Fresh (2022)

Myslím si, že tento film dáva vete: "Miluji tě k sežrání" trošku nový význam. "Fresh" je skutočne veľmi sviežou thrillerovou komédiou, kde sa hororové prvky dostanú trošku vo finále. Pre mňa je to asi predsa len viac thriller, no nejdem sa az to biť. Čo však treba povedať je toľko, že film má niekoľko skutočne skvelých nápadov a momentov. Daisy Edgar-Jones sa ako filmová herečka zatiaľ moc neukázala, no tú rolu som jej zožral asi so všetkým. Sebastian Stan už nejaké filmové skúsenosti má, no napriek tomu ma dokázal v jednom úplne dostať. Vo väčšine filmov, kde je postava skrytým psychopatom alebo magorom väčšinou úplne zmení svoje správanie a ukáže svoje skutočné farby. To sme videli miliónkrát. No na ňom je pre mňa fascinujúce najviac asi to, že počas celého filmu sa správa stále úplne rovnako. Mali by ste pocit, že ten chlapík z potravín a psychopat sú skutočne jedna a tá istá osoba. S celou ich povahou. To je pre mňa asi najfascinujúcejšie. A je vidno, že si túto rolu nadmieru užíval. Asi mu to dalo aj viac pristoru byť charakterom, než "The 355". Film vyzerá skvelo, je to bravúrne napísané a celú dobu som rozmýšľal ako sa Noa vlastne z tejto situácie dostane a či sa z toho dostane v celku. Pretože stať sa mohlo čokoľvek. A čo sa humoru týka... nuž musím povedať, že som sa skutočne na tých momentoch poriadne pobavil. Pretože v tej situácii znejú niektoré vety zrazu úplne inak. Myslím si, že toto bol úplne perfektný film na večer. Tak dobrú chuť a užívajte. Hodnotenie: A

Adventures in Success (2021)

"Adventures In Success" ako film dokopy podľa mňa nefunguje. Je to neskutočne nudné, je to vysoko rozbité, nemá to hlavu ani pätu a dokonca to ani nevie, akým štýlom to vlastne chce povedať tento príbeh. Narozdiel od "Reboot Camp", ktorý ma sledovať bavilo mi toto prišlo neskutočne stratené. Ako naši hrdinovia ako všetko. Vôbec som nevedel na čo sa vlastne mám sústrediť a kde sa skrýva reálna pointa tohto príbehu. Najprv to pôsobí, že hlavnou hrdinkou bude vedúca tohto tábora - Peggy. Potom to film otočí a dá nám pocit, že nová členka Erica s "C" je vlastne našou hlavnou hrdinkou a budeme to mať celé z jej perspektívy. Okey. To je fajn. Len potom sa dokopy Erice vo filme skoro vôbec nevenujeme a dokopy úplne splynie s prostredím. Rovnako ako všetci ostatní. Skoro to vyzerá ako keby všetky tieto postavy mali mať svoje hlavné slovo, no práve vďaka tomu ten film nemá ani hlavu ani pätu. Lebo sú to kúsky mozaiky, ktoré sa snažia nejakým spôsobom spolu dať dokopy, no neviem ako si to celé potom pospájať do jedného príbehu. A okrem toho samotné dielky nie sú veľmi vtipné ani zaujímavé. Jednu našu hrdinku dokonca počas filmu pravdepodobne zoberú mimozemšťania. Neviem síce čo si z toho vziať, no asi to mala byť paródia na film "E.T." Prečo? Lebo ona sama predtým povie, že chce ísť domov. Nevidím v tom filme v zásade skoro nič pozitívne. Má to síce zaujímavý nápad, no to prevedenie bolo skutočne neskutočne nudné a únavné. Takto sa filmy nerobia. Ani indie komédie. Hodnotenie: D-

Nate je hvězda (2022)

