Spacewalker (2017)

Dmitrij Kiseljov, moja úcta. Moja úprimná a nefalšovaná úcta za tento film. "Spacewalker" je podľa mňa absolútne vynikajúci film. So všetkým čo k tomu patrí. Toto je presne to, čo som od vesmírnych filmov chcel už nejaký čas vidieť. Podané bez toho, aby sme nejakým spôsobom zahmlievali, s postavami, ktoré som si počas sledovania veľmi obľúbil, s dobrou dávkou adrenalínu a napätie a vysoko uspokojivým záverom. Je síce pravda, že som vedel, že obaja kozmonauti prežili, no nerobí to momentky tohto filmu o nič menej efektné. Film občas vie byť aj vtipný. Alexej má v niektorých scénkach zmysel pre humor a okrem toho je skvelé, že sám Alexej Leonov sa spolupodieľal na tvorbe tohto filmu a dal tak možnosť, aby sme to mali podané čo najlepšie. To si vážim. Alexej a Pavel sú skvelí, no rovnako úžasnou postavou je pre mňa Sergej Koroljov, bez ktorého by obaja kozmonauti boli odsúdení na smrť. Pretože jeho prioritou nebola ani politika, ani to, aby predbehli USA. Jeho jediným cieľom bolo, aby sa obaja muži vrátili bezpečne na zem a živí. Časti vo vesmíre sú nádherné a silné, no osobne najlepšia bola pre mňa posledná polhodina. Scénky, keď už naši hrdinovia pristáli. Pretože kým väčšina filmov, čo som videl v tomto bode končí a všetko je už v poriadku, tak Alexej s Pavlom ešte museli prežiť niekoľko hodín v zime, čo ich nevedeli nájsť. Obdivuhodný film, skvelý príbeh, vynikajúce herecké výkony, vyzerá to skvele a takéto filmy by sa mali robiť. Presne pre toto vzniklo filmové médium. Aby nám takto ľudia vedeli podať silné príbehy. Skvelá práca. Hodnotenie: A+

Mapa dokonalých maličkostí (2021)

"The Map Of Tiny Perfect Things" je jednoznačne lepším filmom, než nám Amazon priniesli naposledy. A tentokrát sa mi aj celkom dobre trafili do nálady. Je pravda, že filmy o ľuďoch, ktorí prežívajú ten istý deň znovu a znovu sme už mali možnosť vidieť viacero a dokonca aj tento film ich neustále spomína. Takže je fajn, že aj Ian Samuels si je vedomý, že jeho film nemá veľmi originálny základ. Na druhú stranu má podľa mňa sympatické postavy, tie malé perfektné momentky, ktoré bude naša dvojica hľadať a okrem toho skvelý záver, ktorý tomu všetkému dá nejaký zmysel a pointu. Okrem toho oceňujem na filme jednu vec. Napriek tomu, že má Mark pocit, že všetko sa deje neustále rovnako a akékoľvek zmeny reálne nič neprinesú, postupne príde na to, že niekedy môžu prísť momentky, ktorými môžeme niečo zmeniť. Nie pre druhých, ale pre seba. A myslím si, že v tomto film počas svojich záverečných momentoch skutočne žiari. Podľa mňa film len potreboval nejaký ucelenejší a zaujímavejší stred, ktorý by schovával viac, než len veľkú dávku dialógov a hľadania odpovedí. Pretože napriek tomu, že tie jednotlivé malé momentky sú tu veľmi pekné a skvele sa na ne pozerá, tak nie sú dosť na to, aby dokázali z toho celý film natiahnuť na celkovú stopáž. A v tomto smere sa naše postavy začnú trošku točiť v kruhoch. A nemyslím len časovej slučke, ale doslova sa dočkáme nejakých starých klišé, ktoré na konci zmeníme. A áno, postavy majú na svoje konanie svoje dôvody (obzvlášť rozumiem Margaret), no niekedy sa niektorých vecí nemôžeme príliš držať. Lebo čím viac sa snažíme držať, tým viac nám môže zvyšok sveta utekať pomedzi prstami. Film stojí za pozornosť, má skvelý úvod, skvelý záver, niekoľko skutočne skvelých momentiek a skvelých dvoch hlavných hrdinov. Kiežby len ich cesta za vyslobodením v strede bola o niečo viac zaujímavá. Potom by sme tu mali skutočne áčkový materiál. A ocenil by som film oveľa viac. Hodnotenie: B

