Hollywoodská Stargirl (2022)

Tak "Hollywood Stargirl" je pre mňa veľmi slušné sklamanie. Neviem čo sa presne udialo alebo na koho dať zodpovednosť, ale nemám pocit, že toto by bol rovnako príjemný film ako to bolo v prípade prvého "Stargirl". Budem úprimný a poviem, že Grace VanderWaal je stále veľmi príjemná a dokáže miestami dať do toho nejaký šarm, Uma Thurman je po dlhej dobe v role, kde mi skutočne sedí a pôsobí dobre a hudobné momentky sú tiež celkom dobré. No miestami na mňa tento film pôsobí až neskutočne a tým myslím až neskutočne usmievavo a príliš nevinno a čisto. Prvýkrát som so Stargirl také pocity nemal, no teraz to pôsobilo skutočne ako keby sme chceli dať do toho tej pozitivity a všetkého až tak veľa, že ma to začalo úprimne prestávať baviť. A okrem toho akosi to robí voči mne pocit, že prvý film bol vlastne skoro úplne nepodstatný, lebo reálne akosi nemá žiadnu váhu na to, čo sa deje potom. Ku koncu to má pár dobrých scénok a nemôžem povedať, že by som bol vysoko otrávený, ale aj tak je treba povedať, že druhýkrát to nevyšlo. A myslím si, že pokiaľ by chceli tvorcovia tretí film, už by to vôbec nefungovalo. Hodnotenie: C

Pravidla zabíjení (2022)

Myslím si, že väčšina z nás sa zhodne na tom, že "White Elephant" nie je najhorším filmom, kde sa objavilo meno Brucea Willisa. Dokonca si myslím, že za posledné roky to hodnotím ako jeden z najlepších filmov, kde sa objavil. Casting je lepší, príbeh je celkom sledovateľný, akcia v rámci možností celkom kompetentná. Oproti "Vendetta" čo som sledoval naposledy je to pre mňa trošku lepšie na pozeranie. V tomto filme síce Bruce nemá veľkú rolu, ale nejako to nevadí. Viac sa na obrazvoke objaví Michael Rooker, ktorý je asi reálny hlavný hrdina tohto filmu. A na druhé miesto by som umiestnil Olgu Kurylenko, na ktorú sa stále veľmi dobre pozerá. A v akčnej role jej to celkom sedí. Vizuálne je to celkom ok, hoci v záverečnej časti je už akcia trošku moc. Ale nie je to nepozerateľné ako napríklad v "Out of Death". V jadre by som povedal, že toto je film, ktorý keby bol ešte trošku lepšie štruktúrovaný a mal v sebe viac napätia, bolo by to pokojne niečo, čo mohlo ísť do kina. Neviem. Možno ten film nadhodnocujem, ale v porovnaní s veľkou dávkou iných filmov, kde si Bruce strihol rolu je toto fakt stráviteľné. Hodnotenie: B-

Nesnesitelná tíha obrovského talentu (2022)

Nicolas Cage je skutočne neuveriteľná filmová hviezda. A voči jeho talentu mám veľký obdiv.  Nedá sa ale povedať, že by si počas posledných 10-tich rokov vyberal zrovna najlepšie filmy. Niekedy okolo roku 2018 sa veci začali meniť. Dostali sme filmy ako "Mandy", "Color Out Of Space" a samozrejme "Pig". A vyzeralo to, že sa konečne Nicolas stavia opäť na nohy a dočkáva sa lepších projektov. Ja dokonca v mnohom rešpektujem aj "Willy´s Wonderland". S tým všetkým poviem, že na "The Unberable Weight Of Massive Talent" som bol úprimne zvedavý. A keď začali prichádzať hodnotenia a komentáre od kritikov, bol som optimista. A to čakanie sa vyplatilo, pretože toto je film, ktorý prináša všetko, čo mám rád na Nicolasovi Cageovi, plus dokáže priniesť príbeh, ktorý je síce trošku strelený, ale v rámci konceptu na film funguje veľmi dobre. Je treba uznať, že film je v prvom rade komédia. Akčná komédia. No funguje vďaka tomu, že Nicolas Cage tu hrá sám seba. A tým pádom ani nemusí často niečo hrať. Alebo naopak do toho dáva svoje herecké umenie tak, ako ho poznáme. A je treba uznať, ja som sa na tom neskutočne zabavil. Palec hore pre Cagea. No nie je to len on, kto je skvelý. Pedro Pascal je rovnako vynikajúci a úplne mu ten jeho fanboyizmus verím do špiku kostí. Ku koncu sa dočkáme aj nejakej väčšej akcie, no je treba uznať, že toto je film, ktorý ma bavilo sledovať, mal dobré nápady a dokázal ich aj využiť vo svoj prospech. A ja len dúfam, že Nicolas Cage je späť vo forme a dostane sa do veľkej dávky kvalitných filmov. A aby sme tu nemali zase niečo podobné ako "Left Behind" alebo "Between Worlds". Do toho Nick. Teším sa na nabudúce. Hodnotenie: A

