Vzestup Želv Ninja: Film (2022)

Myslím si, že jediné väčšie problémy, ktoré som pociťoval pri "Rise Of The Teenage Mutant Ninja Turtles" bol dizajn našich zloduchov a klasický koncept o tom ako sa "frajer skupiny" musí naučiť pracovať tímovo a nebyť sebecký a podobne. Príbehovo je to staré známe a videli sme to miliónkrát, no otvorene poviem, že ma to bavilo sledovať. Oceňujem kvalitnú animáciu, miestami aj celkom slušné hororové prvky. Ale zase spracované do takej miery, aby neboli moc násilné a mohli si to pozrieť aj mladší diváci. Ale napriek tomu tie momentky tam sú. A dokonca si myslím, že občas film urobil aj pár riskantných rozhodnutí, ktoré ale viem v koncepte všetkého čo sme videli oceniť. Ako Leovo rozhodnutie pri konci, ktoré nebudem nejako extra rozoberať. A okrem toho síce dizajnovo naši zloduchovia sú nič moc, ale ich schopnosti a možnosti, ktorými dokážu ovládnuť všetko a všetkých sú spracované kvalitne. A musím povedať, že som v jednom momente skutočne nevedel, ako si s nimi budú schopní poradiť. Takže možno je to film pre mladších divákov, ale musím uznať, že ma ho bavilo sledovať. Ak vás nie, chápem. Ale toto je môj názor a podľa toho sa aj vyjadrujem. Hodnotenie: B

Láska & gelato (2022)

"Love And Gelato" je prakticky neškodný romantický film s troškou príjemnej talianskej atmosféry. Viete kam to pôjde, viete ako sa to vyvinie, dokonca aj od začiatku viete určiť, s kým nakoniec naša hlavná hrdinka skončí. Toto všetko ale nie sú podľa mňa veci, kvôli ktorým bežní diváci majú radi romantické komédie / dramédie. A musím povedať, že Susanna Skaggs je veľmi sympatická hlavná hrdinka, je v nej určitá dávka charakteru, ktorá sa aj postupne niekam vyvinie. Okrem toho jedlo v tomto filme vyzerá absolútne úžasne. Človek má chuť tam ísť a vziať si niečo priamo cez obrazovku. A je tu aj niekoľko celkom dobrých zvratov. Občas si myslíte, že poznáte skutočnosť, no potom sa v príbehu odhalí niečo trošku iné a dá to všetkému úplne iný rozmer. Ale v jadre je to predvídateľný film, kde jednotlivé situácie od A do Zet zapadajú do celkového obrazu. A to občasné prekvapenie je síce fajn, ale nič zásadné nezmení. Ale humor celkom funguje a vďaka tomu je to pre mňa stráviteľná romantická jednohubka. Nič viac, nič menej. Hodnotenie: C+

Hotel Rwanda (2004)

"Hotel Rwanda" je skutočne skvelý film. Obrovský rešpekt Terrymu Georgeovi a Donovi Cheadlovi, ktorí tu podľa mňa zo seba dali absolútne maximum. Toto je jeden z tých príbehov, ktoré by som asi odporúčil ešte výraznejšie v dnešných náročných časoch, keď sa všade počúva o tom, ako je na ľuďoch páchaná genocída a ako sa nás snažia zotročiť a vymazať pomocou vakcín a nanočipov v nich a 5G a podobných nezmyslov. Myslím si, že keď si predstavím slovo genocída, tak si vždy vybavím scénku z tohto filmu ako Paul ide s autom popri rieke a naskytne mu skutočne príšerný pohľad na niečo, čo by som nikdy v živote nechcel zažiť. Bolo to niečo strašné. A Don Cheadle tomu skutočne dal absolútne všetko. Veril som mu každý jeden moment v tomto filme. A nikde to nie je lepšie vidieť ako v jeho inteligencii, ktorou sa snaží získať si čas, no potom je tu ešte aj scénka, ktorá nasleduje po tej momentke pri rieke. A to keď si zapína čistú košeľu a uväzuje kravatu. Pre mňa v tej jednej scénke bolo toľko rôznych emócií, že ju vnímam ako jednu z najlepších v celom filme. Je to veľmi silný príbeh, ktorý sa síce stal už skoro pred 30-timi rokmi, no myslím si, že jeho myšlienka rezonuje stále veľmi silno. Najmä keď je vidno aký kúsok je od nahnevaného protestovania k skutočnej genocíde a vraždeniu. Vynikajúci film, ktorý je treba vidieť. Hodnotenie: A+

As a Prelude to Fear (2022)