Expiry (2021)

"Expiry"sa nakoniec ukázalo ako celkom príjemné sci-fi prekvapenie. Nápad je celkom kreatívny, postavy ma zaujali a film je v rámci možností natočený celkom kompetentne. Je síce vidno, že Tom Gatley nie je zatiaľ veľmi šikovným režisérom a očividne si niektoré veci v záberoch nevie poriadne ustrážiť. Najlepší príklad sú asi trojfarebné presýpacie hodiny, na ktoré dokonca na začiatku vyslovene upriamil záber, aby sme ich mali v pozornosti. A potom len vidíme pri striedaní kamery, že na jednej strane sa piesok odsypal, no strihom ešte ostáva stále polovica. Viac takýchto detailov som si nevšimol, no ak som dobrým režisérom, tak nedávam do záberu veci, ktoré môžu poškodiť celkový dojem. Ako sú práve napríklad hodiny. Herci sú podľa mňa celkom okey, dramatické momentky fungujú, no film je najzaujímavejší práve vďaka nápadu a skutočnosťou, že ani spracovanie nie je najhoršie. Keď Sofia levituje nad Jamiem, pôsobí to veľmi prirodzene a skutočne. Scenár nie je ustrelený od reality a problém, ktorý náš pár musí riešiť je celkom zaujímavý. Priznám sa, že som rád, že som tomuto filmu dal šancu. Svojim záverom ma príjemne prekvapil, mnohé postavy boli dobre spracované a hlavne skutočne dokáže problémy aj nejako vyriešiť a ukázať cestu. Takže ako celok mi vychádza "Expiry" ako veľmi uspokojivé sci-fi. Je vidno, že to bolo v rukách amatéra, ale v tomto prípade sa snaha cení. Hodnotenie: B-

Willyho kouzelný svět (2021)

Fascinujúci film. "Willy's Wonderland" bolo teda skutočne niečo, čo sa nedá jednoducho popísať slovami. Pravdomu je, že som od filmu čakal poriadnu hororovú komédiu a v tomto smere si film asi svoju úlohu splnil. No myslím si, že mohol to spraviť ešte o niečo lepšie. Ako? Nepridávať do filmu zbytočné postavy, ktorých rolou bude iba umrieť. Myslím si, že keby sme tu mali tento film a po celý čas sledovali len Nicolasa Cagea, možno maximálne by sme tam nechali Liv ako druhú, tak by to bolo o niečo zaujímavejšie, lebo by z filmu vypadli všetky scénky, ktoré dokopy nesmerujú k ničomu inému, než obyčajnému klišé. Kráľom je tu pre mňa jednoznačne Nicolas Cage, ktorý sa vyžíva v tom, že nemá dokopy žiadne dialógy a dokopy len chlastá energy drinky, stará sa o čistotu podniku, hrá pinball a likviduje vražedné animatrony. Po každej akcii vymeniť tričko, všetko poutierať, chvíľu je kľud a pokračujeme. Nemôžem povedať, že ide o dobrý film, no nastavil som sa asi presne na to, čo som od toho očakával. Viac-menej. Ako som povedal, nepotrebovali sme do toho viac postáv a tým len film skutočne skĺzol k bežným klišé, ktoré sme nepotrebovali. Úplne stačil drsný Nicolas Cage na správnom mieste. A okrem toho musím ešte uznať jednu vec. Netrvá dlho a celý ten koncept začne byť celkom repetetívny. Hodnotenie: C

Láska je košer (2020)