Without Ward (2022)

Budem tu celkom úprimný. Keď som do "Without Ward" vstupoval, tak nejako som dúfal, že sa dočkám niečoho zaujímavého. Koncept bol celkom originálny a dokonca aj predstava, že by sme žili vo svete, kde sa celý svet musí prispôsobiť novému systému zvaný: "kontraktualizmus" je veľmi zaujímavá. Film tak nejako ukazuje prečo ten systém začal, kde nastala následne chyba a ako ľudia stále čakajú, kedy budú nové kontrakty ratifikované, aby mohli reálne opustiť svoje domy a mohli sa voľne pohybovať na vzduchu. A ako všetko čo je povolené a čo nie je povolené, prípadne čo môže niekto urobiť a nemôže je dohodnuté v kontrakte. A potom tu máme hlavného hrdinu Garpa, ktorý veľmi dobre pomenuje od začiatku problémy tohto pokryteckého sveta. Pretože trestom za porušenie kontraktu nie je pokuta alebo väzenie. Ale rovno zastrelenie. A na všetko dávajú pozor právnici. Ok... toľko informácií k svetu, teraz si niečo povedzme o tom, prečo to podľa mňa funguje. V prvom rade je super, že film sa na nič nehrá. Nepotrebuje si brať servítku pred ústa a dokonca prinesie niekoľko scénok, ktoré som si nikdy nemyslel, že vo filme uvidím. A zahrajú to ako skutočne kvalitný moment. Myslím si, že za najlepší považujem ten kedy Voraz bude utekať od Sols. Ten dôvod úprimne nemá chybu. Ale je vo filme viacero takých momentov. Možno vás znechutia, mne však v dnešnej dobe kedy sa humor neskutočne uhladzuje prídu maximálne osviežujúce. No ústredná romanca dáva tomuto filmu to potrebné srdce a ten impulz na to, aby fungoval. Je úžasné, že niečo začne stalkovaním cez okno a výsledne to vyústi do veľmi úprimnej romantickej linky medzi dvomi ľuďmi, ktorej som úprimne uveril. A okrem toho so svadbou... veľmi kreatívne vymyslenou. Pôsobí to skutočne. Rovnako ako iné veci. Ako napríklad strava. Normálne jedlo v tomto svete neexistuje, všetky živiny sa ťahajú z nejakých fliaš, ktoré však dávkujú právnici. Takže ak chcú spoločnú večeru mimo postelí za dohľadu právnikov, čo tak bretariánske hody, kde sa tvárime, že stôl je plný všetkého možného. Je tu aj niekoľko iných zaujímavých aspektov. Ako napríklad fakt, že Beverly sa po prebratí z "Hazu" ostala slepá. Celkovo mám pocit, že tie nápady filmu pomáhajú fungovať. A sú dobré vymyslené. A tie scénky, ktoré z toho budú plynúť vďaka tomu majú patričný efekt. Neviem či je toto film, ktorý ocení veľké publikum (myslím si skôr, že nie), no pre mňa ako diváka, ktorý hľadá občas aj nejaké výstrednejšie filmy s originálnymi nápadmi a zaujímavým spracovaním tomuto dávam skutočne palec hore. Pre mňa skvelý film, ktorý ostane ale mnohými nedocenený. Hodnotenie: A

