Rychlá rota (2022)

Celkom som sa bál ako to výsledne dopadne. Najmä po tom ako som videl trailer, ktorý mi dával viac dôvodov prečo nie, ako prečo áno. Ale nakoniec ma to príjemne prekvapilo a môžem povedať, že "Chip ´n´ Dale: Rescure Rangers" je oveľa lepším filmom, než som od tohto čakal. Nielenže je veľmi vtipný. On je dokonca aj kreatívne vtipný. Narozdiel od "Space Jam 2necháva postavy dýchať, využíva atmosféru prostredia a keď prináša na scénu postavičky, nie je to len lacné využitie camea. Dokonca je tu niekoľko postáv, ktoré som pôvodne vôbec nepredpokladal, že niekedy ešte uvidím. Ako napríklad to hnusné strašidlo, ktoré sme mali vidieť pôvodne ako Sonica. Takže film sa rozhodne vie baviť, prináša solídnu záhadu a pár okey prekvapení. Okrem toho aj celkom solídneho zloducha. A áno, je tu ešte aj jeden prekvapivý. Vo výsledku mi to asi najviac pripomína staré časy, keď som pozeral "Who Framed Roger Rabbit?" len ako keby to urobili tvorcovia opačne. Nemáme tu policajta s animovanou postavičkou, ale animované postavičky s policajtom. A funguje to dobre. Okrem toho to kombinuje skvele asi všetky druhy animácií aké poznáme 2D, 3D, stop-motion, plastelínu a dokonca aj maňušky. A dokonca môžeme vidieť aj namakeupované "Cats". Takže je tu toho skutočne dosť. A všetko to pôsobí veľmi dobre. Čo dodať? Som rád, že som sa mýlil, film ma úprimne dostal a myslím si, že má na to byť solídnou Disney+ klasikou. Čeknite si to a zabavte sa. Hodnotenie: A-

Co jsme komu všichni udělali? (2022)

Philippe de Chauveron sa vracia po tretíkrát vo svojej filmové sérii v "Serial (Bad) Weddings 3". V skratke iba poviem, že prvý film je pre mňa klasika, ktorú som videl niekoľkokrát a na pokračovanie som bol pár rokov dozadu v kine ale moc si už z neho nepamätám. Bavil som sa, ale rozhodne nie toľko ako prvýkrát. A teraz je tu veľké uzatvorenie trilógie, ktoré bude zo všetkých najväčšie. A dozvieme sa asi úplne všetko čo sa dá. A pravdou je, že tento film ma svojim humorom skutočne opäť dostal. Nepôsobí, že sa tvorcovia nejako boja stúpať ľuďom na otlaky a robiť si srandu z modernej kultúry, no súčasne sa vedia držať dostatočne vzadu, aby to nejakým fórom neprepálili. Pravdou je hlavne to, že táto časť prináša viac ten deja-vu efekt, ktorý mi pripomenul originál než naposledy. Je to jedna bláznivá scénka za druhou, fóry sú dobre načasované a postavy ma stále bavia (teda väčšina ... Laure mi tu neskutočne počas filmu liezla na nervy). Hádky medzi Rashidom a Davidom sú vtipné... ich eskalovanie konfliktu asi ešte viac. To je kto to vymyslí ešte lepšie. No a stretávame sa aj s rodičmi našich zaťov... a opäť môžem povedať, že je na čom sa baviť. Davidovi rodičia spolu ledva komunikujú, Chaovi rodičia sú zase urazení po tom ako Claude a Marie k nim v Pekingu netrafili (plus otec musí stále mamu strážiť aby nepila alkohol) a Rashidov otec sa rozhodne dať znovu dokopy starú kapelu, aby zahrali na štyridsiate výročie svadby Clauda a Marie. Marie je inak postava, ktorá ma stále baví najviac. A áno, ešte tu máme aj nemeckého zberateľa umenia, ktorý trošku bude skúšať niekomu zamotať hlavu. A je to tiež celkom slušná dávka srandy. Narozdiel ale od minulých filmov, kde sme sa snažili vidieť na veciach to pozitívne, tento mi miestami prišiel, že sú tu všetci jeden s druhým furt na nože a v konfliktoch. A tie konflikty sú síce zábavné, no na druhú stranu potom vieme, že vždy príde vyriešenie... a to trošku uberá pre mňa body, aby som si to užil ako niečo ako prvý film. A okrem toho robiť niečo väčšie neznamená, že to bude aj lepšie. A okrem toho je tu aj pár deja-vu momentov v štýle - Pamätáte si toto? Ale uznávam, bavil som sa v kine solídne. Takže od toho sa bude odvíjať aj môj finálny pocit. Hodnotenie: B+