"Kiss Me Kosher!" asi reálne veľmi dobre odzrkadľuje ako by asi vyzeral takýto vzťah. Najmä ak máte rodinu, ako naša hlavná hrdinka Shira. Ale keď si to reálne vezmete, pre jej rodinu musí byť ten vzťah asi trojité kombo. Lesba, nežidovka a nemka dokopy je ako životná láska dievčaťa zo židovskej rodiny asi absolútne prekliatie. A v tomto smere film podľa mňa dobre adresuje jednotlivé problémy. Najviac je toho asi v postave Shrinej starej mamy, no keď spoznáme lepšie jej rodinu, tak aj rodičia, ktorí sú s dcérinými voľbami naoko v poriadku majú určité predsudky a počas filmu sa dobre preukážu. Možno by som od filmu chcel, aby bol predsa len ešte o niečo viac vtipnejší, no svoju úlohu zvládol pomerne dobre. No mám trošku pocit, že sme mali väčšiu dávku drámy než komédie, a osobne by som to asi chcel mať trošku viacej vyvážené. Film takisto trošku nemá najideálnejšie tempo a miestami to vie pôsobiť trošku pomaly. Okrem toho som mal asi trikrát pocit, že sa dívame na tú istú scénku v bare, kde sú Shira s Mariou spolu. A možno sú niektoré momentky aj trošku predvídateľnejšie a samozrejme môžeme očakávať aký asi bude koniec. Toto je film, ktorý potrebuje happyend, no myslím si, že to na konci trošku moc nafúkli. Znamená to, že je teda film zlý? Nie. Myslím si, že je v mnohých aspektoch veľmi dobrý. Už len z toho titulu, že adresuje asi úplne všetky problémy, ktoré z toho mohli vyplynúť. A pôsobí to veľmi skutočne. Toto je rozhodne vzťah, ktorý podstúpil poriadnu skúšku. Hodnotenie: B+

Uteč - schovej se - bojuj (2020)

"Run Hide Fight" mal podľa mňa všetky predpoklady na to, aby sa to stalo dobrým filmom. Témou je to stále aktuálne, mohlo to priniesť nejaké zaujímavé myšlienky a občas je pravda, že niekoľko sa ich von dostane. Okrem toho film v zásade nie je zle natočený. Väčšinou. V úvode je niekoľko scénok, ktoré pôsobili celkom presvedčivo a skutočne. Najmä keď Zoe v náručí zomrie jedna z prvých obetí. Okrem toho Isabel May podľa mňa celú dobu pôsobí suverénne a dokáže film v niektorých momentoch celkom slušne pretlačiť dopredu. A svoju rolu zvláda v rámci možností dosť dobre. Takže čo sa stalo, a kde nastali problémy s filmom? Úprimne v jeho zloduchoch. Naši chlapci so zbraňami (plus jedno dievča) sú v mnohých momentoch tak neskutočne otravní, že miestami som mal problém ich počúvať. Tristan je "hlboký mysliteľ" a okrem toho veľká celebrita, ktorá na každú vetu musí mať hlbokú myšlienku s komentárom, kde sa mi z neho išla absolútne zatočiť hlava. Chris je zase absolútny magor, ktorému sa zbrane nikdy nemali dostať do ruky a pôsobí, že by viac potreboval psychiatra než čokoľvek iné. A jeho monológy typu - "I am looking for the source of sound now" a podobne sú fakt strašné. Okrem toho postava Radhy Mitchell mi tu úprimne prekáža. Nepotreboval som, aby naša hrdinka mala ešte aj pred sebou svoju mŕtvu mamu, ktorá jej radí. Neviem. Ono... myslím si, že film miestami drží nejakú tú atmosféru a je tu aj pocit nebezpečia a ohrozenia. No sledovať našich zloduchov, ako absolútne zlyhávajú a ako cieľom Tristana je len byť na kamere a urobiť zo seba celebritu a je naštvaný, keď sa svet viac zaujíma o Zoe než o neho je skutočne tragikomické. Nemyslím si, že je film stratou času, ale s určitosťou môžem povedať, že svojou témou mohol byť oveľa silnejší, oveľa viac thrillerový a naši zloduchovia mohli pôsobiť ako skutočná hrozba. No pôsobia viac ako tupí komici, ktorí sú vedení človekom, čo má len kopec rečí. Hodnotenie: C+

