Malý mluvka (2021)

Mne "Little Big Mouth" vôbec neprišlo tak zlé, ako by úvodný dojem na CSFD mohol vytvoriť. Popravde neviem v čom je tento film iný oproti iným typom komédií, ktoré robia pranky na hlavného hrdinu. Je to úplne ten istý koncept a nelíši sa to v absolútne ničom. A myslím si dokonca, že tento film má sympatické postavy, celkom dobré posolstvo a dobré momentky, ktoré ho robia celkom stráviteľným. Nemôžem povedať, že by to bolo komediálne zlato a miestami si film nájde scénky, ktoré sú trošku stupídne a trápne, ale dokáže to solídne vyvážiť potom dobrými momentkami. Lekciu do života to má, atmosféra je slušná, hudba tiež nie je najhoršia a výsledok je celkom uspokojivý. Keby to Južná Afrika netlačila viac pre americké publikum, myslím si, že to mohlo byť ešte lepšie. Hodnotenie: C+

Podvodník z Tinderu (2022)

"The Tinder Swindler" ako dokumentárny film z Netflixu celkom vzbudil môj záujem. Musím povedať, že v dnešnej dobe, kde sa scammerom a podvodníkom neskutočne darí je toto film, ktorý odporúčam vidieť. Hneď na rovinu to píšem. Pozrite si to a skúste sa z toho poučiť. Pretože môj názor je ten, že tento týpek si nezaslúži vo svojom živote nič dobré. No na druhú stranu je mu treba uznať, že to mal absolútne perfektne vymyslené a naplánované. Zvládnuté do puntíku. A vždy z toho vyšiel ako ten čistý. Normálne... toto je väčší týpek ako Jordan Belfort z "The Wolf Of Wall Street". Vo výsledku vlastne pochopíte, že byť v dnešnej dobe podvodníkom sa vlastne vyplatí. Je mi ľúto tých žien, ktoré mu sadli na lep, nemyslím si, že to boli zlatokopky alebo niečo podobné. On im len ukázal rozprávkový život, ktorému uverili a potom z nich vycical všetko. Ešte aj to čo nemali. A on si užíval pohodlie a luxus a im ostali splátky úverov, ktoré po neho povyberali a poposielali mu. Dúfam, že Simon za svoje skutky raz bude potrestaný. Lebo toto sú ľudia, ktorí sú najlepšie potrestaní len vtedy, ak z nich urobíte absolútných chudákov. Hodnotenie: A

Speciální zásilka (2008) (TV film)

"Special Delivery" je dokopy len jeden malý neškodný film, ktorý toho nemá moc na ponúknutie. Myslím si, že keby to bolo akčnejšie a malo v sebe viac napätia, mohlo by to reálne aj niečo priniesť, no pôsobí to viac ako keby šlo o TV projekt, než nejaký reálny film. Neviem ale či to spravil dabing, alebo aj v originále by to fungovalo, no môžem povedať, že párkrát som sa na tom celom schuti zasmial. A nemal som to vďaka tomu asi chuť prepnúť. Ak už nič iné, tak aspoň tie komické momentky boli dostatočne v pohode na to, aby som to prijal. Ale ako som povedal, je to len veľmi neškodný film, ktorý mal nanajvýš tak "PG" rating. Hodnotenie: C+

Vřískot (2022)

Podľa všetkého tu nekončíme a pokračujeme ďalej. Musím povedať, že som bol zvedavý ako "Scream" vo výsledku dopadne, lebo po "Halloween Killssom sa tak trošku bál, že staré klasiky sa dočkajú mizerných spracovaní, len preto, aby si ešte raz mohli zarobiť nejaké peniaze. To sa ale podľa mňa tu vôbec nestalo. nemôžem povedať, že by ma to bavilo tak ako pôvodný "Scream". No myslím si, že film vytrieskal určite väčšiu dávku atmosféry a napätia, než to bolo v prípade "2"3("Scream 4" som ku svojej hanbe doteraz nevidel, no musím to napraviť). Vraždy sú spracované dosť dobre, film má kvalitnú atmosféru a dokonca som si dokonca aj celkom postupne obľúbil postavy. Čo sa týka "identity vraha" (nakoľko počas predošlých epizód som vždy uvažoval kto za vraždami reálne stojí) musím povedať, že som k tomu ku koncu už dospel. Nebol som si istý, či sa tu naplní scenár z väčšiny predošlých filmov (ak ste videli aspoň prvý film, viete na čo narážam), no nebudem dávať žiadne spoilery. Každopádne poviem to, že jednou postavou som si ku koncu bol už skoro istý. Pretože ak začnete si dávať určité momentky dokopy... tak vám to z toho logicky vypadne. A viac k tomuto nepoviem. Návrat starých pák do filmu je podľa mňa tiež super. Plus David Arquette tu absolútne žiari. Jeho postava sa dočká svojho veľkého momentu. A som mu vďačný za to, čo celej tejto sérii priniesol. Vo výsledku pre mňa ide o dobre spracovaný slasher, ktorý miestami však spracuje nanovo staré scénky z prvého filmu (z určitých dôvodov) a pri tom som len tak prevracal očami. Ale aj ako sám o sebe je film spracovaný dobre. A som zvedavý kam sa s týmito postavami posunieme ďalej. Ako som povedal, máme potvrdené, že 6-ka je už na ceste. Hodnotenie: B+

