The Trashmaster (2010)

"RESPECT THE TRASHMAN. EVEN IF HE LIVES IN THE TRASH, YOU DON'T HAVE TO THINK OF HIM AS A TRASH." ------------- Jedná sa o film, ktorý bol vytvorený kompletne a výhradne prostredníctvom (v tom čase) herného softvérového zázraku menom RAGE, technológii, na ktorej bežalo (nielen) Grand Theft Auto IV. Prostredia, postavy, animácie, zvuky, kamera, prakticky všetko, čo vidíme, pochádza z hry, bez akýchkoľvek externých zdrojov. Ťažko sa dá pochopiť, aký ambiciózny a pôsobivý projekt The Trashmaster vlastne je, keď vezmeme do úvahy napr. až skľučujúco obmedzujúce možnosti jeho tvorby. Potom tu môžu vzniknúť komentáre, ktoré ho budú chcieť porovnávať s Pixarom... Aby som to ale nejako uzavrel, lebo čo pozerám, tak len vypúšťam chválu za chválou, pridám ešte jednu záverečnú – vytvoriť Majstra odpadov muselo byť dovtedy bezprecedentne nemožné a status toho najlepšieho, čo dokáže žáner machinima ponúknuť, si pravdepodobne drží už takmer celú jednu dekádu.

Sedm a víc (1973)

The Seven-Ups sa môže pýšiť skvostnou automobilovou naháňačkou, ktorá ho radí na zoznamy vedľa ikonického Bullitta a filmy ako Žiť a zomrieť v L.A., Ronin, Vanishing Point, Gone in 60 Seconds, Francúzska spojka či Poliš a bandita. Nie je to náhoda, producent/režisér snímku stojí práve za spomínaným Bullittom a Francúzskou spojkou. Bez nej tam ale mnoho nezostalo. Solídna detektívka, ktorej na to, aby bola niečo viac, chýba, neprekvapivo, niečo viac. Dávam tri hviezdy z rešpektu k starým dobrým 70-kovým policajným thrillerom. (4.2.2019) (29.12.2021)

99 domovů (2014)

"AMERICA WAS BUILT BY BAILING OUT WINNERS! BY RIGGING A NATION OF WINNERS: FOR THE WINNERS – BY THE WINNERS!" -------------- Michael Shannon vo svojej zrejme najlepšej roli vo filme, ktorý by bez neho nebol pravdepodobne tak fantastický. Film o kríze, americkom sne, absencii/prítomnosti svedomia, veľkých vilách, nesprávnych rozhodnutiach, sile bánk a konexií. 100 nadupaných minút zavŕšených klišéovitými piatimi, na ktoré radšej zabudnem (pachuť zalievam útržkami Partosovho soundtracku). Tak či onak, stále platí to isté – Shannon na trón!

Krvavý příliv (1995)

"WAR IS THE CONTINUATION OF POLITICS BY OTHER MEANS." ------------- Poctivý 90-kový akčný thriller zo starej školy, ktorému kraľuje geniálny soundtrack, ťaživá atmosféra, všadeprítomné napätie, rýchle tempo, herecké ródeo dvoch hviezd, Scottova precízna réžia a Bruckheimerov rukopis. Karmínový príliv je síce len šablóna žánru daného obdobia, ale za to sakramentsky exemplárna. Na dusivý nemecký poklad menom Das Boot síce nemá, avšak nie je ani príliš ďaleko.

