobré.

plakát

Má je pomsta (2002) 

Má je pomsta je za mě nejlepší díl z Čchan-uk Pakukovy trilogie Pomsty, kvůli své jednoduchosti a silnému zaměření na hlavní myšlenku. Co je to pomsta, proč bolí a proč je důležitá. Změna perspektivy v prostředku filmu by se měla učit na filmových školách.

plakát

Ježíš ti ukáže cestu... k dálnici (2019) 

Ježíš ti ukáže cestu k dálnici není film, je to okno do paralelní dimenze. Zážitek jako žádný jiný. Ve výsledku však i vypráví prostý příběh agenta CIA, který si prostě jen chce založit vlastní pizzerku, což naráží na ambice jeho manželky si založit vlastní Karate Dojo, Ty, co se tváří jako bojovníci proti drogám jsou ty největší feťáci. VOLTE BATFRA! Kdo je tajemný hacker Stalin a jeho virus Sovětský svaz? Tři afričtí ninjové pojmenované podle italských jídel! Nejlepší kooperace mezi Estonskem a Etiopií! Ježíš ti ukáže cestu k dálnici je komediální nonsenc, který ale táhnou vtipné hlášky, stylové provedení a vlastně i postavy, kterým můžete fandit. Režisér používá jak stop-motion animaci, tak stylizaci do studené války 70. let. A ukáže nakonec Ježíš agentovi Gaganovi cestu k dálnici? Prý byla projekce tohodle filmu v Česku na Future Gate festivalu a režisér si u ní natáčel, jak bude reagovat publikum. Myslel si, že bude se bude válet na podlaze smíchy, ale namísto toho na projekci bylo ticho a nikdo se nesmál. A to je nejvtipnější věc všech dob. Můj překlad najdete na titulky.com

plakát

On se bojí (2023) 

Jako první, co musíte vědět, než na to jdete je to, že jde o snový portrét/cestu člověka, který nemá vlastně ani špičku nohy v realitě. Chce to být srovnávané s posledními Kaufmanovkami - Synecdoche, New York a Asi to ukončím. Avšak chybí tomu ty Kaufmanovské dialogy a hloubka. Mnohem více to ale připomíná Svatého Bernardýna, kterého jsem viděl na Otrlci. Jen je tam chybí ten humor. Je tu nějaký, ale je ho málo. Taky to z hlediska místa v kinematografii připomíná Southland Tales, kdy se autor po úspěšném filmu zcela utrhne ze řetězu. Jsou zde sekvence, které mě bavili (nahý útočník nebo týpek z armády s PTSD), ale velké části mi přišli fakt otravné. Beau je úzkostlivá schránka, která slouží jen k tomu, aby se jí děli hrozné a horší věci. Všechny maminkovské problémy v jedné postavě. Jen smutně kouká a je překvapený, co se s ním děje. Všechny scény jsou vyobrazením jeho strachů - ze sledování, z náhodných nebezpečných jedinců, brouků, toho, že si neváží svojí matky apod. Beau is literally me fr. Beau je hrdina, který je vláčen okolím. Je to řečeno i ve filmu. Měl jsem rád animovanou sekvenci s "příběhem jeho budoucího života". Ale většinou mě postavy dost štvaly. Hlavně Beau a jeho matka. Taky nápisy v pozadí jsou strašně očividné, co se tím tvůrci snaží naznačit. RIP Otec a Matka Beau SPOILER: Ale ten obří penis vypadal strašně loutkově a trapně. Jako z jiného filmu. Můžete udělat penis strašidelný, ale tohle bylo jako scéna z brakového horroru od Tromy. Narozdíl od toho Pheonixovi obří koule... 5/10

plakát

Jury Duty (2023) (seriál) 

Konečně pořad o klasickém americkém rituálu - vybrání náhodných 12 lidí, aby odsoudila nebo zprostila viny jednoho člověka. Ale bacha 11 z těch dvanácti rozhněvaných mužů a žen jsou herci. A ten poslední je týpek jménem Ronald, který si myslí, že tohle všechno je doopravdy. Není to nejoriginánější premisa - je to dost navázání na Joe Schmo Show, která měla podobný koncept s jedním skutečným člověkem, akorát s reality show. Nakonec je ale překvapivé, že to ve výsledku funguje spíše jako mockument ve stylu Office nebo Trailer Park Boys a celá premisa je jen třešničkou na dortu. Opravdu jsem si užil charaktery, které herci znázorňovali. Ať už šlo o naivního mladíka, herce z filmů o ježkovi Soňíkovi nebo nadšence do kybertechnologií. Skvělá ukázka jak si hrát s něčím životem jen s malým televizním rozpočtem. Jen to za mě trochu zakopne před koncem. Snaží se to o happy end s pěkným poselstvím, což mi přijde jako promarněná příležitost. Jako upřímně bych rád viděl následek na Rolandův život, poté co zjistí, že ho neustále může někdo sledovat a jeho nejbližší kamarádi mu můžou celou dobu hrát a být jen herci. To by asi udělal jako závěr Nathan v The Rehearsal, tenhle seriál, ale nechce donutit diváka přemýšlet, jde mu jen o to bavit. A komedie v prvních 6 epizodách mě mnohokrát rozesmála. PS: Jinak trošku neodhalili jako to bylo s tím Jorf? Byla majitelka firmy rasistka nebo pracovala pro rasisty a potom to chtěla zatajit? TO SE ASI NIKDY NEDOZVÍME.

plakát

Problém s Jonem Stewartem (2021) (pořad) 

Užil jsem si to, ale mám nějaké problémy s tímhle pořadem (haha). Trvalo mi docela dlouho než jsem se naladil na Stewartův humor, a i později mi některé vtipy přišli docela trapné. Když je v pořadu panel s lidmi, se kterými Stewart souhlasí, tak mě štvalo, že jim často skáče do řeči s vtipy. Stewart je taky určitý typ levičáka s pozitivy i negativy které to přináší, narozdíl od převážně liberálních centristů jako Noah nebo Oliver. Je hodně proti-válečný - hlavně v epizodě o WW3 (jeho původní pořad Daily Show stál na opozici proti Bushovi) a je i pro izolaci/proti-globalizmu. Výhodou je však třeba to, že dokáže kritizovat svého chlebodárce - Apple. Nejlepší je však tenhle pořad v úvodních monolozích a hlavně v konfrontaci a debatách s lidmi se kterými Stewart nesouhlasí. Se všemi těmi lobisty, republikány a zkorumpovanými politiky. Je vidět, že si dělá důkladný research. Jak rozmašíroval pro-gun republikána v epizodě o Chaosu v druhé řadě by se mělo zapsat do dějin ultimátních stěrů. Je to na YouTube, kdyby jste ten rozhovor chtěli vidět. Stojí to za to. Ve výsledku i s těmi problémy, co mám, tak jde určitě o pozitivní sílu zhlediska talk-show. Je občas dobré mít někoho důsledného, kdo dokáže na problém zaútočit po hlavě. A teď finální For the fuck sake.