Ulička přízraků (2021)

Rešpekt voči Del Torovi, že sa mu toto podarilo priniesť. Myslím si, že ide o kvalitne natočený, dobre spracovaný a solídne napísaný film, ktorý si určite svojich divákov nájde. Na druhú stranu ale mám pocit, že niektoré veci mohol dotiahnuť trošku lepšie. Poviem pravdu, že koniec "Nightmare Alley" ma vôbec neprekvapil (hoci sa snaží byť šokujúci). Pravdou je, že s tou myšlienkou som v jednom bode odrazu prišiel sám asi pred tým, ako film postupuje do finále. Treba si uvedomiť jednu vec. Keď sa nám do filmu dostanú nejaké informácie, tak rozhodne nebudú nepodstatné. A postupne si začnete spájať 2 a 2 dokopy a pochopíte kam to všetko bude postupne smerovať. Na jednej strane je to síce škoda, lebo film sa to snaží robiť čo najtajomnejšie ako len vie. Bradley Cooper podal podľa mňa vynikajúci výkon vo veľmi elegantnej role, ktorá mu sedela všetkými desiatimi. Najlepšími aspektami sú tu pre mňa ale Rooney Mara a Toni Collette. Dámy to proste zvládli úplne skvele a ich postavy som si veľmi obľúbil. No ani ostatní veľmi nezaostali. Willem Dafoe ponúka to, čo mu ide absolútne najlepšie a Cate Blanchet si túto rolu takisto veľmi užila. Ale to, čo sa v nej na koni ukáže sme mohli cítiť už od začiatku. Tempo je možno trošku pomalšie a časti v cirkuse sú rozhodne pomalšie ako to čo bude nasledovať potom... no výsledok je viac než uspokojivý. Vyzerá to super, má to tú eleganciu a šarm čo si to zasluhuje a vo výsledku funguje. Atmosféru hold tomu filmu nevezmem. Hodnotenie: A-

They/Them/Us (2021)

Romantická dramédia od Gravitas Ventures? Ak poznáte môj vkus, tak už asi viete, že toto som si jednoducho musel pozrieť. A za seba môžem povedať, že Jon Sherman ma nesklamal. Neviem síce komu by som "They/Them/Us" mohol odporúčať, no na druhú stranu asi zvládol ukázať fascináciu a záujem o S/M lepšie ako to spravilo "Fifty Shades Of Grey". Ale súčasne je to opäť film, ktorý si neberie servítku pred ústa, servíruje dobré fóry a prekvapivo by som povedal aj niekoľko zaujímavých zvratov, ktoré dávajú dobrý zmysel. Takže v tomto smere film splnil svoj účel. Možno sa mohol vyhnúť niektorým klišé ku koncu, no na druhú stranu je vidieť, že film slušne odhaľuje charaktery. Je vtipný v správnych momentoch, úderný v správnych momentoch a miestami ma vedel aj slušne prekvapiť. Za mňa spokojnosť. Plus musím ešte dodať, že Joey Slotnick a Amy Hargreaves spolu fungujú veľmi dobre. Hodnotenie: B

Killing Eleanor (2020)

"Killing Eleanor" je pre mňa zaujímavým filmom. Keď sa nám v úvode predstaví jeho námet, tak som si myslel, že to bude celkom slušná dávka humoru s dvomi zaujímavými postavami. No postupne sa z toho stane ďalšia americká indie roadtrip dráma, ktorá tak bude trošku hĺbať o živote, jeho podstate a o tom čo je dôležité. Asi to znie, že tento film podávam negatívne, no nie je to úplne pravda. Áno, prial by som si, aby sme sa dočkali niečoho možno trošku zaujímavejšieho a kreatívnejšieho. S tým konceptom sa dá pracovať. Plus si myslím, že z toho mohlo byť aj niečo vtipnejšie. Ten úvod je skvelý. Nápad je vynikajúci. Prvotné prevedenie plánu úteku ma pobavilo a bolo dobré. Je len škoda, že potom to Rich Newey uchopil ako klasický road trip film, kde dramatické momentky začnú prebíjať tie komické a dokopy sa to stane tak filmom, ktorý poznám. Ale potom si uvedomím, že mám celkom rád tieto road trip dramédie, ktoré nám dávajú trošku toho života a skúseností a všetkého okolo. Nemám s nimi dokopy vnútorne žiadny vážnejší problém. Pokiaľ dokážu svoju myšlienku dotiahnuť do konca. A myslím si, že myšlienku síce dotiahli, no z filmu asi na konci ustrihli možno posledných 10 - 15 minút, ktoré by dali tomu všetkému nejaký ten punc finišu. Takže sa vlastne nedozvieme či Nathaly konečne splní ten sľub, ktorý si dala. Pretože to môže zlepšiť jej život. A ja by som si po pravde prial, aby sme to mohli trošku vidieť. Film však v rámci konceptu a možností vychádza celkom uspokojivo. Hlavné hrdinky sú dobré a ich dialógy majú v sebe niečo. Nie je to síce niečo ako mi dal napríklad "Ashby", ale vo výsledku mi to stačilo. Je len škoda, že tento film mal potenciál byť niečo väčšie a pamätnejšie. Hodnotenie: B-

