American Reject (2020)

Komédia "American Reject" je asi taký medzník medzi hudobnými komédiami, kde máme nejakú talentovú šou. Alebo ... tak trochu. Občas sa nájde dobrá, väčšinou to skončí v priemere a niekedy sa objaví aj vrchol tuposti a trápnosti. Ale to je tak asi so všetkým. Tento film je taký neškodný podpriemer pre mňa. Problémom totiž sú jeho prvé dve tretiny, ktoré majú vykresliť našu hlavnú hrdinku Kay Montgomery. A robia to skrz dve veci. V prvom rade klišé. Viete presne kam mnohé scénky budú smerovať. A potom jej charakterové črty. Ktoré by sa dali definovať tromi slovami - sebectvo, sebaľútosť a patetickosť. Toto sú tri elementy, ktoré vysoko definujú všetko čo sa v tomto filme bude diať. Naša hlavná hrdinka je zameraná len na seba, plná obrovskej sebaľútosti a jej život je neskutočne patetický. A tá patetickosť je potom to, čo z toho filmu cítime aj my ako diváci. A to je dosť zásadný problém. Nie je to vtipné sledovať Kay prechádzať svojimi útrapami. Nie je vtipné vidieť ju ako je zasypávaná negatívnou reklamou na svoju osobu odvšadiaľ. Možno by nám to vtipné byť malo. Lenže sama je tak neskutočne patetická, že sledovať to vyvoláva vo mne pocit, že je to skôr tragické. Už sama o sebe je neskutočne úbohou postavou a keď tú jej úbohosť so všetkým ešte chcete zveličovať, tak je to len ... úbohé. A celé to ešte k tomu pôsobilo, že dobehne aj do veľmi klasického konca, ktorý poznáme a videli sme miliónkrát. Kde sa bude treba rozhodnúť, či sa rozhodne sebecky, alebo naopak nenechá priateľov na vážkach. A prekvapivo, tento film sa rozhodol priniesť trošku iné finále než som čakal. Nezaobídeme sa síce bez veľkej hádky (mimochodom, padnú tu tak neodpustiteľné slová a hnusné myšlienky, že som bol až šokovaný), no vo výsledku ma film prekvapil spôsobom, akým to celé nakoniec Kay zakončila. A síce to prináša ten happyend efekt, ale nie spôsobom, akým som si myslel, že to bude. A v tomto smere poviem, že ma film úprimne prekvapil. A plus mu ešte aj musím uznať, že spevácke čísla v tomto filme sú na dobrej úrovni a niektoré skladby znejú aj celkom dobre. Na jedno pozretie okey, no nechcel by som viac hlavnú hrdinku vidieť. Hodnotenie: C-

Ulice strachu – 3. část: 1666 (2021)

