Ztracené město (2022)

"The Lost City" sa pre mňa asi stane najlepším tohtoročným filmom, ktorý som pozeral počas veľkonočného víkendu. Čakal som dobrú dávku zábavy ako v "Jungle Cruisev kombinácii s niečim ako "Raiders Of The Lost Arc". A v tomto ohľade by som povedal, že film asi splnil moje očakávania úplne. Bavil som sa, užíval som si to, postavy mali niečo do seba... a fungovalo to. Páči sa mi ako je Alan obdivovaný publikom (obzvlášť keď stvárňuje Dasha), ale rovnako sa vie ukázať aj ako absolútne patetický týpek. A toto je ten typ patetickosti, ktorá ma pobavila. Najmä keď ho máme v kontraste s niekym ako je Brad Pitt. To má potom film svoju úplne najlepšiu časť. Malo to akciu, humor aj švih. A väčšinou si tieto 3 atribúty film drží. Plus poviem, že Daniel Radcliffe ma tu ako zloduch bavil. Je skvelé ho sledovať. Začína ako absolútny vizionár a správa sa šarmantne, no ku koncu sa z neho už stane absolútny psychopat. A keď hovoríme o tom konci (bez toho, aby som niečo spoiloval), stojí za to povedať, že sa mi páči ten výsledok a myšlienka, ktorú do toho dali. Malo to svoje kúzlo a nebolo to niečo čo som očakával. Väčšinou majú tieto filmy rovnaké finále. Tu to ale chytili tvorcovia trošku inak a možno ten výsledok nebude úplne to, čo sme chceli. Ale dáva to tomu pekný príbeh. Necham  to v tomto. Čo sa týka Sandry Bullock, tak v porovnaní s jej hereckými kolegami tu ponúka trošku svoj štandard, ale fungovala... a bavilo ma ju sledovať. Jediné momentky kedy som chcel, aby sme sa vrátili k našim protagonistom boli scénky s jej agentkou Beth. Nie zlé, ale akosi ma vždy vytrhli z tej celkovej atmosféry. Inak ale pre mňa ide o solídnu komédiu, ktorej sledovanie som si užil. Hodnotenie: B+

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Po "Fantastic Beasts: Crimes Of Grindelwaldsom tak už nejako nedúfal, že by Warner Brothers priniesli skvelý zážitok ako prvýkrát. A mal som pravdu. Na druhú stranu je ale tento film aspoň trošku zaujímavejší ako bol predošlý. Ten ma neskutočne otravoval a nudil. "Fantastic Beasts: Secrets Of Dumbledore" však na druhú stranu prináša veľkú dávku politiky, a veľmi málo fantastických tvorov. Často útočí na našu nostalgiu s návratom na Rokfort a do Rockville, svojou hudbou a postavami a podobne. Je fajn vidieť mladú Minervu, je fajn vidieť Juda Lawa ako Dumbledora. a Musím uznať, že Mads Mikkelsen sa svojej role zhostil svojej role namiesto Johnnyho Deppa skvele a film ma držal svojou atmosférou a (ako som povedal) nostalgickým prínosom. Na druhú stranu je to ale tiež predvídateľné, nemá to také čaro ako prvýkrát a rozhodne si nemyslím, že je to film, ktorý nejakým spôsobom prináša niečo nové do tohto sveta. Ale takisto je pravda, že už som to nečakal. Som rád, že som ho videl, budem si z neho asi pamätať viac ako z minulého, a tam asi aj skončím. Ak ste zvedaví, čeknite si ho. Možno vás to pobaví. Hodnotenie: B

Stínohra (2022)