Doba ledová: Dobrodružství s Buckem Wildem (2022)

"The Ice Age Adventures Of Buck Wild" je bez debaty zlým filmom. Ako "Collision Course" som udelil pred už skoro šiestimi rokmi "D" a mal som pocit, že táto séria nadobro skončila, pretože už o ňu nikto absolútne nemal žiadny veľký záujem. No rovnako ako v prípade nového "Home Alone" je toto tiež ukážkový príklad ako to dopadne, keď sa rozhodne Disney obnoviť mŕtvu značku od štúdia, ktoré minulý rok zatvorili, lebo pandémia ich prinútila utiahnuť si opasky. A očividne sme zistili, že s kúpou značky Fox síce získali Blue Sky a "Ice Age" sériu, no očividne sa to nevzťahovalo na postavičku Scrata. Takže máme tu nový film, ktorý neponúka žiadne vtipné vsuvky s našou obľúbenou vevericou a jej žaluďom. Neviem či by to teda Scrat nejako zachránil, ale minimálne to mohlo byť niečo, čo by bolo trošku vtipné. Lebo tu nefunguje skoro absolútne nič. Postavy sú dokopy tie isté postavy, ktoré poznáme. V ničom sa nezmenili, neprinášajú žiadne nové momentky. Plus to pôsobí, že niektorých sme sa pre zmenu aj zbavili, lebo... neviem prečo. Náš nový zloduch je absolútny stereotyp zloducha a neprináša filmu nič, čo by sme nevideli už niekedy v minulosti, Crash a Eddie sú rovnako otravní ako vždy, Buck je miestami celkom vtipný, no tento film so svojimi vačičími kamarátmi utiahnuť nevládze a tie animácie sú o 3 triedy horšie ako si pamätám naposledy. Realita je, že starý "Ice Age", ktorý tento rok oslávi 20-ku vyzerá krajšie a kvalitnejšie, než celý tento film. Pozitívne môžem povedať, že je to asi len krátke a relatívne bezbolestné (nakoľko posledné 2 filmy mi už prišli ako čistá mizéria), ale začína to trošku ukazovať, že Disney sa očividne neštítia ničoho zlikvidovať staré dobré značky len preto, aby na tom ešte zobrali nejaké drobné. Čisté zúfalstvo a tragédia. Hodnotenie: D-

Králova dcera (2022)

The King´s Daughter" v podstate môžem ohodnotiť iba slovom okey. Nie je to nejako extra zaujímavé, nemá to viac-menej čím prekvapiť a viete odhadnúť asi všetko čo sa počas tohto príbehu stane. Už len fakt, že to všetko začíname otváraním knižky veľmi jasne udáva tón, ktorým to pôjde. Čo je pre mňa na filme dobré je hudba a výprava. Myslím si, že do éry to pasuje a vyzerá to pekne. Okrem toho musím povedať, že tento Versailles je absolútne nádherný. Nebol som tam, no pôsobí to na mňa až moc nádherne. Efekty sú v pohode, no miestami je zase ťažké sledovať túto morskú pannu a nejako to brať seriózne. Vieme, že sa pozeráme na triky. Na druhú stranu ten dizajn je trošku iný ako sme mali možnosť zatiaľ morské panny vidieť. Takže uznám tvorcom to. Čo sa ale postáv a príbehu týka, neprekvapí to v absolútne ničom. Viete presne čo sa bude diať. Sú tu jasní hrdinovia... sú tu jasní zloduchovia... rovnako dialógy sú niekedy mimoriadne trápne. Ale vo výsledku sa dokážem na to pozrieť a povedať, že ma to neotrávilo alebo neunudilo na smrrť. V podstate... okey film. Hodnotenie: C+

The Christmas Ball (2020) (TV film)

Prekvapivo poviem, že ma "The Christmas Ball" bavilo sledovať. Mali sme trošku zmenu prostredia, trošku šarmantnejších hercov s príjemnou romancou a okrem toho aj celkom dobrými momentkami s tancom. Príbehom to síce neponúka nič, čo by som už inde nevidel, ale na jedno pohodové ráno mi to úplne stačilo. Neviem prečo. Ale prišlo mi to príjemné na pozeranie. Viac ako niektoré iné, čo som mal počas roku 2021 vidieť. Hodnotenie: B