2000 Mules (2022) odpad!

Mr. Absolutely sa vracia vo svojom najnovšom filme "2000 Mules" aby celý svet presvedčil, že prezidentské voľby v USA roku 2020 boli zmanipulované a Donald Trump (ako aj na Slovensku Štefan Harabin) vyhral voľby. Normálne by som asi bol ten, ktorý by išiel v tomto filme spochybňovať všetko. Mohol by som tvrdiť, že tie záznamy vôbec nemajú dátumy, mohli byť urobené z nastrčených kamier, mohlo sa to celé nejako nafigurovať ako Marek Vašut s Pavlom Křížom v "Death Of A Nation". A tiež by som mohol povedať, že film v podstate potvrdzuje, že všetci sme sledovaní organizáciami, ktoré očividne trekujú každý náš pohyb a zameriavajú sa na to kadiaľ chodíme, a vedia z toho určiť, že nie sme stará pani na prechádzke so psom ale nejaký skutočný chuligán, ktorý sa zúčastňuje Antifa protestov. Nebudem nič z tohto spochybňovať. Svoje hodnotenie pre film zameriam len na to čo sa snaží povedať a aké má argumenty. Takže prijímam ideu, že všetko čo "True The Vote" v tomto filme odprezentuje sú skutočné dôkazy o zmanipulovaní volieb, a že presne takto to prebehlo. A s týmto všetkým v hlave má film jeden veľký kľúčový problém, ktorý ku koncu dokonca Sebastian Gorka adresuje. A ten znie: "Vieme s určitosťou povedať pre koho boli tie falošné hlasovacie lístky? Nie." A s týmto môžete jednoducho zobrať D´Souzovu teóriu a všetky fakty s ňou, obrátiť ju naruby a dostanete rovnako možnú alterantívu, ktorú nikto v tomto filme ale nehovorí. Falošné lístky pokojne mohli byť všetky určené pre Trumpa, aby mu zabezpečili víťazstvo. A bol o ňom skalopevne presvedčený, lebo si v dôležitých okrskoch zariadil, aby dostal potrebné hlasy, ktoré by mu jeho víťaztvo zabezpečili. Následne na druhý deň videl, že víťazom je Joe Biden a žiadal prepočet hlasov, pretože na základe jeho informácií a s falošnými hlasmi mal predsa vyhrať. Pretože plán bol, že voľby skutočne vyhrá. A republikáni sa rozhodli akceptovať výsledky, aby sa do toho moc nešpáralo, aby nebol problém. Je tu reálna možnosť, že podvádzali obe strany. A možno jedna strana mala so svojou metódou väčší úspech. Problém je ten, že nedá sa nijakým spôsobom garantovať teória, ktorú nám "Mr. Absolutely" servíruje. Že keby sa odpočítali falošné hlasy (podľa matematického výpočtu, ku ktorému sa tu dospelo) víťazom by automaticky bol Donald Trump. To je len teória v prípade, že by skutočne všetky falošné hlasy boli pre demokratov. Lenže na to nemá nikto absolútne žiadny dôkaz. Pretože toto je niečo, čo sa na základe tých záberov a všetkým čo vidíme "absolútne" nedá potvrdiť. Čo je teda cieľom tohto filmu? V podstate opäť to, čo je cieľom všetkých ostatných filmov Dinesha D´Souzu. Dať chrobáka do hlavy, že demokrati sú zlí a ukradli Ameriku najlepšiemu prezidentovi, akého kedy Amerika mala a pošliapali demokraciu. Pretože toto je jediný naratív, ktorého sa drží. Okrem toho miestami je to skutočne komické. Scénka, kde máme zábery z vypočúvania tajného svedka a Dinesh to so svojou manželkou Debbie sleudjú je asi čerešnička na torte. A ako smutne a zúfalo s ňou obaja súcitia a hodnotia, že je veľmi odvážna pripomína propagačné videá "svedkov Jehovových". To je level emócií, s akými sa film snaží pracovať. Vo všeobecnosti toto nie je objektívny dokument. Pretože jeho teória sa dá bez najmenších problémov otočiť a dospejeme k úplne rovnako zaujímavej teórii. Takže výpovedná hodnota je opäť nulová. Ako vždy. A tradične tu budeme mať aj niekoľko scénok, kde sa bude náš režisér a autor prechádzať po uliciach Ameriky ... z toho v jednom prípade na červenu cez prechod pre chodcov. Mimochodom, dal som si tú námahu a spočítal koľkokrát v tomto dokumente padne obľúbené slovo Dinesha D´Souzu ("Absolutely"). Takže ako malý bonus pridávam info, že výsledok je číslo "9". Tento film je len ďalší manipulatívny naratív, aký sme už od tohto týpka videli. A musím povedať, že miestami celkom slušná zábava. A aspoň jednému filmu tak zabere miesto na mojej nástenke medzi najhoršími filmami roka. Hodnotenie: F

