Real Tom Hardy

Google+: +Vďaka Tomu
LinkedIn: Krajší

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
    • 14.7.2018  20:28
    Galactik Football (TV seriál) (2006)

"OH, THE BREATH OF AKILLIAN!" ------------- Možno keby animácie nerecyklovali každé dve zasrané minúty, tak by sa na Galaktický Futbal dalo pozerať aj s radosťou. Takže teraz nielenže sleduješ sterilný dej, ktorý je stále o tom istom, ešte tak isto aj vyzerá! Treba však uznať, že cieľová skupina si to všímať nebude. Viem to, pretože som si to pred viac než dekádou nevšímal ani ja. Jednu hviezdu dávam za oživenú spomienku na krásne časy, keď som ako fagan trielil z poslednej hodiny domov, len aby som na Jetixe nezmeškal nový diel.

• 14.7.2018  15:36

"HOW DO YOU BOMB A COUNTRY BACK INTO THE STONE AGE, THAT'S ALREADY IN THE MIDDLE OF THE GODDAMN STONE AGE?" ----------- Zdá sa, že Woody Harrelson je aktuálne v top forme. Opice, LJB, Billboardy, Hrad a čoskoro aj Venom a druhý Zombieland? Keď sa darí, tak sa darí a inak tomu nie je ani v Shock and Awe. Názov odkazuje na spackanú taktiku počas invázie do Iraku v roku 2003. Samotný film sa ale venuje skôr politickému pozadiu, než prvým frontovým líniám. Zameriava sa najmä na to, ako Bushova administrácia reagovala na udalosti 9/11, ako sa ich rozhodla riešiť, ako zmenila spôsob fungovania spravodajských agentúr, ale hlavne klamstvá a kecy ohľadom WMD a Iraku. Čo sa mi na filme páčilo najviac je, s akou otvorenosťou a priamočiarosťou pristupovali ku všetkým tým lžiam. Jednoducho žiadne fiktívne mená alebo skryté implikácie. Úplne na plnú hubu povedané kto, čo a ako. A presne taký prístup cením.

• 13.7.2018  12:24
    Libanon (2009)

"MAN IS STEEL. THE TANK IS ONLY IRON." -------------- Izraelský koprodukčný film o prvej libanonskej vojne, zameraný na členov jedného tanku a navyše tak senzačne spracovaný? Dokopy to snáď nemohlo ani fungovať a veru fungovalo. Lebanon je značne hlbší než jeho tematický parťák Fury. Nasnímané s dôrazom na posádku, ktorá je koniec koncov zložená len s ľudí, majúcich svoje emócie, strach a pocity. Žiadne besné a divoké vraždiace stroje. Tank už nie je len tona studeného šrotu, ale ich životom. Špinavým, bezcitným a chaotickým. Ide len o to, čo sa deje vo vnútri. Vo vnútri tanku aj vo vnútri jeho obyvateľov. To, čo sa deje navôkol a mimo neho vidíme iba prostredníctvom jeho optiky. Z tanku vyjdeme von až na konci, keď dusivá a skľučujúca atmosféra pominie spolu so záverečnými titulkami.

• 12.7.2018  12:24
    211 (2018)

"I NEED C-4 EXPLOSIONS, JUST FOR OLD TIME'S SAKE." ------------- Po zhliadnutí Looking Glass som dostal malú porciu nádeje, že po tých zhruba desiatich posledných filmoch, ktoré boli ťažkotonážne, bezútešné sračky, sa tu rysuje vidina lepšieho zajtrajška. Neviem, čo som si vlastne myslel. 211 je rovnaká haraburda, ako vyššie spomenuté nepodarky. Film sa zaoberá bankovou lúpežou z roku 1997, známou aj ako North Hollywood Shootout. Slušná akcia a prestrelky, fajnový Cage a viacero tupých a zbytočných pokusov o prehĺbenie a rozšírenie deja. Nič viac. A tak je to možno v rámci možností filmu aj lepšie, viac by totiž nezvládol. Veď nezvládal už ani to, čo mal aktuálne naložené.

