$ (1971)

Ku $$$ sa opakovane vraciam kvôli vynikajúcemu soundtracku Quincyho Jonesa, pretože púšťať si ho samostatne bez pohyblivých obrázkov proste nie je ono. A je to práve jeho hudba, ktorá pomáha stráviť túto dvojhodinovú zmätenú komediálno-dramatickú vykrádačku istej nemeckej banky. Beatty nebaví, Hawn nebaví, prostredie Hamburgu nebaví. Samotná lúpež trpí absenciou napätia a mne bolo prakticky jedno, či sa zlodejina podarí, alebo nie. Horší pocit pri takomto type filmu snáď nejestvuje. Za vyzdvihnutie mimo práce QJ stojí už len kamera, záverečná jazda na žltej 'Vette Stingray popri oceáne po Pacific Coast Highway a v komentári nižšie spomenutý striptíz "na" dolárových bankovkách x) ♪♫ / ♪♫x (x) (2019) (14.3.2021) (27.9.2021)

Absťák (2021) (seriál)

Udalosti, ktoré Gibney podrobne zdokumentoval v štvorhodinovom Crime of the Century, o pár mesiacov neskôr Strong bravúrne zdramatizoval skrz niekoľko časových rovín a desiatky rozličných uhlov pohľadov na tú istú vec – opiát oxy a jeho dopad na spoločnosť. Do Dopesick som okrem záujmu o tému išiel najmä kvôli Stuhlbargovi s vysokým predpokladom zhliadnutia fenomenálneho výkonu a nakoniec som mimo toho (+Keaton & Sarsgaard) dostal jednu z najlepších réžií, akú som videl. Oplatilo sa... "You're using your pain as an excuse not to live."

Absurdistán (2006)

"BECAUSE BRAWNDO'S GOT ELECTROLYTES!" ------------- Keby len tvorcovia vedeli, ako na tom bude spoločnosť v roku 2019, mohli dej filmu pokojne zasadiť aj o pár storočí skôr. 2505 je až príliš optimistická vyhliadka. ---------------- (28.6.2020) Už to fakt začína vyzerať ako dokumentárny film :D

Adam Hats (1941)

Úplne prvá legálna živá televízna reklama na klobúky Adam Hats zo 4. júla 1941 sa zrejme nezachovala. Čo bolo jej obsahom je otázne, niektoré zdroje uvádzajú, že sa jednalo len o pomalý záber na výklad s klobúkmi, Ray Forrest, ktorý robil voice-over, v rozhovore uvádza, že tam boli aj herci nosiaci klobúky, ktorých snímala kamera. Taktiež spomenul, že nedostal zaplatené, ale klobúk si mohol nechať x) Ak sa nemýlim, jediné, čo sa dochovalo, bola táto fotografia. ---------- Dobrý článok ------ Bulova Watch Time

Afghanistan: Our Wounded Country (2019)

DW prichádza (rok je síce 2019, ale v podstate to vyšlo predvčerom) s ďalším vynikajúcim dokumentom, ktorý pasuje k aktuálnemu dianiu ako špinavý zadok na šerbeľ. Ten stavia na výpovediach šiestich afganských žien (niektorých) tam žijúcich vyše 60 rokov a práve tento časový úsek je predmetom témy. Doku prechádza a zhrňuje históriu Afganistanu počas jeho posledných 60 rokov, od rozpadu kráľovstva až po mocenské uchopenie krajiny Tálibánom na prelome tisícročia. Opiera sa o archívne zábery vysokej kvality a po historickej stránke sú taktiež pomerne luxusné a vzácne, najmä pohľady na Kábul v 60. a 70. rokoch. Celkovo je dokument vo veľkej miere informatívny a vecný. A dobre to teda chápem, že započatie rúcania Afganistanu ako takého nastalo po krvavom a násilnom prevzatí moci zasranými komunistami? --- Obsahovo mi tento počin pripomenul izraelský Lifnei Ha'maafcha, tiež oplývajúci božskými a.z. ponúkajúcimi historické okno do jednej metropoly v rovnakom období pred revolúciou. Podobný doku by som si teraz poprosil o Pakistane, len koho mám poprosiť? x) --- Tiež tu boli krásne zábery na nádherné, teraz už neexistujúce sochy Budhov z Bámijánu (x) (x) (x), o ktorých som sa chcel dozvedieť viac prostredníctvom samostatného doku, z ktorého som sa o nich však napokon dozvedel holý kkt... --- Minuloročný doku o Afganistane, ktorý odporúčam – The Longest War.

Agent (2019) (seriál)

"KAMEL ISN'T REAL. THAT LIFE ISN'T REAL. YOU ARE NOT KAMEL AMIN THAABETH, YOU ARE ELI COHEN." ------------- Aj keď Netflix zo srdca nenávidím, tu sa musím zastaviť a poďakovať. Eli Cohen je rozhodne (aspoň pre mňa) jedna z najzaujímavejších historických osobností a som viac než potešený, že môžem túto látku vidieť spracovanú v takomto formáte a ešte aj perfektne natočenú. Všimol som si, že mnoho pozoruhodných historických udalostí buď nebolo spracovaných vôbec, alebo len formou mizerných TV filmov (v tomto konkrétnom prípade je to Neuveriteľný špión) (ako iný príklad uvediem infiltráciu SAS do Iraku počas druhej vojny v Perzskom Zálive, z ktorého vzišla len Nebezpečná misia), tým len chcem vyjadriť svoju radosť z toho, že sa tejto témy chopila o čosi nákladnejšia produkcia a urobila z toho na čele s fenomenálnym SBC bombový seriál, ktorý nešpiní obdivuhodnosť danej historickej udalosti svojou filmárskou podradnosťou. Inými slovami, som nesmierne rád za vznik tohto počinu.