Soukromá válka (2018)

"YOU'RE NEVER GOING TO GET TO WHERE YOU'RE GOING IF YOU ACKNOWLEDGE FEAR. I THINK FEAR COMES LATER WHEN YOU'VE - WHEN IT'S ALL OVER." -------------- Do spísania zhrnutia minulého roka som čakal na zhliadnutie tohto filmu, pretože som očakával, že sa v ňom objaví. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa bude jednať o masívnu bombovú jazdu. Producent, ktorý sa podieľal na oboch filmoch Sicario, trilógii o zabijakovi menom John Wick, mrazivom Wind River a mnohých ďalších akčných lahôdkach, úvodné tóny ako vystrihnuté z filmov Taya Sheridana, Rosamund Pike, Stanley Tucci a prostredie vojnového Iraku? Za takým filmom bežím s otvorenou náručou. Nakoniec z toho nebola žiadna jazda, ale príbeh právom psychicky zmrzačenej Ženy z toho, čo všetko videla a čím všetkým si prešla (áno, niečím, niečím zdrvujúcim, nie tými vašimi sračkami typu nechal ma priateľ, manžel ma podviedol s mladšou a krajšou, vyzerám ako trichechus, smiali sa mi v škole, poznámkami ma obťažujú šerední muži, príp. aj situáciami, ktoré sa neuskutočnili), s občasnými odbočkami do vojnou zmietaných oblastí s vysokým rizikom nebezpečenstva. Ale nebolo to ani zďaleka tak nudné, ako som to opísal. Z pozitív musím vyzdvihnúť zaujímavo spracované flashbacky, dobrý strih, zvuk, hudbu a kameru vo vojnových oblastiach (hlavne Líbya vyzerala fantasticky), kde každá z nich mala svoj look a určitý vizuál, ktorý ich od seba odlišoval, či už to bola Srí Lanka, Irak, Afganistan, Líbya alebo Sýria. Rosamund sa tento rok ocitla vo vojnovej vrave ešte v jednom filme a aj keď sa mi Beirut lepší nezdal, práve ona mi tam padla lepšie. Aby som to uzavrel, nedostal som síce čo som chcel, spokojný ale aj tak som.

Absurdistán (2006)

"BECAUSE BRAWNDO'S GOT ELECTROLYTES!" ------------- Keby len tvorcovia vedeli, ako na tom bude spoločnosť v roku 2019, mohli dej filmu pokojne zasadiť aj o pár storočí skôr. 2505 je až príliš optimistická vyhliadka. ---------------- (28.6.2020) Už to fakt začína vyzerať ako dokumentárny film :D

Sametové ráno (2013)

"SHIT HAPPENS TO PEOPLE WHO HAVEN'T DONE ANYTHING ALL THE TIME. IT JUST DEPENDS ON HOW WE DEAL WITH IT WHEN IT LANDS AT OUR FEET. THE LESSON IS IN THE STRUGGLE." ------------- Tucciho (alias môjho 11. najobľúbenejšieho herca) hrajúceho hl. rolu vo filme, v ktorom si nezavrie 77 minút ústa, som si nemohol nechať ujsť. Je to zmena oproti jeho typickým vedľajším rolám, kde toho zvyčajne veľa nenahovorí. Tak som sa teda s chuťou do Zamatového rána pustil. Film má 82 minút, 75 z nich z určitého dôvodu hraničí s jednou hviezdou a odpadom, následné rozuzlenie môže u niekoho hodnotenie kľudne vystreliť aj na tri hviezdy a vyššie, pretože objasní, prečo je film taký, aký je. Podľa komentárov je zrejmé, kto film dopozeral a kto ho vypol po štvrťhodine. Dávam síce tri hviezdy, ale Some Velvet Morning rozhodne nikomu neodporúčam.

Modern Educayshun (2015)

"EKWALITY!" ------------- verbal znova absolútne dokonalo a lingvisticky strhujúco pacol klinec po hlavičke, ku čomu sa okrem súhlasu nedá nič viac dodať. Oproti Alternative Math a #Equality je tento kraťas o dosť ráznejší a zároveň vycibrenejší, podáva si kriticky širšie spektrum vecí a tým vyznieva komplexnejšie. Modern Educayshun je lepšie než väčšina post-apo filmov a dôvod je veľmi jednoduchý. Nie sme veru od toho moc ďaleko.