Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

"Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts" ma nesklamalo. Podobne ako to bolo v prípade "Friends Reunion Specialtak tento film brnká na veľmi podobné struny. Osobne by som ale povedal, že mi príde ešte zaujímavejší. A ten dôvod pre mňa je fakt, že s touto filmovou sériou som vyrastal. Priateľov som občas zachytil v telke a pokojne si to pozrel. Ale nebolo to niečo čo som v tom čase vyhľadával. Za to k tomuto som mal obrovský citový vzťah. Miloval som knihy, pamätám si na prvý film v kine a scénka kde Harry máva Hagridovi z vlaku bolo pre mňa v tej dobe niečo ohromujúce. Ten neskutočný záver keď som si mohol povedať, že som videl v kine Harryho Pottera. A mal som možnosť si užiť naplno tú atmosféru Rokfortu a stráviť čas s mojimi obľúbenými postavami. A tento film pekne cez jednotlivé kapitoly rozpráva svoj príbeh pekne od začiatku. Myslím si, že tie emócie mi prišli veľmi uveriteľné a to priateľstvo medzi Danielom, Emmou a Rupertom bolo tým kľúčovým elementom, ktorý urobil z tých filmov tak neskutočný zážitok. Ak je niečo, čo Chris Columbus zvládol na 100% tak skutočne dal si tú námahu aby si skusmo urobil scénku s našou trojicou aby videl tú chémiu. Je ohromné pre mňa aj vidieť aký hlboké je priateľstvo medzi Emmou Watson a Tomom Feltonom. Tie pocity mi prišli veľmi úprimné. Rovnako zaujímavé sú časti kde Tom Felton a Jason Isaacs hovoria o svojich spoločných scénkach. Úprimne ak ste nikdy nevideli predĺženú verziu "Chamber Of Secretspozrite si ju. Myslím si, že je škoda, že tie scénky boli z kino verzie vystrihnuté. Nie sú veľmi zásadné ale odhaľujú toho skutočne veľmi veľa. Toto sú filmy, ktoré budem roky neskôr milovať a trošku sa desím toho, že sa hovorí o seriálovom remaku. Neviem či chcem vidieť tie knihy spracované znovu. Pretože jedným z dôvodov prečo tie filmy fungovali boli práve tie postavy a herci, ktorí ich hrali. Niektoré časti tohto dokumentu síce pôsobia trošku ako povinnosť a myslím si, že monológy Rowlingovej sa mohli pokojne vyhádzať von, no vo výsledku som veľmi spokojný. Ten návrat na Rokfort bol pre mňa veľmi príjemným otvorením nového roku 2022. Hodnotenie: A

8bitové Vánoce (2021)

"8-Bit Christmas" vnímam ako celkom solídnu vianočnú rodinnú komédiu s vynikajúcim zavŕšením. Keď konečne dospejeme na koniec a pochopíme výsledok, ide o skutočne skvelý film. Plus dávam kredit, že to nepôsobí lacno a narýchlo napísané divadlo, ktoré nemá ani hlavu ani pätu. Decká sú presvedčivé, atmosféra 80s vyzerá dobre, miestami ma to neskutočne bavilo, úvodné prerábanie scénok podľa Harrisovho naratívu ma tiež bavilo (áno bola to zelená helma) a viem si predstaviť, že v tej dobe skutočne bolo Nintendo Entertainment System absolútnym klenotom. Tak ako dnes je všade vypredané PS5 a mnohí naň museli celkom slušne dlho čakať. To jedno pozretie odporúčam, lebo vo svojom finále ten film skutočne odôvodnil svoju existenciu a je to dobrá myšlienka a možno sa k tomu aj niekedy v budúcnosti vrátim, lebo nejde o veľmi "safe" rodinnú komédiu. Veci sa tu celkom dejú. A vie to pobaviť. Hodnotenie: B

One of the Good Ones (2019)

Veľké filmové prekvapenie, ktoré u mňa spalo niečo vyše roka. Úprimne a nečakane skvelá filmová dráma. "One Of The Good Ones" je istým spôsobom viac romantickou drámou než iba drámou, no vďaka svojim dialógom a celkom ťažkým životným udalostiam, ktoré sa tu snaží riešiť vychádza vo výsledku ako skutočne veľké filmové prekvapenie. Obaja naši hrdinovia sú skvelí, majú bez debaty vynikajúcu chémiu, sú uveriteľní a obaja istým spôsobom majú aj svoje problémy. Pri jednom sú viditeľnejšie, pri druhom až tak nie. Ale tá atmosféra a tie dialógy dávajú tomuto filmu ohromnú hĺbku, ktorú som dokázal nejako vnútorne počas sledovania nasať. Neviem... možno budem jediný, kto to bude tak vnímať, ale pre mňa ide o skutočne kvalitne napísaný film, ktorý Jessy McKinney a Callie Gilbert dokázali neskutočne skvele predať skrz svoju chémiu. Rozhodne kvalitný hidden gem, za ktorý som vďačný a musím si asi pozrieť viac z týchto odložených filmov, ktoré mi iba zaberajú miesto na disku. Skrýva sa v nich viac, než sa na prvý pohľad zdá. Hodnotenie: A