Všechno, všude, najednou (2022)

Nebudem sa tváriť, že nechápem tie negatívne ratingy. Včera sme to pozerali s manželkou a vyzerala pri tom, že tiež začína mať film plné zuby a mala pocit, že je to moc prekomplikované. Takže ak ste mali rovnaké problémy, plne vás chápem. No tento komentár odzrkadľuje moje pocity a ja musím povedať, že mňa "Everything Everywhere All At Once" skutočne zasiahlo. Myslím si, že zámer tvorcom vyšiel a ja som sa s ním na konci plne stotožnil. Poviem to takto. Myslím si, že film je dramatický v správnych momentoch, je vtipný v správnych momentoch, má niekoľko zaujímavých zvratov a Michelle Yeoh sa do tejto role absolútne oprela. A dala zo seba absolútne maximum. Občas je to možno príliš absurdné, no koniec koncov aj v realite, kde môžeme dokopy len visieť na špagáte sa asi dá nájsť niečo pozitívne. Nechcem veľmi zachádzať do spoilerov, no myslím si, že tento film si bude potrebné trošku rozobrať. Pozitívne hodnotím casting. Myslím si, že úplne všetci dali do tohto filmu všetko čo mohli. Jamie Lee Curtis ma miestami neskutočne pobavila. A okrem toho je tu v role, kde som si nikdy nebol úplne istý, čo vlastne do toho všetkého chce priniesť. Pretože ju uvidíme v toľkých rôznych možnostiach, že je to celkom zaujímavé. Tiež sa mi páči, že všetko je to postavené na dávke obrovskej absurdnosti. Mám rád absurdný humor a vďaka tomu pre mňa mnohé momentky fungujú. A rehotal som sa na nich a úprimne od srdca. A môže za to najmä aj skutočnosť, že všetci tie momentky berú maximálne seriózne. Nech tu urobí ktokoľvek sebemenšiu kravinu, pôsobí to, že to tak skutočne mali urobiť a berú to maximálne vážne. Myslím si ale, že keby išlo čisto o humor a koncept, tak film by si ma asi nezískal až tak veľmi. Tam vstupuje jeho hlavná myšlienka, ktorá sa nám na konci odhalí. A môžem povedať, že je vždy pre mňa úžasné, keď vidím film, ktorý mi na konci niečo dá. Aby som ale nepísal spoilery, tak to veľmi skrátim. V prvej časti je film vybudovaný ako boj dobra proti zlu. No druhá časť nám geniálnym spôsobom ukáže, že to tak vlastne absolútne nie je. V skutočnosti je to pre mňa boj nádeje s beznádejou. A funguje to veľmi dobre. Pretože spôsob ako nám to film prezentuje patrí medzi absolútne highlighty vo filme, ktoré ma dostali. Môžeme mať miesto prstov hotdogy alebo môžeme byť v realite len dva obrovské kamene. Môžeme byť kdekoľvek, kýmkoľvek a robiť absolútne hocičo... alebo byť aj najväčším lúzrom, ale treba mať ten správny uhol pohľadu. Pre mňa výnimočný film a rozhodne priniesol niečo, čo som neočakával. Klobúk dole. Hodnotenie: A+

The Twin (2022)

"The Twin" ma úprimne prekvapilo. Aby sa dnes našiel horor, kde si pri konci hovorím, že už viem presne čo sa bude diať a ako to dopadne... a na konci pochopím, že som sa kompletne mýlil a všetko je vlastne úplne inak je dnes celkom rarita. A v tomto smere musím film pochváliť, lebo som si pomaly uvedomoval, že je to vlastne vynikajúco napísané. A do toho Teresa Palmer, ktorá sa v hororoch veľmi často neobjavuje (naposledy to bolo v "Lights Out"). A túto rolu absolútne žije. A veril som jej to. Klobúk dole...toto sa podarilo. Dalo by sa dokopy len povedať, že úvod ma trošku nudil a vyzeralo to spočiatku ako film bez jasnej identity. Mal som pocit, že to mixovalo z klasických výplachových ducharín ako napríklad "Brahms: The Boy II", a neskôr to dokonca pôsobilo, že to vytiahne trošku "Rosemary´s Babykartu, no potom to prináša finálne otočenie a film je zrazu totálne na koni. Má to atmosféru, má to dobrý príbeh, je to plné prekvapivých momentov a vo všeobecnosti funguje skvele. Myslím si, že toto je film, ktorý stojí za to si pozrieť. Hodnotenie: B+