• 12.7.2018  11:04

"SOMETHING HAPPENED IN THIS ROOM!" ----------- Film dosť podobný nedávno vydanému dokumentu Voyeur, z ktorého pravdepodobne aj čerpal námet. Veľmi slabý thriller bez akejkoľvek atmosféry, kde si Cage zahral zarasteného majiteľa motelu a zároveň aj tajomného pozorovateľa. Za stalkera a/alebo voyeura by som ho ale v tomto prípade neoznačil. Perverznosti a vraždy sa dejú na pozadí manželskej krízy, bez ktorej by sa film určite zaobišiel. Načrtnutie jeho osobnosti prostredníctvom nej bolo úplne zbytočné a o to viac zaťažilo scenár, ktorý ledva zvládal svoju hlavnú príbehovú linku. Looking Glass hodnotím aj napriek všetkému dvoma hviezdami, keďže toto je citeľný závan zlepšenia oproti jeho minuloročným, neuveriteľne špatným filmom.

• 9.7.2018  21:30
    Spojenec (2006)

"YOU'RE TELLING ME THE FORMER PRESIDENT OF ALBANIA IS IN THERE ROBBING A BANK?" ----------- To by nebol Spike, aby do každého svojho filmu nepretlačil otravnú a otrepanú tému rasizmu. Väčšinou je úplne jedno, o čom film je. Nejakým zázračným spôsobom je ale aj o rasizme. Film o hudbe? Rasizmus! O basketbale? Rasizmus! Životopisný film? Rasizmus! Film o kriminálnikovi? Rasizmus! Druhá svetová vojna? Rasizmus! Muzikál? Rasizmus! Komédia? Rasizmus! Film o bankovej lúpeži? Uhádol si správne, nevyhol sa tomu ani Inside Man. Rasizmus! Je zložité nevšímať si to, nie len kvôli jeho frekventovanému zakomponovaniu, ale hlavne okatému zobrazovaniu. Brrrrrrr. Vďaka za druhého Oldboya, aspoň tam si dal Lee Joint pauzu, alebo minimálne dobre zakrýval. Naspäť ale v rýchlosti ku Spojencovi. Išlo sa okamžite na vec, bez zbytočných kecov a omáčok, hneď do akcie. Mimo tvorivej lúpeže sa na pozadí diala aj politicko-mocenská hra, bez ktorej by z toho film vyšiel možno omnoho lepšie. Majorita dier v scenári totiž siaha práve tam. Základom je však lúpež, ktorá môže sporadicky priniesť otázku, či je lepšia, než tá v Heat. Lepšia určite nie, kreatívnejšia rozhodne áno. Z hercov by jednoznačne vynikal Clive Owen, nuž, veľa priestoru nedostal, tak to celé zostalo na krku Denzelovi a jeho oblekových variácií. Zahral už aj silnejšie a k jeho vrcholovým výkonom sa to neblíži ani trochu.

• 7.7.2018  14:22
    Živí mrtví: Počátek konce (TV seriál) (2015)

"I'LL MAKE GAZPACHO NEXT TIME." ---------- 1. séria -- Celkom potrebný prequel ku The Walking Dead, ktorý mal za úlohu zmapovať a objasniť vznik nákazy a začiatky nového post-apokalyptického sveta. Smutné je, že veľa toho (zatiaľ) neozrejmil, čo mala byť seriálová primárna úloha a nie vytvoriť len ďalší spin-off, ktorý by potočil nejaké tie zisky. Pevne dúfam, že sa v budúcich sériách poodhalí rúško tajomstva a nebudeme len tak bezúčelovo sledovať ďalšie strasti hŕstky skutočne a maximálne nezaujímavých postáv. I keď treba uznať, že až na tie postavy je to chytľavé, miestami napínavé a potenciál tam stále niekde je. Ohľadom hodnotenia, nie je pre mňa jednoznačné. Oproti TWD je to enormne slabé, no ak by sa Živí Mŕtvy z porovnávania vyradili, z FTWD sa stáva veľmi slušné pozeraníčko. Navyše, vyzerá to tak, že nadchádzajúce série budú lepšie a lepšie. Evidentne sa je na čo tešiť.