Vo výsledku ma Bebjak nesklamal."Stínohra" síce sľubovala asi trošku niečo iné a možno aj z anotácie divák očakával niečo iné, ale nemôžem to označiť za zlyhanie alebo sklamanie. Myslím si, že sú dokopy 2 veci, ktoré aspoň trošku skritizujem. V prvom rade Bebjak v niektorých scénkach dáva zbytočne veľkú dávku hudby a okrem toho je ešte aj celkom nahlas. A nemyslím si, že ju tie scénky úplne potrebovali. Mala byť viac v pozadí. Druhá vec je, že po určitom bode som začal mať pocit, že film vyslovene spomalil a začínal sa už len vliecť. A to bola celkom škoda. Myslím si, že do bodu, kedy sa objaví telo v kontajneri ma to veľmi držalo. Potom to malo sem-tam scénku, ktorá ma dostala. Ako napríklad scénka počas raňajok a debata medzi Janom a Michalom počas nich. Ale rovnako sú tam potom aj stupídne a patetické scénky, ktoré sme vôbec nepotrebovali. Úvod je super, záverečných pár minút rovnako. Milan Ondrík je vynikajúci a veril som mu každú momentku. Rovnako chválim Hynka Čermáka. A to priateľstvo medzi našimi hrdinami fungovalo skvele. Plus aj taký ten vnútorný konflikt a výčitky svedomia sú dobre zachytené. Myslím si ale, že mohlo to byť ešte o niečo silnejšie. A najmä to nemuselo v strede tak tápať. Hodnotenie: B-

Nekonečná bouře (2022)

"Infinite Storm" mi neprišlo vyslovene zlé. Dokonca mám pocit, že film si aj vie celkom udržať tempo, Naomi Watts do toho dáva všetko a miestami je to celkom slušne adrenalínové. Bol som zvedavý kam to dospeje a ako to celé vo výsledku dopadne, no problém akurát je ten, že vlastne od začiatku viete ako to vlastne skončí. Len je otázkou, čím všetkým si naši hrdinovia prejdú a trošku aj aké bude to mentálne zaťaženie. Neviem aké to bolo v skutočnosti a nechcem nejakým spôsobom hovoriť, že nám tvorcovia klamú alebo niečo podobné, no sú tu momentky, ktoré pôsobia viac filmovo, ako realisticky. Alebo minimálne to tak aj spravia tými dialógmi. Našťastie ale film vyzerá po filmárskej stránke celkom schopne, mám pocit, že veľa toho čo vidíme sú skutočné zábery, alebo tak minimálne pôsobia. Vďaka tomu má aj hora celkom slušnú atmosféru. Jediné čo ma ozaj mrzelo bol fakt, že koniec je oveľa monotónnejší, než celý zvyšok filmu. Pôsobí, že to nechce byť nejaké zakončenie happyendom, no miesto toho sa rozhodnú pre niečo trošku iné. Okey. Je to síce niečo iné, no nemyslím si, že to filmu pomáha. Ale zase je to dostatočne v pohode, aby som film aspoň v tomto smere pochválil. Neviem. Ja som s výsledkom v pohode. Hodnotenie: C+

Umma (2022)

Tak toto je celkom smutné. Úprimne som veril, že od "Umma" sa dočkám zaujímavého ducharského hororu. Hoci podľa reakcií ostatných som už tomu veril trošku menej, mal som pocit, že Sandra Oh môže priniesť do tohto projektu niečo zaujímavé. Bohužiaľ to bol jeden obrovský omyl a žiadny zázrak sa s týmto filmom nekoná. Dokonca by sa dalo povedať, že sa tu vlastne ani žiadny horor reálne nekoná. "Umma" je viac rodinnou drámou o nevypovedaných trápeniach a bolestiach, ktoré boli následne generáciami ventilované na ďalších členoch rodiny, nakoľko ako jediní zostávali. A je to teda kolosálna nuda. Je pravda, že Sandra Oh sa snaží tomu niečo pridať a občas sa tu objaví momentka, ktorá možno celkom stojí za to... ale nemá to ani atmosféru, ani zaujímavý príbeh a dokonca to ani nie je strašidelné. A to je úprimne dosť zlá kombinácia. Okrem toho som mal ku koncu ešte pocit, že mnohé zábery boli neskutočne pretmavené a potom skoro nie je nič vidieť. Nemôžem povedať, že by ma film vyslovene naštval, ale rozhodne som od toho pôvodne čakal oveľa viac. Toto je fakt slabota. Hodnotenie: D+

V bublině (2022)