Nenájdem asi jediný dôvod, pre ktorý by som dokážal odporúčať "As A Prelude To Fear". Tento film síce začne celkom dobre. Prvých 5 minút, ktoré slúžia ako intro do príbehu sú najlepšia časť, lebo z nej máme aspoň nejakú dávku tajomna. No potom... potom to celé ide "do kytek" a už ani na jeden moment nie je film v ničom lepší alebo zaujímavejší. Vieme presne povedať čo sa stane, kto za tým je aj ako sa príbeh vyvinie a k čomu reálne dospejeme. Je to klasický thriller, kde film neskutočne celú dobu tlačí na to, že ak sú všetky dôkazy proti jednej osobe, tak stopercentne musí byť únoscom a vrahom. Nuž... ak by to bol naozaj on, prečo sa film celú dobu snaží ukryť jeho identitu? Nie je na to jediný dôvod. Čiže ak si dáme dokopy 2 a 2, vieme aká je skutočnosť aj kto je skutočný únosca a vrah. Nebudem dávať spoilery, ale aj tak... viete to odhadnúť z prvého momentu. A okrem toho odohrané veľmi amatérsky a nezaujato a pôsobí tak lacno, že film nie je absolútne pre nikoho. Proste... vyhnúť sa všetkými desiatimi. Koniec. Howgh. Hodnotenie: D-

Ms. Marvel (2022) (seriál)

Ja úprimne nevidím veľa dôvodov na to, aby som bol voči "Ms. Marvel" negatívne naladený. Nemáme tu možno nejakú vysoko prelomovú story alebo niečo podobné, ale film má dostatok energie, má dobré postavy a pekný vizuálny štýl, ktorý v niektorých momentkách vie scénky urobiť oveľa zaujímavejšie, než by boli normálne. Uvediem dva príklady. Keď sa Kamala s Bruom rozprávajú o svojich nápadoch a máme možnosť sledovať meniace sa grafity na stenách a budovách za nimi alebo vedľa nich. Je to veľmi pekný trik, za ktorý musím niekoho pochváliť. Rovnako skvelý moment je keď leží na koberci a začne písať správy v telefóne, máme možnosť vidieť texty priamo na ňom. Takéto scénky sú veľmi kreatívne a vyzerajú skvele. Plán cesty na Avengercom a potom realita sú tiež dobre spracované. Je to celkom vtipné si to porovnať. Ako sa hovorí, málokedy vyjde plán podľa plánu. Tiež by som povedal, že toto je jeden z mála projektov od Marvelu, kde sme mali možnosť vidieť, že nadobudnúť schopnosti nie je len tak. A je potreba ich pochopiť, naučiť sa s nimi pracovať, vedieť ich ovládať a podobne. A ten tréning je v tomto dobrý. Alebo aj prvý moment kedy má zachraňovať chlapca, ktorý ide vypadnúť z okna. A najmä sa tu často ukazuje, že Kamala nie je superhrdinka ako Captain Marvel alebo Captain America. Keď sa jej niečo stane, pôsobí to, že to celkom vie aj zabolieť. Najmä v úvodných častiach. Neviem. Ja som s výsledkom spokojný. Jej priatelia sa mi páčili, zloduchovia sú celkom zaujímaví. Plus jediné čo vlastne chcú je vrátiť sa domov. Možno jediné scénky, ktoré mi v seriáli občas vedeli vadiť sú dialógy s jej mamou. Viem, že je starostlivá a chce to najlepšie... len vtedy si najviac uvedomím, že  vlastne sme v trošku šablonovitom projekte o tínedžeroch. A minimálne v tomto smere si myslím, že "Spiderman: Homecoming" pôsobil zaujímavejšie. Inak sa ale nemám moc na čo sťažovať. Možno trošku ľahší projekt ako mali Marvel naposledy... alebo aj celkovo jeden z ich ľahkých produktov... ale bavil ma. A to mi stačí. Hodnotenie: B

Hashtag podvodnice (2022)