• 5.7.2018  20:52
    7 životů (2017)

"SEVEN MINDS ARE BETTER THAN ONE." ---------- Milujem, keď mi film už hneď v úvode povie, čo sa udialo a prečo sme tam, kde sme. Najlepšie do pár minút, parádne zostrihané a s dávkou dramatickej hudby. Presne tak, ako tu. Nech ma režisér ušetrí polhodinových (niekedy aj hodinových) kecov o objasňovaní minulosti a upevnení aktuálneho diania, aby potom fajne zostala drobná časť filmu, ktorá sa venuje tomu, čomu sa po celý čas mala. No nič, toto je vonku, poďme ďalej. Svet vo filme postráda autentickosť. Až na pár účelných záberov sa ani trochu neblíži k roku 2073 a/alebo vízii dystopie totalitnej formy. Ďalej, Naomi Rapace. Sedem rolí na pleciach jednej herečky, ktorá síce nie je na chvoste imaginárneho kvalitatívneho rebríčka, ale ani na jeho vrchole. Fenomenálny Peter Sellers, majster svojho remesla, si zobrali viackrát tri roly a raz dokonca päť, no myslím si, že 7 by bola samovražda aj pre neho. Tým pádom sa zo siedmych sestričiek stalo sedem prázdnych postáv. Angličtina má jedno super slovo, ktoré by som rád poznal aj v slovenčine. Je to slovíčko BLAND, s nasledovnou definíciou: lacking strong features or characteristics and therefore uninteresting. A presne takto by sa dalo v skratke charakterizovať 7 sestier. Bohužiaľ. Malo to obrovský potenciál.

• 4.7.2018  14:12

"I BELIEVE IN DEATH, DESTRUCTION, CHAOS, FILTH, AND GREED!" -------------- Tak, film som si nechal cez noc rozležať v hlave, inak to nešlo. American History X sa dá interpretovať rôzne. Je len na tebe, ktoré si vyberieš. U mňa to bolo zobrazenie života plného nenávisti, nepoznania ničoho pozitívneho. Tá časť filmu o náprave, o odvrátení sa od zla, bola podaná možno trošku naivnejšie, no nie je to úplná utópia. Raz za čas sa to udeje. Keď sa pozriem na Nortonove začiatky, je to pecka za peckou - Primal Fear / Rounders / Fight Club / 25th Hour a potom je tu tento kult. Kult hákového kríža. Neuveriteľná filmografia. Čo sa hodnotenia týka, sú to nesmierne silné štyri hviezdy, rovnako ako aj Edwardov výkon. Ten je proste nezabudnuteľný. Veľmi to chcem dať na 5, no nedá sa. To rozhodnutie padlo vtedy, keď som si prečítal, aký mal byť plánovaný koniec, ktorý napokon Norton odmietol. To by bol film za päť hviezd bez akéhokoľvek váhania.

• 3.7.2018  13:23

"YOU CALVINISTIC, PENNY-PINCHING SCOT!" ---------- Alfredson natočil tak neuveriteľne nudný thriller, že to snáď nie je ani možné. Priveľa chôdze, dlhej chôdze, priveľa zbytočných dialógov, dlhých zbytočných dialógov, priveľa prázdnych záberov, dlhých prázdnych záberov. V skratke, omáčky o ničom. Aj keď na druhú stranu beriem do úvahy, že pravdepodobne takto vyzerá skutočnosť a viac menej typický špionážny svet. Tak to ale bohužiaľ je. Realita je vo väčšine prípadov veľmi nudná a inak to asi nebude ani u MI6.

• 2.7.2018  14:48
    Bratři (2009)

"NOBODY CAN REALLY BE TRAINED TO WATCH SOMEONE DIE." ----------- Najhorším aspektom celého filmu bolo práve to najdôležitejšie - Toby Maguire. Jeho výzor sa hodí skôr na roly pohodových dobrákov. Ani drsný účes a tvrdý pohľad na tom nič nemení. A možno práve o to tu ide. Že takúto nepríjemnú diagnózu dostane ktokoľvek. Aj z ružového zajačika na baterky Duracell sa môže stať nebezpečný jedinec. PTSD som intenzívnejšie prežíval v Man Down, i keď celkové spracovanie fandí v prospech dvoch bratov. Záver prišiel moc rýchlo. V podstate to, čo sa má diať, sa deje až po hodine, preto nie je dôvod čudovať sa, že zvyšných 40 minút sa zdá byť nedostačujúcich. Nehovorím to tak často, ale naozaj by to chcelo dlhšiu stopáž a hlavne smerodajné finále. Tieto otvorené ukončenia mi už lezú krkom.