Goodbye, Butterfly (2021)

"Goodbye Butterfly" toho síce neponúka moc, no ak máte chuť vidieť trošku klasický krimi thriller, tak môže to pre vás fungovať. Vo svojom žánri nejde o žiadny originálny alebo prelomový film, ale príde mi pozerateľný, vie budovať napätie, vie celkom dobre aj pracovať s postavami a vie aj kedy má odhaliť svoje karty, aby sme zistili aká je pravda. A tento film sa nebránil tomu, aby nás po celú dobu presviedčal, že možno to celé bude úplne inak a nie sú veci ako sa na prvý pohľad zdajú. A to musím na filme oceniť. Lebo až do toho odhaľujúceho momentu som si naozaj nebol istý, čo sa reálne stalo a či náš hlavný hrdina predsa len neurobil chybu. Takže v tomto smere palec hore. Na môj vkus ale film neponúka nič čo by sme už v minulosti nevideli a určite nič, čo by nás mohlo prekvapiť. Máte len 2 možnosti. Takže tak. Jediné čo film urobí ale podľa mňa vyslovene zle je záver, ktorý pôsobí príliš dlho na môj vkus. Možno tých posledných 10 minút bol zauímavých, no myslím si, že mohli sa strihnúť a o nič vysoko zásadné by sme neprišli. Myslím si, že ak máte radi kirmi thrillery, tak film stojí za jedno pozretie. No to je asi tak maximum. Hodnotenie: B-

Červená tečka (2021)

"Red Dot" je pre mňa ako survival thriller uspokojivý. Možno je pravda, že ten laser sa dal využiť lepšie a možno by bolo lepšie, keby nebol film trošku moc čitateľný. Hoci ma záverečných 20 minút celkom prekvapilo a záver filmu má skutočne svoju poetickú chvíľku, tak nám najprv podstrkuje riešenie, ktoré však z jedného prostého dôvodu bude nesprávne. Nebudem to vysvetľovať, aby som náhodou nedával spoilery pre filmy, no pri všetkých týchto thrilleroch platí jedno pravidlo. A ak na neho prídete, tak aj vy budete vedieť tieto filmy jednoznačnejšie čítať. Ako oddychový film na večer mi to plne stačilo. Sú tu dobré a silné scénky, film vie budovať v mnohých momentoch napätie a miestami vie byť aj celkom atmosférický. Jediné čo mi ozaj ale prišlo neprirodzené je scénka v zmrznutom jazere, ktorá v jednom momente pôsobila absolútne nereálne. Ale v rámci filmu je dobrá. A potom je tu záver filmu, ktorý na mňa úprimne zapôsobil. Posledné dialógy medzi Davidom a strelcom sú tak silné, že som skutočne nevedel čo na to povedať. Ako film na večer mi to úplne stačilo. Najmä to bol obrovský posun vpred oproti filmu, ktorý som pozeral predtým. To bez debaty. Hodnotenie: B+

Gunned Down (2020) odpad!

