Ptákodemie: Děs a hrůza (2010) odpad!

Toto bolo niečo neskutočné... Predtým, než trh filmov "tak zlých, až sú 'dobré,'" ovládlo štúdio Asylum a pred ním ho do mainstreamu poslal feťák Tommy Wiseau s jeho dielom The Room, tomuto cirkusu viedlo turecké akčné krimi Karateci Kız, ktoré sa mnohými svojimi scénami (x) zapísalo do análov urban internetu, najmä po roku 2012. Mne sa však zdá, že korunku si poctivo vydobyl, bez váhania zaslúžil a vo vzdialenom závese všetky vyššie menované zanechal Birdemic. Slová ťažko opíšu, čoho som bol svedkom. Treba vidieť. Neoľutuješ... PS: Ak niekedy Psychor natočí svoj prvý horor, pravdepodobne bude vyzerať podobne :D

Above Suspicion (2019)

Ak je prečítanie krátkeho článku o reálnom incidente viac vťahujúcejšie a zábavnejšie ako sledovanie jeho sfilmovania, niekde evidentne nastala chyba a nie jedna. Above Suspicion som (spolu s Arkansas) v polovici roku 2020 netrpezlivo vyčkával, aby som nakoniec schytal dvojitú porciu trpkého sklamania. Drsné krimi v prekrásnom tmavom kamerovom filtri z metamfetamínom presiaknutých rurálnych oblastí notoricky známych Apalačských vrchov, incestový redneck raj plný žltých a vypadaných zubov, vyšetrovačky FBI, lúpeže drobných malomestských bánk, brunetková Clarke v tesných leviskách & kožených kovbojkách a Johnny Knoxville ako díler anjelského prášku menom fencyklidín? Film, poď do mňa! Aj išiel, zanechal však len ten filter... Nechutný strih, neustále spomaľovanie záberov, biedne obsadenie zvyšku ansámblu, absencia umnej réžie austrálskeho veterána, ktorý v 90. rokoch točil solídne krimi, nepresvedčivé a debilné vnútorné prehovory hlavnej hrdinky, ktorá bola obsadená isto len preto, že ukázala dvojičky v GoT... Dám tomu ale šancu aj do tretice a možno už zajtra. A jediné, čo ma i tak najviac štve – že som si také dobré jedlo (domáce wannabe tacos) premrhal práve nad týmto... (11.7.2020) (27.6.2022) (28.6.2022)

Serval, a Brigade in combat (2015)

Neviem, či je ideálne pozerať dokument o vojne v Mali skrz produkt z dielne francúzskeho ministerstva obrany, jednu veľkú devízu to však rozhodne má – (archívne) zábery z frontových línií aj spoza nich lepšie v žiadnom inom zatiaľ neboli. A tie ofenzívne operácie v centrálnom Mali... čistý logistický majsterštik. Niektoré krajiny z východnej pologule sa mohli sledovaním čosi priučiť :D --- Uložím si: (x / x) / (x / x)

8 miliónů způsobů jak zemřít (1986)

Jeden z pätice 80s filmov, ktorý Tarantino menoval ako exemplár (policajných) krimi drám, ktoré zašli ďalej než bolo v tom čase konvenčné, minimálne čo sa narácie a očakávaní diváka týka. A po prekrásnej úvodnej otváracej štvorminútovej sekvencii preletu helikoptérou ponad Downtown Los Angeles som tomu tvrdeniu na chvíľu aj veril. A po hodine znovu začal. Jeff Bridges ako Scudder, neohrozený, prepotený a vodkou presiaknutý expolicajt s novým poslaním – chrániť high-end prostitútky v kasíno-bordeli, ktorému velí nádherná Rosanna Arquette a herecky šéfuje Andy Garcia. Ďalšími štyrmi menovanými boli klenoty Zjazvená tvár, Lovec ľudí, Žiť a zomrieť v L.A. a Rok draka. A hoci má posledný Ashbyho počin od nekvality relatívne ďaleko, medzi nimi vyzerá úplne beznádejne, všakže?

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Veľkolepé zakončenie pôvodnej trilógie, ktorému vojvodí princezná Leila v železných bikinách, spútaná v reťaziach obézneho slizkého Jabbu v jeho tmavých kobkách na púštnej planéte, mesiac Endor & jeho malí chutní "mackovia" a osudovosť moci zla vo vzťahu syna-otca v grandióznom záverečnom súboji. Scéna zosádzania masky definujúcim momentom. A až po zhliadnutí projektov 4K77 (pre IV) a 4K83 pre VI si uvedomujem mieru mrzutosti ich absencie pre epickú, kolosálnu piatu epizódu. (x) (16.9.2018) (2x20.6.2022)

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Kto choval pocit, že štvrtá epizóda mala blízko k dokonalosti, touto piatou mu bol vytretý zrak a názorne ukázané, ako ďalej sa ešte dá zájsť. Dizajnom jednotné, no o hodný kus vyšperkovanejšie, až je očami možné cítiť sebaistotu štúdia a producentov pri tolerovaní navyšujúceho sa rozpočtu. Roky prepisujúci sa scenár dostal rozpínavejšie črty, predstavil nové dôležité postavy a priniesol zvrat – a jednu z najikonickejších scén všetkých čias v súhre svetiel a laserov – ktorý sa tučným písmom zapísal do popkultúry až tak, že ho postihol Mandelov efekt. Životom pulzujúci vesmír, démonicky rezonujúci hlas Jamesa Earla Jonesa, Williamsov um, Reynoldsova božsky nádherná scénografia (ktorú s príchodom projektu 4K80 budem pravdepodobne chváliť ešte o hodný kus viac), Kasdanove dorábky/revízie a Kershnerova brilantná réžia, ktorá sa pod tlakom bezprecedentného úspechu prvého filmu nezosypala. Episode V bude navždy len jedna... (x / x) (30.8.2018) (19.6.2022)