Untitled Horror Movie (UHM) (2021)

Otvorenie nového roku tradične patrí hororu. A  tentokrát hororovej komédii "Untitled Horror Movie". Úprimne, názov ma dostal a bol som celkom zvedavý. Niektorých zainteresovaných v tomto projekte som poznal z iných vecí a tak som bol aspoň trošku zvedavý. Vo výsledku toto nemôžem označiť za dobrý "found footage" film (ak sa to tak vôbec dá nazvať), ale je jeden element, ktorý ma po celú dobu bavil a to bola Katherine McNamara. Tá si to musela užívať naplno. Jej scénky sú pre mňa osobným highlightom. Ostatné je od okey, po nie veľmi dobré. Nič čo by ma urazilo, ale nič výnimočné a rozhodne nie film hodný vášho času. Ale keď ma aspoň niečo bavilo, tak ocením. Hodnotenie: C

Viník (2021)

Rok 2021 som zakončil s filmom "The Guilty". Nakoľko som ako posledný film roku 2018 sledoval "Den Skyldigetak mi to prišlo ako celkom zaujímavé deja-vu. Takže ak o 3 roky bude ďalší remake, možno to urobím znovu. Ale teraz si povedzme niečo o filme. Mám tak vnútorne pocit, že oproti dánskemu originálu to neprináša nejaké zásadnejšie zmeny do scenára a jednotlivé scénky sa odohrajú v podstate rovnako, ten originál na mňa pôsobil oveľa temnejšie a oveľa zlomovejšie. Mám pocit, že aj tá atmosféra tej kancelárie bola úplne iná a prežíval som to oveľa intenzívnejšie. Tento filme je dobrý. Jake Gyllenhaal robí čo môže a miestami tie scénky aj celkom slušne predal. Ale je ťažké si k nemu vybudovať rovnaké city, keď reálne viem, že ide o remake, ktorý okrem toho neprináša do svojho konceptu nič, čo by nejako menilo film. Je to ako keď dostanete pred seba dva rovnaké koláče od dvoch rozdielnych ľudí. Ten čo ochutnáte prvý bude niečo čo ste nepoznali. Ten druhý už viete čo môžete očakávať. A aj keď to je to isté, nikdy to nebude úplne to isté. Vo výsledku si myslím, že ak s týmto príbehom nemáte žiadne skúsenosti, pozrite si ktorúkoľvek verziu. Ak chcete odo mňa tip, ktorá stojí viac za zhliadnutie, odporučil by som viac dánsky originál. Ale to sú len moje pocity. Možno si pozriete túto verziu ako prvú a zhodnotíte, že je to perfektné. Nikdy neviete. Hodnotenie: B-

Král Richard: Zrození šampiónek (2021)

"King Richard" hodnotím ako dobre spracovanú životopisnú drámu. Kedysi som mal pocit, že životopisné filmy boli veľmi zaujímavé a vyhľadával som ich. Postupne som však začal mať pocit, že sa venujeme aj udalostiam alebo osobnostiam, ktoré mi nejako výrazne zaujímavé neprišli a filmy mali často potom podobnú chuť. A pôsobili vždy ako med pre filmovú akadémiu. Pri tomto filme tie pocity našťastie nemám. Nenudilo ma to, nepôsobilo to pateticky, nemalo to veľmi výrazné hollywoodske momentky a okrem toho je to podané celé z úplne iného uhla, ako by sme možno chceli. A okrem toho by som povedal, že v porovnaní s ktorýmkoľvek iným filmom, v ktorom som mal možnosť sledovať tenis je tento ten najlepší. Filmy ako "Love-40alebo "Battle Of The Sexestotiž nemali v sebe dostatočne zaujímavý príbeh a dostatočne kvalitnú dávku srdca. Pričom tu som mal pocit, že tie momentky tu boli. A sú veľmi dobre zachytené. Som tiež rád, že dáva dobré lekcie do života (scénka kde sú Venus s otcom na kurte a rozpráva jej o svojom otcovi je moja absolútne top scénka), napriek dlhému času ma to nenudilo a nepustil sa do žiadnych temnejších vôd, hoci to tak spočiatku vyzeralo. Obdivujem film, som rád, že som ho videl a držím palce Willovi Smithovi v jeho ďalšom projekte. Hodnotenie: A