"Not Okay" hodnotím ako veľmi slušne spracovaný film o tom, kde máme možnosť vidieť ako snaha byť úspešný a populárny za každú cenu a rovnako zneužite niečoho môže viesť k nečakanému sledu udalostí. Myslím si, že Quinn Shepard sa ukazuje ako šikovná režisérka. Už jej predošlý projekt "Blame" prinášal celkom silnú tému a myslím si, že sa jej to podarilo dobre zachytiť. A tento film je na tom podobne. Osobne si síce myslím, že jej predošlý film bol o niečo lepší, neberiem "Not Okay" jeho momentky. Lebo je ich tu viacero. Pochváliť musím Zoey Deutch za to čo predviedla na obrazovke. Pretože jej úplne verím to ctižiadostivú mrchu, ktorá vo všetkom hľadá spôsob, ako profitovať a sebecky si privlastniť slávu. No myslím si, že rovnako vynikajúca je aj Mia Isaac, ktorá hrá Rowan. Keď je na pódiu a rozpráva... pôsobí to tak suverénne a otvorene, aj s tou potrebnou agresiou, že ju skutočne obdivujem. Finálny monológ, ktorý má možnosť Danni sledovať je asi highlight filmu. Pretože vo všetkom zapôsobí presne tak ako má. A obe herečky tam dali zo seba absolútne maximum. Čo mne ešte na filme imponuje je aj ten nenápadný odpočet, ktorý z času na čas počujeme. A to vždy pri udalostiach, kedy sa Danni dostane trošku do úzkych. Ale ako sa čísla blížia viac a viac k jednotke a nule, rovnako vieme aj kedy príde moment, že to všetko praskne. Ak by som mal jeden väčší problém s filmom, tak nejako sa mi nechcelo veriť, že by všetci okolo Danni mali pocit, že sa vyrovnáva so svojou traumou spôsobom, ktorý pôsobí ako "Som úplne v pohode. Nemám žiadne negatívne stavy ani nič. A keď rozpráva o tom, že necíti absolútne nič... len obyčajné prázdno... nuž... viac som to veril vrahovi z úvodu filmu "We Are Boats". A fakt, že jediný kto je aspoň trošku podozrievavý je Harper je tak trošku... ja neviem. Mne by to správanie prišlo divné. Všetci sa síce vyrovnávame s traumou po svojom... no mám pocit, že ona sa ani nesnažila hrať, že by ju niečo traumatizovalo. Je tu ešte jedna skvelá scénka, ktorú vo filme ale vypichnem a to je keď Danni napíše svoj článok a napíše Rowan či by ho dala zdieľať práve počas momentu kedy sa u nej na škole rozozvučí poplach na tréning ako sa správať počas útoku. A máme dokopy pohľad na jej telefón, z ktorého bez jediného slova pochopíme veľmi dobre čo sa asi vtedy stalo. Takéto momentky film skutočne zvláda skvele. Podľa mňa je film dobrý. Stojí určite za pozornosť, dáva dobrú lekciu do života a hlavne je v dnešnej dobe veľmi aktuálny. Ako ďaleko sme my ochotní zájsť len preto, aby si nás druhí všimli? Položme si túto otázku. Hodnotenie: B+

Princezna (2022)

Fakt, že "The Princess" prišlo od 20th Century Studios, ktoré je momentálne vo vlastníctve Disney tomu podľa mňa ešte niečo pridáva. Nemusí tam byť Disney logo, aby to nebolo zaujímavé uvedomenie si. Ale inak je treba povedať, že ja som si túto akčnú thrillerovú komédiu užil skutočne viac než dosť. A áno, hovorím komédiu, lebo niektoré scénky mi prídu celkom vtipné. Nápad je to každopádne vynikajúci. A v rámci možností je to natočené celkom kompetentne. Akcia je relatívne dobrá (miestami sú strihy celkom viditeľné a niektoré efekty nefungujú), Joey King do toho išla úplne naplno a užíva si to. A okrem toho ešte ju spravili tvorcovia aj celkom zraniteľnou. Čo je veľké plus. Nie je dokonalá bojovníčka, ktorá zo všetkého vyjde a bude v pohode. Čo na filme ale ešte funguje je vidieť všetkých týchto lotrov a rabovačov skončiť mrtvých. A vďaka celkom schopnej akcii je to aj celkom uspokojivé sledovať. Neviem to vysvetliť lepšie, ale veľmi ma bavilo vidieť ako Joey King jedného za druhým seká a likviduje. Čo film nezvládol úplne je náš zloduch. Toto je dokopy nudný zloduch s nudným plánom a cieľom. Pravda je, že jeho milenka s ostrým bičom je zaujímavejšia postava a podľa mňa ju aj viac máme možnosť vidieť ako reálne nebezpečenstvo. On si vychytí pár scénok na konci, ale to je dokopy tak všetko. Toto bol ale skutočne uvoľnujúci filmový thriller, ktorého sledovanie ma bavilo, nenudilo, tempo plynulo veľmi dobre a sledovanie som si užil. Nemám viac čo dodať. Ja som si to užil. Hodnotenie: B+

Vždycky jsi to byla ty (2021) (TV film)