• 28.6.2018  10:55
    Velká hra (2017)

"YOUR NAME COMES UP 19 TIMES. WE NEED MOLLY... GET MOLLY... BRING MOLLY..." ------------- Scenáristický titán Sorkin si napísal a rovno aj zrežíroval vlastný film, dokonca po prvý krát. Do čela tohto príbehu postavil herečku, ktorá náturu takýchto príbehov hrá už posledných pár rokov. Lepšia voľba by to hádam ani nemohla byť. Kvalita dialógov je nepochybne vysoká a taktiež aj ich kadencia. Slová sa sypú a sypú a končia až po viac než dvoch hodinách. Dramatické to bolo zriedkakedy, no pozornosť väčšiny sledovateľov bola udržiavaná pravidelne v podobe skvostných šiat a doteraz zatiaľ najlepšie vyzerajúcej Jess. Pre tých, ktorých takéto plytké vizuality nezaujímajú, tu bol Sorkinov dialógový orchester. Záver mohol byť trochu doplnený o post-udalosti, bolo by fajn vedieť, čo pokrová kráľovná práve teraz vyvádza. Tak či onak, parádny režisérsky debut.

• 27.6.2018  16:48

"THE PAST IS NEVER DEAD. IT’S NOT EVEN THE PAST." ------------ Viac kŕčovitý, nezmyselný a podradný názov si už tvorcovia snáď nemohli ani vybrať. To platí pre film aj pre knihu z roku 2002. Doteraz mi hlava neberie, čo má akože ten názov znamenať, ak vyradím z výberu možných vysvetlení agendu. V súvislosti s príbehom sotva niečo. Príbehom o štyroch portrétoch maliarky Catherine a kmeňového náčelníka Sediaceho Býka. Zdá sa, že sfilmovať sa dá už čokoľvek a ak ti budú chcieť nejaké portály nahovoriť, že tu ide o dekonštrukciu mýtov bielych spasiteľov alebo kritiku nekončiacich privilégií bielych, tak ku tomu už snáď netreba nič viac povedať. Toto je úplne zbytočný film, ktorý nemá čo ponúknuť a čo povedať. Normálne sa ho aj bojím označiť za western, aby som rovno neurazil celý žáner. Jednu hviezdu dávam za príležitostne dobrú kameru a za Jess, ktorá sa aj napriek toľkému množstvu veľkých rolí rozhodla zahrať si v relatívne malom indie filme.

• 25.6.2018  16:01

"THE KLAN'S HERE. THEY'RE INBRED. THEY SLEEP WITH THEIR SISTERS." ------------- Tak a už je to jasné. Keď najbližšie dostanem otázku, ktorý film mám mám veľmi rád, bude to bratranec Vinny! Joe Pesci v hlavnej úlohe neskúseného právnika, v boji proti všetkým a všetkému, svojským nekonvenčným spôsobom. Znamenitý herecký výkon, skoro doťahujúci sa na jeho predchádzajúce úlohy v mafiánskych klenotoch filmu. My Cousin Vinny ... je tam všetko. Geniálny Pesci, podarené dialógy, Marisa, nezameniteľná južanská atmosféra amerického vidieku a pravý humor. Navyše, rok vydania 1992 znamená absolútnu absenciu toho zasraného, prízemného infantilného humoru, čo sa už bohužiaľ tak často nevidí a čo je pre kvalitnú komédiu základom. Silné 4 hviezdy a ak sa v noci dobre vyspím, bude to možno aj za päť a viacnásobný replay filmu je už teraz istý!

• 23.6.2018  13:25

"ASK YOUR FATHER-IN-LAW. HE HAS ALL THE MONEY IN THE WORLD." -------------- Bravúrne zrežírované, fantasticky a zručne natočené. Ridley sa proste nezaprie. Majster remesla s prvotriednym citom pre obrazovú podmanivosť. Opojné, pompézne a hlavne prepracované interiéry nemiznú ani na okamih. Soundtrack poriadne svojský, s dávkou temnoty, ale zároveň aj opulenciou. Neznalosť látky viacnásobne prehlbuje konečný zážitok. Na túto tému je tu ešte slušne vyzerajúci seriál Trust, no neviem, ako ho po tomto obdivuhodnom Plummerovom výkone vôbec spracujem a ocením.