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Po veľmi zaujímavom "Ghostbustersz roku 2016, ktorý vysoko polarizoval svojich divákov, prichádza Jason Reitman (syn Ivana Reitmana) s "Ghostbusters: Afterlife". Pokiaľ ste niekto, kto sleduje moje komenty, tak asi nebude žiadne prekvapenie, že ja mám veľmi rád Jasona Reitmana. Príde mi ako veľmi kvalitný, šikovný a talentovaný mladý režisér, ktorý vie točiť kvalitné filmy. A tak trošku mám pocit, že tento film by som rozdelil na dve časti. Prvú, ktorá na mňa skutočne pôsobila ako film Jasona Reitmana, a druhú, ktorá na mňa pôsobila ako "Ghosbusters". Ak tomu nerozumiete, nevadí. Ale to sú v skratke podané moje pocity. Musím okrem toho spomenúť toto... veľmi oceňujem sentimentálnu hodnotu, ktorú tento film priniesol. Pre tých, ktorí nevedia tak tento film je venovaný zosnulému Haroldovi Ramisovi, alias Egonovi Spenglerovi. A v každom momente som si to pri filme uvedomoval. Mckenna Grace, ktorá hrá jeho vnučku je vo svojej role tak neskutočne presvedčivá, že som jej to úplne všetko zožral. Nemám problém v nej vidieť kus z Egona. Vidieť opäť našich starých hrdinoch vo svojich uniformách stálo za to. Atmosféra filmu je skvelá a okrem toho tie decká sú absolútne excelentné. Všetky. Efekty sú slušné, no záverečné sú podľa mňa absolútný masterpiece. Neviem akú techniku na to použili, no skutočne ma to dostalo. Wow. Film možno nie je takou komédiou, ako to bolo za starých čias, no myslím si, že to stálo za to. Tento film vzdal úctu absolútne najlepším možným spôsobom akým mohol a aj keď to nebude medzi mojimi najobľúbenejšími filmami roku, myslím si, že stálo za to ho vidieť. A jeho dobré momentky sú naozaj veľmi veľmi dobré. Hodnotenie: B+

Rachot (2021)

"Rumble" vnímam ako pohodový animák pre malých aj veľkých. S dobrým odkazom, celkom kreatívnym konceptom a s tým súvisiacou aj kvalitnou animáciou. Spolu sú podľa mňa naši hrdinovia skvelí a zabávali ma. Je zaujímavé vidieť ako sa dá skombinovať wrestling s tancom. A úprimne, je to celkom zábavné. Vážnejší problém pre mňa predstavuje len to, že ten príbeh je trošku klasický a vieme odhadnúť ako to celé vlastne dopadne. Plus je treba povedať, že istým spôsobom je škoda, že sa hneď na začiatku dozvieme reálnu identitu Steva. Keby to bolo trošku viac tajomstvo, mohlo to podľa mňa príbehu trošku pridať. No priateľstvo je vykreslené dobre, niektoré fóry sú v tomto filme vynikajúce a okrem toho tie zápasnícke časti z úvodu sú absolútne dychberúce. Som rád, že som film videl a ako oddychovku pre celú rodinu odporúčať môžem. Hodnotenie: B

Red Rocket (2021)

Sean Baker prichádza po "The Florida Projectasi s mojim osobne najobľúbenejším filmom od neho. Nemám šajnu čo znamená názov filmu, no nech je to čokoľvek "Red Rocket" je jednou z najzaujímavejších komédií za tento rok. V prvom rade obrovský rešpekt z mojej strany za výkony Simona Rexa a Bree Elrod. Obaja tie role tak neskutočne predali, že klobúk dole. Okrem toho je to veľmi dobre napísaný film. Má skvelé postavy, zaujímavé zvraty, niekoľko skutočne nečakaných scénok, ktoré ma úprimne dostali a hlavne by som povedal, že záver mi príde absolútne zaslúžený. Film nám síce nedáva všetky odpovede, no finálnych asi 15 minút je podľa mňa absolútne perfektných. Je to vtipné, je to zaslúžené a ukazuje to skvele, že s niektorými ľuďmi sa netreba zahrávať a čakať, že všetko sa nejako prepečie. Môžeme ostať prekvapení. Film je pre mňa neskutočne svieži, je vtipný, je správne dramatický, má skvelé postavy, kvalitnú atmosféru, ani na moment ma to nenudilo a spravilo mi to skvelý predsilvestrový večer. Film určite stojí za to vidieť. Hodnotenie: A

'Tis the Season to be Merry (2021) (TV film)

Na ľudí ako je Gary Yates je jednoducho spoľah. Viete presne čoho sa dočkáte a neprekvapí vás to viac menej v ničom. No keď si vzal pod krídla Rechael Leigh Cook, musím uznať, tá vie aspoň trošku s tým scenárom pracovať a dokáže scénky nejako predať. A aj to je dôvod prečo "Tis The Season To Be Merry" je celkom pozerateľnou romantickou vianočnou komédiou. Plus si film odo mňa vyslúžil pár bodov už čiste len za to, že ide asi o prvý romantický vianočný film, ktorému sa nepodarilo na prvýkrát rozsvietiť vianočný stromček. To ma pobavilo, lebo som to chcel úprimne už vidieť v týchto filmoch dávno. Ak ešte niekto spôsobí skrat, že vypadne elektrika v celom meste, tak to vyhrá. Vo výsledku ale poviem, že úvod filmu je skvelý, záver ma neskutočne pobavil a Rachael tam podáva tak neskutočne teatrálny výkon, že tie klišé sú vďaka tomu vtipné. A má to aspoň čosi do seba. Myslím si, že ak máte radi televízne romance, toto si môžete čeknúť. Hodnotenie: B