Tak som sa konečne rozhodol túto trilógiu zakončiť. Nejako som sa k zhliadnutiu toho finále nevedel neustále dokopať a tak apríl 2022 píšem svoje hodnotenie na záver tohto Netflix projektu. Tak poďme na to. "Fear Street Part 3: 1666". Pravdou je, že na túto časť som bol asi najmenej zvedavý, lebo hoci som videl, že tvorcovia vedeli celkom schopne urobiť slashery v prvých dvoch častiach, tu som si už nebol istý, ako to dopadne. A najmä to pôsobilo ako celkom veľký skok a vôbec som nemal šajnu, ako to chcú v tomto období zakončiť. Nuž, dopadlo to oveľa lepšie než som čakal, no súčasne je toto moja najmenej obľúbená časť zo série. Na druhú stranu sa tomuto filmu dať udalostiam z predošlých dvoch filmov ešte trošku väčšiu dávku emócií a uvedomil som si, že niektorých postáv mi ku koncu bolo ešte viac ľúto, než keď som videl prvé dve časti. To je celkom úspech. Dokonca si myslím, že niektoré momentky v tejto časti boli dosť dobré. No treba rozlišovať prvú polovicu filmu a druhú polovicu filmu. A preto to poviem hneď teraz. Najväčší problém tohto filmu je, že nám prináša 2 hodinové filmy skombinované dokopy. Toto nám ale marketing nehovoril. Ten tvrdil, že budeme mať 3 filmy z rozličných časových období. A v tejto epizóde to splnil doslov a len napoly. Potom sa totiž presunieme do "Fear Street 4: 1994 - Part 2". Takže v momente kedy to začína byť celkom zaujímavé sa karty vyložia na stôl a udalosti z roku 1666 končia. No aby som bol fér, tak druhá polovica ma bavila oveľa viac ako prvá. V prvej polovici mi veľmi vadilo, že veľké množstvo postáv hrajú tí istí herci, konflikty sú rovnaké, dôvody sú rovnaké a v závere nám už je úplne jasné ako sa veci udiali a čo sa vlastne stalo. A aj kto za tým je. No ku kreditu filmu nečakáme na to, aby nám to film potvrdil žiadnu polhodinu, ale minimálne túto kartu ukáže pár minút po tom ako to pochopíme. A dá to trošku aj nejaké paralely s minulými časťami. To je dobré. Záver prvej polovice je spravený solídne a má to aj celkom atmosféru. A povedal by som, že časť v kostole je spracovaná skvele. Toto sa podarilo nadmieru. Oceňujem. No rozzúrené davy, obviňovanie z čarodejníctva, nadržaní samci a všetko toto okolo... toto ma nebavilo sledovať. Je to staré a v ničom zaujímavé. Prejdime teraz k druhej polke filmu. Tu som bol zaujatý viac. Tým pochopením, a najmä faktom, že opäť sa tu objavia starí známi zabijaci a nejaké rozuzlenie toho všetkého. Dokonca by som povedal, že to zakončenie je uspokojivé. A stálo za to ho vidieť. Nedočkáme sa síce ničoho, čo by som povedal, že by prekonalo momentky minulých filmov (až na jeden moment, ktorý nebudem spoilovať... no pre tých čo videli poviem, že to začína slovami, aby sa vylepšil plán A. To, k čomu to vyústi, je pre mňa asi highlight filmu, lebo nikdy som nič také vo filme asi nevidel... a stálo to za to vidieť. Nechcem ale hovoriť viac k tejto polovici, lebo dokopy v traileroch neuvidíte nič. Takže sa nechajte prekvapiť. Jediné čo dodám ešte je, že možno nie je s "Fear Street" úplný koniec. Ak ste film hneď nevypli, je tu ešte v závere jedna scénka, ktorá indikuje, že možno začne niečo nové. Nechám sa prekvapiť. Každopádne som rád, že som túto filmovú sériu dopozeral. Aj keď to nesplnilo úplne moje očakávania. Hodnotenie: C+

Za sny až na Mars (2022)

"Moonshot" v jadre nie je žiadnym filmom, ktorý by mal prednosti na to vyhrať nejaké veľké filmové ocenenie, ale ako jednoduchá romantická komédia to splní svoj účel a nenudí. Má to myšlienku, má to okey hlavných hrdinov, má to zaujímavý koncept, ktorý som bol celkom ochotný sledovať, má to pár zaujímavejších prekvapení, no v jadre je to predvídateľné od A do Zet. Čo ma osobne asi jedine prekvapilo bol fakt, že je to tiež jeden z filmov, ktorý ukazuje, že niekedy môžeme síce dosiahnuť to, čo sme chceli, no potom si tak nejako uvedomíme, že to vlastne je celkom nuda a možno to ani nestálo za to. Má to ale celkom dobrú atmosféru a hlavne som rád, že mám opäť možnosť vidieť Lanu Condor, ktorá si túto rolu očividne užívala. Ak máte náladu na nejakú ľahkú romantickú komediálnu oddychovku, kľudne si to čeknite. Myslím si, že vás to na tých 100 minút celkom zabaví. Hodnotenie: B-

Gangy z Birminghamu - Série 6 (2022) (série)