• 22.6.2018  18:21
    Za rozbřesku (TV seriál) (2006)

"DECISION - CONSEQUENCE" ------------ Zaujímavý seriál, ktorý si pamätám ešte z roku 2011 vďaka hláške z televíznej upútavky - "Ráno sa zobudím a je ten istý prašivý deň.". Day Break okrem svojho základného námetu časových hrátok a pomerne kreatívneho scenára nemá čo iné ponúknuť. Navyše, to spiknutie bolo až moc veľké na to, aby bolo aspoň trochu uveriteľné, ale čo tam po uveriteľnosti, keď sa nachádzame v časovej slučke, všakže? Aj keď to nostalgia chce podržať na štyroch hviezdach, nedá sa. Veľmi slabá produkcia. Tri hviezdičky budú akurát.

• 22.6.2018  11:18

"CAULIFLOWER AND CARROT STROGANOFF. IT IS NOT THAT HORRIBLE." -------------- Záver šiestej série naznačil smer, ktorým sa táto séria vôbec neuberala. Z politických čistiek a antagonistického úradu prezidenta sa vykľul úplný opak, prakticky hneď na začiatku, čiže celé to bolo celkom o niečom inom. Bohužiaľ, bez spoileru sa nedá povedať, o čom séria je, stačí však povedať, že znova o niečom novom, čo tu v rámci seriálu nebolo. Úplne zjednodušene a pár slovami sa dá siedma séria označiť ako lacná verzia House of Cards. Nuž, čo narobíš. Z Homelandu už nie je žiadna extra akčná záležitosť. Stal sa z neho priamočiary politický - špionážny seriál, našťastie však ešte nie je čistá konverzačka a svoje dravé tempo a občasnú akciu si zachováva. Nech už je tu ale o rok posledná séria, nech si môžem dať znovu kompletný replay a vrátiť sa s druhou sériou späť do Bejrútu. Presne to chcem, presne to potrebujem.

• 19.6.2018  16:41
    Nelítostná (2017)

"YOU'RE YEON-SOO, I'M HYUN-SOO! AND WE'RE TWO NEIGHBOURSOO!" ------------ Kórejský Hardcore Henry, ktorý ani z polovice nie je taký efektný a plynulý, ako jeho ruský náprotivok. The Villainess je ale za to oveľa väčšia rúbačka s neutíchajúcim krvavým gejzírom, ako je to pre ázijský kontinent typické. Veľmi oceňujem aj prítomnosť tretej osoby, dalo to filmu inú príchuť a osobnejšiu tvár. Čo ale neoceňujem a čo mi rapídne zhoršovalo pozerateľnosť, bolo neustále trhanie kamery. Keby som Aknyeo videl ako prvé, tak som z neho úplne paf a zadelím mu kľudne aj štyri hviezdy. Keďže už je ale Henry na svete, inak ako za tri to nevidím a to tiež len s prižmúrenými očami, kvôli mojej slabosti pre juhokórejskú kinematografiu.

• 19.6.2018  14:25
    Manhunt (2017)

"I'M GOING TO TAKE YOU SOMEWHERE. YOU'LL REMEMBER IT ALL YOUR LIFE." ------------ Sfušovaný návrat naspäť ku koreňom, v podaní hongkongskej režisérskej legendy, tipujem, že z nostalgických dôvodov. V drvivej väčšine prípadov nelamentujem nad opodstatnenosťou existencie filmových produktov, no Manhunt vážne nemusel byť natočený. Je fajn, že Woo myslí neustále na mier, no tie holubice by veru mohli konečne dolietať. Výkrik do tmy, spomienka na roky osemdesiate a ponaučenie, že to, čo fungovalo pred troma dekádami už pravdepodobne fungovať nebude.

• 18.6.2018  13:53
    Severe Clear (2009)

"WE ALSO JUST HEARD THAT JENNIFER LOPEZ DIED BACK IN THE STATES. HER ASS IS GREAT." ------------------ Dámy a páni, takto vyzerá Jarhead v realite.

• 17.6.2018  22:08

"WHAT KIND OF MAN, GROWN-ASS MAN, CALLS HIMSELF "PUFFY"? THAT IS JUST ABSOLUTELY RIDICULOUS!" ------------ Bolo to za tri, stále je to za tri. Skutočne podarená a detailná biografia. Povinnosť nie len pre fanúšikov Biggieho, ale aj rapu ako takého. Za pokus o sfilmovanie tej slávnej fotografie z biliardového klubu som skoro nastrelil štyri hviezdy. Keby len nebola tak nepresná.

