Flash (2023)

Po nie najlepších recenziách som dúfal, že "The Flash" nebude žiadnou filmovou komixovou tragédiou. To sa chvalabohu nestalo. Vlastne si myslím, že v rámci toho, čo sme tu mali vidieť to bolo celkom dobré. Výraznejším problémom je pre mňa len veľké recyklovanie námetov a fórov, ktoré sme videli miliónkrát. No rovnako má v sebe malé momentky, ktoré sú samé o sebe vynikajúce a dávaju filmu to niečo, čo ho robí pre mňa zapamätateľným. Mimo toho, že ide o komixový film. Najlepšie časti sú pre mňa keď je Barry so svojou mamou. Najmä v závere. Celá tá časť je tak skvele spracovaná, že sama o sebe je veľmi silným a kvalitným momomentom. A nebudem to nijakým spôsobom zahmlievať. No film nevyzerá veľmi zaujímavo, príbehovo nemá toho veľa na ponúknutie a koncept o teórii motýlich krídel je už neskutočne starý a tento do toho moc veľa neprináša. Dokonca miestami Barry robí ďalšie chyby, ktorými sa nejako snaží vykompenzovať tie, ktoré urobil a veci sú len horšie. Neviem. Som rád, že som film videl, no vrátiť by som sa k nemu už asi nevrátil. Aj pre jeho dĺžku aj pre fakt, že mi nepriniesol niečo, čo by som výraznejšie ocenil, okrem niekoľkých skvelých momentiek, ktoré stoja za to, aby si človek pozrel film aspoň raz. Hodnotenie: C+

Kostlivec (2023)

Viete čo je vtipné na tom, keď píšete komentáre k filmom o niekoľko mesiacov neskôr po tom ako ste ich videli? Je zaujímavé zistiť, že niekedy ľudská myseľ je schopná veľa vecí absolútne vytesniť. A nejako sa mi kompletne podarilo vyhodiť z hlavy spomienku, že som tento film reálne aj videl. Musel som si doslova opäť pozrieť trailer na to, aby som si spomenul, o čom to vlastne bolo. No je treba uznať, že po filme ako "Evil Dead Rise" nebola moc šanca, aby "The Boogeyman" nejakým spôsobom výraznejšie ostal v pamäti. Pretože atmosférou sú oba filmy na úplne inom leveli. Tento bohužiaľ je na tom horšie. Postavy sú zabudnuteľné, strašenia nie sú veľmi originálne a jediné, čo si úprimne vybavujem je záver, kedy sa rozhodli naše postavy svojmu strašidlu postaviť. A rovnako aj Marin Ireland, ktorá dala svoju rolu skvele. Ale celá tá atmosféra s veľkou dávkou sviečok a snahou udržať sa v svetle bolo niečo, čo som si bol schopný vybaviť a vďaka tomu nie je film úplne zabudnuteľný. Každopádne je to dôkaz, že ma výraznejšie nezasiahol. Ani v pozitívnom ani negatívnom. Proste film, ktorý existuje. Hodnotenie: C

Kuky se vrací (2010)

Tu je ďalší film, ktorý som už veľmi dlho chcel vidieť, no nikdy som sa k nemu nebol schopný poriadne dokopať. "Kuky Se Vrací" je zaujímavým filmovým dielom Jana Svěráka, ktoré je úplne iné ako jeho predošlé filmy a ide skôr o dospeláckejšiu rozprávku, ktorá však má v sebe dosť elementov, aby bola schopná zabaviť aj mladších divákov. Myslím si ale, že niektoré momentky viac ocenia dospelí. Postavy ma bavili, jednotlivé situácie boli zaujímavé a nie je to film, ktorý by mal v sebe nejaké zlé myšlienky ani nič podobné. Plus je super, že je to spracované oveľa špinavšie a les nepôsobí ako také krásne miesto, kde je všetko super. Naopak mi to skôr atmosférou miestami pripomenulo klip od kapely Radiohead "There There". Rovnako v ňom cítiť tú rozprávkovú atmosféru, no súčasne aj niečo temné a nebezpečné. Pekný projekt, ku ktorému sa možno v budúcnosti aj vrátim. Hodnotenie: B

Mezi živly (2023)