Disney plus prichádzajú s novou komédiou a muzikálom v jednom "Better Nate Than Ever". Nebol som si istý ako budem tento film celkovo vnímať, no nakoniec musím povedať, že ma v určitých veciach presvedčil. Nate mi totiž ako postava spočiatku prišiel dosť otravný a keď sme sa dostali do New Yorku na casting, veci sa vôbec nezlepšili. Plus tu máme aj klasický príbeh o tom, ako budeme klamať, aby sme sa k niečomu dostali a niečo dosiahli. A komédia je miestami trošku krívajúca. Takže film ma úplne nenaladil na správnu notu. No potom som si nejako vnútorne uvedomil jednu vec. Istým spôsobom sme ako dieťa boli asi všetci na tom podobne ako Nate. A nemusí ísť o herectvo a vystupovanie. Môže ísť úplne o čokoľvek. Chceli sme presvedčiť druhých o svojich kvalitách a niečo dokázať. Mať veľký sen, ktorý sme si v jednom momente mohli splniť a urobili by sme úplne všetko len preto, aby sme ho dosiahli. A s trochou šťastia sa nám to mohlo aj podariť. Myslím si, že v každom z nás kus z tohto chalana driemal. A rovnako nás vedeli rozhodiť aj druhí ľudia. Ako tá "good luck" holka, ktorá sa mu neustále snaží nabúrať do hlavy, lebo si chce dokázať, že je lepšia a podobne. A čo ešte filmu vysoko pomáha v mojich očiach je Lisa Kudrow. Už dávno som ju nevidel v takto skvelej role, akú si tu zahrala a jej postava ma bavila asi vo všetkých scénkach. Je príjemná, sympatická, má dobré srdce... je to proste úžasná teta. Vo výsledku si myslím, že čakal som od filmu oveľa menej, než som vo výsledku dostal. A postupne som si to počas sledovania uvedomoval. Myslím si, že ak filmu dáte šancu, možno vás prekvapí. Ale nečudoval by som sa ani tomu, keby ste povedali, že nič horšie ste nikdy nevideli. Hodnotenie: C+

O trpaslíku Nosovi (2021) (TV film)

"Zwerg Nase" je v jadre neškodná TV rozprávka, ktorá vie vo svojich momentoch pobaviť. Mám rád nášho hlavného hrdinu, jeho schopnosti variť sú podľa mňa dobré a čo sa týka komédie, tak to má svoje momentky, kedy som sa úprimne zasmial. Nemôžem povedať, že som očakával od toho veľa, ale vo svojej podstate to vnímam ako splnenú misiu. Ak máte radi hrané rozprávky, myslím si, že si to môžete užiť. Ja som za svoj čas spokojný. Hodnotenie: B

Jackass Forever (2022)

Neviem, či "Jackass Forever" reálne potrebuje nejaký koment. Chvíľku mi trvalo kým som pochopil do akého sveta som sa vlastne dostal. Priznávam, že nikdy som túto partiu nesledoval, nevidel žiadne ich predošlé "Jackass" projekty a tak som do toho išiel trošku naslepo. A v úvode som mal obavy, že toto bude absolútny hnus a dno komédie. No ako sme išli ďalej a sledovali ďalšie a ďalšie kaskadérske kúsky týchto (a budem celkom úprimný) magorov, tak som sa začal miestami aj celkom baviť. Najmä asi v časti v tmavej miestnosti, kde sme mali nebezpečného pytóna. A pár ma tiež ešte pobavilo. Pri iných som znechutene zavieral oči, lebo som mal pocit, že idú neskutočne ďaleko a vymýšľajú absolútne stupidity, ktoré nikto nikdy nepotreboval vidieť. Ale vo výsledku poviem, že miestami som sa úprimne zasmial na tom, čo na seba títo týpci vymysleli. Takže čo dodať? Hodnotenie: B-

Moonfall (2022)

Tak v "Moonfall" sa očividne Roland Emmerich trošku utrhol z reťaze a spravil jeden z najbizarnejších filmov svojej kariéry. Nie preto, že sa Mesiac rúti k Zemi a má nás všetkých zničiť. Verte mi, keby to bol ten dôvod, tak by som povedal, že sme sa dočkali klasického filmu, akých sme už od neho videli kopec. Ale to je koncept, ktorý dokopy rieši maximálne prvá polka filmu. O čom je tá druhá? No, to je celkom komplikované a rovnako aj veľmi veľká dávka spoilerov. No môžeme si minimálne povedať, že je to tak absurdné, až to je istým spôsobom geniálne. Neviem ako sa ten scenár podarilo v tejto podobe dokončiť, no rozhodne by ma nenapadlo to, čo sa tu bude neskôr diať. Za čo však film musím skritizovať v jeho druhej polke je to nekonečné a otravné striedanie miesta deja. Prejdeme za našimi hrdinami na mesiaci, následne sledujeme jeho rodinu na Zemi. A znovu a znovu a znovu sa presúvame a dokopy človek nestíha nasať atmosféru ani tam, ani tam. A to je pre mňa asi najzásadnejší problém. Scenár je totálne šialený, ale zase som sa aspoň pobavil. Halle Berry a Patrick Wilson sú v pohode a snažia sa s tým filmom niečo robiť, John Bradley je celkom vtipný a okrem toho jeho povolanie doktora, ktorý je odborník na "megaštruktúry" ma celkom bavilo. A dočkáme sa aj klasických amerických katastrofických klišé. Úvodná skladba "Africa" od Toto vždy poteší a ak človek vypne mozog, tak toto je fakt veľmi unikátny film. No niektoré tie efekty boli skutočne hrozné. Hodnotím film asi lepšou známkou, než si zaslúži, ale musím uznať, že som sa na tom zabavil. Hodnotenie: C