Netflix asi vo väčšej bizarnosti, než moje obľúbené komédie od Gravitas Ventures. Neviem ako reálne popísať dojmy z "The Bubble" lebo mám tak trošku pocit, že tu bola veľmi veľká vízia priniesť niečo originálne a zaujímavé a absolútne šialené, no dokopy je to skôr teatrálne, trápne (aj keď uznávam, že párkrát som sa počas tých dvoch hodín zasmial) a okrem toho ešte do toho pripájame celý Covid a pocity, ktoré to v ľuďoch vyvolalo a všetok ten strach okolo. A úprimne, je z toho miestami taký guláš, že vôbec som nemal pocit, že by to fungovalo. Pre mňa kopec vecí v tomto filme nedáva zmysel, má to byť asi satira, no dokopy to pôsobí viac ako lacná paródia sama na seba a neviem čo je vo filme vlastne nejaké výraznejšie pozitívum. Niektoré scénky sú vtipné, niektoré momentky počas natáčania ma bavili, finále je celkom okey a naši hlavní herci sa snažia pôsobiť, že tu reálne aj chcú byť a niečo natočiť, no nemal som pocit, že by som si to užíval tak, ako som si predstavoval, že budem. Ako keď si vezmem koncept filmu, tak ten je super. No výsledok z toho akosi išiel skôr negatívnou cestou. Možno vás to bavilo, mňa veľmi nie a rovnako ani moju manželku nie. Prišlo nám to skôr trápne. Hodnotenie: C-

Všechny staré nože (2022)

Nebyť toho zaujímavého finále, tak by bol rating pre film o niečo nižší. "All The Old Knives" v jadre ponúka síce zaujímavý príbeh, no jeho podanie je podľa mňa miestami celkom slušná nuda. V podstate by som mohol povedať, že pomaly a skrz dialógy nám rozplieta udalosti spred ôsmich rokov, ohľadom jednej nevydarenej akcie. Film si drží svoje karty až do finále a nemôžem povedať, že by ma tempo filmu nejako ubíjalo, no na druhú stranu je treba povedať toto. Je celkom ťažké sa do toho filmu ponoriť počas jeho prvých dvoch tretín, lebo istým spôsobom ako diváci nechceme, aby sa film sústredil na toľko detailov a dával nám tak široký záber informácií, ktoré pôsobia, že nás nikam neposúvajú a nedávajú nám reálne žiadny reálny prínos. Videli sme v úvode čo sa stalo, teraz už len rozoberáme prečo sa to stalo a kde sa veci zvrtli, aby sme odhalili nepriateľa vo vlastných radoch. Okey. Ale istým spôsobom by človek asi chcel, aby to bolo aspoň trošku akčnejšie. Nemyslím tým v štýle Michaela Baya, ale tento thriller (dalo by sa v podstate povedať) skôr pôsobí ako záhadná hra pokru. Kde súperi majú svoje karty, ktoré neukážu, no keď ich vo výsledku uvidíme, tak to všetko pochopíme. Nechcem dávať spoilery, no môžem povedať, že to finále je pre mňa dostatočne uspokojivé na to, aby som povedal, že som rád, že som film videl. Ale neviem či pôjde o projekt, ktorý by nejako výraznejšie zaujal bežných divákov. Skôr si myslím, že nie. Hodnotenie: B-

Bojíte se tmy? - The Tale of Station 109.1 (1995) (epizoda)