Myslím si, že 6. séria "Peaky Blinders" asi bude moja najmenej obľúbená zo všetkých čo som videl. Mám tak trošku pocit, že po tretej sérii sa koncept trošku zmenil. A najmä v tejto sérii už je menej prítomný ten "mafia feeling" a skôr sa to celé dostalo do viac politickej roviny. A tak tu máme obrovské množstvo scénok plné dlhých monológov a dialógov s politickými podtextami, ktoré ma veľmi rýchlo prestávali baviť. A Cillian Murphy ich tu má teda neúrekom. Neprítomnosť Helen McCrory v tejto sérii je veľmi citeľná. Sú tu síce nejaké scénky z minulej série, no tú jej neprítomnosť to nevie vynahradiť. A okrem toho niektoré postavy mi už počas minulých sérii liezli na nervy svojou prítomnosťou. Lebo boli otravné alebo nemali zaujímavé dialógy. Najmä Michael a Gina. Celá séria je pre mňa viac-menej už len priemerným uzatvorením seriálu, ktorý vyzerá dobre a všetci dali doňho svoje srdce, no jedinou výnimkou je pre mňa záverečná epizóda. Tá je podľa mňa skvelá. Konečne sa zdvihol môj záujem, konečne prináša pár momentov, ktoré ma zasiahli a dokonca dáva aj možnosti si nejaké veci vysvetliť. No prichádza to príliš neskoro na to, aby som ju ocenil nejako vyššie. Takže s tým všetkým dávam rating taký, aký dávam. Hodnotenie: B-

Ultrasound (2021)

Tie negatívne hodnotenia pôsobili trošku odstrašujúco, no úprimne im asi nebudem rozumieť. Možno je to v prvej polovici filmu celkom slušný zmätok a okrem toho človek absolútne nechápe čo sa deje a celé to pôsobí ako zhluk scénok. A ak  to niektorí v tom bode vypli, alebo niekedy predtým, okey. V druhej polke, však začne film vykladať postupne karty na stôl a zrazu sa začnú príbehy prepájať, zrazu začnú dávať zmysel, zrazu pochopíme celý ten kolotoč udalostí a celé to nadobudne trošku iný rozmer. Takže áno, ja som s "Ultrasound" vo výsledku spokojný. Dokonca som pôvodne uvažoval aj o vyššom ratingu. No dokopy sú tu 2 problémy, ktoré film kazia. Prvá vec, celý príbeh ohľadom Katie a senátora Alexa sa dal z filmu kompletne vytiahnuť a o nič zásadné by sme nejako neprišli. Jej príbeh je tu v podstate úplne bokom, málo sa mu venujeme, a viac-menej len podfarbuje veci, ktoré už vieme. Jediné čo to pridáva je ukážka, že sugescia môže byť aj úplne iná. No na druhú stranu to film robí aj v inej scénke mimo tohto príbehu... a v nej je to poznanie oveľa zaujímavejšie. Takže dalo sa to podľa mňa urobiť a tieto scénky sme v podstate nepotrebovali. Druhý problém je zase ale, že spolu s tým všetkým neprináša záver nejaké zásadnejšie prekvapenia. Čo som dúfal, že ešte prinesie. No s pochopením všetkého... a prepojením si pár scénok jednej s druhou v podstate vo finále nie je moc priestor pre prekvapenia. Keď sa Shannon na konci rozčúlene niečo pýta... už mi to celé bolo zrejmé niekoľko momentov dozadu. Okrem toho sú tu ešte aj časti s mužom na telefóne, ktoré dokopy tiež neprinášajú absolútne nič. Možno nám ju trošku viac predstavujú, no myslím si, že bez tej jednej scénky, čo tu spolu majú by sme o nič moc neprišli. Všetko ostatné je ale zvládnuté skvele. Som rád, že film síce je trošku zamotaný, no potom s rozuzlením dáva zmysel, herci sú veľmi dobrí... obzvlášť Breeda Wool a Chelsea Lopez. Tie koridory a zábery na ne sú miestami fantastické a po geometrickej stránke úžasne nasnímané. Normálne ma to tam prenieslo. Plus celkovo si myslím, že film vyťažil zo svojho konceptu a priniesol silný a dobre spracovaný sci-fi film. A som zaň tento rok úprimne vďačný. Rob Schroeder, dúfam, že to nebolo tvoje posledné slovo. Hodnotenie: B+