Srdce na dlani (2022)

Až na pár detailov skutočne veľmi dobre spracovaný film, ktorý by som asi nevedel nazvať inak než "srdečný". Neviem ako inak to vyjadriť. "Srdce Na Dlani" je v mojich očiach najlepším filmom od Martina Horského, s ktorým zatiaľ prišiel. Dobré postavy, fungujúce romance a okrem toho obohatené skutočne dobrým humorom. Veľa fórov v tomto filme funguje. Sú síce trošku klasické, ale zase vzhľadom na to, do akej situácie sa vložia, a ktoré postavy ich povedia, tak vďaka tomu to skutočne funguje. Myslím si, že Polívka s Balzerovou fungujú ako dvojka dobre, Vladimír Polívka s Kristínou Svarinskou sú tiež skvelí a celkom aj žeriem malému chalanovi, že je zamilovaný do malej Evičky. Jej herecký výkon síce nefunguje, ale zase je to malé dievčatko. Nechcem od nej skvelé herecké výkony. No ten chalan podáva hlášky tak suverénne, až som mal pocit, že tomu skutočne uveril. Film je skvelý aj v tom, že situácie neskĺznu automaticky do klišé. Miesto toho postupne niekam smerujú a my si môžeme myslieť, že dospeje to niekam, no nakoniec sa stane niečo celkom iné. A to musím veľmi vyzdvihnúť. Lebo ma tým film vedel celkom slušne miestami prekvapiť. Súčasne by som ale dodal, že tempo filmu nie je najlepšie. Počas prvej hodiny som sa nenudil, no potom som si začal hovoriť, že už by sme sa asi mali dostať pomaly k finišu a film pokračuje a pokračuje. A nemôžem povedať, že by to bolo zlé, ale akosi som už čakal na to rozuzlenie a vyvrcholenie. A druhý menší problém mám s romancou medzi Janou Pidrmanovou a Matoušom Rumlom. Akosi mi spolu úplne neladili a ich scénky ma asi najmenej bavili. Ale vo výsledku ide o skutočne príjemný oddychový film, ktorý môžem odporúčať. Myslím, že sa na tom zabaví úplne každý. Hodnotenie: A

Apparitions (2021)

"Apparitions" je dokopy veľmi lacný horor, ktorý sa snaží v jadre možno niečo zo seba dostať, no absolútne mu to nejde. Sem-tam to vybuduje nejakú tú atmosféru, no hlavne vďaka tomu, že hudbou neustále sa snaží ukázať tón filmu. A to je dosť lacná technika. Hlavná hrdinka je okey, no dokopy toho pre film robí celkom málo. Najlepšia časť filmu je pre mňa práve počas tej prespávačky, kde budeme mať scénku s napichovaním marshmallows a potom aj následné predstavenie, čo sa mohlo diať potom. Nemôžem povedať, že je to technicky super zvládnuté, lebo mohlo to byť ešte o niečo efektnejšie a tajomnejšie... ale aspoň niečo. No zvyšok je fakt lacné, staré a úbohé. Jediné čo by chýbalo je to, aby sa náš maskovaný vrah stal nesmrteľným. Prečo? Lebo má predsa masku. (Že? "Halloween Kills" , "Texas Chainsaw Massacre"). Najlepšia kamoška našej hrdinky Lily je podľa mňa neskutočne otravná a dievča očividne nevedelo ako má svoju postavu dobre zahrať. Lebo to skutočne podáva ako najotravnejšia kamoška, ktorú by ste najradšej od seba vyhodili, ale aj tak sa vždy vráti, lebo vás má rada. A film musí mať aj postaršiu ženu, ktorá je v skutočnosti akčnou hrdinkou (ako aj vo vyššie spomenutých filimoch)... no proste bez nápadu, tuctové a okrem toho lacne natočené. Nestojí asi za nikoho čas. Hodnotenie: D

Morbius (2022)