Myslím si, že "It Was Always You" venujem zopár slov len preto, aby mi povolilo dať komentár s tučne vytlačenými písmenami. Pretože dokopy sa k tomu nedá povedať nič, čo by ste nevedeli usúdiť z pohľadu na poster a z loga Hallmark. To vám dokopy povie úplne všetko čo potrebujete. A mám pocit, že keď sú tieto filmy ochudobnené o vianočnú atmosféru alebo niečo, čo by ich urobilo zaujímavejšie, tak je to len dávka romantických klišé a to je všetko. Herci sú okey, pár scénok je celkom príjemne romantických, ale sú to všetko veci, ktoré ste v minulosti videli a neprináša to nič. Ak máte radi ľahkú romantiku plnú predvídateľných momentov, ktoré máte radi, tak je to film pre vás. Inak si to asi neužijete. Hodnotenie: C

Štěstí (2022)

Trailer na "Luck" úprimne navnadil. Okrem toho film, ktorý má v produkcii meno John Lasseter bude určite mať nejaké kvality. A nesklamal som sa. Hoci je pravda, že asi by som bol radšej keby bol film o niečom trošku inom, vo výsledku poteší skvelou a celkom originálnou hlavnou myšlienkou. Ktorá je okrem toho podaná spôsobom, ktorý veľmi dobre funguje. Pretože keby sme boli všetci šťastní a všetko sa nám darilo, akí ľudia by sme vlastne nakoniec boli? To je niečo, čo by deti určite mali vidieť. Je super tiež, že vo filme nie je žiadny reálny zloduch. Vlastne aj miesta, ktoré môžu pôsobiť na prvý pohľad strašidelne môžu ukrývať veľa pekného a obyčajného. To oceňujem. Mám rád našu hlavnú hrdinku Sam. Jej príbeh je zaujímavý, jej postoj je super a aj keď by jej človek doprial v živote trošku šťastia, tak obdivuje jej pozitívny postoj, optimizmus a najmä vždy myslí viac na druhých. Animácie sú veľmi kvalitné a celkovo mám z filmu pocit, že siaha pokojne na kvality, aké nám prináša Pixar. Takže Skydance Animation určite budú štúdio, ktorého postup budem sledovať aj ďalej. Pre mňa veľmi pekný animovaný film pre celú rodinu. Čeknite si ho a uvidíte sami. So šťastím sa vám bude páčiť rovnako ako mne. Hodnotenie: A-

Jagate umi e to todoku (2022)

"One Day, You Will Reach The Sea" je momentálne celkom veľkým kandidátom na moju filmovú nástenku. Už som nejaký čas hľadal silný film z Japonska alebo Južnej Koréy, ktorý by ma zasiahol a myslím si, že tu som ho našiel. Tentokrát tu nemáme žiadnu romancu ako som od japoncov zvyknutý (aj keď možno tak jemne naznačená tu je) no drámu o vyrovnávaní sa s udalosťami, ktoré ovplyvňujú náš život. A tým je najmä smrť. Opäť sa tu v celkom velkej role ocitla Minami Hamabe, ktorá je rovnako skvelá ako kedykoľvek ju vidím, no Jukino Kišii tu absolútne exceluje svojim výkonom. Mnohé momentky vie povedať vyslovene svojou mimikou a očami. A to je pre mňa skutočne veľmi kvalitný výkon. Tempo filmu je funkčné a film ma nenudil, má to skvelú atmosféru a po celú dobu som tak nevedel k čomu to dospeje. Film krásne ukazuje, že ľudský život je vlastne tak významný a súčasne tak bezcenný. Pretože život človeka sa dá jednoducho odložiť do krabice a môžeme sa tváriť, že nikto taký reálne ani neexistoval. Zbavíme sa vecí, zmiznú spomienky, minulosť ostane zabudnutá. No tie predmety často symbolizujú všetko, čím ten človek pre niekoho iného mohol byť. A nie je to nikde lepšie vidno ako v prípade pána Narahara. Nebudem vysvetľovať hlbšie, je to moja osobne veľmi obľúbená momentka v tomto filme. No realita je, že to nie je jediný moment, kde film vyniká. Mám rád, keď japonci ukážu veci, ktoré sme mali možnosť vidieť z opačnej strany. Táto technika veľmi pomáha príbehu, aby sme mali možnosť vidieť to, čo by bolo inokedy úplne skryté. A vidieť veci z pohľadu Sumire na konci filmu stojí za to. Tie scénky odrazu vyplynú oveľa silnejšie. Jej kamera, ktorou zbiera príbehy, jej uvoľnenosť, ktorou zakrýva svoju plachosť a uzavretosť... to všetko zrazu do seba skvele zapadne. A potom aj úplne vedľajšie postavy ako napríklad ľudia, ktorí rozprávajú o svojich príbehoch po obrovskom tsunami. Všetci sme v živote významní a pritom tak bezvýznamní. A tak nejako vnotúrne mi tento film skutočne priniesol niečo, čo som tento rok moc často nezažil. Skutočný nefalšovaný zážitok. Hodnotenie: A+