All My Friends Hate Me (2021)

Myslím si, že záver tohto filmu celkovo robí slušnú otočku oproti tomu, čo som prežíval pôvodne. Pretože kým sa karty nevyložili na stôl a nepochopili reálne čo sa deje, moje dojmy z "All My Friends Hate Me" boli asi úplne totožné s tým, čo prežíval počas toho víkendu Pete. Čistá frustrácia. Neviem to lepšie popísať, no ak toto mala byť jeho oslava narodenín, tak kdesi sa muselo čosi zvrtnúť. Pravdou totiž je, že asi podobne ako Petovi, mi mnohé veci nejako vtipné neprišli. Vraj starému Petovi by prišli... neviem. Možno by som tiež nebol schopný nejako prijať vtipy a cítil by som sa nejako divne. No asi by som neurobil to, čo sa vo finále udeje. No dáva to celkom dobrý signál o tom, aký je vlastne náš hlavný hrdina. Čo sa vlastne deje? Ozaj sú skutočne všetci proti nemu a Harry má nahradiť jeho miesto a robí všetko preto, aby mu prebral jeho priateľov a zobral celú oslavu narodenín? Alebo sú všetky veci len v jeho hlave a reálne on je ten paranoidný človek, ktorý sa dokopy nedokáže na ničom zabaviť a prestať brať všetko tak vážne a prestať mať pocit, že celý vesmír sa točí okolo neho? To finále film zachraňuje, lebo inak by som sa nebránil povedať, že tento film si zasluhuje na mojej stupnici "F". No aj keď to zachraňuje pointu filmu a mení môj pohľad na tie udalosti, tak nemení to fakt, že ma to neskutočne nebavilo sledovať, nudil som sa, nezasmial som sa na tom, ani nič podobné. Takže vo výsledku nie hrozný film, ale len zlý. Ale s dobrým finálnym zvratom, ktorý ma prekvapil. Hodnotenie: C-

Ohrožený druh (2021)

"Endangered Species" nebude filmom, ktorý by som odporúčal na sledovanie. Myslím si, že ho môžete vo všetkých ohľadoch preskočiť, lebo niektoré scénky absolútne nedávajú zmysel a okrem toho je jasne vidieť, že tvorcovia sa ani len nesnažili nejakým spôsobom kamuflovať svoje nekvality. Najmä v prípade zranenia Billyho. To, ako bude  vyzerať a čoho bude schopný po tom útoku leoparda mi príde absurdné. Plus hrdinovia nie sú veľmi zaujímaví a ich rodinný príbeh ešte menej. To sme videli tisíc tisíc tisíckrát. Je vo filme vlastne niečo dobré? Popravde pár vecí. Myslím si, že najlepšia momentka filmu súvisí s rozbitými sklenenými fľašami. Prečo? Naša rodina sa rozhodne nevziať si plastové fľaše vody, lebo plasty znečisťujú prírodu. Miesto toho si zoberú vodu v sklenených a plastové nechajú tak. Po napadnutí nosorožcom ale sami zhodnotia, že voda v sklenených fľašiach asi najlepší nápad nebol. Hoci z dobrých dôvodov. To sa mi páči, lebo to ukazuje, že niekedy môžeme myslieť veci dobre, alebo v súčasnej generácii mať názory, ktoré sú prospešné. No nakoniec sa aj tak môžu otočiť proti nám. A objaviť sa to v takomto filme... prekvapivé. Útoky zvierat nie sú nasnímané najhoršie, občas niekto urobí aj dobré rozhodnutie (Billy ma prekvapí svojím inteligentným myslením v určitých situáciach) a aj sa mi páči, že film chce na niečo poukázať a nejakým spôsobom začať bojovať proti pytliactvu. No nemyslím si, že točením takéhoto lacného thrilleru to niečo prinesie. Bohužiaľ. Hodnotenie: D+

