Slavníkovec

Slavníkovec

Jakub S. Březina

okres Litoměřice
tichý básník

homepage
Skype: jakbrez

23 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Hon (2012)

 • poster

  Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

  Tak to dopadá, když se nějaký karbaník a ničema dostává do křížku s dominantní osobou na místě, kde neplatí zákon. Psychiatrická léčebna, pro někoho domov, pro Randalla dočasný úkryt před pracovním táborem. Původně si myslel, že po odpykání trestu se dostane na svobodu. Není tomu tak. Narozdíl od vězení může být člověk vězněn v léčebně i po dobu delší než určuje soud. Dochází zde ke střetu mezi Randallem McMurphym a Velkou sestrou, která si drží určitou autoritu nejen mezi pacienty, ale i mezi zaměstnanci. Murphy, rebel každým coulem, je pro ní kazem na celém jinak poslušném oddělení. Snaží se ho převychovat. On však, uvědomujíc si svou situaci, se snaží aspoň oživit mezi ostatními pacienty jejich navenek skomírající život. Podaří se mu zavést v léčebně improvizovanou hernu. Jack Nicholson alias Murphy s celou skupinou dokonce provokativně vyjede na výlet na ukradené lodi. Všechny jeho buřičské vlastnosti způsobí jeho zkázu. Poté co napadne v záchvatu vzteku sestru Ratchedovou, je mu provedena lobotomie. Předlohový vypravěč, indián Bromden, po celou dobu předstírající svou hluchoněmost, z milosti ukončí jeho život. A sám uteče podle jejich plánu z budovy na svobodu.

 • poster

  Hodný, zlý a ošklivý (1966)

  Kouzlo tohoto snad i nejlepšího spaghetti westernového filmu nikdy neoprchá. Krása zkouknout. Opojná hudba od Morriconeho přímo pasuje do údolí hor Španělska. "Blonďák" Clint Eastwood aneb "The Good", u kterého chvílemi nevíte jestli je opravdu hodný, nebojí se totiž svého partnera okrást či ho nechat zemřít v poušti, "The Bad" Lee Van Cleef alias Krásnoočko, který to dotáhl na důstojníka unie, padouch každým coulem, bez kterého by to nebylo ono a nakonec postava mně rozhodně nejmilejší "The Ugly" Tuco, E. Wallach, kterého nelze si nezamilovat. Hurra La Confederecy, hurra, down with a general Grant, hurra for a .... What´s a named? Lee. Hurra.

 • poster

  Město bohů (2002)

  Nezabiješ, budeš zabit. Heslo života ve slumu. Kamera, střih, skvélý scénář a herci, kteří se chovali absolutně přirozeně, neskrývali zášť, lásku, nevraživost, vztek. Kombinace všech faktorů vytvářela celek, který je tak realistický, že nevěříte, že to opravdu není dokument, ale film podle skutečné předlohy. Brazilská policie, vlastně vesměs celá latinsko americká policie je lehce podplatitelná, díky nízkým platům. Chudoba, nemoci a zbraně to nevyvolá nic jiného než paniku, vraždění a válku. Lidé si ani při navštívení Ria de Janeira neuvědomují, že za kopečkem, není zbohatlá smetánka koupající se na překrásný plážích, kde popíjí místní drinky, ale realita. Pouho pouhá realita a ta je mnohdy tvrdší než nevědomost.

 • poster

  Spalovač mrtvol (1968)

  Klasika. Rudolf Hrušinský skvěle zahrál roli oplzlého a nesympatického Karla Kopfkringla. Karel žije ve stereotypu, je nekuřák a abstinent, pracuje v krematoriu, svou práci odvádí mimořádně pečlivě. V obsazeném Československu, kde vládnou nacisté nemá zatím šanci na pracovním postup na vyšší místa, jeho manželka je totiž půlžid. Se vší precizností bez jakéhokoliv soudnosti nad sebou a bez špetky soucitu odpraví svoji manželku Marii. Syna zabije při jeho návštěvě v krematoriu, kdy mu detailně popisuje co a jak se používá. Dcera unikne jeho smrtícím úmyslům jen o vlásek. Postava jakoby ze sebe vyzařovala skryté zlo. Skvělé psycho drama, strach plynoucí z ponurého příběhu z období okupovaného Československa a mistrovsky natočený film pod aktovkou pana režiséra Juraje Herze, tak lze co nejjednodušeji shrnout tento film. "Zemřít mladý je lepší jen tehdy, kdyby měl později člověk trpět." "Toto je učitelka klavíru... to je vhodnější."

 • poster

  Skřivánci na niti (1969)

 • poster

  Trainspotting (1996)

  Závislý v transu, člověk, který vidí i to ošklivé jako krásné. Pouhý pocit, který se rozplyne poté, co přestane účinkovat droga. Droga, která dává tomuto člověku dočasně elán a skvělý pocit. Není těžké přestat, je těžké se vyvarovat opětovnému spadnutí do toho stejného kolotoče. Kolotoče, který začíná zahřátím šedivého prášku na kahanu a končí ukrutnými bolestmi, agónií. A strachem ze svých iluzí. Jak z toho vypadnout. Zbavit se svých "přátel", což není leckdy lehké.

 • poster

  Dvojí život Veroniky (1991)

  Magicky realismus ve světě filmu. Kompozice tří hlavních aspektů kvality snímku. Kamera, střih a zvuk. Nemluvě o kouzelné hudbě Zbigniewa Preisnera. Iréne Jacob svým šarmem a téměř mystickým pesimismem zářícím z její tváře nenechá žádné z našich srdicí chladné.Neskutečná atmosféra. Dvojí život Veroniky je film o ideálech, které se nidky nenaplní. Minimálně u života Polské Veroniky.

 • poster

  Evropa, Evropa (1990)