• 17.6.2018  16:50
    Rakka (2017)

"THEY TOOK OUR HISTORY AND CULTURE. THEY COVERED OUR LANDWORKS IN DYING HUMANITY." ---------- Blomkamp nedostal Aliena, nasral sa, založil Oats Studios a zaplavil nás kopou solídne spracovaných krátkometrážnych filmov, ktoré nič nepovedia, no sakramentsky dobre sa na ne díva. Nech už ale príde kráľ, nech už príde District 10!

• 16.6.2018  23:52

"BUT YOU WON'T GET HITLER, YOU WON'T GET GOEBBELS, YOU WON'T GET GÖRING, AND YOU WON'T GET BORMANN. AND YOU NEED ALL FOUR TO END THE WAR." ------------- Čakanie na správnu chvíľu zhliadnutia sa vyplatilo. Ak si človek nájde na tieto prepracované dialógy správnu náladu a moment, pekelne si ich môže užiť. Tarantinovka z prostredia druhej svetovej vojny, v pekných farbách červeno-bielo-čiernej, je nepochybne dôvodom na oslavu, pretože pravdepodobne je prvou aj poslednou. Ukázala mi zopár vecí, menovite môžem spomenúť, ako v minulosti fungovali nápisy na kinách, ako to vyzerá, keď jednému režú hákový kríž na čelo, alebo ako vyzerá dokonalé herectvo alias Christoph Waltz. Prekvapením je pre mňa ale to, ako Quentin kašlal na nohy Mélanie a vybral si radšej Diane, rovnako ako aj na tradičný close-up shot. I keď, pochopiť sa to dá, čakal som to inak a chcel som sa aj trošku posťažovať. Každopádne, prvá hodina filmu bola na hviezdičiek päť, druhá na tri, a preto tie výsledné štyri a taktiež aj poznamenanie, že sa jedná o tip-top filmík ku alternatívnej vízii WW2.

• 10.6.2018  20:16

"IF IT DOESN'T FIT, YOU MUST ACQUIT." ----------- V roku 2016 vyšli na rovnakú tému dva výnimočné televízne produkty. Produkty vysokej kvality a štandardu. Bolo to ACS - The People v. O.J. Simpson a 8-hodinové majstrovské dokumentárne dielo Ezru Edelmana - O.J.: Made in America. Úplnú a jednoznačnú mediálnu dominanciu si ale odnieslo ACS, čo koniec koncov nie je moc prekvapivé. Seriály lákajú pozornosť vždy viac, ako dokumenty. Treba však ale dodať, že tentokrát bez pochyby zaslúžene. Cirkus storočia brilantne spracovaný, navyše v podaní úžasného hereckého ansámblu. Seriál so svojou neskutočne dokonalou rekonštrukciou udalostí bez akýchkoľvek problémov konkuruje väčšine dokumentov na danú tému. Herci dávajú so seba maximum a až na Travoltu a Goodinga vyzerá každý jeden mimoriadne autenticky. Courtney B. Vance - úctyhodný výkon. Znamenitá práca všetkých zúčastnených.

• 6.6.2018  21:32

"CASINOS ARE ALL THE SAME. ROOM FULL OF FAKE BOOBS AND REAL ASSHOLES." ----------- Jedným slovom - oddychovka. Úplne nereálna a prehnaná, ale za to sakramentsky relaxačná. Kráčajúca skala zobrazuje mnoho vecí, napríklad americký justičný systém, spôsob života na vidieku, narýchlo zbúchanú kariéru, z ktorých mám pocit, že sa im akoby vysmieva, no s najväčšou pravdepodobnosťou úplne neúmyselne a nevedome. Film toho koniec koncov ponúkol pomerne málo, nič sa však nemení na tom, že sa sledoval príjemne, uvoľnene a občas aj s úsmevom na tvári.