A Gray State (2017)

"OPEN 'THE RISE' MOST RECENT VERSION" ------------ Dokument z produkcie slávneho Wernera Herzoga mapuje podivné a tajuplné okolnosti ohľadom vzniku a vývoja dystopického filmu The Rise, ktorého režisér David Crowley, jeho manželka a malá dcéra boli nájdení mŕtvi v ich dome na Vianoce. Teda, to som si aspoň myslel. V skutočnosti je to viac doku o Crowleym a jeho živote, je tu niekoľko záberov z natáčania filmu, pár viet o ňom, ako to celé vznikalo a prečo, ale inak je drvivá väčšina stopáže len Davidov osobný denník a rodinné zábery z osláv a podobné nezaujímavé prkotiny, ktoré vo výsledku viac menej nepodávajú žiadny situačný obraz. Celá táto záležitosť je úplným rajom pre konšpiračných teoretikov, ktorým zábery na Davidov usporiadaný život len hrajú do kariet, a priznám sa, mne sa to tiež vôbec nepozdáva.

Al-ayyam al-tawila (1980)

Obskúrnosť, raritu a unikátnosť (s ohľadom na historický kontext) týchto dvoch filmov úplne milujem. --- Prvý, Al-risâlah, štvorhodinový epos o vzniku islamu, perla neexistujúcej líbyjskej kinematografie, ktorú PRODUKOVAL samotný Muammar al-Kaddáfí. Druhý, Al-ayyam al-tawila, trojhodinová beletrizovaná biografia Saddáma Husajna, perla neexistujúcej irackej kinematografie, stvárnená jeho bratrancom Kamelom, ktorého neskôr nechal Saddám popraviť (:D), vychádzajúca z knižnej predlohy taktiež z pera tohto niekdajšieho irackého vládcu. S filmom sa spája niekoľko okolností obsahujúcich slovo "údajne" – údajne existuje aj šesťhodinová verzia, ku ktorej sa zrejme nedá dostať, problém už bol nájsť túto / údajne knižnú predlohu napísal Abdel Amir Mua'la, nie Husajn / údajne film spolurežíroval a následne zostrihal známy britský režisér Terrence Young, ktorý mimo iného nakrútil aj tri slávne filmy s Jamesom Bondom. Už len toto uvedené je minimálne pre mňa silným motívom a lákadlom pre zhliadnutie. A zatiaľ čo Al-risâlah spokojne obstojí aj bez takýchto omáčok v pozadí, pretože ako film samotný je proste kvalitka a kurva bomba bez pardonu, Al-ayyam al-tawila je čisto len pre obsesívnych priaznivcov témy (Irak) a aby toho nebolo málo, dochovaný filmový pás je v zaprasenom stave, ergo žiadne potešenie pre oči. Bolesť na viacerých frontoch... ♪♫

Al-lail (1992)

Sýria nebývala vždy smradľavý kanál a po nedávnych dvoch trojhodinových prehliadkach rannej irackej kinematografie (Al-ayyam al-tawila / Al-mas' Ala Al-Kubra) bolo viac než prirodzené pokúsiť sa preskúmať aj susedný kraj. Prekvapenia sú na mieste. Nielenže sledovanie nebolelo, na film sa paradoxne dalo dokonca dobre dívať. Malas mal vizuálne cítenie, scény zručne snímal, kamera "dávala pozor," snímka je farebná, "kostýmy" existujú a div sa mi svete, hoci v titulkoch scénografa nemajú, niekto tam na tento aspekt filmu dohliadal priam bravúrne (v rámci možností) a scenár o arabsko-izraelskom konflikte vrejúcom v Kunejtre rozhodne strhne viac ako ten v dvoch vyššie uvedených snímkach. Odporúčať na bežné zhliadnutie zrejme nebudem, na rozšírenie (nielen filmových) obzorov a pre objavovanie skrytých kúskov svetovej kinematografie rozhodne áno.

All Madden (2021)

Najkrajšia pocta (akú som kedy videl) velikánovi najvyššej am. futbalovej súťaže NFL, legendy tohto športu, videoherného pioniera a komentátora, ktorého poznala väčšia časť Ameriky a ktorého hlas lákal každú nedeľu desiatky miliónov divákov do obývačiek sledovať zápasy NFL. Madden, jeden človek, ktorý sa stal pojmom, človek, ktorý ovplyvnil tradičné zvyky amerického Dňa vďakyvzdania až tak, že synonymom tohto sviatku v minulom storočí bolo pre viac ľudí NFL a Maddenove komentovanie & bezhraničné zapálenie pre tento šport než moriak a chodenie okolo stola a hovorenie toho, za čo sme vďační. FOX Sports sa týmto dokumentom zaradili do elitnej ligy hneď vedľa NFL Films Presents a ESPN a ich 30 for 30. Mesačné čakanie na All Madden sa vyplatilo. --- "There's a saying that the criterion for greatness and being the best is, can a history of what you did be written without mentioning your name? Think on that."