Belle (2021)

Chvíľku som normálne rozmýšľal, či by som našiel dôvod, pre ktorý "Belle" nedať svoj plný rating. Pretože úprimne sa vždy snažím, aby som ho dával filmom, ktoré ma skutočne o niečo obohatili a priniesli niečo, čo som absolútne nečakal. A musím uznať, že tu sa to podarilo. Mal som pocit, že budem presne vedieť k čomu dospejeme a ako to vo finále dopadne, ale film si svoje prekvapenia rozhodne necháva na správne chvíle. Animácie sú ohromné. Dokonca oceňujem, že film animáciami aj rozlišuje svet "U" a skutočný svet. Kým momentky v realite vyzerajú viac ako klasické anime, scénky vo virtuálnej realite pôsobia ako keby farby viac splývali dokopy a vytvára to skutočne veľmi zaujímavý efekt. Postavy sú skvelé. Mám veľmi rád Suzu, Shinobu je skvelý, Hiroka je veľmi vtipná a Ruka je skrz všetku svoju popularitu veľmi príjemne skromná. A veľmi priateľská. Hudba? Fantastická. Všetky tieto skladby majú dušu, veľmi príjemne sa počúvajú a dotvárajú skutočne celkový obraz príbehu. A potom je tu príbeh. Úprimne poviem, že som od začiatku čakal, že tu budeme mať klasickú love story akú v tomto príbehu poznáme. A že rovnako sa dočkáme aj viet, ktoré už poznáme. Koniec koncov, má to byť nová variácia, potrebné sa držať nejakej kostry. No vo výsledku je treba povedať, že film ma ku koncu absolútne prekvapil. Vôbec som si nemyslel, že sa dočkáme rozuzlenia, akého sme sa dočkali. Nemôžem dokopy ani nič povedať, no toto nie je klasická love story, ktorý poznáme. Príbeh "draka" je v skutočnosti niečo úplne iné a keď som to pochopil, tak ma to úprimne dostalo. Dokonca film ku koncu naberie poriadne grády. So všetkým týmto čo som práve povedal si myslím, že mám tu silného kandidáta na film roka a podľa toho si svoje hodnotenie zaslúži. Hodnotenie: A+

Marvelous and the Black Hole (2020)

Asi budem trošku nadhodnocovať, ale po tom ako som videl niekoľko filmov, ktoré ma vo svojej podstate sklamali, alebo vôbec nepriniesli to čo som od nich chcel je vidieť príjemnú komédiu o vyrovnávaní sa s bolesťou presne to, čo som potreboval vidieť. A "Marvelous And The Black Hole" mi do tohto tak vysoko zapasovalo, že som sa rozhodol film o jeden bod ešte povýšiť. Realita je taká, že vedel som skoro kompletne všetko čo som od tohto filmu mohol očakávať a v podstate by som povedal, že absolútne splnil moje očakávania. No dôvod prečo funguje je ten, že Rhea Perlman a Miya Cech do toho dávajú podľa mňa skutočne maximum. Obe sú veľmi sympatické, obe vedia svoje role vytiahnuť na maximum a je ich úprimná radosť sledovať. Najmä keď sú spolu. Film s nimi má isté čaro. A je to úsmevné a milé. Dokonca na určitých bodoch sa človek aj úprimne zasmeje. Ako vizualizácia Sammy, aký trik by najradšej urobila s Marianou. A potom aj reakcia Margot na to. Príde to odnikiaľ a dá to tomu trošku čierneho humoru, no vôbec som sa tomu nebránil. Film má podľa mňa dobré srdce a naše dve hlavné hrdinky urobili skutočne maximum preto, aby ho predali. Je to predvídateľné, je to staré a známe... ale je to film, ktorý mi niekedy proste skutočne sadne do nálady. A v tomto prípade to vyšlo. Hodnotenie: A-

Žhářka (2022)