"Elemental" určite nie je Pixar vo svojej najlepšej forme, no nemôžem povedať, že by som si tento film v mnohých momentoch neužil. Hlavná myšlienka je veľmi jasná, niektoré situácie sú vysoko predvídateľné, no súčasne oceňujem niekoľko skvelých nápadov. V prvom rade je super, že vo filme nie je reálne žiadny skutočný zloduch. Je to takisto film, ktorý sa snaží (síce nie najlepším, ale aj tak) určitým spôsobom poukázať na to, že predsudky nás mnohých môžu držať vzadu. Animácie asi nemusím nejako výraznejšie rozoberať. Pixar vie vždy odviesť skvelú prácu. Plus je super, že sa ukáže, že jednotlivé elementy sú často viac než len oheň a voda... no dokopy môžu vytvoriť oveľa viac. A na záver si povedzme niečo o romanci v tomto filme. Úprimne si myslím, že vzťah medzi Ember a Wadom je spracovaný skvele. Chémia medzi hercami funguje dobre, vedia svoje postavy celkom slušne predať... no rovnako ukazujú, že skrz všetky prekážky sú schopní byť spolu. Ja som za film rád... a aj keď to nie je top level Pixar... stále ide o kvalitné dielo. Hodnotenie: B+

Muži v naději (2011)

Tak som si po rokoch konečne pozrel Vejdělkové veľké filmové dielo, o ktorom som toho toľko počul. A musím priznať, že "Muži V Naději" sú veľmi príjemnou romantickou komédiou, ktorá dokáže priniesť asi všetko čo od nej chcete. Dobré postavy, zaujímavé zápletky, niekoľko skutočne komických momentov a najmä dve talentované herečky v rolách, ktoré im svedčia. Vica Kerekes ako zvodná krásavica a Petra Hřebíčková ako manželka, ktorá vnútorne stráca o svojho manžela záujem fungujú skvele. No a chlapi? Čo môžem povedať k Polívkovi a Macháčkovi? V prvom rade sú spolu skvele zohratí a dokážu do filmu priniesť asi presne to, čo by som od nich chcel. U Polívku už ani len nepochybujem, že dokáže svoje party predať a myslím si, že takéto role mu vždy sedia. S ním prichádza aj veľká dávka komédie. Macháček si postupne musí svoju postavu budovať... ale ide to. Po príbehovej stránke je to síce dosť predvídateľné, no v závere som si nebol úplne istý, ako sa celá situácia vyvinie. Záležalo totiž od viacerých faktorov. Každopádne je treba povedať, že tajné životy majú určite svoje momenty plné vzrušenia, no čo príde, keď sa to všetko začne rozsypávať? Treba sa nad tým zamyslieť. Ale je dosť pravdepodobné, že to výrazne zmení človeku život. Nevera môže asi ozaj robiť divy. Skúšajte ale na vlastné riziko. Hodnotenie: B+

Gran Turismo (2023)

Zdá sa, že projekty spracované podľa videohier sa dajú robiť aj úplne inak a konkrétne v prípade "Gran Turismo" máme možnosť vidieť solídne urobenú filmársku prácu a podaný zaujímavý príbeh, o ktorom som úprimne nikdy nevedel. Preto je aj fajn, keď sa môže človek niečo naučiť a byť pritom zaujatý tým, čo sa pred ním odohráva na plátne. Najväčšie plus filmu je však pre mňa voľba Davida Harboura do role Jacka Saltera, ktorý je skutočne perfektný. Musím tiež priznať, že závodenie v tomto filme vyzerá skvele. Vždy som mal pocit, že som bol priamo s našimi pretekármi na trati a prežíval som s nimi ich úspechy, no rovnako aj zlyhania. Archie Madekwe je solídny ako hlavný hrdina a dokázal mi Janna Mardenborougha veľmi úprimne predať, no Neill Blomkamp sa pre mňa konečne ukazuje ako solídny režisér. Toto mi od neho chýbalo už od čias "District 9" a je veľmi príjemné vidieť, že dokázal svoju filmárčinu posunúť vyššie. Zaujímavé bolo aj po rokoch mať opäť možnosť vidieť Orlanda Blooma. Už si ani nepamätám, kedy som ho naposledy videl vo filme. A toto fungovalo skvele. Výborný film so solídnou atmosférou, ktorý odporúčam všetkým milovníkom automobilových pretekov. Hodnotenie: A-