Neustále som veril, že tie negatívne recenzie budú trošku prehnané. Chcel som veriť, že "Morbius" naviaže na pozitívne dojmy z posledných filmoch o Spider-manovi a nejakým spôsobom prinesie Sony kvalitný R-kový snímok. Potom som však uvidel, že zase ide o PG-13 film, a už ma fakt naštvali. Prečo má Sony tak neskutočný strach robiť R-kové komixové filmy? Myslia si, že budú mať tým pádom menej divákov a je potrebné, aby sa všetky deti na to išli pozrieť? A dočkali sa tak filmu, ktorý bude natočený maximálne safe, aby nebolo skoro nič vidieť, a bolo to pre nich pohodové? Úprimne, myslím si, že v jednom bol predsa len "Once Upon A Deadpooldobrý. Ukázal nám, že keby sme robili pôvodný film v PG-13, bola by to hovadina. A toto je toho živým dôkazom. No keby som aj tento fakt opomenul, tak ma štve, ako sa to tvorcovia rozhodli nakoniec poňať. Ja som vnútorne čakal, že tento film bude o konflikte, ktorým si bude Michael Morbius prechádzať. Že do seba dostane upíriu DNA a bude musieť nejakým spôsobom sa naučiť žiť so svojim novým ja a bojovať sám so sebou. No to sa reálne nestalo, pretože film nám miesto toho prináša príbeh, kde Michael bude musieť zastaviť zloducha, ktorý si očividne užíva svojich nových schopností. A toto nebol ten príbeh, ktorý som dúfal, že uvidím. Toto vysoko film potápa. Efekty sú miestami skutočne hrozné... a film nemá ani dostatočne dobrú atmosféru. Pozerať sa na to dá, ale to je asi tak max čo k tomu môžem povedať. Nebol som si istý s Jaredom Letom v tejto role, no poviem úprimne, že celkom mi tu sadol. On reálne nebol problémom v tomto filme. Adria Arjona je tiež v pohode a funguje, dokonca by som povedal, že prvých 20 minút filmu ma celkom bavilo a bol som zvedavý kam sa to posunie. No keď som potom pochopil do čoho som reálne vstúpil, nadšenie vystriedalo sklamanie. Keby som bol reálne spokojný, dám tomuto filmu dobrú známku a bolo by mi jedno, čo si mysleli ostatní. No nemôžem to urobiť. "Morbius" nepôsobí ako komixový film, aké sa posledné roky stali štandardom. Pôsobí naopak ako komixové filmy, ktoré vychádzali niekedy v období 2002 - 2005. To vám asi povie všetko čo treba. Hodnotenie: C-

Dvanáct do tuctu (2022)

S Disney-Fox fúziou prichádza ďalši "remake", o ktorý sa asi nikto neprosil a očividne ani nikto neocenil. Nie som si istý, či som videl staršiu verziu "Cheaper By The Dozen". Z toho popisu som si neni úplne istý, ale možno si film pozriem, aby som tú istotu nabral. Každopádne, Disney+ verzia "Cheaper By The Dozen" je asi úplne iný film, pretože kritika na seba nenechala dlho čakať. Mám taký pocit, že na čom tento film najviac zlyháva je jeho absolútne tragický scenár, ktorý so sebou dokopy prináša len dve veci. Klišé a neskutočne tlačenú hlavnú myšlienku. Pretože nič iné tu vlastne nie je. Príbeh je napísaný ako klišé, tie situácie sú neskutočné klišé, vieme presne kam to bude smerovať a jednotlivé vyvrcholenia situácií alebo aj komediálne momentky nie sú vôbec vtipné. Je to komédia, kde budete len ticho pozerať a ani raz sa nezasmejete. A takisto je treba povedať, že ak ste mali pocit, že "The United States Vs Billie Holidaybol veľký "Black Lives Matter" film, tak je to nič v porovnaní s tým, čo na nás Disney vychrlia tu. Neustále sa nám to tu pripomína, neustále vidíme prvky rasizmu v praxi a na záver ešte jedna postava nám musí povedať, že nechápeme aké to je byť čiernym. A že môžu robiť čokoľvek a aj dosiahnuť životné úspechy a všetko, vždy ich budú zastavovať policajti a budú perzekuovaní a podobne. Je to tak neskutočne otravné, že to film absolútne zabíja. Ja nechcem tvrdiť, že je to zlá myšlienka a dokonca si myslím, že je potrebné, aby sa o tomto hovorilo. Ale tlačiť takto kaleráby ľuďom do hlavy a mlátiť klinec po hlave je na mňa moc. Čo sa zvyšku týka, nuž... nemá to moc dobré obsadenie, nemá to nejaký extra šarm, je tu možno pár okey scénok, ale vo výsledku ide o vysoko prázdny film, ktorý nemá absolútne žiadny prínos pre ľudstvo. Najlepšia voľba je ho úplne preskočiť. Hodnotenie: D