Na úvod poviem, že ak chcete film, ktorý viac sleduje pôvodný príbeh, ktorý napísal Stephen King, rovno si pozrite "Firestarters Drew Barrymore. Netvrdím, že ten film je super, no po tomto filme mu ešte jeden bod vďačne pridám, lebo sa podľa mňa aspoň snažil zachovať pôvodný príbeh a jeho kľúčové momentky. "Firestarter" 2022 podľa mňa má pár dobrých vecí v sebe. V prvom rade hudba Johna Carpentera sa miestami vie dostať pod kožu. A v druhom rade je fajn v úvode vidieť pár scénok s Vicky a Charlie ako chodí do školy. Toto sú ale elementy, ktoré by sa dali lepšie využiť v prípade, že by z toho tvorcovia robili sériu na 10 epizód, kde by sme mohli nejako nasať atmosféru príbehu. Možno by som potom aj bol schopný niektoré zmeny lepšie prijať. Ale v tomto kontexte, vôbec. Zmeny, ktoré sa sem dostali podľa mňa ani len nie sú dobré. Nechcem veľa spoilovať, no jedno by som asi mal povedať. Charlie totiž tentokrát nemá len svoje schopnosti, kde pomocou myšlienky vie založiť oheň. Ale rovnako získa aj schopnosti svojej mamy a svojho otca a využije ich vo svoj prospech neskôr. Problém ale je aj to, že vzťah medzi Charliem a jej rodičmi (a obzvlášť jej otcom) je veľmi slabý. Necítim z toho absolútne nič. John Rainbird je v tomto filme podľa mňa tiež čistá tragédia. Ak máte radi knižnú postavu alebo Georga C. Scotta v pôvodnom filme, toto vás určite poriadne naštve. Okrem toho je treba ešte povedať, že svojim scenáristickým rozhodnutím nás film pripraví o jeden z najlepších knižných momentov v oblasti finále. Mal som veľmi rád scénky medzi Rainbirdom a Charlie v knihe. No toto všetko pre jednu veci úplne vypadne... a to je pre mňa absolútne neodpustiteľné. Tvári sa to, že chcú tvorcovia robiť pokračovanie. Úprimne, neviem či film vôbec bude mať základňu na to, aby pokračovanie vzniklo. Som fakt veľmi sklamaný z výsledku. Hodnotenie: D-

Invaze: Operace Mincemeat (2022)

Veľmi som chcel, aby sa mi "Operation Mincemeat" páčilo. Vojnový film od schopného režiséra ako je John Madden a s celkom slušným obsadením si ma určite získa a nesklame. Že? Nuž... poviem to takto. Udalosti, ktoré tento film rozpráva sú zaujímavé. Celkový nápad tejto operácie je podľa mňa geniálny a musím povedať, že celkom obdivujem, že to vlastne nakoniec so všetkým dokopy vyšlo a história sa odohrala tak ako sa odohrala. Lebo je to rozhodne zaujímavá stratégia na oklamanie nepriateľa. Spracovanie tejto udalosti je ale iná story, a na tomto najviac film naráža na kameň. Mám pocit, že film sa viac snažil nás dostať do politického diania filmu, než že by sme mali možnosť vidieť niečo výraznejšie z celkového plánu. Trvá to 70 minút, kým sa dajú veci do pohybu. Dovtedy sledujeme všetko plánovanie, dávanie dokopy, schvaľovacie procesy, obviňovanie zo špiónstva a okrem toho jednu žiarlivú love story medzi dvoma mužmi, ktorí majú city pre jednu ženu. A nie, nerobím si srandu. A sledovať Matthewa Macfaydena ako neustále je naštvaný na Colina Firtha, pričom hlavnú úlohu v tom zohráva žiarlivosť voči vdove, ktorú hrá Kelly Macdonald je postupne celkom otravné. Okrem toho film ani nevyzerá nejako zaujímavo a ponúka viac politický pohľad na celú udalosť, než že by prinášal niečo, čo by bolo reálne zaujímavé. Neviem ale popravde ani ako ten film zafixovať. Viem len to, že sledovať ma to moc nebavilo. A to je škoda. Hodnotenie: C+

V žoldu smrti (2022)

"The Contractor" je v podstate jednoducho stráviteľné akčné béčko, ktoré nejako nenadchne, ale ani nejako neurazí. Je to predvídateľné, je to niečo čo sme videli už veľakrát, ale ako oddychový film na večer to občas stačí. Možno by mi nevadilo keby to malo v sebe viac akcie a prial by som si možno aj nejakú väčšiu dávku napätia, no nedá sa povedať, že by mi to nevadilo. Jediné čo je podľa mňa fakt dobré na tomto filme je konfrontácia dvoch priateľov ku koncu filmu. Nechcem to nejako extra spoilovať, no padnú tam celkom dobré vety a chápem prečo je James tak nešťastný a nahnevaný súčasne. Inak to ale dokopy je vyslovene len film na jedno pozretie. A o nič sa pri ňom človek neobohatí. Ak vám to stačí, do toho. Myslím si, že dostanete presne to, čo čakáte. Hodnotenie: B-