Nakoľko dňa 12.4.2022 odišiel do komického a hereckého neba veľký Gilbert Gottfried, uvažoval som, kde by som si ho mohol asi najviac pripomenúť. Možnosti by som našiel. Je tu film alebo seriál "Alladin", kde si ho môžeme pamätať v role Iaga, no nakoniec som sa rozhodol pre túto epizódu zo seriálu "Are You Afraid Of The Dark?". Dôvod je najmä ten, že to bolo asi jedno z mojich prvých stretnutí s týmto komikom a hlavne som chcel nájsť niečo, kde som ho mohol aj reálne vidieť a nielen počuť. A svojej role sa v tejto epizóde zhostil krásne. "The Tale Of Station 109.1" je pre mňa asi jedna z najpamätnejších epizód. Nápad, že existuje rádio stanica, ktorá pomáha mŕtvym prejsť na druhú stranu pokiaľ sa niekde stratia je zaujímavá. Vyzerá to zaujímavo a atmosféra v tejto epizóde je celkom silná. Na to, že ide o rodinný hororový projekt je to miestami celkom desivé. Najmä keď nášmu hrdinovi hrozí, že sa dostane na druhý svet skôr, ako reálne zomrel.  A čo sa týka Gilbertovej prítomnosti, myslím si, že to tu zvládol perfektne. Každá scénka s ním ma neskonale bavila. Bol vtipný, plný energie, no súčasne to podal spôsobom, kde som si miestami nebol celkom istý, čo z toho vo výsledku bude. To miesto, v ktorom pracuje je aj strašidelné, aj zaujímavé a myslím si, že sa s tou rolou absolútne stotožnil. A ten jeho smiech... myslím si, že je škoda, že si nikdy nezahral "Jokera." Možno by tomu vedel niečo pridať. A je treba povedať, že po ňom ostane celkom prázdne miesto. Neviem ako ho vnímali iní, pre mňa bol však Gilbert človek, ktorého by som si nesplietol s nikým. A ten jeho humor asi nebude vedieť nikto priniesť späť. R.I.P. Mr. Gottfried. Čo sa ešte týka ostatného... tak by som asi najviac kritiky venoval Zacharymu Carlinovi. Jeho výkon za Chrisa je skutočne vysoko chabý. Naopak sa v tejto epizóde objavila aj budúca veľká hviezda Ryan Gosling. Takže ak ste niekedy chceli vidieť Ryana ako mladého tínedžera, tu máte príležitosť. Hodnotenie: A Epizóda dostupná na zhliadnutie tu

Metaloví lordi (2022)

"Metal Lords" som si zapol na večer ako takú oddychovku. Proste jednoduchú komédiu, od ktorej sa dočkám presne toho čo od nej očakávam. Realita je - splnená misia. Je tu možno pár zaujímavejších momentov a hlavne musím uznať, že postava Emily ma celkom prekvapila. Čakal som z toho popisu niečo trošku iné. Ale musím jej tie momentky uznať a jej výbuchy sú excelentné. Pravdou je, že keby sa niečoho takéhoto dočkáme aj od "We Are Best", bol by som s tým filmom v pohode. Myslím si, že všetky postavy sú pochopiteľné. S ich démonmi, starosťami aj povahami. Nebola tu postava, ktorej myslenie alebo konanie mi prišlo mimo charakter. Takže v tomto filmu dávam plus. Okrem toho tá finálna skladba "Machine Of Torment" je ozaj dobre spracovaná skladba. Nie som fanúšikom metalu, ale odohrané to bolo veľmi dobre a je tam niekoľko fakt skvelých melódií. Máme tu ešte aj druhú kapelu, s ktorou budú naši hrdinovia súperiť v súťaži, no za super považujem aj to, že ich spevák je podľa mňa ozaj normálny a v pohode týpek. Film ako taký podľa mňa funguje. Neprekvapí, ale občas som sa schuti zasmial a splnil presne svoj účel. Hodnotenie: B

Domácí tým (2022)

Myslím si, že ak si odmyslím ten zápas plný zvracania a prítomnosť Roba Schneidera (hoci v tomto filme nie je veľmi trápny... a celkom tolerovateľný), tak "Home Team" je asi jedným z najlepších Happy Madison filmov, ktoré som videl. A schválne nepoužívam slovo komédia. Pretože pravdou je, že čo sa humoru týka, tento film toho až tak veľa v sebe nemá. Na druhú stranu ale to film celkom dobre kompenzuje uveriteľnými momentkami a veľmi civilizovaným Kevinom Jamesom, ktorý je v tejto role pre mňa ohromne osviežujúci. Takto som ho nevidel hrať už dávno a dokonca som mu to všetko bez problémov bol schopný uveriť. Tak trošku to pôsobí, že Happy Madison chceli mať svoj vlastný športový film podľa skutočnej udalosti a tak máme namiesto "Cool Runningstento film. A môžem za seba povedať, že som si to úprimne užil a dokonca som tým deckám fandil, aby sa im podarilo dosiahnúť to, čo si zaumienili. Nezaobíde sa to síce bez niekoľkých trápnych scénok a bohužiaľ (ako som spomínal na začiatku) veľkej zvracacej momentke, no inak som s výsledkom spokojný. Civilizovaný Happy Madison film je niečo, čo ma príjemne prekvapilo a fungovalo. Hodnotenie: B