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Tak na tomto filme som sa úprimne pobavil. Je to čistá satira, miestami dotiahnutá do extrémenej debility, no keď človek zhodnotí, že všetci sa v tomto filme chovajú ako úplní idioti, tak nejako naskočí na ten vlak a ide s tým. Asi tak by som vedel v krátkosti definovať "Případ Mrtvého Nebožtíka". Najlepšie je, že z hercov som mal pocit, že naskočili na ten vlak takisto a rozhodli sa tak nejako s tým všetkým ísť a proste vtlačiť do toho asi čo najviac satirického humoru o policajtoch čo ma napadlo. Popravde si však myslím, že ak sa v úvode nevyrovnáte s faktom, že sledujete totálnu satiru a budete sa všemožne snažiť brať to vážne, tak tvrdo narazíte a chápem, že to nebol film pre vás. No musím uznať, že Novotný, Pechlák a Vagnerová sú dobrá trojka, miestami som vedel odhaliť realitu skôr než vyšetrovatelia (čo asi bude ATSMOP?) a určite na ten film tak skoro nezabudnem. Som rád, že som to videl. A nevadilo by mi ani pokračovanie. Hodnotenie: B+

Střídavka (2022)

Myslím si, že na svete existujú určite lepšie filmy ako je "Střídavka" no na druhú stranu to mohlo byť aj oveľa horšie. V rámci humoru je tu občas scénka, kedy som sa aspoň trochu zasmial, herci sú okey, a pozerať sa to podľa mňa dalo. Má to aj hlavnú myšlienku (hoci stereotypnú a videli sme to miliónkrát) takže ako film to nie je úplná strata času a vo výsledku som zhodnotil, že ma to bavilo viac ako som čakal. Pozrel by som si to znovu? Asi nie. Ale jedno pozretie niekedy stačí a nebudem mať aspoň na to nejaké výrazne negatívne spomienky. Plus treba uznať, že kedykoľvek je vo filme Martin Hoffmann, aspoň trochu zábavy vždy v tom nájdeme. Hodnotenie: B-

Kouzelná Beruška a Černý kocour ve filmu (2023)

"Ladybug & Cat Noir: The Movie" je vo výsledku teda celkom slušný bordel, z ktorého som sa mal miestami dosť problém vyznať. Najlepšie na celom filme sú jednotlivé súboje so zloduchmi, ktoré sú väčšinou zvládnuté veľmi dobre. A aj vysvetlenie toho, kto vlastne jednotlivé postavy sú. Musím uznať, že najzaujímavejšia mi prišla časť, kedy sme sa stretli s postavamy Mime and The Magician. Obaja sú stvárnení skvele, ich schopnosti sú zaujímavé, pôsobili ako slušná výzva a nevadilo by mi vôbec, keby boli skutočným duom, proti ktorému sa musia naši hrdinovia postaviť. Ústredná príbehová línia je však trochu iná a popravde miestami strašne stará s veľkou dávkou klišé, ktorá ma postupne prestávala baviť. Je to opäť príbeh niekoho, kto chce dosiahnuť niečo dobré, no nie najlepšou cestou a navyše mu počas toho utekajú pomedzi prsty dôležité veci. Videli sme to veľakrát a neprináša to nič zásadne nové ani zaujímavé. Navyše romanca medzi Ladybug a Cat Noir nie je podľa mňa najlepšia a ich schopnosti fungovať tímovo tiež trochu krívajú. Na jedno pozretie okey, no nič zásadné tento film pre mňa nepriniesol. Vyzerá fajn, no dokopy je starý a dobre známy. Hodnotenie: C

Asteroid City (2023)

"Asteroid City" je bez debaty asi najslabším filmom Wesa Andersona, ktorý som mal možnosť vidieť. Je z neho stále cítiť jeho scenáristcký rukopis a šarm a film ma dokázal na určitých momentoch aj celkom zaujať, no mám pocit, že tentokrát to prekomplikoval až príliš. Vizuálne to vyzerá dobre, herecké výkony sú tradične kvalitné, Jason Schwartzman a Scarlett Johansson funguj solídne, Tom Hanks ma v mnohých momentoch vedel pobaviť, príbeh má svoje lepšie kapitoly a svoje slabšie kapitoly, no vo výsledku sa snaží byť príliš veľkým množstvom vecí naraz a nejako to dokopy nefunguje. Čiernobiele pasáže mi spočiatku absolútne nepasovali do celého kontextu a ich vysvetlenie mi o moc zaujímavejšie neprišlo a najmä je film počas dlhej doby buď slušná nuda alebo poriadny zmätok. A to nie je niečo, o čo mám vo výsledku záujem. Dúfam, že jeho ďalší projekt bude opäť kvalita, na akú som od neho zvyknutý. Hodnotenie: C-

Ovládací panel
71. nej uživatel Slovensko