Follower (2022)

Myslím si, že užívateľ "B3n" vo svojom komente film "Follower" úplne presne vystihol. Objektívne neviem či by si ten film tú jednu hviezdu zaslúžil, no poviem aspoň prečo ju dávam ja. Sú dokopy 2 dôvody. V prvom rade mám pocit, že ak film chcel aspoň jednu postavu urobíť trošku zaujímavú tak to bude Sam. Mám pocit, že tam boli nejaké charakterové črty, hoci nie úplne dotiahnuté do niečoho, čo by som nazval dobré. Ale oceňujem snahu. Čo sa ale týka Heather a Riley, tak to sú bez debaty nezaujímavé otravné "čúzy" ako sa povedalo. Druhý bod dávam za časti, kedy je náš vrah v maske dokopy len vrahom v maske. A okrem toho bez dialógov. Škoda, že toto film pochová v momente ako dá pri konci masku dole a začne rozprávať. Všetko čo bolo zaujímavé je razom preč. Plus jeho dôvody... čo k tomu môžem povedať? Inak je toto predvídateľné od A do Zet. Nudné, nezaujímavé, dokopy sa skoro celú dobu nič nedeje a akcia skončí skôr ako začne. Odporúčať to nebudem, lebo nenájdem dôvod, pre ktorý by si to zaslúžilo vašu pozornosť. Proste neskutočne tuctový o ničom thriller, ktorý žiadnym spôsobom nie je lepší ako akýkoľvek iný thriller s podobným námetom. Hodnotenie: D-

Paulie Go! (2022)

"Paulie Go! sa ukázalo byť skutočne veľmi príjemnou komédiou. Takým trošku iným road-trip filmom, kde sa Paulie rozhodne ukradnúť dodávku a nájsť profesora, ktorý odmietol jeho žiadosť pracovať v jeho laboratóriu a pomôcť s jeho výskumom. Počas tejto cesty sa stretne s mladou dievčinou menom Avery, ktorá sa mu rozhodne v jeho projekte pomôcť, keď nejakým spôsobom pomôže aj on jej s jej youtube kanálom o love rýb. Film podľa mňa v sebe ukrýva pár dobrých prekvapení a postavy ma celú dobu úprimne bavilo sledovať. Je to síce jednoduchý a ľahký oddychový film, no na druhú stranu občas také človek potrebuje pozrieť. Pamätný je pre mňa aj doktor, ktorý má potrebuje naťahovať slovíčka, aby tomu dal vážnosť. V štýle: "You couuuuuuuuld, but that wouldn´t be goooooooood". Film ma v určitých momentoch dokonca aj veľmi príjemne prekvapil. Ako napríklad aj odhalenie ohľadom profesora (nebudem prezrádzať... ale povedzme, že má tiež nejaké svoje tajomstvo), ktoré bolo skutočne "Outstanding." Je fajn, že film nepotrebuje do toho dávať romancu, že vzťah medzi Pauliem a Avery podľa mňa ostane skôr priateľstvom a obaja budú schopní sa posunúť niekam vo svojom živote. Je to príjemný oddychový film, ktorý ma úprimne bavil a fungoval. A myslím si, že stojí za to si ho aj čeknúť. Hodnotenie: B+

The Bunker Game (2022)