Michael Cimino (2021)

Sledovať Tarantina a Stonea neprestajne pochvaľovať a rešpektovať históriou filmu trestuhodne opomínanú režisérsku prácu Michaela Cimina bol presne ten balzam na moju filmovú dušu, aký som potreboval. Veľmi slušne zostrihaný/zrežírovaný prierez Ciminovou tvorbou od famózneho debutu Thunderbolt cez notoricky legendárne snímky Lovec jeleňov a Nebeská brána až po tie záverečné (Rok draka <3), s dôrazom na ich dôležitosť v rámci kinematografie a tragickosť vývoja režisérovej kariéry, ktorého potenciálna stopa v dejinách filmu mohla byť bezhraničná, a miestami emotívne, čo podtrhujú Ciminove monológy z archívnych rozhovorov. Vysoko tiež cením obsah, ktorý sa viac-menej striktne venuje jemu v spektre jeho diel, nie primárne osobnému životu, čo býva v bio doku zvykom. Za mňa nevýslovná spokojnosť. (x)

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Kultúrny artefakt 20. storočia, synonymum filmového mainstreamu s ďalekosiahlym a znovu nezopakovateľným dopadom a vplyvom na popkultúru a svet. Na snímke sa v porovnaní s Kubrickovou Odyseou po vzhľadovej stránke zub času neuveriteľne značným kusom podpísal, čo mi však vôbec nevadilo, práve naopak. Ten DIY štýl, vizuál a čaro skutočných kostýmov, rekvizít a kulís je nenahraditeľné a pre mňa jediný dôvod opätovných radostných návratov k pôvodnej trilógii, aj keď fanúšikom ságy Hviezdnych vojen nie som. Prečo historici filmu milujú Wellesov zázrak Občan Kane absolútne viem, prečo drvivá väčšina adoruje prvé Star Wars tiež možno viem. Jedno však viem iste – vidieť to v Amerike v '77, určite by to zadefinovalo môj život tak ako väčšine návštevníkov z predmetnej generácie. Silne zvažujem piatu hviezdu za to, koľko úsilia a filmárskeho umenia (v tomto prípade rozhodne scénografia pred všetkým ostatným) išlo do filmárčiny. A zhliadnuť verziu Project 4K77 = bezpodmienečná povinnosť... (x / x / x / x) (x / x / x) (x) (26.8.2018) (16.9.2018) (21.9.2021) (18.6.2022) --- "Dedicated to the Star Wars fans who love the films but think George Lucas is Satan."

Absťák (2021) (seriál)

Udalosti, ktoré Gibney podrobne zdokumentoval v štvorhodinovom Crime of the Century, o pár mesiacov neskôr Strong bravúrne zdramatizoval skrz niekoľko časových rovín a desiatky rozličných uhlov pohľadov na tú istú vec – opiát oxy a jeho dopad na spoločnosť. Do Dopesick som okrem záujmu o tému išiel najmä kvôli Stuhlbargovi s vysokým predpokladom zhliadnutia fenomenálneho výkonu a nakoniec som mimo toho (+Keaton & Sarsgaard) dostal jednu z najlepších réžií, akú som videl. Oplatilo sa... "You're using your pain as an excuse not to live."

Bratr 2 (2000)

Po nevídanom úspechu prvého filmu na domácej pôde a vysokému dopytu po pokračovaní sa Balabanov o tri roky neskôr rozhodol dať ľudu to, čo požadoval. Danila, veterán prvej čečenskej vojny, sa po útrapách v prehnitom Petrohrade vydáva do hlavného mesta, aby viedol normálny život a zabudol na svoju bývalú kariéru "nájomného" zabijaka. Moskovská mafia má však dlhé chápadlá a harmonická idylka sa rýchlo rozplynie. V druhej polovici kormidlo prevezme "pracovná" návšteva New Yorku a Chicaga, kyjevská mafia, čierni pasáci a skorumpovaní americkí biznismeni. Vzniká tým pestrá paleta rôznych perspektív na identické témy (napr. patriotizmus, spôsob života, sociálne otázky a dilemy). Z pohľadu zápletky sa jedná o zmes ťažko uveriteľných báchoriek, udalostí a interakcií, ktoré by sa jednoducho stať nemohli (príklad #1: pohľadná televízna moderátorka zrazí chodcu, ktorý zhodou okolností vyzerá jak čistý bezdomovec, vezme ho k sebe domov do svojho luxusného apartmánu s výhľadom na Manhattan, aby ho ošetrila, po pár minútach ho tam nechá a odíde do práce, no a keď sa večer vráti, opýta sa, či je v poriadku, a následne ho prefikne... to akože kde sme? :D). Z pohľadu filmárčiny silné stránky (kamera, štylizácia) aj neduhy (absolútne mizerná práca s hercami, nevyrovnané tempo, neexistujúca gradácia) predchádzajúceho filmu zostali, strih však zlepšený o značný kus. Oba filmy sú ale silné v sociálnych témach, reflektujú nálady a stav ruskej spoločnosti toho času, ktoré zakrývajú za jednoduché príbehy o honbe za pomstou a túžbou po spravodlivosti. Rozhodne dilógia, ktorá stojí za skus. (16.1.2020) (14.6.2022)

Ovládací panel
40. nej uživatel Slovensko