Na tento mesiac som už milosti udelil dosť. A hoci je tu pár vecí, ktoré by som mohol na "Gunned Down" vyzdvihnúť, tak vo výsledku to hodnotenie nezmení. Pretože niektoré veci sú tu na tak hroznej úrovni, že to neodporúčam pozerať absolútne nikomu. VaShawn Dixon sa rozhodol urobiť svoj vlastný film a chce poukázať asi na to ako jednoducho sa dostávajú medzi ľudí zbrane a čo spôsobujú. Okey. To je dobrá myšlienka. No nedá sa to urobiť inak, ako týmto filmom? Ktorý ešte k tomu na konci povie: "To Be Continued..." a tak si uvedomíte, že tých 94 minút, ktoré ste pri tom strávili ste vlastne úplne zabili. Lebo hoci film skončí, tak to jednoznačne nepôsobí ako skutočný záver filmu. Lenže úprimne poviem, že neviem si absolútne predstaviť, že by som si po tomto zážitku chcel pokračovanie vôbec pustiť. S výnimkou hlavnej myšlienky (ktorá nie je originálna, ale dobrá) a hip-hopovému soundtracku, ktorý sa dobre počúva tu nemám moc čo pochváliť. Herecké výkony sú chabé, kamera funguje, ale film je natočený maximálne amatérsky a scenár má v sebe diery. Je tu kopec scénok, ktoré možno s filmom nejako súvisia, no dokopy nejdú nikam. Okrem toho sa film rozhodol, že potrebuje asi prvých 20 minút si urobiť len intro, ktoré dokopy nijako nesúvisí so zvyškom filmu. To je ako krátky príbeh o cestovaní jednej zbrane medzi viacerými ľuďmi. A reálny film začína až potom. A najsmutnejšie je, že je to tak zbytočné, že ku koncu už na to skoro aj zabudnete. Režijne film tak pôsobí rozbito a rozsypane, no nejakým zázrakom sa to niekto snaží držať pokope. A poďme už na tie posledné 2 problémy, ktoré sú absolútne najväčšími dôvodmi na to, aby tento film skončil v odpade. V prvom rade je to strih. Je tu nekonečné množstvo otravných blackoutov, scénky ako idú za sebou často nemá ani hlavu ani pätu a nikto sa v tom podľa mňa nevyzná. A v druhom rade je to zvuková mixáž. Pár týždňov dozadu som hovoril, že "On-Site" malo najhoršiu zvukovú mixáž, akú som kedy počul. Nuž, to som ešte nevidel tento film. Občas sú v scénke zvukové efekty tam, kde ich netreba. Veľmi často je počuť, že zvuková stopa bola nejako strihaná, lebo tých pukancov a stopiek čo tu bolo ma šokovalo. A najhoršie je, že počas telefonických rozhovorov je počuť volajúceho so všetkým ruchom a šumom, no v momente ako počujeme hlas na druhej strane telefónu, tak všetko sa zázračne vyčistí a máme pekný zvuk. A potom naspäť. A fakt, že sa počas filmu neustále strieda hlasitosť zvuku je už len čerešnička na torte. Tempo filmu je ubíjajúce a úprimne si myslím, že ak pokračovanie niekedy bude existovať, tak nenájde sa asi nikto, kto by sa na to chcel pozrieť. Na film som bol zvedavý čisto pre jeho poster v GTA dizajne. Spolu so soundtrackom je to najlepšia vec na filme. Inak toto neodporúčam vidieť absolútne nikomu. Takto ubíjajúci film som nevidel už veľmi dávno. Hodnotenie: F

Černý víkend (2019)

"Blackbird" možno spracovaním nepatrí medzi najoriginálnejšie drámy čo som videl, no rozhodne má čo ponúknuť. Čo ho podľa mňa robí zaujímavým je vynikajúci casting, kde všetci herci dokážu svoje role predať absolútne na výbornú. Susan Sarandon, Kate Winslet, Sam Neill, Mia Wasikowska, všetci sú tu absolútne skvelí a dokážu dať postavám srdce a dušu. A to je v prípade tohto filmu veľmi dôležité. Veril som, že sa pozeráme na skutočnú rodinu, kde jednotlivé postavy majú skutočné vzťahy, riešia skutočné problémy a každý sa k tomu môže inak postaviť. A možno niektoré veci sa dajú vyriešiť s pokojm a rozvahou, tak inokedy začnú reagovať a ponímať veci vysoko emocionálne. To podľa mňa dáva filmu veľkú dávku správnej dramatickosti. Pretože po emocionálnej stránke som to bol schopný prežiť s úplne všetkými. Ako som povedal, vieme asi ako príbeh nakoniec dopadne a je to veľmi uspokojivé, no viac je to v rukách hercov a ich stvárneniu postáv, než v rukách scenáru. Scenár je dobrý a funkčný, no mohol fungovať o niečo silnejšie. Stojí ale film za pozornosť. Učite áno. Hodnotenie: B+