Myslím si, že "The Bunker Game" mohol byť skvelým filmom. Stačilo len prerobiť scenár a dať nám niečo zaujímavejšie. Pretože pokiaľ chce film povedať na konci, to čo adresuje, tak sú tu scénky, ktorým absolútne nerozumiem. Zaslúžili si niektoré postavy v tomto filme svoj osud? Ja si myslím, že nie. Úvod je celkom zvláštny, no dokázal ma dostatočne zaháknuť, aby som si povedal, že to chcem vidieť ďalej. Potom sa po dvadsiatich minútach začne predierať na povrch reálny príbeh, ktorý ma po čase začal celkom unavovať. A to najmä z toho titulu, že vidím v tom potenciál na niečo zaujímavejšie a kvalitnejšie než to čo nám tu Roberto Zazzara naservíroval. Nedá sa povedať, že je to vyslovene nuda a má to v sebe pár okey scénok, no potom je tu kopec momentov, ktorým vôbec nerozumiem. Alebo minimálne nerozumiem dôvodom. Teda až na jednu výnimku. Myslím si, že jediným problémom filmu je jeho scenár. No bohužiaľ to je dosť veľký problém. Nemal by som síce film hodnotiť pre to, čo mohol byť, no v tomto prípade je to celkom ťažké. Pretože to čo tu máme je vyslovene len ťažký priemer. Keby sa to rozhodne tie elementy prepísať, zrušiť tie nadprirodzené elementy a poňať to viac na spôsob "Saw II", mali by sme tu podľa mňa oveľa silnejší a pamätnejší film, než je toto. A ten Clarin príbeh by do toho mohol byť nejako zakomponovaný. Proste niečo, čo by to urobilo pamätnejšie, než toto. Odporúčať nebudem, no nebudem od zhliadnutia ani vyslovene odhovárať. Na tak zlej úrovni to podľa mňa nie je. Hodnotenie: C

Expanze - Série 6 (2021) (série)

6. séria "The Expanse" opäť pôsobí neukončene. Mám ešte veľké množstvo otázok. Najmä ohľadom toho sveta so zvláštnymi tvormi. Pretože po dopozeraní mám úprimne pocit, že toto všetko sme mohli zo série vytiahnuť a o nič by sme vlastne neprišli. Neviem aký to malo prínos pre zvyšok seriálu, než ako zaujímavá odbočka? Možno seriál skončil a vznikne nová séria, ktorá sa bude tomuto venovať viac. Netuším. Každopádne je treba povedať, že tam asi sú moje jediné problémy. Je to zaujímavé, ale dokopy to nijakým spôsobom nemení zvyšok seriálu, ktorý by sa bez tých scénok pohodlne obišiel. Čo sa ostatného týka, je tu ešte niekoľko ďalších vecí, ktoré úplne asi nechápem, ale nejdem sa v tom skúšať moc hrabať. Postavy sú stále skvelé, vizuálne je to kvalitné, má to atmosféru, má to aj tú veľkú dávku politiky a všetko dokopy sa to prepája vo veľké finále, ktoré vďaka tomu, že má len 6 epizód má podľa mňa oveľa lepšie tempo, než minulé série. Zrazu som mal pocit, že som sa pri sledovaní nenudil. Každú epizódu som bol zvedavý čo sa bude diať ďalej ako to dopadne, k čomu dospejeme a podobne. A keď sme došli na koniec, pôsobilo to skutočne ako keby sme sa dostali do finále. Je tu priestor pre pokračovanie? Áno. Podľa všetkého ho ale už nedostaneme. Hoci si myslím, že by sme si ho ešte zaslúžili. Minimálne aby niektoré momentky mohli dostať väčší priestor a význam. Ale nevadí. Som spokojný s tým čo mám. Hodnotenie: B+

Otec Stu (2022)