• 1.6.2018  22:53
    Solaris (1972)

"THE SALVATION OF HUMANITY IS IN ITS SHAME!" ------------ Na Solaris som sa veľmi tešil, no zároveň som mal určité obavy. Mnohokrát som zaregistroval poznámky ohľadom jeho komplexnosti, hlbokej filozofie a pomerne problematického strávenia. Ba čo viac, jeho kolegu/konkurenta, Kubrickovu Odyseu, som taktiež zatiaľ nevidel. Práve preto som sa do filmu nepustil s tým, že idem sledovať film na tému vesmír, ale kvalitnú filmárčinu, ktorá mi kompletne zamotá a uškrtí všetky mozgové neuróny. Chcel som niečo, pri čom premýšľanie ani na chvíľu nezastaví, i keď pri tých skvostne dlhých záberoch to bolo dosť ťažké. Staviť na eso menom Tarkovskij bola jasná výhra.

• 28.5.2018  02:01
    Twister (1996)

"THE PRODIGAL SON HAS RETURNED!" ----------- Kvalitných katastrofických filmov nie je mnoho, môžeme ich spočítať na dvoch či troch rukách. Je to žánrom? Je to tým, že poväčšine taký film nemá okrem nešťastia/tragédie a následnej utópie čo ponúknuť? Alebo sú to jednoducho vadné filmy, ktorým niet pomoci? Ťažko povedať, no Twister medzi ne nepochybne nepatrí. Tá zvláštna atmosféra, ktorá je netradične temná a pochmúrna, je hlavným dôvodom, prečo Twister sledujem neustále. Zásluhy na tom majú aj perfektne nasnímané exteriéry. Dbá sa tu aj na detaily a aj keď film rozhodne trpí množstvom logických zádrhov, číslo je pomerne malé. Špeciálne efekty a Van Halen vo finále - lahôdka.

• 25.5.2018  19:58
    Lolita (1962)

"WHAT YOU PUTTING YOUR GLOVES ON FOR? YOUR HANDS COLD OR SOMETHING?" ---------- Vôbec netuším, ako by som mal Lolitu hodnotiť. Jej gro je niečo, čo už bohužiaľ nešokuje a nevyvolá rozporuplné pocity, ako tomu bolo pred viac než 60 rokmi. Tým pádom sa z toho stáva triviálny a viac-menej nezaujímavý príbeh. Teoreticky mi to ale moc nevadí, pretože perfektný Peter Sellers oslní aj ten najtemnejší deň. Nechýbalo atraktívne spracovanie, zručná kamera a majster Stanley na kresle za ňou. Čo mi ale vadí dosť, v podstate úplne najviac, je, že minutáž má skoro tri hodiny, pričom celý film sa začal uzatvárať príliš rýchlo, počas posledných 10 minút. Neviem ti ani, za čo tie štyri hviezdy vlastne sú. Viem však, že iba kvôli tomu jednému menu tam nie sú.

• 24.5.2018  05:41

"WHAT'S YOUR NEW GIRLFIEND'S NAME? I'M GOING TO NAME THIS CAR AFTER HER BECAUSE SHE IS A WRECK TOO." ------------ Takmer 40 minútová naháňačka je už filmovou legendou, rovnako ako aj žltý Mach 1 a meno Eleanor. Halicki si splnil sen a nepotreboval na to ani Shelby GT500. Oba filmy verne zachytávajú svoju príslušnú atmosféru. Tu sú to 70. roky a v Senovom počine prístavné LA na začiatku nového milénia. Druhý film dominuje v dialógoch a príbehu, viac menej sa aj snaží vykresliť postavy, tu sa nič z toho nedeje. Nechcem tvrdiť, že o nič iné, ako tú opojnú naháňačku nejde, no nič viac v tom nevidím.

• 22.5.2018  19:16

"WE'RE DEFINITELY NOT IN KANSAS ANYMORE" --------- Hodnotiť zaujímavosť tohto dokumentu na základe daných záberov je pomerne scestné. Dokumentov o vojne v Iraku je, dá sa povedať, väčšie množstvo. Tie, ktoré obsahujú veľa autentických záberov z bojísk, je ešte menej, no a tie, ktoré sú na nich založené, je ako šafranu. Každý nový záber proste vždy poteší. Gunner Palace poskytuje 85 minút sviežich záberov, inde nevidených, z neobvyklého a neopozeraného irackého prostredia. O jeho téme sa v podstate pojednáva iba tu a zachováva si tým určitú "exkluzivitu". Je síce pravda, že tento dokument sa skladá viacmenej zo záberov polonahých vojakov relaxujúcich v Husajnovom opulentnom paláci, a preto sa môže zdať, že o nič zaujímavé nejde, no v rámci témy je to skutočne lahôdka.

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14