Madelines (2022)

Asi budem divný, no s tými negatívnymi ratingami sa úplne nezhodujem. Nemôžem povedať, že "Madelines" bol vynikajúcim filmom, no mne to úplne zapasovalo do nálady. Prinieslo to niekoľko nových nápadov do témy cestovania časom, pár zaujímavých zvratov a dokonca sa mu nejakým spôsobom podarí skoro všetky vysvetliť spôsobom, že som si povedal, že tomu celkom som schopný uveriť. Pretože s tým čo sa povie to vlastne začne všetko dávať celkom zmysel. Na jednu stranu to všetko môže pôsobiť, že vlastne je treba problém vyriešiť jedným spôsobom, no treba tiež prijať fakt, že je rozdiel medzi Madeline, ktorá strávila v budúcnosti hodinu a 50 dní. Navyše už obklopená ďalšími verziami Madeline, kde každá strávila v budúcnosti o jeden deň dlhšie. Takže dokážem to celé nejako pochopiť a aj prijať. Plus vidieť, že aj keď sú všetko jedna a tá istá osoba, ich charaktery sa postupne budú začínať odlišovať. Jediné čo mi nedáva moc zmysel je finále, kde mi absolútne nie je jasné, čo sa presne udialo. Pretože sa malo stať asi niečo trošku iné. Ledaže... by jedna postava druhú podrazila. Ale nerozumiem prečo by to robila. Ok. Okrem toho si ale myslím, že film ma bavil. Je kreatívny, prináša niečo nové do obohranej témy a hoci spracovanie je trošku repetetívne... tak s tým čo sa odohráva to chápem. Neviem. Mňa tento film bavil. Takže sa podľa toho aj zachovám. Hodnotenie: B

Víkendový útěk (2022)

"The Weekend Away" nie je v jadre žiadnym výnimočným thrillerom, ale na druhú stranu ako jednoduché béčko ma to celkom bavilo. Dokonca to má v sebe aj pár zaujímavých prekvapení, ktoré som úplne nepredpokladal. Na druhú stranu sa ale nedá povedať, že by úplne nedávali zmysel. Štve ma akurát, že niektoré postavy urobia počas snímku niekoľko rozhodnutí, ktorým som úplne neroozumel a v podstate potrebovali tým len film posunúť do inej roviny alebo proste hodiť niekam podozrenie. Ku koncu prichádza ešte niekoľko zvratov, ktoré tým zamotajú, no vnútorne si myslím, že ten finálny nebol úplne nevyhnutný. Bez neho by to bolo asi predsa len o niečo zaujímavejšie. Vo výsledku som ale s filmom v pohode. V podstate splnil svoj účel a priniesol celkom dobrú záhadu. Na jedno pozretie. Hodnotenie: B-

The Shuroo Process (2021)

"The Shuroo Process" je asi viac filmom, ktorý som očakával, že dostanem od "Adventures of Success". Má to reálne aj nejaký príbeh, ktorý sa dá sledovať a vieme, kto je našim hlavným hrdinom. A je vidieť, že každá vedľajšia postava má svoje problémy a svojich démonov, s ktorými sa snaží bojovať. Je len treba sa im postaviť čelom. A hoci je Shuroo sám len obyčajným šarlatánom, nedá sa nepovedať, že určité veci z toho čo sa snaží prezentovať na konci nebudú fungovať. Takže minimálne z tohto všetkého musím film oceniť. No miestami má trošku problém s tempom a tiež je trošku zložité podať jednotlivé príbehové kúsky tak, aby som nemal pocit, že sa dalo ísť trošku viac do hĺbky, alebo niektoré veci ukotviť nejako lepšie. No snaha sa cení, herci sú okey a výsledok prináša ukážku, že naša hlavná hrdinka sa posunula od niečoho niekam. Úvod ma mimochodom slušne pobavil. Takže čo povedať? Podľa mňa film ako celok v pohode funguje. Hodnotenie: B-