• Krátkometrážní

Argylle: Tajný agent (2024)

Inšpirácia tvorbou Matthewa Vaughna je tu viac ako evidentná a režisérovi sa nedá uprieť snaha napodobniť jeho typické trademarky, na čom by za normálnych okolností asi nebolo nič zlé. Problém však nastáva v momente, keď si človek uvedomí, že v skutočnosti sleduje práve novinku Matthewa Vaughna. Žiaľ, Argylle je po Mannovom Ferrarim už druhým výraznejším sklamaním tohto roka.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Akciou aj andrenalínom prešpikovaný, technicky vypiplaný a v konečnom dôsledku stále kvalitný blockbuster, na ktorý sa výborne pozerá, pričom tie takmer tri hodiny utečú ako z rýchlika. Tentokrát však celý príbeh pôsobí pomerne neučesane, prekombinovane a kvôli pocitu akejsi repetitívnosti istých aspektov nedokážem skryť mierne sklamanie. A hoci v tomto prípade rozhodne nejde o vrchol série, stále platí, že v rámci žánru hrá Dead Reckoning Part One prvú ligu a v konkurencii bez problémov obstojí. Snáď sa ale tvorcovia z tohtoročných prešľapov poučia a v pokračovaní mi už opäť raz poriadne vyrazia poistky.

Flash (2023)

Audiovizuálne odpudivá nuda s tragickým titulným hrdinom a minimom vynaloženej energie na čokoľvek zo strany tvorcov. Je až poburujúce, s akou ľahostajnosťou tu pristúpili k adaptácii tak významnej komiksovej udalosti. Nuž, neustále pokusy o humor či prehliadka cameí dostali evidentne väčšiu prioritu. Palec hore aspoň za toho Keatona a zopár ďalších fajn momentov, pri ktorých som sa prekvapivo nechcel zabiť.

Ennio (2021)

Stopážou poriadne výživná, obsahovo komplexná, technicky precízne zrealizovaná a často nečakane strhujúca pocta tejto mimoriadnej hudobnej legende. Morriconeho tvorba je vo svete právom považovaná za nadčasovú a nesmierne inšpiratívnu, na čo okrem mnohého iného kladie dôraz aj toto úžasné dokumentárne dielko. Mnohé maestrove tóny sú jednoducho nesmrteľné a ja som presvedčený o tom, že si aj naďalej budú nachádzať nekonečné zástupy nových a nových fanúšikov.

Zločiny budoucnosti (2022)

Ako fanúšika sci-fi ma vždy poteší, keď sa v súčasných prevarených vodách filmového priemyslu občas objaví aj nejaká tá originálna novinka s vlastným ksichtom, ktorá dokáže výraznejšie rozvíriť hladiny. A hoci nám ostrieľaný Cronenberg tentokrát doručil prevažne interiérovo ladenú víziu budúcnosti, niet pochýb o tom, že presne vedel, čo chce divákovi povedať. Crimes of the Future totiž nedisponuje iba veľmi slušným obsadením či akousi zvrátene príťažlivou aurou, ale hlavne mnohými podnetnými témami a presahom, vďaka čomu vo mne bude rozhodne ešte nejaký čas rezonovať.

Top Gun: Maverick (2022)

Od úvodných minút neuveriteľne našlapaný, z technického hľadiska majstrovsky vypiplaný a po audiovizuálnej stránke neprekvapivo strhujúci blockbuster, ktorý hravo prekonáva všetko, čo som v tomto roku zatiaľ videl. Top Gun: Maverick je jednoducho vynikajúcou nadstavbou pôvodného filmu a absolútna povinnosť pre každého fanúšika veľkolepých kinozážitkov. Nebohý Tony Scott sa môže z hollywoodskeho nebíčka spokojne usmievať!

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Úprimne dúfam, že séria Fantastic Beasts týmto dielom definitívne skape. Na trojke je totiž fantastické snáď iba rozhodnutie štúdia poslať ju radšej do kín, než do koša na odpadky, kde by sa podľa môjho názoru vynímala ďaleko lepšie. Mám pocit, že jediný, kto sa tu ešte aspoň trochu snaží, je chudák James Newton Howard, ktorému je to ale prd platné, keď jeho hudobné motívy doprevádzajú všetok ten bezduchý, zatuchnutý a nezmyselný paskvil naokolo. A tých niekoľko fajn mávnutí čarovnými prútikmi to z biedy rozhodne nevytiahne.

Schumacher (2021)

Nesmierne podarený, často strhujúci a emóciami nabitý portrét jednej z najväčších osobností svetového motoršportu! Michael bol jednoducho kráľom svojej generácie, veľkým pedantom aj mužom viacerých tvárí, o čom svedčia nielen úžasné archívne zábery priamo zo závodných okruhov, ale tiež pútavé výpovede Schumiho rodiny, kolegov či konkurentov. Ako malý hajzlík som sa k F1 dostal práve v období, keď Schumacher jazdil za Ferrari, zvádzal súboje s Häkkinenom a pomaly začínal písať históriu tak, ako ju poznáme dnes. A tento dokument mi pripomenul presne tie momenty z detstva, keď sme si s otcom pravidelne sadali k TV, počúvali šialený maďarský komentár (z ktorého som samozrejme nemal absolútne nič) a fandili našej milovanej Scuderii. Odvtedy ubehli už viac ako dve dekády, ja som prepadol efjednotke ešte viac a dodnes patrím k verným fanúšikom chlapcov z Maranella. Čo teda dodať na záver? Nuž, asi len forza Ferrari, vďaka Schumi, no a nech si už na tom v súčasnosti akokoľvek, drž sa! 9/10

Probouzení (2018)

Na Awaken som netrpezlivo čakal viac než tri dlhé roky, teraz sa však musím priznať, že som trošičku sklamaný. Tom Löwe tu síce opäť raz dokonale vyráža dych hromadou prekrásnych záberov (takmer každý z nich by bez problémov rozžiaril akúkoľvek výstavu či galériu) podfarbených výrazným hudobným doprovodom, nemohol som sa ale zbaviť pocitu, že sa z jeho diela akosi vytratila samotná podstata. Namiesto nejakého premysleného skúmania vzťahov medzi ľudstvom, prírodou a technológiami som totiž dostal ''iba'' audiovizuálne úchvatnú snímku, ktorá sa svoju tému snaží divákovi podsúvať výhradne formou obrazov, čo v tomto prípade nevyšlo úplne najlepšie. Žiaľ, platí to aj pre ten nešťastný naratív v podaní Liv Tyler. No aj napriek tomu ide o ďalší podarený dokument, ktorý rozhodne stojí za pozretie. 7,5/10

Příběh stoleté ryby (2016)

Neuveriteľne magická, audiovizuálne podmanivá a nečakane silná záležitosť, ktorá totálne unikla mojim radarom a z nejakého záhadného dôvodu som sa k nej dostal až teraz. Na strane druhej je to však asi aj dobre. Animák sa totiž okrem mnohého iného zaoberá aj viacerými dospelými témami a dokáže vyvolať poriadne pestrú paletu emócií, ktoré akoby tvorcovia vyhrabali priamo z môjho vnútra a súčasného stavu mysle. Až ma miestami mrazilo, s akou presnosťou. Big Fish & Begonia je jednoducho ďalším úžasným príkladom toho, že ázijská tvorba nemusí byť iba divná a iná, ale aj mimoriadne fascinujúca a inšpiratívna. O to viac ma potom mrzí skutočnosť, že jej (nielen) našinec venuje tak málo pozornosti. 9/10

Ovládací panel
10 bodů