Rosalind Ross nám prináša príbeh Stuarta Longa. Boxera, z ktorého sa po veľkom životnom momente stane kňaz. Muž, ktoého všetci budú poznať pod menom "Father Stu". Musím povedať, že tento film ma úprimne dostal. Málokedy sa mi dostanú pod ruku filmy, ktoré hovoria o kresťanstve a Bohu a nepôsobili na mňa nátlakovo alebo ako keby ma chceli poučovať a robiť mi kázanie.. Myslím si, že z hlavy mi napadne akurát "The Two Popes", ktorý skutočne nechal plynúť atmsoféru a bol som schopný mu uveriť každý moment. Tento film to ale skutočne dokázal. Ukázal nám Stuarta vo svojom čase boxera, jeho cestu a spôsob života. A to, čo možno začalo ako snaha získať si ženu, do ktorej sa zamiloval sa po jednej obrovskej nehode a zázračnom uzdravení zmení na poslanie. Odrazu si uvedomí kto v skutočnosti je, čo od neho Boh chce a rozhodne sa toto poslanie prijať. A či už verím, že dostal poslanie nebudeme rozoberať. Ale verím tomu, že on sám tomu veril. Že sa to stalo jeho životnou cestou. A veľká poklona pôjde Markovi Wahlbergovi, ktorý to skutočne odohral s obrovskou dávkou cti. Jeho herecký výkon by si pokojne zaslúžil nomináciu na Oscara (hoci to asi nebude), pretože som v ňom videl ten obrovský prerod, no súčasne som videl, že je to stále jedna a tá istá postava. Vedel ako správne rozprávať, nepoužíval kvetnaté metafory, no pomenoval veci veľmi skutočne. Scénka ako robí kázeň väzňom je pre mňa jeden z osobných highlightov. No momentov, ktoré si zapamätám v tomto filme je viac. Jeho nehoda na motorke, časť keď skončí pod sochou Márie s poznámkou, že ho ona postaví na nohy alebo záverečná spoveď. Vo výsledku silný film, ktorému možno chýba len ten wow moment, ktorý by z dobrého filmu urobil výborný. Hodnotenie: B+

Maturitní ročník (2022)

"Senior Year" je síce v jadre trošku klasickou komédiou, ktorá nejakým spôsobom neprekvapí, no čo ju pre mňa robí celkom výnimočnou sú určité momentky, ktoré robia z tuctového filmu niečo úplne iné. V prvom rade oceňujem, že sa film snaží adresovať problémy tak ako skutočne sú. A viem si predstaviť, že keby sa niekto kto upadol do kómy niekedy roku 2002 prebral v dnešnom svete, tak by vôbec nevedel aké veci sa vlastne zmenili a ako vlastne je svet viac a viac riadený určitými formami správania sa a to čo nám kedysi prišlo ako úplne normálne je zrazu urážlivé alebo dehonestujúce a podobne. A miestami sa v tom už mám sám problém vyznať, čo je okey povedať, čo je vlastne už za čiaru ... čo je rasistické, čo vlastne nie je rasistické... a podobne. No rovnako to ukazuje aj druhú stranu mince. A nerobí to formou, kde nám veci celý čas ukazuje, ale veľmi inteligentne to pomenuje v správny moment a potom sa už k tomu nevráti. Ako napríklad príbeh Marie. Ktorá označí v jednej časti svoje skúsenosti na strednej škole za úplné peklo, lebo nikdy nevedela, z ktorej strany najbližšie príde urážka a v podstate sa proti nemohla nijako brániť. A chce potom urobiť zo strednej školy príjemnejšie miesto. A chápem ju. Film ukazuje skvele aj povrchnosť ... a ako popularita často nie je to, čo vlastne je podstatné. Aby som to ale ozrejmil, chápem aj Stephanie, že si vyložila slová svojej mamy trošku nesprávne. Ale v celkovom kontexte vám to dá zmysel. A okrem toho keď chce byť film vtipný, tak väčšinou funguje. Nie sú tu momentky, kde by som prevracal očami nad niekoho trápnosťou alebo niečo podobné. Popravde jediné čo ma na filme nejako štvalo bola Tiffany, ktorá mi prišla ako jedna z postáv, ktorá sa dokopy nikdy nikam neposunula. Možno až v závere, ale to sa mi ťažko počíta. U každého vidieť ten prerod. A neviem si predstaviť, že by niekto ostal rovnaký ako pred dvadsiatimi rokmi. Pokiaľ teda nie ste Stephanie. Technicky je tu ešte niekoľko technických aspektov, ktoré film trošku nespraví veľmi skutočne. Ako napríklad časť keď sa Stephanie preberie v nemocnici, tak by určite nebola schopná tak ovládať svoje telo. Po dvadsiatich rokoch by sa musela učiť nanovo rozhýbavať svaly, aby si zvykli. To nejde len tak. Telo zmľandravie. A pár takých vecí by sa ešte spomenúť dalo. Ale podstatné je, že som sa bavil. Čeknite si film a uvidíte sami. Hodnotenie: B